(upravil mechanik 8. 5. 2022 15:37)

Téma: závitníky, tipy, triky

Potrebujem závitníky M2.5, M3, možno aj M4. Do hliníku. Mal som iba klasické lacné na ručné rezanie... Kde sa po sebe používali 3 rôzne typy a rezal som ručne s takým sklučovadlom...

Oplatí sa priplatiť si za nejake lepšie? Tiež by sa mi hodilo niečo na "slepé" závity alebo teda niečo kde nebudem mať takmer 5mm špičku bez závitu... Pretože potrebujem niečo aj do hliníku hrubého 10mm bez toho aby to vyliezlo na druhej strane...

Prípadne oplatí sa "rezať" závity strojovo? Počul som že na to existuje nejaka hlavica do stojanovej vrtačky ale nemám skúsenosť ani som to nikdy nevidel.

Hlavne sa mi tie ručné závity zdali pomerne "vyhegané". Skúšal som predvrtávať menšími priemermi ale bez zmeny. Skúšal som aj lepšie dodržať kolmosť vstupu alebo jeden typ závitníkov vynechať ale vždy je to volné oproti závitom na komerčných dieloch.

Zaujíma ma názor z pohladu pedanta čo sa tým zaoberal vážnejšie. Pred 9 rokmi som ručne urobil cez 100 závitov bez nejakych problémov ale rád by som trochu zlepšil kvalitu ak to ide.

Díky!

Re: závitníky, tipy, triky

U řezání závitů do hliníku hodně závisí na tom, zda a čím mažeš. Se závity do slepých děr moc pozitivních zkušeností nemám, z takhle malých průměrů se blbě vyplachují špony

Re: závitníky, tipy, triky

Mal som nejaky petrolej. Ale dnes sa predáva už len nejaka močka... Pripomína skôr benzín... Keď tak zoženiem strojný olej. To by som tak neriešil.

(upravil wimshurst 8. 5. 2022 18:01)

Re: závitníky, tipy, triky

Zavitniky kdyz se reze do hliniku, se mazou zasadne alkoholem.
Bud lihem, nebo isopropylalkoholem, pripadne pokud je na zavadu vysoky odpar, tak se maze smesi glycerinu a lihu.
(glycerin je take alkohol)
Pak se to musi oplachnout demi, nebo destilovanou vodou. staci i technicka osmoticka voda.

Dobre zaviniky a velmi pevne, byvaji takove, ktere maji zavitovany (nelinearni) zarez pro odvod trosky.
Mne se osvedcili normalni zavitniky, ktere maji upevnovaci 6hran jako bit (6,3mm)na rucni rezani pomoci akusroubovaku, plus kratky prodluzovaci bowdenovy nastavec, kde je jistota, ze pri rezani akusroubovakem, do toho nedrcnu a neulomim ten zavitnik, zejmena M2, M2,5 M3 M3,5..
Take mensi zavitniky na mensi 6hran 3,2mm jako M0,5 M1 M1,5 takto pouzivam, je to v pohode, ale spatne se shani, kupr. Gertus a jine dobre znacky.
mam dobre zkusenosti z Cinskymi aliexpresovymi zavitniky, ktere maji i dokoncovaci brit, pro zahloubeni rezane diry.

Pokud jedu do slepe diry, zavitniky si upravuji, skracuji nabeh a vic se modlim.

nejhur se rezou zavity do duralu, ktery obsahuje olovo. Tam se ty zavitniky lepi a je to problem.
Stejne tak nemagneticke nerez oceli, ktere maji vysoky obsah niklu, byvaji problem, protoze rezanim se ze struktury "vyzdima" na rezne hrane nikl a nasledne se zavitnik rad zalepi.

To se pak maze nejlepe suchym grafitovym praskem.
reze se pak hur, ale nehrozi zalepeni zavitniku.

Re: závitníky, tipy, triky

Dík, kúpim teda nejake s odvodom do špirály, pripomínajúce vrták... Tušil som že asi budú vhodnejšie než tie s pozdlžnymi zárezmi na odvod stružlín.

Mazať do hliníku alkoholom alebo liehom? To by ma nenapadlo. Veď vôbec nie je mastný... a prečo oplachovať vodou? Veď alkohol sa odparí nie?

Mám uplne maličkú šroubovačku čisto na bity od bosch professional. Ak by to išlo uchytiť to by bola fakt paráda. Potom mám väčšiu aj na vrtáky. Tam už by som sa bál že ten závitník odlomím... Pritom má stále maličkú li-lon bateriu v rúčke... S bežnou velkou šroubovačkou by som to ani neskúšal.

Z alíku sa mi čakať nechce, akosi z princípu... Pohladám niečo. Na tie slepé závity to keď tak dokončím rovinou zakončeným závitníkom... Bežne by som sa s ním asi rozumne zavrtať nevedel... Aspoň si to neviem v ruke ani šroubovačke predstaviť.

(upravil jardag69 8. 5. 2022 18:41)

Re: závitníky, tipy, triky

Jestli je tam dost materiálu, tak bych dal nejaké závitové vložky. Slepé M3 do hliníku nezvládněš. Dělal jsem to a v poslední díře jsem to zlomil smile
Mazáno lihem. Dost pomáhá, když je po ruce stojanová vrtačka, kvůli kolmosti. Určitě rukou, pokud do zvládneš vrtačkou, tak klobouk dolu.

(upravil BV 8. 5. 2022 19:12)

Re: závitníky, tipy, triky

Do hliníku používam toto, mažem olejom, režem opatrne akuvrtačkou s čo najmenším ( potrebným) momentom..Bez problémov aj na slepé diery.  Ak to má byť na uchytenie tranzistorov, doporučujem samorezné skrutky, niečo takéto. Závity iba tam , kde je to " konštrukčná nutnosť" smile.

Re: závitníky, tipy, triky

Mazal jsem vzdy technickým lihem a no problem.. Al i dural.

Web

Re: závitníky, tipy, triky

Čítal som aj doporučenie na mazanie pri rezaní do hliníka saponátom Jar, alebo mydlovou vodou wink ...Ale neskúšal som to.

Re: závitníky, tipy, triky

BV napsal:

Ak to má byť na uchytenie tranzistorov, doporučujem samorezné skrutky, niečo takéto.

Na jaký průměr se to předvrtává?

Re: závitníky, tipy, triky

BV, tam sa nepoužívajú 3 rôzne kusy? To sa reže čisto jedným? Alebo dokonca bez predvrtania/vrtáku?

(upravil BV 8. 5. 2022 19:52)

Re: závitníky, tipy, triky

Ten závitník sa používa iba jeden, na M3 doporučujú dieru 2,5mm...Na tranzistory  používam samorezy s priemerom 2,9mm , dĺžka 12- 18mm, podľa výšky puzdra tranzistoru a hrúbky chladiča. Diery ( pred) vŕtam s vrtákom 2,5mm.

Re: závitníky, tipy, triky

Neni problem, dlouhym "komplexnim zavitnikem" vrtat rezat zavit a ocistit diru dojetim na konec.
Zakladem uspechu, je mit "vrtakozavitnik" tak dlouhy vrtak, ze vrtak pred zavitnikem, musi nejdrive provrtat material a projit vrtak srz a az pak zacit rezat zavit.
reze to vsechny tri stupne najednou, dokonce i do hodne tvrdych plechu.
Bohuzel tezko se dobre zavitniky u nas schani a castokrat je to prebalena cina.
Cina ale nemusi byt spatna.
https://www.aliexpress.com/item/3304582 … 7244%21rec
nebo
https://www.aliexpress.com/item/1005003 … 6265%21sea

Vyhoda zavitniku z vrtakem je, ze se da predvrtat o malo mensi dira, kupr. 2,4 pro M3 a zavitnik je veden tim vrtakem a dira je kolma.

Dulezite je, na male zavitniky, mit bowdenovy nadstavec, jinac hrozi ulomeni zavitniku.
U zavitniku M6 nebo M12, toto asi nehrozi.
Problem maleho akusroubovaku je, ze ma obvykle velmi pomale otacky a vrtani diry, pres treba 2,5mm tlusty plech, je nekonecna tryzna.
ja pouzivam normalni rucni akuvrtacko-sroubovak 12V kdysi bosch, dnes parkside bezuhlikovy.
Na velike bitove zavitniky, M8, 10... pouzivam velkou makitu, ponevac ma pevnejsi uchop a silu pro rezani.

Jinak kdyz musim byt velmi opatrny, pouzivam vratidlo, ale z proxxon gola sady, kde nacvaknu redukci na 4hran 1/4" a do ni davam 1/4" hex zavitniky bez vrtaku.

ty zavitniky z 6.3mm hex stopkou, mi prijdou hodne odolnejsi a kdyz sou nove, tak hodne prijemnejsi, na rezani, jako strojni z hladkou stopkou, nebo klasicke 3 stupnove z 4 hranem.

Re: závitníky, tipy, triky

ty čínský jsem zkoušel, jsou překalený, a brzo se mi zlomily. raděj vrták a "strojní závitník" což jsou ty 3 v jednom. Pak nejsi omezenej dýlkou té vrtací části...  Po M6 používám jako vratidlo aku vrtačku, není času nazbyt...

Re: závitníky, tipy, triky

Máte nějaký trik na to, aby závitník šel správně kolmo k materiálu, do osy otvoru ? Od oka se to nemusí vždycky trefit a když se závitník chytne i jen malinko šikmo, je to v háji.

(upravil jardag69 9. 5. 2022 23:52)

Re: závitníky, tipy, triky

Jak jsem psal, stojanova vrtacka. Jinak neumim. Mel jsem zavitnik se 4 hranem. Je do špičky.
Do vrtacky lehce upnu kulatinu se špičkou. zajedu do diry. vyjedu, vyndam kulatinu. sklicidlo utahnu.
Tu dirku na konci sklicidla pouziju na spicku zavitniku, ta co cumi z vratidla.
Frajeřina je centrovaci hrot, co nema spicku ale dirku pro prdel zavitniku.