Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 34]

(upravil Fr0stGarm 29. 4. 2022 13:56)

Téma: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Zdravím,

rád bych se zeptal jestli tu není někdo kdo představu podle čeho se mohl vyrábět DIY zesilovač pravděpodobně vyrobený na konci 80 nebo začátkem 90 let. Dostal se ke mě po zůstalosti celkem (vzhledově) povedený stavěný zesilovač který se bude muset určitě opravit... stačilo se podívat dovnitř a všechny "hovňáky" jsou popraskané. No zkouším najít nějaké podobné zapojení abych měl aspoň trošku představu jak vypadá schéma ale moc se mi to nedaří tak doufám, že mi tady někdo poradí. Ideálně kdyby jste mi napsali jaké jsou pro vás důležité informace aby jste mi vlastně byly schopni poradit.
Včera jsem se na to chvilku díval a na výstupu trafa je 30V a 5000uF TC957A výstupní tranzistory tu jsou 4xKD503 je to dělané modulově takže je tu  2x deska předzesilovače a 2x na konec, pak jsem našel 2x 3300uF63V konzátory a zbytek mi musíte poradit vy podle čeho by se dalo dále poznat co to je vlastně zač.

Díky moc,
Martin

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Pár fotek by hodně pomohlo smile

Web

(upravil dhaman 29. 4. 2022 14:10)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Pomohlo by, zopar fotografii. aa reeb ma predbehol big_smile

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Možností je samozřejmě více, něco by mohly napovědět fotky těch modulů, třeba to někdo pozná. Pokud to není podle nějaké předlohy (např. z Amatérského Rádia), tak se nejspíš budeš muset pokusit zpětným inženýrstvím nakreslit schéma (pokud nebude stačit vyměnit "hovňáky" a zelené Tesla stojaté elyty, které taky rády zlobily - tím bych si začal, k tomu schéma ani dokumentace potřeba není).

Web

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Zdar, díky za reakci !

no reversní inženýrství nejspíš bude ale nebude to žádná dávačka jak budu doma po práci (okolo 17:00) tak udělám nějaké užitečné fotky.
Musím si promyslet postup jak ty kondenzátory vyměním samozřejmě musí být na špatně přístupných místech a všude jsou takové ty "koaxiální kabely"(izolace nějaký plátno nebo něco textilního) takže otázka je jak to budu vyměňovat kolik budu muset vyměnit vodičů a hlavně za jaké vodiče to bude vhodné vyměnit nejsem na takové úrovni abych posoudil nějaké impedační přizpůsobování atd.. ale to snad nebude třeba.

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Možná bude nejlepší to dát za pár korun na Aukro, na součástky.

(upravil Fr0stGarm 29. 4. 2022 18:26)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

https://i.postimg.cc/mz4q4PxM/IMG-4748.jpg
předzesilovač

https://i.postimg.cc/4m2rc4tk/IMG-4749.jpg
řekl bych koncová část

https://i.postimg.cc/8FM3xhYN/IMG-4750.jpg
Zdroj dole je ten 5000uF 50V

https://i.postimg.cc/687FfsL7/IMG-4751.jpg
místo kde se nastavuje nejspíš klidový proud ze spodu se mi to moc nedaří vyfotit
je tam 2x 3300uF kond 

https://i.postimg.cc/tY4K7nsN/IMG-4752.jpg
připojení 2xKsD503 hned za tím je druhý chladič taky s  2x KD503

https://i.postimg.cc/bD07SQ03/IMG-4753.jpg
Detail na Ku605 a 5000uF 50V

Díky za další info,'
Martin

reeb napsal:

Pár fotek by hodně pomohlo smile

No snad to pomůže smile


dhaman napsal:

Pomohlo by, zopar fotografii. aa reeb ma predbehol big_smile

No jsem zvědavý jestli z toho budete moudřejší smile


pzwak napsal:

Možností je samozřejmě více, něco by mohly napovědět fotky těch modulů, třeba to někdo pozná. Pokud to není podle nějaké předlohy (např. z Amatérského Rádia), tak se nejspíš budeš muset pokusit zpětným inženýrstvím nakreslit schéma (pokud nebude stačit vyměnit "hovňáky" a zelené Tesla stojaté elyty, které taky rády zlobily - tím bych si začal, k tomu schéma ani dokumentace potřeba není).

Jo tím určitě začnu smile

(upravil Otas 29. 4. 2022 17:07)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Popis prvního a druhého obrázku bych prohodil smile.
Jinak řečeno KD503 buzený KF5.. nebo KFY.. s chladiči, nesymetrický (výstupní kondy 3,3mF /63V).
KU605 si tipnu napájení předzesu? Na to je to hodně důkladně chlazeno..
Zatím mi nic nedocvakává sad . Uvidíme jak kolegové.

(upravil Fr0stGarm 29. 4. 2022 19:19)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Ahoj,

díky opravil jsem to smile Jinak v pohodě pokud nikoho nic nenapadne zkusím reversní engineering.
Ale jinak je asi jasné, že je potřeba některé součástky vyměnit o kterých se obecně ví že těch 40 let prostě nepřežijí a to jsem samozřejmě schopný udělat potřebuju hlavně poradit za jaké je asi jasné, že dneska 3.3mF má trošku jinou velikost než tehdy což navíc je to cenově dneska jinde. Je motivace měnit kondezátory 5mF a 3.3mF za vyšší kapacitu nebo to je blbost? a když ano tak na jakou ?

KU605 je určitě na napájení chlazeno to je teda řádně.
No abych teda ještě jednou uvedl stav zesilovače... funguje jeden kanál a druhý prská nejspíš kvůli těm vazebním hovňákům, protože nehraje čistě náhodou ten kanál kde je jeden prasklý opravdu hodně. Kromě toho 5mF a 3.3mF má cenu měnit kapacitu i u ostatních kondezátorů nebo to už mám pouze vyměnit za stejnou kapacitu? Třeba mě dost zaujali hovňáky za trafem jsou tam celkem 4 a vlastně moc nechápu na co tam jsou a když bych je měnil tak za který typ a kapacitu?

Ohledně kabeláže, jako nechci se tu moc ztrapňovat ale raději se zeptám když budu cokoliv měnit je mi hned jasné, že budu muset zrušit starou kabeláž a udělat novou. Otázka zní za jaký průřez a jaký typ? Stačí prostě 2x 0.3mm2 zakrotit a hotov ? předpokládám , že ty koaxiáli které tam tedka jsou mají určitě nějakou impedanci a já ze svojí pozice nejsem schopný říct jestli to bylo účelově nebo prostě nebyl jiný kabel?

Díky Martin

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Hlavně při reverzním engeneeringu pečlivě zmapuj zemnící vedení, pokud není na výstupu brum. Zřejmě se to vedení vyplatí přesně zopakovat, pokud nechceš mít starosti navíc.
Ano, pokud je zátěž 4 ohmy a užití kondenzátorů jsem trefil správně, pak je zvýšení kapacity na místě. 3m3 bych vyměnil za 5 mF (asi postačí na 50 V) a v napájení (neznám hodnotu skutečného napětí?) by se vyplatil kond alespoň 10 mF (resp. 2*5 mF) na napětí, které je alespoň o 20% vyšší, než to provozní (naprázdno při 230V v sítí). Možná, že zde vyjde naopak na 63V...
Velikost kapacity kondíků se vyplatí řešit až nad schématem, mírné zvýšení kapacity nebývá od věci. Může dojít i k návrhům mírných úprav zapojení (fachmanů je na AW dost), ale držme se raději základní osy dle použitého zapojení, když to slušně hraje.
Kroutění (kablíků se slušným průřezem) navzájem samozřejmě na výstupech k repru, jinak použít větší průřezy na zemnící vedení, přívody napájení a přívody k výkonovým trandům. Signálová vedení téměř vždy postačí ten průřez, co má jádro stíněného kablíku. Vždy používat lanko, ne drát....
Omlouvám se, dost jsem se rozepsal, určitě většinu těchto zásad znáš, vždyť jsi to kdysi navrhl smile .
Tolik, co mne k problematice teď napadlo.

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Něco i to připomíná smile V mých studentských letech (osmdesátá léta) jsem něco podobného (dle osazení) stavěl, pohledám schéma a nafotím. Pak to můžeš snadno porovnat, zase tolik topologií tehdy nebylo.

Web

(upravil 30. 4. 2022 7:56)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Otas, No právě, že já jsem to nenavrhnul zkus číst výše. Zatím to brum nemá a zemnící vedení je svedené do jednoho bodu takže souhlasím, že je potřeba to zachovat protože je nejspíš provedené správně . Jinak napájení je 30V. Ohledně těch výstupních kondenzátorů pamatuju si ze školy, že aby to hrálo do 40hz(já víc nepotřebuju) bez kreslení tak je fajn mít aspon 4700uF což odpovídá těm 5mF. Ohledně toho napájení je opravdu lepší dávát 2x5mF než 1x10mF? chápu,že se sníží vnitřní impedance ale je to u tohoto přístroje žádoucí ? Napětí dám samozřejmě co největší dneska je to záležitost 20-40kč to už mě nezabije ale počkám si ještě na reakce ostatních smile. Teď ohledně kabelů momentálně teď tam jsou právě stíněné drátové kabely proto už teď vím, že když budu chtít udělat výměnu součástek tak to musím odstříhat a udělat znova nemáš nějaký typ na konkrétní kabel? Stačí odkaz ....

Jinak klidně se rozepisuj smile

pzwak, no dívej vzhledem k tomu, že bydlíš v Havru tak ti to můžu klidně někdy přinést ukázat smile

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Do zdroje a na výstup dej snapiny. Mívají lepší proudové zatížení.

https://image.made-in-china.com/202f0j00FdNaWJqBGbop/Snap-in-Aluminum-Electrolytic-Capacitor-105c-Tmce18-6.jpg

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

To napajeni je 30V stridavych nebo na elytu po usmerneni?

Web

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

pzwak, no už jsem to začal kuchat tak už to nemůžu ověřit ale myslím, že bylo 30V usměrněných.
Jinak 5mF je kaput(ten velký červený) asi by se musel naformátovat ale mám doma teď ze školního projektu 2x10mF jeden použiju místo něj uvidím jak se dostanu na další tak je zkusím změřit a uvidím. Kablíky na signál použiju ty stejné co mám na cinče a nebudu to prožívat a uvidíme. Zatím ty hovňáky vyměním za Nichicon Fine Gold 1uF 100V a ostatní co budou vadné uvidíme. Ale přiznám se, že moc nechápu ty hovnáky co jsou na zdroji 4x47000pF pokud to chápu správně tak to je +-0.05uf a většinou se spíš používá 0.1uF je motivace to zvyšovat a použít keramické?

Martin

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Osobně bych se na to vyprdnul a ušetřený čas a peníze bych investoval do holého konce s regulací hlasitosti z LM3886.

(upravil 1. 5. 2022 9:47)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

pzwak napsal:

To napajeni je 30V stridavych nebo na elytu po usmerneni?

každopádně naprázno ma trafo 33V

jardag69 napsal:

Osobně bych se na to vyprdnul a ušetřený čas a peníze bych investoval do holého konce s regulací hlasitosti z LM3886.

já netvrdím, že časem to nevykuchám a nepředělám ale tedka to chci zkusit dát dohromady a jak to je a další věci si nechám na jindy smile

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Fr0stGarm, pokud má trafo naprázdno 33V, můžeš čekat po usměrnění naprázdno kolem 40V, což by odpovídalo schématu konce o kterém jsem psal.

Ten hovňák 1M je svitek a ty tam chceš vrazit elyt? A co polarita? Patří tam svitek, tak ho tam dej smile (Elyt by tam jít mohl taky, ale musíš správně určit polaritu podle zbytku zapojení.

Web

(upravil Otas 1. 5. 2022 11:59)

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Jardag69: Já bych asi také zvolil cestu, kterou navrhuje FrOstGarm, zapojení bude zajímavé a může se na něm dost naučit. Jinak řečeno: "cesta je cílem smile "...
Nakonec, pokud ho to přestane bavit, může s tím kdykoliv švihnout. Navíc nevíme, co je před koncovým stupněm dnes (korekce), zda to rovněž nevolá po změně. Nevíme, zda je kastle použitelná...

FrOstGarm: Nějak jsme si popletl dvě běžící vlákna, tak se za ten omyl s vlastní stavbou omlouvám smile.
33V střídavých za trafem představuje cca 45 V usměrněných v klidu pro konec, to si téměř říká o nové kondenzátory na 63 V. Ale koupi nových velkých kondů (nejsou tak levné) bych nechal až po úspěšném zprovoznění obou kanálů zesilovače; to chvíli vydrží. Zda jeden či dva se pak rozhodne.
Když na to koukám, k buzení KD tam třebas mohou být 2 KF paralelně (na plošáku vidím 4 chlazené KF), což je neobvyklé, ale zajímavé. A nebo by jeden pár mohl být i rozkmit s PNP trandem od vstupu a NPN coby stabilizace proudu. Pak je asi diferenční zesilovač na vstupu (v kovu dvě KC byly jen NPN). Což mi něco připomíná...
Na desce před ním jsou 2 plastové trandy - to by vzhledem k výhradnímu použití ellytů řady TE980 = datování na přelom 70. a 80. let - vypadalo na něco cizího. První trand tipuji na emitorový sledovač, druhý pak na korekce výšek a basů (6 vývodů jde potom k potenciometrům).
Jen mi tam nezapadá to KU - asi stabilizace napájení pro předzesik - bez chlazení snese trand v TO3 rozptýlit až 5 W, pokud si pamatuji ... Ale bude dost horký.

V této chvíli doporučuji nic nebourat a prověřit kam až jde signál toho vadného kanálu. Pokud je hovňák ten velký na desce vstupu, asi půjde o vstupní kondenzátor celého zesiku. Pro zkoušku ho jen odcvakni u plastu a na ty nohy připájej zkušebně něco fukčního, to by snad mohlo jít i bez odpájení celého plošáku. Asi se to válelo někde na mrazu, potom hovňáky praskají smile.

Re: Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

pzwak, Zdar to by i souhlasilo s popisem na desce 35-40V které jsem si pak všimnul díky moc za schéma podívám se jestli je to podobné nebo dokonce stejné je dost možné, že je:) Jo je tam svitek já vím no zrovna jsem doma našel nevyužité ty elity tak jsem si říkal proč je nevyužít... měla by to být lepší jakost a chci to teď zkusit než seženu vhodné svitky jenom si provizorně zapojím a zkusím jak to hraje:)

Ohledně toho zdroje nevíš co s těmi 47000pF ? mám je vyměnit za dvojnásobnou kapacitu nebo to tak prostě nechat ?

Příspěvky [1 až 20 z 34]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Vytipování zesilovače a pomoc s jeho opravou

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£