Téma: Drátové emitorové odpory

Když se jako emitorové odpory použijí běžné drátové, které mají indukčnost, tak to nevadí, je to problém nebo je to výhoda?
Třeba při testu obdélníkovým signálem.

(upravil reeb 30. 4. 2022 13:29)

Re: Drátové emitorové odpory

Zaleži na kategorii zesilovače..Z hlediska zkreslení- pokud honíš tisíciny % chce to bezindukční a nemagnetické.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vinutí_Ayrton–Perry

https://www.farnell.com/datasheets/2049176.pdf

Nemagnetické

Vishay LVR

https://www.vishay.com/docs/30206/lvr.pdf

Ohmite 15FR200E

https://cz.mouser.com/datasheet/2/303/r … 526177.pdf

lehce magnetický

https://www.semic.cz/r-0r22-4w-5-3csn-1/

Web

Re: Drátové emitorové odpory

Používam obyčajné "sprosté"  drátove UR001,  0,1R/2W a skreslenie je hlboko pod 0,001%... NFB je obvykle z výstupu, za tými odpormi..  Tie indukčnosti sú porovnateľné alebo menšie ako pri výstupnej tlmivke a tá je mimo NFB..

(upravil jardag69 25. 4. 2022 16:05)

Re: Drátové emitorové odpory

Jo, jo. To jsem myslel. To co se mezi tranzistory stane, třeba při přechodu z A do B, tak asi vyvolá nějaké kmity a ty musí řešit zpětná vazba. Tak jestli to není práce navíc smile

reeb,  a když se dá paralelně pár obyčejných odporů, ideálně bez čepiček a s měděnými vývody?

(upravil reeb 25. 4. 2022 21:52)

Re: Drátové emitorové odpory

Ta indukcnost emitoraku je velmi mala, zvlast 0R1, tj par zavitu. Resi to asi jen uplni detailiste smile

Metalizovane nejsou moc vhodne, nesnasi proudove razy..casem zvetsi svou hodnotu. Při přetížení shoří jasným plamenem i s DPS.
Levne cinske (bile kostky) maji uvnitř jen tenky dratek,  jeste mizerne nabodovany.

Naprosta vetsina R ma magnetickou cepicku nebo i vyvody. Očuchej si R co máš doma magnetem..

Web

Re: Drátové emitorové odpory

Ok. Tak nic. Budeme dávat drátaky smile

Re: Drátové emitorové odpory

Dráťáky Vishay 7W v classA, asi i magnetická čepička. Zkreslení kus pod -120 dB. Tak nějak si nejsem jistý, co je realita a co mýtus.

Re: Drátové emitorové odpory

Bohužiaĺ " realita" , ktorú som videl v niekoľkých značkových koncoch, sú výstupné tlmivky namotané priamo na paralelne zapojenom odpore.. roll

Re: Drátové emitorové odpory

PMA,
je u A nejaky prechodovy jev jako u AB?

Re: Drátové emitorové odpory

BPR56 z aliexpressu.

Re: Drátové emitorové odpory

Aha. Ty jsem občas zahlédl na fotkách hotových modulů na Ali.

Re: Drátové emitorové odpory

jardag69 napsal:

Když se jako emitorové odpory použijí běžné drátové, které mají indukčnost, tak to nevadí, je to problém nebo je to výhoda?
Třeba při testu obdélníkovým signálem.

je to fuk

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Drátové emitorové odpory

Si nejsem jistej. Před pár lety mi jeden drátovej odpor 0.1 Ohmu úplně zdegradoval měření proudu u spínanýho regulátoru pro LED, kterej jel někde na 80kHz. Tj už na 20kHz to musí mít naměřitelnej vliv.

(upravil jardag69 26. 4. 2022 22:52)

Re: Drátové emitorové odpory

Já právě nevím, když je koncový tranzistor třeba 40MHz, tak co umí při přechodu z A do B udělat. Případně při nějaké limitaci a tak.
Spínanej na 80kHz a počítám, že asi ne sinus ale ještě obdélník, takže ekvivalent par MHz.

Re: Drátové emitorové odpory

povodne som nechcel reagovat pretoze vacsina uz zaznela ale miesate trochu dve veci:

- skreslenie sposobene kovovou castou odporu
- indukcia odporu

ako uz bolo spomenute od BV je to zatiahnute v ramci vazby a myslim ze vplyv malickej magnetickej casti na thd je nemeratelny v nasich domacich podmienkach a bude na hranici miliontin percenta a nikoho nemusi trapit smile je tam mnoho inych veci ktore maju daleko vacsi vplyv

ak sa jedna o indukciu odporu myslim ze velmi zalezi od zosilnovaca kam sa to pouzije takze sa to zovseobecnovat velmi neda, ale ak dratovy vinuty odpor staci aj cfa mosfetu co ma rychlost v stovkach V/us tak len tak nejakemu zosilnovacu to asi neublizi. Ak by aj v nejakom obvode tam mala indukcia vadila riesi sa to jednoducho paralelnym radenim ak je potrebne zachovat schopnost prenasat velke spickove prudy.

Mimochodom mala rezistivita alebo dokonca aj indukcia v emitore koncovych tranzistorov je podla mna prave ciastocne vyhodou pretoze to moze fungovat ako prevencia proti kmitaniu rychlych koncov. Nieco podobne sa inak pouziva aj u elektroniek, kde na anodu sa dava mala tht tlmivka proti zakmitom pripadne do katody maly odpor aj ked tam byt nemusi.

Re: Drátové emitorové odpory

Na tom něco bude, na vf se kvůli zakmitávání používaly feritový perly... To mě nenapadlo, že vlastně "zpomalení" zesilovače zlepší stabilitu...

(upravil Elox 27. 4. 2022 1:21)

Re: Drátové emitorové odpory

Zpomalit zesilovač lze bezpočtem způsobů, některé stabilitu zlepší, jiné zhorší.
Zajímavost: některé z prvních verzí DPA měly emitorové odpory v podobě cívky z odporového drátu a taky to fungovalo.
http://www.zewel.tuliscz.com/pictures/d … a440_5.jpg

Re: Drátové emitorové odpory

Jak se vůbec vybírá správná hodnota emitorových odporů? Má na nich být při klidovém proudu nějaké konkrétní napětí?
Když bych chtěl spárovat dva komplementáry 200W tranzistorů s vybíranou betou na cca 10%, tak by se to počítalo jak?

Re: Drátové emitorové odpory

jardag69 napsal:

Jak se vůbec vybírá správná hodnota emitorových odporů?

vacsinou to velmi uzko suvisi s poctom pouzitych koncovych tranzistorov a prudovou poistkou...

(upravil Otas 1. 5. 2022 22:57)

Re: Drátové emitorové odpory

A samozřejmě s mnoha dalšími detaily:
Např.:
- Proud trandy při jmenovité zátěži a proud aktivace (rezerva vztažená k prvnímu údaji)
- Skutečné zapojení proudové ochrany (např. existence a hodnota rezistoru mezi napájením a bází trandu ochrany)
Ve skutečnosti lze hodnoty Re v malých mezích měnit bez velikých komplikací (s existujícím zmíněným rezistorem).
Kdysi jsem stvořil jakousi počítací tabulku (a viděl i nějakou jinou), kde stačilo doplnit hodnoty součástí pojistky a vylezl výsledek hodnot proudu a příkon jednoho trandu v rozmezí celého napájecího napětí na výstupu.
Ještě jsem chtěl do toho počítání vložit k srovnání SOA použitého trandu a jeho teplotní závislost + hodit vše do srovnávacího grafu, ale už jsem se k tomu nějak nepřiměl smile