(upravil marcin 5. 4. 2022 17:41)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Doplnil som príspevok vyššie.
Jedna poznámka: prepad, ktorý tam má dhaman a v mojej verzii pokles v pásme 0,6-2,2kHz treba vnímať v kontexte celkového vyžiareného výkonu. Je to prepad, ktorý sa smerovostne takmer nemení od 0-45°. Do 40° je to úbytok a nad 50° naopak prebytok výkonu voči zvyšku pásma. Vo výsledku sa teda dorovná celková výkonová charakteristika, ktorej priebeh je omnoho dôležitejší ako samotná charakteristika v jednom uhle. Nepozerajte sa na frekvenčné priebehy jednotlivo a už vôbec nie len na osovku.

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Bedny mám natočené a poslouchám někde kolem 20°
Na co bych měl koukat při měření charakteristik?

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

marcin, Dakujem krasne. Urcite tvoju verziu poskladam a vyskusam porovnat zvukovo.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Hele, je fakt, že když nebudeš poslouchat v ose, tak to máš moc hezký.

(upravil dhaman 5. 4. 2022 21:38)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Dnes som pocuval a porovnaval A/B prepinacom medzi KEF ls50 a OB15.
Rozdiel tam je v zafarbeni nastrojov a na hlase to tiez poznat. Ale problem je ze sa mi pacia obe big_smile

Skusil som to nahrat nearfield... Tak hadam na sluchadlach by moholi byt pocut rozdiely.

nahravky Zuzana Mojzisova - Piurko a Zuzana Navarová - Indianska
https://ulozto.cz/file/c034B2mB1pJM/kef … yTGTIvZD==

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil marcin 5. 4. 2022 21:00)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

dhaman, za málo smile

jardag69 napsal:

Na co bych měl koukat při měření charakteristik?

Celkom nerozumiem otázke, myslíš pri simulácii výhybky?

Zrovna u tejto konštrukcie mi natáčenie nedáva veľmi zmysel. Sú to širokovyžarujúce sústavy, ktoré netrpia poklesom na výškach mimo osi. Čiže nie je potrebné ich natáčať na poslucháča. Či už budú natočené 0° alebo 20° je skoro jedno. Dôležitejšie je, počúvať ich vo viac zatlmenej miestnosti.

Nedá mi ešte jedna vec k tomu natáčaniu: nepočúvame len to, čo je vidno na charakteristike na príslušnom uhle. Väčšina sa aj tak deje mimo tejto osi spolu s prvými odrazmi. Natáčaním širokovyžarujúcich bední na poslucháča sa kompenzuje pokles na výškach mimo osi (či už mizerným výškačom - nie sú konštantne smerujúce alebo ladením na os). Lokalizácia sa tým zlepší iba minimálne a rozšírenie sweetspotu vôbec.

(upravil jardag69 5. 4. 2022 21:59)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Myslel jsem na co koukat na grafu kde je i mereni z uhlu. A tim natacenim jsem myslel, že by srovnal tu diru na 2k. Nebo ne?

(upravil dhaman 6. 4. 2022 10:45)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Ved marcin písal, že je potreba sledovať celkovú výkonovu charakteristiku a nie len konkretny priebeh v jednom uhle.
Ja som to pochopil tak, že radšej mať správne klesajúcu a vyrovnanú výkonovú charakteristiku na ukor charakterestiky v osi 0 stupňov ta je druhoradá.
Toto si myslím že platí pre širokovyžarujúce sústavy, kde sa v mieste posluchu sčítajú všetky odrazy.
Takže v osi 0st môže byť prepad, ale ak je potom mimo osu viac vykonu tak to moze byt vyrovnane. Ale do toho urcite vstupuje akustika miestnosti pretlmena, nezatlmena.
Musí si to podľa mňa sadnúť v danej miestnosti.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil jardag69 6. 4. 2022 10:59)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Však jo. Když se podíváš na svoje grafy, tak to máš už v malém úhlu parádní. Proto se ti to líbí a proto s tím už nemusíš nic dělat smile
Tady taky měří
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1evo.php#main

(upravil dhaman 6. 4. 2022 20:17)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

vma jaaj tak to su uz krasne bednicky potl

Nemusim, ale chcem este pocut tu marcinovu verziu.
Nahodim to do lspcad zapojim aktivne. A porovnam medzi sebou. Budem mat lavu bednu v aktivu cez lspcad emulator a pravu tu moju simple verziu.

Skusal som tu marcinovu verziu vyhybky a klobuk dole je to parada.
Otvorilo sa to hlavne na stredoch a cele je to take viac detailne a hra to s takou lahkostou.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

dhaman, ten sklon výkonovej charakteristiky si prípadne uprav podľa Tvojich preferencií, to nie je exaktne dané.

(upravil PMA 6. 4. 2022 22:24)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

https://www.researchgate.net/profile/Fl … ion_detail

Já bych s názorem že stačí výkonová charakteristika a frekvenčka na ose je nezajimavá až tak úplně nesouhlasil. První co přichází do uší je přímý zvuk a pro ten je charakteristika na poslechové ose důležitá. Někde pod nějakým úhlem (- poslechová osa) musí být rovná, jinak bedna nehraje subjektivně ani objektivně dobře. Přečtěte si toho Toolea z odkazu.

Citace:

Flat on-axis frequency response is clearly the engineering objective for most of these systems. Those that deviate significantly earn lower ratings in double-blind subjective evaluations. Although there is more to be considered, a flat direct sound delivered to listeners is the basis for most
reproduced sound.

(upravil dhaman 7. 4. 2022 9:06)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

PMA, dik pekny clanok ded

Ja som mal pocit ze priamy zvuk a prvy odraz pridu v tak malom oneskoreni, ze to mozog vnima len ako urcite zafarbenie. A ake bude to zafarbenie urcuje prave ta vykonova charakteristika.
Ale to asi zalezi od vzdialenosti reprosustav od steny a od velkosti miestnosti.
Mas pravdu, ze sa to neda zjednodusit a je to pripad od pripadu a musi sa to brat ako celok reprosustavy + miestnost + akustika

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil marcin 7. 4. 2022 19:50)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

PMA napsal:

Já bych s názorem že stačí výkonová charakteristika a frekvenčka ...

To ani nikto netvrdí, len som upozorňoval na to, že simulácie treba chápať komplexne.

V tom citovanom materiály sa tiež uvádza:
"Double-blind subjective evaluations of loudspeakers conducted by the author and his colleagues for 35 years have shown consistent preference for those having flat and smooth on-axis frequency response, accompanied by wellbehaved off-axis response—i.e., a smoothly changing or constant directivity index ([1] chapter 18). Changing the room has little effect on this observation"

a tiež:
"In this example, the poor off-axis performance dominated the in-room measurements and in listening tests caused audible timbral degradation. Equalization of the room curve will destroy the only good performance in the loudspeaker—the on-axis/direct sound response. Equalization cannot
change loudspeaker directivity; the remedy is a better loudspeaker"

a toto je tiež dôležité:
"The double-blind subjective ratings were essentially unchanged as the test was moved from room to room [59](this is elaborated on in [2] section 6). Listeners were able to separate the timbral signatures of the loudspeakers from the timbral cues added by the rooms."

Ak by sme sa snažili v prípade tejto konštrukcie o vyrovnanú charakteristiku v osi, tak garantujem, že by to bolo nepočúvateľné a ukričané v stredovom pásme v najkritickejšej oblasti. Bol by tam obrovský prebytok výkonu.

(upravil dhaman 7. 4. 2022 19:33)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Pomeral som to v mieste posluchu ako to vyzera s porovnanim s vituixcad.
Na moje prekvapenie to sedi celkom presne s vykonovou chrakteristikou.

Marcinova vyhybka v mieste posluchu cca 1,8m - window 500ms - Psychoacoustic smoothing
https://i.ibb.co/yVrFYg9/vyhybka-marcin.png

Moja:
https://i.ibb.co/MVKn3Zm/vyhybka-dhaman.png

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Ano, ta červená je o mnoho lepší.

Ještě k článku od Toolea, dal by se tu ocitovat celý, ale to asi není účel, stačí ten odkaz.

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

PMA, to snáď nie je pravda yikes Vy tu odcitujete zlomok toho, čo je súčasťou celej skladačky a napíšete, že viac citovať netreba. Na rozdiel od Vás (neviem či to bol zámer, alebo je to stále nepochopenie problematiky z Vašej strany) som doplnil aj tie podstatné informácie pre tých, ktorí to nebudú čítať celé.

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

dhaman, takže kterou necháš? Co je lepší i na ucho?

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

Urcite marcinovu. Je to take viac vyrovnane a nic nechyba.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil jardag69 7. 4. 2022 23:47)

Re: Monacor OB H15" + TB W8-2145 + GRS PT2522

A v porovnání s tím co už máš doma? Jsou to teď nejlepší bedny?
(desky)