Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 6)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 103]

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

PMA napsal:

Já se k tomu moc neuchyluju, jednak každá liška chválí svůj ocas a jednak ty popisy zvuku jsou silně nespolehlivá věc a bez kontrolovaného slepého testu s vyrovnanou hlasitostí mají minimální cenu.
Ale když už, hraje to výborně:
- žádný šum ani brum nebo bzum s uchem na repro s citlivostí 90dB/2.83V/m
- perfektní rozlišení ve slabých i silných pasážích, bez sebemenších náznaků slévání
- bez agresivity
- výborná dynamika

Takto musí hrát každý AB zesilovač, který je navržený podle všeobecně platných zásad, alespoň této topologie, který je navržený někým, kdo "ví".

(upravil PMA 27. 3. 2022 21:10)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Hordek napsal:

Ano, to je informace, která mi "něco" řekne, dobrý grafy jsou taky fajn, ale už sem slyšel přístroj co dobře měřil a přesto se mi zvukově nelíbil. Díky.

Díky. Jestli udělám to srovnání, ozvu se.

Denkez napsal:

Takto musí hrát každý AB zesilovač, který je navržený podle všeobecně platných zásad, alespoň této topologie, který je navržený někým, kdo "ví".

Měl by (ten Sinclair ale s uchem na středovém repro s citlivostí 90dB/W/m "mrtvý" není. Nemá dost dobré PSR). Ale ty další dojmy jako hloubka, vertikální rozlišení atd. mohou být velmi snadno v hlavě a nadšení posluchače a tvůrce už vůbec a bez slepého testu je neberu vážně. Nechci nic shazovat, ale poznatků v psychoakustice (což je seriózní disciplína a ne nějaké pejorativní označení) je víc než dost. Jeden z neoddiskutovatelných vlivů je, že při poslechu nové věci se snažíme víc soustředit. Zázračně "přibydou detaily, které dříve nebyly slyšet".

Pokud děláte testy typu "vyměnil jsem MJL1302/3281 za 2SA1302/2SC3281 a byl to jasný zvukový rozdíl", tak pokud jste si jistí, že zesilovač ani v jednom případě nekmital, tak pro potvrzení beru jedině ABX test. Jinak už to zavání voodoo a sebeklamem.

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

K čemu je dobré, aby zesilovač byl (za každou cenu?) "mrtvý" s uchem vraženým do repra? Ano, v rámci možností je třeba navrhovat zesilovač co možná "nejmrtvější", ale přiznám se, já nikdy neposlouchám s uchem vraženým do repra.
Ostatně, i ten Sinclair by šel dál vylepšit, je pak ale otázka, zda to ještě bude Sinclair.
Já si tuto topologii vybral jenom proto, že to je v zásadě to nejjednodušší, co lze ještě nazvat AB zesilovačem.

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Třeba k tomu, aby mě nesralo projít v tiché místnosti kolem citlivých beden, když je zesilovač zapnutý.

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Ale jistě, každý máme svou "úchylku".
Teda když já náhodou jdu kolem svých beden bez signálu, nikdy by mně nenapadlo ohýbat se k nim a strkat do nich ucho.

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Strkat ucho nemusis. Zalezi co mas za repro, je velky rozdiel medzi hifi kalotou a profi hornou…

(upravil ransom 28. 3. 2022 11:41)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Denkez: Nepřekrucuješ to trochu? Nikdo nemusí strkat hlavu do repráků. Aktuálně jsem třeba zkoušel jednu nejmenovanou audio legendu připojenou k bednám s citlivostí kolem 92dB a skoro jsem vylít z kůže. To bručení a šum jsou slyšet na půl metru i v bežném zvukovém pozadí místnosti. Šum se dá potlačit snadno výměnou součástí za korunu. Brum pouze kompletním překopáním drátů a plošňáku. Přitom je to celé jen o korektní topologii zemí a správném vedení signálů.

(upravil PMA 28. 3. 2022 13:15)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Nastavil jsem optimální klidový proud třídy AB (24-25mV na Re) pro minimalizaci zkreslení (Vašek by měl určitě radost) a takhle vypadá zkreslení THD v závislosti na výkonu do 4ohm od 20Hz do 15kHz se šířkou pásma měření 45kHz

https://pmacura.cz/SAB_20-15k_thdpower.png

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

ransom napsal:

Denkez: Nepřekrucuješ to trochu? Nikdo nemusí strkat hlavu do repráků. Aktuálně jsem třeba zkoušel jednu nejmenovanou audio legendu připojenou k bednám s citlivostí kolem 92dB a skoro jsem vylít z kůže. To bručení a šum jsou slyšet na půl metru i v bežném zvukovém pozadí místnosti.

Psal jsem o návrhu podle všeobecně platných zásad, který je navržený někým, kdo "ví".

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

PMA, super vysledky. Bude k dispozicii schema alebo dosky? smile

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Schéma je tady:

https://www.audiosciencereview.com/foru … png.38908/

a snad je i správně co se týče všech hodnot, musel bych to ještě projít.

Na slovanetu má ten zesilovač vlákno z r. 2017

https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=24542

Asi tam bude i dost balastu, ale mělo by tam být pdf se schématem a asi s obrázkem PCB. Každopádně PCB doznal změny ve vedení zemí a to určitě není nikde postnuté. O prodeji PCB jssem neuvažoval, před 10-ti lety jsem pověsil prodeje pro audio komunitu na hřebík, s výjimkou pár PCB pro buffer, openamp a zdroj.

Kolega petermit ten zesilovač postavil jen podle schématu na slovanetu, plošňák si navrhl a vyrobil sám metodou samo-domo a zesilovač mi přivezl na změření a všechno fungovalo, jak mělo. Takže by to mělo být opakovatelné. Udělal jsem pro něj malou úpravu, zesilovač jak je má na výstupu DC offset 90mV, což se mu nelíbilo, ale přidáním 3 pasivních prvků jsme to stáhli na pár mV.

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

tam je ale součástek! smile

(upravil reeb 29. 3. 2022 8:13)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

17 tranzistorů, 10 diod, 23 kondenzátorů, 36 odporů a 1 trimr... smile

Web

(upravil Hordek 31. 3. 2022 8:51)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

smile

(upravil reeb 29. 3. 2022 13:34)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Tak DPA223 je slozitejsi smile (26 tranzistorů, 26 kondíků, 13 diod.. )

DPA222 - 36 tranzistorů

DPA330 - 26 tranzistorů

Web

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

DPA je legenda, ta si to může dovolit smile

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Hordek,
prosím, prosím, hoď sem schema. S těmi 4 tranzistory.

(upravil Hordek 31. 3. 2022 8:53)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

smile

(upravil PMA 29. 3. 2022 11:55)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Pokud by si s tím někdo chtěl hrát, tak schéma ještě jednou

https://pmacura.cz/kenn3_sch_web.pdf

a plošný spoj (s opravenou zemí od elytů)

https://pmacura.cz/SAB_PCB_img.png

Obrázek má dostatečné rozlišení pro čitelnost. Je to spíš inspirace, kdyby to někdo chtěl třeba zmenšit a vylepšit - meze se nekladou, je to volně k použití. Rozměr desky je 169 x 79 mm.

A pro zajímavost jak vyšlo THD vs. výkon v simulaci. Na 15kHz prakticky shodně jako při měření (v simulaci trochu horší výsledek), na 5kHz a 1kHz mnohem "optimističtěji". Simulace ještě pořád není všechno. Na zkreslení a stabilitu je to jen malý nástřel.

https://pmacura.cz/small_ab_thd_simulated.png

Kmitočtové kompenzace tu ovlivňují C7 a C20. Je to trochu překompenzované, kvůli stabilitě.

(upravil jardag69 29. 3. 2022 12:08)

Re: SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Hordek, tak něklidně někam jinam nebo do pošty

PMA, labyrint kolem R33 vyloženě volá po drátové propojce smile
Nebo cestu vrchem.

Příspěvky [41 až 60 z 103]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » SAB - malý zesilovač ve třídě AB se SMPS

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£