Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Univerzální číňan LCR-T7

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Univerzální číňan LCR-T7

Poridil jsem si na hrani LCR-T7, abych dokazal aspon nejak orientacne a rychle premerovat polovodice a indukcnosti.
Mate s tim nekdo praktickou zkusenost? - jak moc je to presny? Zajima me hlavne mereni vzduchovych spuli v rozsahu cca 0,1 - 1 mH. Matlam tu nejaky vyhybky do repraku a chci si jich nekolik pokusne vyrobit sam.
Zkousel jsem premerit spule co mam z reproobchodu - u civek 1mH vinutych 1mm^2 dratem to namerilo 1,03 mH. U 0,4 mH jsem nameril 0,38 mH.
Pak jsem otestoval i 3,1 mH vinutou na EI plechu a namerilo to 2,8 mH - to uz je skoro 10% chyba.
Predpokladam, ze Lukas Kosina bude mit na mereri civek neco dostatecne presnyho, takze ten cinan asi trochu keca.

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Je to tak tejden, co jsem na nej koukal na netu smile

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Na přesné měření RLC to není. Měří obdélníkovým signálem, třeba u tlumivek na železe nebo u větších kondenzátorů je chyba i 30%. Ale je to skvělá pomůcka pro přebírání šuplíkových součástí. Třeba rychlá identifikace druhu tranzistoru a zobrazené rozložení vývodů je k nezaplacení.

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Tak přesně tuhle hračku jsem nedávno vracel. Bohužel mi to při měření vzduchových cívek ukazovalo nesmyslně vysoký odpor.
Z Hadexu mi psali, že zkoušeli několik kusů a se stejným výsledkem sad Škoda...

(upravil kratz 9. 3. 2022 14:01)

Re: Univerzální číňan LCR-T7

To je pravda, u civky 1mH motany 1ckou dratem to ukazuje odpor v radu desitek ohm. Tam je neco hodne spatne. Ale vracet to nebudu, na rychly otestovani polovodicu je to pekny a ukazuje to i betu - presnost sice bude taky kdovijaka, ale minimalne na roztrideni tranzistoru z hromadky a rozdeleni na podhromadky s podobnyma hodnotama to je fajn.
A i mereni L u vzduchovych civek neni takova tragedie - chyba od deklarovany hodnoty kolem 5% je porad fajn. Multimetr nebo LRC mustek za 2 litry bude mit cca 2%.
Mozna ty pitomy indukcnosti budu muset merit postaru jak na laborkach na FELu - postavim si merici mustek. big_smile

(upravil ransom 9. 3. 2022 19:34)

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Nezkoušel jsi měřit zvukovkou? Na součásti do výhybek naprosto vyhovující.

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Odpor tlumivek?

(upravil ransom 10. 3. 2022 11:26)

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Indukčnost změří zvukovka s vyhovující přesností. Navíc na libovolné frekvenci v akustickém pásmu.  Tlumivku na železe můžeš měřit i za zesilovačem a s použitím menšího normálového rezistoru.
Na malý DC odpory stačí  obyčejný multimetr s rozsahem 200mV nebo i starý Avomet a primitivní zdroj proudu. Třeba jenom baterka a odpor. Snad jsme bastlíři, ne?
Určit odpor vinutí se dá s dostatečnou přesností i z průměru  drátu a jeho váhy. V basech jde jenom o to, aby nebyl moc velkej a na nějaké extra přesnosti nesejde. U ostatních tlumivek bývá zpravidla DC odpor mnohem menší než s jakým se počítá v simulaci. Takže se dorovná mnohem větším odporem rezistoru, čili na přesné velikosti DC odporu zase nesejde.
Na to stačí elementární znalosti a troška vynalézavosti.

Re: Univerzální číňan LCR-T7

ne přesně tohle, ale jakejsi klon "328 tester"-u používám celkem s úspěchem, i na měření vzduchových cívek. V místě, kde motám cívky, nemám PC a nechce se mi roztahovat NB s měřením, tak to měřím tímhle a přes LIMP jenom kontroluju po namotání, a málokdy je to jinak než o pár procent. ne všechny 328testery měří takhle blbě.
Mám tenhle https://www.aliexpress.com/item/1005002 … mainSearch a tenhle https://www.aliexpress.com/item/4001308 … mainSearch oba měří poměrně dobře.

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Právě proto abych nemusel chodit z dílny domů k pc (limpu) jsem chtěl tu hračku koupit.
Je ale fakt, že krom toho odporu u cívek mi to vyhovovalo.

(upravil ransom 11. 3. 2022 10:13)

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Jsem se domníval, že starej notebook je dnes ve vybavení každý dílny. Já tam mám 10" Asus Eee s WinXP. Nový to stálo 5000, dnes se to dá dostat za PETku Braníka. K tomu letitá USB zvukovka, USB osciloskop, měřit se s tím dá, dokumentaci a internet po ruce, muziku to přehraje...

Re: Univerzální číňan LCR-T7

Tome máš pravdu, bohužel jsem se ještě k tomuto kroku nedokopal.
Mám v dílně ledacos, asi bych tě překvapil smile ale PC zatím ne.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Univerzální číňan LCR-T7

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£