Re: H-ENG AMP (homlesak)

Hm a ja sa divím prečo mi jedna topologia konca s THD nechce ísť pod 0,003% keď mám OLG do 1kHz 55db big_smile Vidím že tu sú uplne iné trendy big_smile

Re: H-ENG AMP (homlesak)

A tech 0,003% je nějak slyšet?

Re: H-ENG AMP (homlesak)

jardag69, možná netopýři? big_smile

Web

(upravil mechanik 7. 4. 2022 21:35)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

jardag69, chcem THD 0,000xx% bez použitia bipolárneho vstupu, s použitím JFET (majú nižšiu strmosť tak to ide horšie)... Chcem to pri jednoduchej linearnej topologií kde má každý stupeň sám o sebe vysoké PSR, kde je minimum stupňov celkovo. Ideálne pri vysokých degeneračných odporoch aby som dosiahol nízke jednosmerné ulietavanie výstupu a celkovo dobrú tepelnú stabilitu... Hlavne s tým nižším OLG je limitácia bez nejakeho zakmitávanie, odtrhov a podobne a to aj bez použitia antisaturačných prvkov.

(upravil jardag69 7. 4. 2022 22:03)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Tak snad se podaří. Ale THD asi není jedinej parametr co má vliv na zvuk. Těch 3 tisicin bych se asi nebal.
Dej na vstup nějakou mini lampu smile

(upravil mechanik 7. 4. 2022 22:20)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Mám už dosť s párovaním JFETov. Napárovať lampy bude ešte horšie a neviem ako sa tam riešia tepelné väzby v prípade že sa tam vôbec robia diferáky... Sledujem aj iné parametre PSR a dalšie...

Laco, ospravedlnujem sa, zase ti posieram tému sad

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Kdysi jsem někde četl něco ve smyslu, že se na NP přechodech v tranzistorech nějak usměrnuje třeba i rušení z rádia a jiné. Sice to prej není silnej signál, ale ve výsledku je to znát. Ale možná sem to jen blbě pochopil.

(upravil mechanik 8. 4. 2022 0:22)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Tak ide tu o PSR a kvalitu celého napájania a penikanie rušenia z neho. Práve tuto to meranie priemerizovaním v arte dosť zakryje. Na VF až tak neverím... Tlačenie do dobrých parametrov silnou spätnou väzbou rád nemám a know how kvalitných výrobcov stojí práve na minime spätnej väzby a mimoriadne premakaných zdrojoch. Ale kedže tu nikto okrem Dudka nepočúva tak je to jedno big_smile

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Jo, jo. Já tomu moc nerozumím, ale obcas jsem na netu narazil na zesilovac, kde kolem jednoho tranzistoru bylo dalších pár, které mu jenom připravovaly podmínky k práci. A nebyly to jenom proudové zdroje, ale snad i nějaké speciální zátěže nebo co to bylo.

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Oblíbená argumentace, že nikdo neposlouchá, je samozřejmě dokonalý nesmysl. Podobně jako předsudky a víra v topologie - nakonec rozhoduje jen a jen výsledek a ten lze subjektivně ověřit jen testem naslepo s vyrovnanými úrovněmi. Jinak je každý ovlivněný svými předsudky a výsledky poslechu jsou nesmysly, psycho stránku nelze vygumovat. Ale hodně kouzla se trochu rigoróznějším přístupem ztratí, to je pravda.

(upravil horemic 8. 4. 2022 8:01)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

jardag69 napsal:

Kdysi jsem někde četl něco ve smyslu, že se na NP přechodech v tranzistorech nějak usměrnuje třeba i rušení z rádia a jiné. Sice to prej není silnej signál, ale ve výsledku je to znát. Ale možná sem to jen blbě pochopil.

VF,nebo chcete-li HF "detekce" byl dříve problém hlavně kvůli vysokým impedancím výstupů a ještě vyšším impedancím vstupů.Dnes je tento jev nízký,díky nízkým impedancím.A dnes už se navíc vše nad audio frekvence dá ošetřit feritovou perlou,použitou na vhodné pozici,kterých je velká nabídka.Pamatuji,že první zesilovač po tátovi hrával nějaké rozhlasové stanice,a jak jsem z toho byl vykulenej smile
EDIT:Samozřejmě se jedná o detekci na bipolárech a jejich NP přechodech,viz např. detekční diody.

(upravil laco 8. 4. 2022 20:50)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

vcera/dnes som experimentoval s kludovym prudom koncakov. bez emit odporov je to stabilne do 10mA, pri 20mA uz zhoreli koncaky (vybudene 30W/4R). pridanim 0.1R do emitorov v pohode funguje aj v triede AB (testy som robil pri kludaku 50mA)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Znamená to, že je na tom ještě dost práce, aby to bylo opravdu stabilní a nehořlavé?

(upravil PMA 8. 4. 2022 21:29)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

jardag69 Většinou potřebuješ tak 1 rok provozu abys mohl zodpovědně prohlásit, že zesilovač je stabilní za všech provozních okolností.

Laco Opravdu nechápu důvod proč nepoužívat emitorové odpory. Pofidérní výhody konce bez odporů nevyváží reálné problémy, které jsi správně popsal. Víme to cca 45 let. Simulace to ne vždy odhalí.

(upravil laco 8. 4. 2022 21:44)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

ja uz radsej nebudem pisat nic.
posledna veta. je to stabilne aj bez emit odporov a ma to skreslenie  0.0005% na 10kHz.

Re: H-ENG AMP (homlesak)

laco, co chtít víc, že? smile

Re: H-ENG AMP (homlesak)

laco,
potl, pochvala od "Veľkého Nelsona" smile

https://www.diyaudio.com/community/thre … st-6993391

Nelson Pass
The one and only
Sunday at 4:46 AM   

Nice piece, especially the pcb layout.

Are you available for adoption?

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Laco na diyaudio rozvíjí další varianty H-ENG.
Zajímalo by mě, zda bude v dohledné době uvolněna některá verze PCB (třeba přes Františka).

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Frantisek ma este jeden par dps na predaj.

(upravil František 10. 1. 2023 12:17)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Kto má záujem o stavbu homlesaka smile sú k dispozícii 4ks dosiek z prototypovej objednávky poslednej verzie dosky.
DPS homlesak   5€/ks
Konce sanken   4€/ks
Budiče toshiba  2,5€/pár
Pošta (zásielkovňa)   4€
Všetko spolu na dve dosky (stereo) 49€


Sú len tieto 4ks a len ako komplet so súčiastkami...Group na ďalšie dosky sa bude robiť zrejme až niekedy pred vianocami.


Edit: Všetky 4ks predané smile


https://i.ibb.co/JptZb2S/H-ENGv3.jpg