Re: Usměrňovací diody pro power amp

kal  nebo začít tím, že zjistíš, proč je trafo slyšet. Normální to není.

alx 2A jsou dost na hraně.

Re: Usměrňovací diody pro power amp

Skúsiť to trafo naprázdno , odpojiť sekundár (vybrať poistky?). Ak ho bude počuť, žiadny snubber nepomôže, jedine (vákuová) impregnácia trafa..

Re: Usměrňovací diody pro power amp

jardag69: ty ses ještě nepotkal s vrčícím trafem v zesíku? to máš tedy buď štěstí, nebo jsi jich měl málo doma a žádný tichý poslech v noci...

jednou jsem posílal Kyprému vrčící trafo (vrčelo na stole bez zatížení a zkoušené na různých místech rozvodné sítě) a vrátil mi ho netknuté, že je naprosto OK...stálo mne to poštovné, tak teď už se raděj zeptám předem, aby nohy nebyly rychlejší než hlava sad

BV: díky za upřesnění metodiky, jasně, začít by se mělo bez zatíženého sekundáru, to má logiku smile

Re: Usměrňovací diody pro power amp

Rixovi treba nejaky vetsi toroid (800VA?) vrcel az pri zatizeni grecem s kondikama..

Web

Re: Usměrňovací diody pro power amp

reeb, mohu potvrdit, taky jsem měl trafo do lampového konce, které vrčelo až zatížené s usměrňovačem a elyty. Problém byl v diodách, nakonec jsem ho posunul dál a s vakuovou diodou bylo naprosto tiché... Pokud trafo vrčí naprázdno, většinou jde o mechanickou záležitost. Pokud až s můstkem, elyty a zatížením, zkusil bych snubber.

Web

Re: Usměrňovací diody pro power amp

Wili napsal:

najprv by som....

WOW, děkuji, tohle mě překvapilo, nečekal bych, že to bude i u výkonových traf mít vliv, každopádně moc díky za linky !

reeb napsal:

Rixovi treba nejaky vetsi toroid (800VA?) vrcel az pri zatizeni grecem s kondikama..

Ano, bylo to tak. Bylo to velmi velmi drahé trafo, s vakuově impregronavým jádrem, stíněním a menším sycením, při zatížení do odporu naprosto tiché i při 200% přetížení, ale jak se za něj dal můstek a elyty, vrčelo jako prase už při 1A.
Nakonec jsem ho zde hodně pod cenou za zlomek původní ceny prodal.

Celá ta epizoda má ale vtipný konec, protože kupující mi poděkoval za super udělaný a krásně tichý trafák big_smile Prostě u něj to nevrčelo, u mě ano, takže evidentně to něco s tím zvoněním bude mít do činění, ale nikdy by mě nenapadlo že to lze řešit.

(upravil Wili 10. 1. 2022 19:05)

Re: Usměrňovací diody pro power amp

Vcera v noci som asi 2 hodiny laboroval okolo kompenzacii sekundaru u 800W EI trafa ktore jemne ale VELMI ticho vrni. Napojene je na 2x100mF elyty cez obyc 50A diodovy mostik. Pri odpojeni od mostiku trafo jemne vrnelo ale bzucanie zmizlo. Nerobil som ziadne merania len som pocuval. Z pokusov by sa dalo rozlisit rusenie na dva rozdielne zvuky:

1) sietovy brum / plechy / mozno DC? - este skusim zbastlit jednoduchy DC filter co to spravi takze testovanie bude pokracovat
2) vyssie harmonicke nasobky - v ramci brumu este akoby bzucanie vo vyssich harmonickych 100-200Hz a pod... asi spominany ringing od diod

Zatial som zistil ze na 2) ma vplyv velkost foliaku priamo na sekundar. S velkou hodnotou (cokolvek nad 100n) sa zvysuje bzucanie a ringing. Skusal som aj velke hodnoty, 220n/330n/470n/2u2 a bolo to len horsie. Uplne bez foliaku to tiez bzucalo ale velmi tichucko, takze som ostal na idealnej hodnote 33n co som mal dostupny. Potom som hladal hodnotu C+R k tomu. Skusal som rozne a aj vyssie hodnoty ako 33n + potenciometer a hladal to spravne miesto ale potenciometer nakoniec pri velkych hodnotach zhorel, tak som skoncil s pevnymi hodnotami odporov a kusal rozne hodnoty. Viac menej toto malo v mojom pripade extremne zanedbatelny prinos. Mozno u ineho trafa by to nieco robilo, ale vacsi prinos ma spravne dimenzovat ten kondenzator co je priamo na sekundar ako RC snubber k tomu.

Dnes otestujem este 1) DC filter v kombinacii k 2) ci to nieco dalej vylepsi.

EDIT: 1) ziadna zmena, DC filter uz nic viac nevylepsil. (v mojom konkretnom pripade)

Re: Usměrňovací diody pro power amp

mi žádná varianta DC filtru, co se potulují po netu, nikdy ke snížení vrčení traf nepomohla,
ke snubberu se zatím nedostanu, ale už mám doma malé silentbloky M4 šroub/šroub (víc gumy) z TME, akorát se mi zdají měkké a to jsem bral střední tvrdost, takže na větší trafo určitě ty nejtvrdší

Re: Usměrňovací diody pro power amp

Právě teď jsem měřil DC složku v síti a mám 0V, už jsem to několikrát měřil (doma) a vždycky bylo 0V, (měřidlo Fluke 289 na nízké impedanci, měří AC + DC). Od distribučního trafa jsem dost daleko.