Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Digitální RIAA předzesilovač

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil ZdenekR 13. 11. 2021 15:48)

Téma: Digitální RIAA předzesilovač

Tak jsem se na stará kolena zbláznil: Všude se o tom jen mluví a málo konkrétního bylo vykonáno. Postavili jsme z toho, co dům dal digitální RIAA předzesilovač. Po zesílení cca 20-70x (možno nastavit) a antialiasingu se vzorkuje 24bit/96k. 32 bitový procesor PIC32MZ s HW akcelerací výpočtů v plovoucí čárce (zbyl mi kit) nabírá přes I2S data, počítá IIR filtr 2. řádu, přesnost (teoretická) RIAA křivky je absolutní (asi tisícína decibelu). A pak šup přes I2S ven 32bit DAC/96k.
Proč tak složitě ? 1. zopakoval jsem si po 30ti letech teorii signálu, póly, nuly kritéria stability a podobná zvěrstva, která mne budila zpoceného ze sna na strahovských kolejích, 2. chtěl jsem vědět, jak to bude hrát.
A to je to ono: První slova po spuštění "naostro" s chassis HC43 a Tublatankou byla - "kurva, ono to hraje" !!! Nejsem nějaký purista, ale skutečně to není poslechově nijak zlé. Měření toho moc neprokázalo - prostě co jsem naprogramoval to tam je.
Samozřejmě - digitální předzesilovač v analogovém řetězci bude pro někoho jako žrout malých dětí a znesvěcení až svatokrádež páně Dudka s jeho actidampy, ale o to tu vůbec nejde (!). Naše lampové koncáky, každý se dvěma 300B na konci to krásně vybudí a to nám stačí.
Spíš je otázkou - co s tím dál ? Potenciál to má, doplnil jsem filtr hluku, píšu omezovač praskotu, asi vznikne plošňák  a pak to asi skončí na gitu...
PS: Ano - nahradil jsem jeden operák či dva tranzistory se zpětnou vazbou tímto monstrem, ale to bylo záměrem...
Obrázky sem vkládat neumím ...
https://i.postimg.cc/zXpYKJfZ/248369387-4519989621391367-1449561432185326023-n.jpg
https://i.postimg.cc/8CJ22MmN/248390194-4519989848058011-8181020258083322755-n.jpg
https://i.postimg.cc/bJ1KJP55/251035133-4519989304724732-3845415864851929219-n.jpg

Re: Digitální RIAA předzesilovač

ZdenekR napsal:

Samozřejmě - digitální předzesilovač v analogovém řetězci bude pro někoho jako žrout malých dětí a znesvěcení až svatokrádež páně Dudka s jeho actidampy ...

Já bych se z toho tak neposíral. Prostě doba je jiná a digitál tu je a bude. Proč být omezený nějakými modlami a dogmaty. Takhle to, a kór v technice, vůbec nefunguje. Je potřeba zkoušet nové věci, jinak by jsme se nikam neposunuli.
Fandím tvému bastlení. smile

Re: Digitální RIAA předzesilovač

ZdenekR zaujimavy pocin…na hlavnej stranke sa odroluj uplne nadol, klik na Nahrat obrazky…nahraj a posli link Nahlad pre forum…celkom ma to zaujima

(upravil mechanik 13. 11. 2021 13:10)

Re: Digitální RIAA předzesilovač

Škoda práce. Veď stačí zohnať originál digitálnu nahrávku a vynechá sa študiový D/A prevod, vinyl, aj tvoj další A/D a D/A prevod (teda ten jeden D/A jediný zostane...), ak som pochopil správne. Ak sa niekto chce hrať na pure analog a nebodaj má vinyl s analogovým masteringom tak si kúpi analogový RIAA a nebude do toho už strkať žiadne A/D a D/A prevody.

Nemá to najmenšiu logiku a zmysel. Zbytočná práca. Samozrejme že to funguje. Že A/D a D/A prevodníky fungujú asi nie je novinka.

Ten slabý signál z RIAA aj tak musíš zosiliť analogov a tých pár filtrov v NFB alebo mimo je rozhodne neporovnatelne jednoduchšie, lacnejšie, kvalitnejšie riešenie.

Re: Digitální RIAA předzesilovač

Jsem čekal kdy se tu objevíš...

(upravil dawsoo 13. 11. 2021 18:34)

Re: Digitální RIAA předzesilovač

Má ale pravdu,jako zajímavost a řešení typu že to lze, je to super,nicméně jde to svou podstatou zcela proti gramci jako zdroji čistýho analogu.... Puristi by se asi pokřižovali a lomili rukama, že je to rouhání proti analogovýmu bohu big_smile

Např na kudlibabku dělající podobný blbinky typu prehistorický digi s germaniem, ale v opačným gardu zdá se že taky nikdo nehuláká že je to minimálně "netradiční"  ...stejně tak ani na různý jednopásmový budky či sbírání a vytváření různých vintage konstrukcí, ale o tom hraní si jakože koníček racionalita a smysluplnost pokud nejde o něco opravdu v něčem vyjimečnýho většinou nikdy moc není.

Za mě super zajímavej a netradiční počin smile Ještě zbejvá bezkontaktní pulsní snímání/vzorkování laserem z drážky desky a byla by to nová éra hifi smile

Není co dodávat...

Re: Digitální RIAA předzesilovač

už to tu před cca rokem bylo: v Matsushitě oprášili brand Technics a vlajková loď novejch zesíků má digi-RIAA...Japonci argumentovali, že se s tím v digitální doméně nechá daleko víc vyhrát, že v analogu už není co vymýšlet...což je asi pravda, takže když můžou šikovní žaponci, tak můžeme taky smile
chtělo by to poslechový test, aby se ušním vjemem zjistilo, jestli se to aspoň přibližuje na pzwakovo lampovýmu Jupiteru, na kterýho se žádnej solid state AcD nelepí... smile

Re: Digitální RIAA předzesilovač

Ono to je inak. Okrem toho že technics už asi nebude technics... Ten technics nie je analogové Dčko ale niečo ako tzv. "direct digital" od TI alebo teda výkonový DAC/ 1 bitový PWM koncák. Čo je zaujímavé riešenie pre digitálne nahrávky pretože DAC a koncák je riešený akosi súčasne... Takže naopak velmi čisté a jednoduché riešenie. Ibaže trh sa dosť vracia k analogu, vinylu. Potom jediná možnosť ako z toho von je pre takto riešený koncák pre PHONO použiť A/D prevodník. Čím vzniká tak krkolomné riešenie že je použitelné akurát pre komerciu kde nejde extra o kvalitu zvuku. Použijú sa tam lacné prevodníky. Pretože kvalitný A/D bude cenovo na úrovni toho digitálneho koncáku, skôr drahší...

Ale hlavné je že to autora baví. Naučiť sa pracovať s DSP je zaujímavé a časom sa dá využiť určite aj na iné zaujímavé veci.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Digitální RIAA předzesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£