81

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ale no, aké statické meranie..Všetky vlastnosti sa prejavia na zmene signálu ( ľubovoľného..) a tieto zmeny vieme merať, ako so  napísal v celom  rozsahu kmitočtov a výkonov.. Však si pozri ako vyzerá v časovej oblasti multitón z 30 tónov, to je skoro pseudonáhodný signál so skokovými zmenami amplitúdy od 0 po 100%..

Web

82

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Myslim že ty 4 ecka za ten Miflex Frantu nezabiji.. smile

Jsou i exoti- tuningáři co do sračkových beden Magnat rvou stribrne Jantzeny za desítky eur big_smile

Web

83

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

To je normální cena.

84

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Jak je vidno tak asi nevietě a jen si myslíte že vietě a to je dost podstatný rozdiel že? smile

Jedná se o transientní a z velké části o nelineární jevy v časové oblasti a proměnlivé podobně jako u cívek s jádry, jen v jiné menší míře a jinými mechanismy ale v mnohem citlivější oblasti lidského sluchu. Takové měření s rozlišením co něco ukáže současným běžným FFT či wavelet měřením či osciloskopem na to není a ještě dlouho nebude výpočetní výkon.Multitony jsou rovněž k ničemu je to stále jen statické měření nějakého ustáleného stavu,kde opravdu nevím co bych měl na tom vidět. Na tyto věci jsou buď speciální měřiče ale dost je vidno i na kvalitních RLC měřičích umožňující měření na více frekvencích,pokud člověk ví na co se dívat. Leccos napoví i náhradní schéma reálného kondenzátoru.

Podobné efekty v různé míře jsou i u kabelů interconect i silových k repro, neb rovněž jde o vodič s více či méně nelineárním dielektrikem a komplexní impedancí. Návod tu na to fakt dávat nebudu,viz vlákno s kondenzátory kde to bylo jen "házením perel sviním" a tady to frantovi nechci zasírat,jen jsem chtěl říci to, že buď někdo chce vědět a najde si to a naštuduje případně ověří a nebo ne, o ničem jiném to není. Dobrý je na začátek pro lidi co to zajímá již starší ale zajímavý dokument co býval na netu od Walta Junga - Picking capacitors,někde ho určo mam v archivu ke kterému se nyní nedostanu uložený ale třeba ho tu někdo má a může upnout k naštudování. smile
http://www.reliablecapacitors.com/oldRC … ckcap.html

Závěrem doufám že se shodneme alespoň na tom že do vyhýbky františka před výškáč patří MKP k basáku i výškáči vzduchová cívka v nouzi k basáku jádro a paralelně ke středobasu postačí MKT. O tom to tu je.

Není co dodávat...

85 ...editoval BV (9. 9. 2021 14:06)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Jedná se o transientní a z velké části o nelineární jevy v časové oblasti a proměnlivé podobně jako u cívek s jádry, jen v jiné menší míře a jinými mechanismy ale v mnohem citlivější oblasti lidského sluchu. Takové měření s rozlišením co něco ukáže současným běžným FFT či wavelet měřením či osciloskopem na to není a ještě dlouho nebude výpočetní výkon.

Kecy..Ak to (ľubovoľné vlastnosti súčiastky v ceste signálu) zmení zvuk, zmení to aj ľuboľný (ustálený,tranzientný, náhodný, hudobný..)signál, a to som zvedavý, akú zmenu signálu nedokážeme merať ďaleko presnejšie a s rádovo vyšším rozlíšením, ako dokážeme počuť..
Ak niečo neznášam, tak je to ten "audiošamanizmus"  a vytváranie "tajomna" a záhadných objektívne nezistiteľných zmien signálu  ..To je dobré tak na oblbovanie solventných laikov na výstave alebo v PR materiáloch, nie na fóre, ktoré sa snaží byť trochu technické...
A ano,

buď někdo chce vědět a najde si to a naštuduje případně ověří a nebo ne, o ničem jiném to není.

Multitony jsou rovněž k ničemu je to stále jen statické měření nějakého ustáleného stavu,kde opravdu nevím co bych měl na tom vidět.

Napr. to že na obidvoch obrázkoch je rovnaký "statický" signál. A dokážeme ho bez problémov merať (zmeny) s rozlíšením viac ako 120dB.
http://www.bvaudio.sk/TEMP/time.png
http://www.bvaudio.sk/TEMP/spectra.png

http://reliablecapacitors.com/oldRC/www … ckcap.html
40 rokov starý zdroj, vtedy niečo zmerať bol naozaj problém..

Web

86

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

BV ale mieru placeba nezmerias! big_smile alebo je tam priama umera cim viac penazi tym lepsi zvuk? big_smile

87

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

No co na to říct, dawsoo a jak to hraje s tímhle? cool

https://i.postimg.cc/3N4WqKN7/hifisaver.jpg

88 ...editoval dawsoo (9. 9. 2021 15:54)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Opakuju znovu nikomu nic necpu,jen říkám že tyhle věci se ví minimálně již od 70. let min století smile A to u autorit které jsou svojí prací trošku dále než místní pánečci okresního formátu či lokálního významu big_smile Ono kdyby to tak nebylo, tak kdo a proč by tito tzv dle někoho předražené věci používal že? :Dje to podobné jakože všechny cd playery hrají stejně,kabely mezi komponenty maj nulový vliv a pomalé zastaralé MJ a MJL bohatě postačí i na přístorije špičové kvality big_smile Každý co jeho jest,proč staví lidé různé zesilovače typu K200 a 300 když by měl stačit všem Self a nebo Leach? Problém je jen jeden a to opět nějaké náboženství a jeho vyznavači a popírači,racionální debata možná není neb a znovu se opakuji se jedná o subjektivně vnímané záležitosti smile Viz kurva hoši gutentag a legendární otázka Bohuša na paní Stejskalovou big_smile Willi to že jsi omezený a podobné věci nevíš nemusí znamenat že takové neexistují. V tomhle si s BV můžete podat ruce a proto se nikdy neposunete ani dál,neb kvantita není to samé co kvalita.

Antonio:
že se na tohle ptáš zrovna ty,pamatuju doby a není to tak dlouho co tu jelo že cokoliv dražšího než TVM je drahej nesmysl,že řešiz zvlnění po +-5dB je hnidopišství,že zesilovače nemohou mít vliv na zvuk,když repráky maj o řád horší zkreslení... a mohu pokračovat. Moje motivace není nikoho přesvědčovat kdo je nějkdde na začátku,ale pouze pomoci a poradit pro lidi co se chtějí posouvat dál kudy vede případně nějaká další cesta ke zlepšení když se narazí na hranice možností toho co nyní mají k dispozici. Nemyslím si že jde o nějaké placebo,neb já jsem ten poseldní co by vyhazoval peníze za píčoviny co jsou k ničemu.

Je to spíš smutný že i po sedmi letech i takovéhle základní věci tady je nutné pitvat,někomu to halt trvá méně a někomu více času a někomu to nedojde nikdy,takovej je život. Problémem není ani tak nějaké tvrzení, ale zřejmě že se asi každej bavíme v intencích jiné konstrukční úrovně a zejména zkušeností se špičkovými komponenty. Je trošku rozdíl co za komponenty do vyhýbky se dají k Beryliové výšce a scan speakům za 2000E a asi jiné budou v tesmaxech a vismaxech za pár drobných že? Vše by mělo být vždy nějak proporční. Neb nikdo si asi nepořizuje bedny za 10k k zesilovači za 150k a naopak což platí pro celý řetězec a nejde vytrhávat jen jednu věc a ostatní opomíjet..

Není co dodávat...

89

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

"kabely mezi komponenty maj nulový vliv" - ak nemajú iný problém, teda ak nechytajú brum a nie sú voči prenášanému výkonu poddimenzované - majú nulový. Kto uveril káblovému šamanizmu - dobre mu tak big_smile
Teda ak niekto nedokáže naozaj dokázať zmerať rozdiel vo zvuku, prenesenom káblom s čistotou medi 99,99 od kábla s čistotou medi 99,9999.
Zvyšok sú kydy.

90

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

big_smile pobavil

Není co dodávat...

91 ...editoval BV (9. 9. 2021 16:11)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

A to u autorit které jsou svojí prací trošku dále než místní pánečci okresního formátu či lokálního významu

S autoritami sa nezaštituj, argumentuj sám za seba.. A s jednou takou autoritou (JC) som mal pred rokmi debatu na diyaudio o väzobných kondenzátoroch.  Rovnako ako ty vyťahoval 40-50 rokov staré merania kondenzátorov v aplikácii ako kmitočtový filter, na mostíku , kde bolo na nich cca 3V AC.. Zaboha nechápal, že to nie je aplikácia ako väzobný kondenzátor (asi ako ty v inom vlákne..). Na fakty reagovať nevedel, len sa nakoniec urazil...Lebo "autorita" ...A že mu to isté písali aj iní, to ho nezaujímalo.. Lenže nie je dobré spať v dobe pred 50 rokmi..
Nikto tu netvrdil, že rozdiely medzi súčiastkami (kondenzátormi) nie sú. Ide o to, ako sa môžu v konkrétnej aplikácii prejaviť a či ich dokážeme merať/počuť (a teda či má význam platiť za niečo, čo je v tej aplikácii irelevantné..). Ty tvrdíš, že rozdiely vo zvuku  nezmeriame (tak ako navrhujem ja, ako zmeny signálu..) , ale počuť to je.. A zmerať sa to dá  len na "superduperšpeciálnych " merákoch.. Čo je blbosť a  "náboženstvo", bez opory vo faktoch..  Asi tak. František prepáči..

Web

92 ...editoval dawsoo (9. 9. 2021 16:13)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Já se nikým zezaštituji,jen říkám že tyhle věci jsou známé už dlouho a já pouze potvrzuji že tomu tak je na základě svých pokusů a experimentů abych vybral to nejlepší pro své finální řešení. Takže nevidím nikde žádnou argumentační slabinu na mé straně.Moje motivace není prodávat co nejvíc ojebané zařízení za co nejvíce s povídáním že cokoliv jinak je špatně big_smile Jen poskytuji zdarma svoji zkušenost a to zda si z toho někdo něco vezme nebo ne je už pro mne nepodstatné,neb jsem vždy byl,jsem a budu i nadále 100% nezávislý na byznyse s těmito věcmi, pouze jsem tím bavil na nějaké úrovni s nějakými výsledky ve svém volném čase.

co je jedinná pravda která bezezbytku funguje je :
"Ukázaná platí"

Není co dodávat...

93 ...editoval tatko Tom (9. 9. 2021 16:21)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Nie každý rozdiel, ktorý ide zmerať, možno aj počuť.
ŽIADNY rozdiel, ktorý zmerať nemožno - počuť NIE JE.
HOWGH

94

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Moje motivace není prodávat co nejvíc ojebané zařízení za co nejvíce s povídáním že cokoliv jinak je špatně big_smile

Nebudeš veriť , ale ani moja motivácia to nie je, pretože to by som už dávno bol v ....... Mňa motivuje snaha používať hlavu a fakty, robiť veci  čo najlepšie a súčasne efektívne pre danú aplikáciu. A v prvom rade neveriť na  "povery"... A tento prístup mi "funguje" už 30 rokov. Takže   invektívy si nechaj...

Web

95

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Tatko Tom, děláš kategoricky soudy. Zkus zajít do nejbližší elektry koupit kus kabelu CYSy 4x1.5, zapoj do krize, pak zkus antiparalelni zapojení koaxialu RG213 k reproduktorum. Srovnej a pak dělej soudy. Žádné drahé woodu. Pokud neuslyšís rozdíl, pak si zkus vyčistit uši pletací jehlicí a máš po problému.

96

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ano v tom co děláš dle návrhu BV není rozpor,ten vznikl jen banalitou typu vzduchová cívka vs jádro... kde BV tvrdil že jádro stačí a já říkám že ano stačí ale vzduch bude výrazně slyšitelně lepším. Nejsme porovnatelní konstruktéři reprosoustav, takže logicky ani nemáme stejné výstupy a zkušenosti smile

1. BR vzadu ano.....ve většině věcí výhoda avšak větší náchylnost na vzdálenost od zadní stěny dobrý min odstup alespoň na 2x délku BR
2. Příčky netřeba až tak řešit stačí jedna vertikální a dvě horizontální v případě 18mm a menší tloušťky ,s tlustší stačí jen jedna horizontálně mezi basákem a výškou cca pokud zůstane zachován +- vnitřní objem bedny a dát si pozor aby nekolidovaly s BR který potřebuje i uvnitř místo pro svou funkci.
3. nelíbí se mi pokud už jsme tedy u toho toto:  natvrdo paralelní kondenzátor 2u2 k výškáči,u 27TFFC vycházel sériový RC člen 1u5+5R6 který tento reproduktor nad dělící frekvencí impedančně linearizuje,takže pro filtr představuje méně jalovou zátěž a zároveň upraví i ten vlající ocas na konci pásma. Dále vidím chybu/nesrovnalost/kostr. záměr? v umístění odporu před výškový repro ale až za vyhýbkou,takže důsledkem toho vyhýbka pracuje do vysoké impedance a není moc dobře zatlumen a plně el kontrolován impedanční peak jeho vlastní rezonance fs v reálu kolem 650-670Hz ,většinou se to dělá opačně nejdříve rezistor kterým se nastavuje úroveń a pak až filtr s imp kompenzací.
4. Tento typ filtru si myslím že při rovné čelní stěně že nebude mít optimální phasetracking okolo děličky.Obvykle to v tomto uspořádání vychází na kombinaci 2/3 řádu elektricky. není kompenzace peaku za pracovním pásmem u ER18RNX. Používá se buď paralelně sériový RC k hlavní 2,2mH cívce a nebo sériový RLC naladěný na kmitočet toho peaku na 4,5k který bude slyšet. 

Jinak se omlouvám za narušení vlákna,pouze jsem chtěl říci co je důležité a co až zas tak moc ne a proč ,pokud se jedná o maximalizaci výsledku.Příště se to již nebude opakovat.

Není co dodávat...

97 ...editoval Kocour (9. 9. 2021 17:33)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Jelikoz je potreba to tu trochu nazorove vyvazit......Jestli je rec o tom jestli jsou slyset,kondiky ci kabelaz, tak to teda jsou. Neni to o cene, ale spis jak si co sedne, jak na to zareaguje elektronika. Rozdily jsou to male, ale slysitelne. a zesilovace? O tom snad uz nikdo nepochybuje. Jakmile jsem mel moznost si prepojovat ruzne stroje, pripadne jine kabely a zkouset, tak si tech rozdilu clovek vsima. A rozhodne jsem nechtel si toho vsimat, stejne jako nechci davat drahe soucastky, ale....

HTPC + RME ADI-2 DAC + BV A300SE + ruzne DIY repro

Web

98

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Tu ide o to, či sa to, čo je skutočne počuť ( objektívne v " slepáku"..), dá alebo nedá zmerať. A či všetko, čo dokážeme bezpečne zmerať, je aj skutočne počuť.. A či má význam to " špičkovať" extra kvalitnými súčiastkami pri takomto jednoduchom entry projekte..

Web

99

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

check napsal:

Zkoušel jsi porovnávat MKP od stejnhé výrobce vyšší a nižší napětí?.

Teoreticke zduvodneni nemam ale trochu to slyset je. A to co vybral Franta je v pohode.

Web

100 ...editoval Kocour (9. 9. 2021 17:59)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Rozumim. Jenze to je tak slozite a siroke tema, ze se clovek stejne kloudne niceho nedobere. Kazdy test ci mereni lze vokecat, zbagatelizovat, ci navrhnout aby ukazalo co clovek chce.
Proto se na to divam jinak. Ja zkusim kondik parkrat tam i zpet, delsi dobu to necham hrat, slysim rozdily, ok, stoji to za tu cenu, kdyz jo, tak to tam necham. Hotovo. Je to hifi, je to o pocitech a emocich, mimo jine. Verny zvuk, honba za tim, to je chimera, natoz pomoci racionality, pouze mereni. Tim ale nerikam ze vysledkem ma byt uplne pokriveny zvuk. Jen si myslim ze je skoda z beden a vubec poslechu palicate a zamerne opomijet tu emocni slozku, libi nelibi, a je lepsi nesnazit se vsechno zmerit.

HTPC + RME ADI-2 DAC + BV A300SE + ruzne DIY repro

Web