Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

Téma: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Zdravím, už viac ako pár rokov doma používam zostavu s RFT 15", B&C DE12 v HF100 a nejakou odhadnutou výhybkou z prodance. Krmené väčšinou JPA400TMS čo je vraj 2x220W do 8ohm. (Mám ešte Crown xti2002 ale ten mi je ku nim zbytočne silný, ale má DSP) Zvukovo to je v pohode, ale vyzerá to hnusne, je to veľké, ťažké a staré a verím že to môže hrať aj krajšie smile  Skúsenosti so stavbou reprosústav mám ale skôr z autohifi a vybrať nové PA repráky veľmi neviem tak by som sa chcel s vami poradiť.

Predstavujem si to vymeniť za nejaké ľahké, menšie sústavy s 12" stredobasom, teda hľadám neodym a chcel by som aby to vedelo zahrať aj basy, teda aby si to vystačilo aj bez subwooferu napr pri nejakej svadbe, opekačke. Počul som pár 12" aktiviek RCF a QSC, model neviem, ale viem že to vedelo hrať uspokojivo aj na basoch.

S výškami som bol zatiaľ spokojný. Viem že DE12 nie je žiadna premiová trieda, ak by to šlo, rád by som ich použil znova ale netrvám na tom.

Výhybky som sám nikdy neladil ale merací mikrofón mám a nejako by som si už pomohol.

Vedel by niekto prosím poradiť nejaký dobrý moderný neo 12" vhodný do 2pásma čo zahraje aj bez subwooferu? K tomu nejaký driver a hornu. V katalógoch vidím veľa reprákov ale neviem ktorý sa k čomu hodí a skúsenosti s výberom nemám. Ak by ste vedeli aj o nejakej overenej a odladenej zostave, bolo by to super.  Na cenu až tak nepozerám, chcem aby to hralo dobre aj doma aj na párty. Reprobúdky vyrobím z pregleky ako sa patrí.

(upravil Otas 26. 7. 2021 8:16)

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Na tento účel mám soustavu Kappalite 3012LF a driver DE990 + hornu HF99. Bedna cca 45 litrů v překližce má 19 kg. Driver je trochu přepísknutý (na ten výkon by postačilo něco menšího, z nejnovějších například v pohodě DE780), i když je potřeba, aby byl dělící kmitočet někde mezi 1 - 1,5 kHz (já mám 1,3 kHz).
Něco jako návnada smile : https://i.postimg.cc/p5hZtnSt/IMG-0767.jpg
Když to rozeberu své tehdejší (3 roky zpětně) úvahy: Velikost basáku máš dánu. Bude to basreflex, čili pokud chceš vyzářit hodně basů (když bedna nestojí na podlaze), musí tam být basák se skutečně vysokým Xmax (a neodym, jak oba víme smile ). Takový basák má obvykle už docela problém na středech, nehraje je nic moc. Dělení musí být co nejníže i z toho důvodu, že lidské ucho je nejháklivější na zkreslení kolem 1 - 4 kHz, basák mimo Xmax díky basům je zvukově velký problém. A k tomu potřebuješ driver, který to zvládne - a jseš u 1,4".
V pasivní výhybce se člověk dostává k hodnotám ne zcela příjemným - cívka kolem 1,5 mH, velké kondenzátory apod. Svou výhybku nepovažuji za povedenou (ač mám měřící mikrofony i něco zkušeností). Profi výrobci to dělí aktivně, což jim umožní kmitočtovou charku doladit v procesoru narovno, i když to dělí kolem 0,8 kHz. Navíc mají v programu procesoru různé finty (např. omezení basů, aby se nepřekročilo Xmax - to mívá JVC) a samozřejmě ochrany.

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

V prvom rade sa musíš rozhodnúť, či to bude iba na hifi doma, alebo s tým chceš aj niekedy ozvučovať väčší  priestor. Ak iba hifi, tak na PA meniče zabudni a použi "niečo" ako napr. DSA315-8 od DaytonAudio. Ušetríš si zbytočné komplikácie a problémy. Vždy to je kompromis, kmitočtový rozsah dolu alebo citlivosť.

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Ďakujem za odpovede, chcem aby to boli plnohodnotné PA sústavy, takže hifi repráky použiť nechcem. Ak to používam doma (to znamená v garáži/dielni), tam mám aj sub ktorý sa postará o hlboké basy, ale to na ozvučovanie takých akcií nepotrebujem. Pri samostatnom použití by stačilo aby to hralo pocitovo tak do cca 50hz, aby keď pustím takú priemernú hudbu, nech tam uchu nič nechýba big_smile

Takže vidím že môj driver ani horna sa k tomu nehodia. Ja kúpim to, čo mi poradíte, nemám sa s kým iným poradiť big_smile ale tá tvoja návnada, Otas, sa mi páči. Crown má v DSP aj limitér aj ekvalizér aj napr subsonic, tak to by som mohol využiť. ale aktivne delenie až nechcem.
Máte ešte nejaké iné návrhy podobné ako ten kappalite 3012lf?

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Na podobné jsem se ptal tady
http://repromania.net/domains/repromani … amp;t=8421

a tady
https://www.diyaudio.com/forums/multi-w … ost6727453

Nejsem si jistý, že Mabat dotaz pochopil, můj způsob užití je doma, takže spíš mi dává smysl odpověď od BV.

(upravil BV 26. 7. 2021 13:33)

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

B&C DE12 bude výkonovo na hudbu stačiť (aj keď napr. DE110 by bol lepší..) 1,4 " driver je trochu overkill.. Kappalite 3012LF (alebo niečo podobné (čo zahrá od cca 55Hz v tých 45litroch) je dobrá voľba. Deliť to niekde okolo 1200-1500Hz (podľa možností stredobasu, nejaké rezonancie hore a podobné) ,ale budeš potrebovať väčší 1" zvukovod, čo ide minimálne od cca1kHz (aby bol driver akusticky zaťažený), napr. ME45 od B&C, alebo TD194 od Beymy a pod. Pri citlivosti basu okolo 95dB je tam 10dB rezerva, takže driver bude treba utlmiť a nebude tak namáhaný Ale chce to dobre urobiť výhybku..
xor
To hifi je iná "disciplína. Tam používam MaBatov sandhorn (priemer cca320mm) s  1" Beymou SMC225 a dolu ten DSA315-8 v 60l BR. Hrá to výborne (cca 40Hz-19kHz rovno..) , ale výsledná  citliivosť len okolo 89-90dB. Na open-air party to nie je.

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Hrá to lepšie než F3B? Zdá sa že ste po 10 rokoch zmenili názor. Čo viem tak sa tu ohladom koncepcií viedla medzi vami a MaBatom celkom divoká debata smile

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Hrá to hlavne inak...Však si to príď vypočuť ( každý kto chce..), popisovať zvuk nemám rád..  F3B bol poloaktív s PA reproduktormi , basy boli aktívne korigované aj delené.  Toto je čiste pasívne delené, basy sú menej "presné"  . Tie horny maju hlavne konštantú smerovosť od nejakých 1000Hz, takže sa s uhlom od osi nemení " farba" zvuku , minimalizuje  to aj vplyv odrazeného zvuku.. A hrá to všetko od cca 1000Hz, je to v tomto pásme "bodový" zdroj zvuku..Subjektívne boxy zmiznú, hrá to z imaginárnej " scény". Obidve koncepcie majú niečo do seba, ideálne by to bolo skombinovať....čo sa ( časom) asi stane.

(upravil Otas 26. 7. 2021 19:34)

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Když jsem kdysi s Hubertem Mašínem konzultoval kombinaci 15" s nízko děleným driverem, 1" Hubert rozdýchával jen DE500 (a obdobný ekvivalent od RCF) a ještě se ošíval smile. Ale je pravda, že to bylo k 15" (také KPL3015LF), čili cca dvojnásobný výkon. Nakonec jsme skončili u DE620, který ale podle mého názoru nebyl nic moc (jenže mé uši rovněž nejsou nic moc sad )...
Výhybka se dělá dost špatně, ony se ty drivery rozehrávají - zvláště na dolních kmitočtech jim to trvá - tak po cca 10 akcích se to nedalo poslouchat (zdůrazněných 1 - 2 kHz), musel jsem to ladit znova, už bez skvělého machra Huberta. A protože se mi to povedlo nic moc (a repra znovu popracovaly), tak po roce zas. Pak už to drží (i když covid zastavil akce sad ). OT: Hurá, od 1. 8. se může v ČR tančit.

Ještě k použití DE990:
Bedna byla navržená jako univerzál, nejen jako fullrange, ale i jako satelit k subu(ům) RCF ART905AS (opět - jen 34 kg). Když jedeme do neznáma, bereme obojí a pak třebas jen postavíme 12+1,4", sub zůstane v autě. Zes k nim mám 600W RMS / kanál, tak něco zahrají v obou typech užití.
Ale stačil by i DE680, DE780 (nový, má prý mít lepší zvuk), nebo něco od RCF (CD650?). A nebo od někoho jiného.

(upravil mechanik 26. 7. 2021 20:20)

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

BV, mne sa tá koncepcia 12" s driverom nikdy nepáčila. Teda nechcem to paušalizovať... Ale či to má geometriu horny dobrú alebo výbornú asi zásadnú zmenu neurobí. Ten zvuk je daný skôr celkovou koncepciou. Mne sa proste tahanie 12" k 1kHz nepáči a driver mi pripadá zvukovo taký hrubý... Tiež asi nebudem jediný. Ale to som mimo tému, pardon, končím.

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Priemerný driver s blbou hornou ( malý rozmer a blbá geometria) ťahaný k 1 kHz  dobre hrať nebude, ale ak je to dotianuté(vhodný driver a dobrá geometria dostatočne veĺkej horny), je  úplne o inom.. A driver s rezervou citlivosti pri výkonovom využití na pár % hrá veľmi dobre..Vhodný 12" ( dostatočne tuhá membrána bez breakupov a rezonancií) nemá s 1kHz žiadny problém. Sú to len predsudky zo špatnej skúsenosti..Nie je to koncepciou, ale jej špatným použitím.

(upravil mechanik 26. 7. 2021 23:18)

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Technicky je uplne jedno kde podelím napríklad 7" stredák s 12" basákom. Dá sa s tým hýbať v širokom rozsahu. Reálne to ale hrá o dosť inak. Samozrejme kto nepočúva, alebo nepočuje, alebo len číta grafy tak to neuvidí... Preto mám rád reálnu skúsenosť. K Vám by som prišiel rád ale ja na západ vôbec nechodím a keď už prechádzam tak sa to nedá nakombinovať s návštevou... Autom tiež chodím tak Bystrica, Poprad...

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Som rád za diskusiu o driveroch. Vidím že môj teraší DE12 oproti diskutovaným 1.4" nemá šancu ak to chcem posunúť o level vyššie.
Mohol by som teda použiť to DE780 a aký zvukovod k tomu? mám pozerať iba na to aby hrala aspoň od 1khz alebo o čo ešte ide?

Pozrel som na prodance stredobasy a kappalite sa mi asi tiež najviac páčil, aspoň podľa parametrov a meraní. Alebo poznáte niekto niečo lepšie?

(upravil BV 27. 7. 2021 6:57)

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Technicky je uplne jedno kde podelím napríklad 7" stredák s 12" basákom.

Nie je to jedno.. Hovorí o tom napr. skreslenie nevhodne nízko deleného streďáku pri vyššej hlasitosti. Alebo nadviazanie ich "smeroviek" (vyžiarený výkon) na deliacom kmitočte. A čo je dobre, povie práve meranie.. Aj keď uši (každé inak..) budú preferovať niečo iné.

Samozrejme kto nepočúva, alebo nepočuje, alebo len číta grafy tak to neuvidí...

roll

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

určitě to bude hrát jinak než šustibudka, kdybych uvažoval o nových bednách, tak bych si to zcela jistě poslechnul,
reálné přínosy mohou převažovat nad domnělými zápory a pokud ve zvuku akcentuješ konkrétní atributy, tak to může být řešení...
BTW (pro zajímavost), něco z dávna ze spotřebky :
https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro … s-sb-e100/

(upravil BV 27. 7. 2021 9:03)

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Určite to nie je úplne nová koncepcia..Čo je ale dnes iné, sú moderné reproduktory,  možnosti techniky ( meranie, simulácia) a pri tejto koncepcii je to hlavne MaBatov zvukovod, jeho geometria a z toho vyplývajúce smerové vlastnosti . Toto výrazne zlepšilo dosiahnuteľné možnosti takejto koncepcie

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Dělit 7" ve dvoupásmu kolem 2,5kHz je úplně běžný a nikdo se nad tím nepozastavuje. Proč by tedy slušný 12" měl mít na 1kHz problém? Ten první případ je z technickýho hlediska daleko větší prasečina.
Geometrie a velikost zvukovodu spolu s kompetentní výhybkou udělaj divy. Jasný, hraje to jinak, než sirokovyzařující soustava, protože v celkovém vjemu je podstatně míň skorých odrazů.

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

řekl bych všem rockerům, kteří nejsou tak úplně spokojeni se zvukem svých beden v aspektu "živost" : zkuste tu pískovou trumpetu! smile
a pustil bych si přes ni "Castles made of Sand" z axis.... od Jimiho, ať je to stylový  smile smile
jestli je to vhodné i na komořinu/operu by bylo zajímavé zjistit

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Je to vhodné na všetko.. Počúvam to cca 2 mesiace

Re: moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

BV, to skreslenie stredáku je samozrejmé ale kto by to delil na 100Hz? Skúste s tým hýbať v pásme 200-600Hz napríklad. (Pri stredáku čo má záves a určitú xmax) 100Hz to už je takmer ako dvojpásmo so subwooferom čo zvukovo tiež nemám velmi rád.

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » moderná DIY 12" reprosústava čo zahrá aj basy, aký stredobas?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£