Téma: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Ahoj. Nebudu to okecávat.
https://www.dexon.cz/clanky/konstrukce- … -01-8.html

Jednou takhle jsem vzal pilu a vyřízl další otvor. (BR mám vzadu).Repro jsem si půjčil z druhé, též nepoužívané bedny. Výhybku jsem okopíroval z prodávaných 2,5p. Heco, tj. cca 4,7mH a asi 30 mikro kondík.
Nic jiného jsem neměnil, neladil, neřešil. Jen mám pocit, že by to takhle mohlo být lepší, než původní projekt. (Na ucho).
A teď Vy...

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

To raději nechceš,aby tě teď k tomu někdo něco řekl...nemuselo by se tě to ani trochu líbit big_smile

(upravil Otas 16. 7. 2021 11:04)

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Každá bedna nějak hraje sad .
Jen se to ale nesmí srovnat s něčím jiným, kvalitním smile , pak přichází zklamání.
Je to tak sice možné udělat, ale basový reproduktor vyžaduje přiměřený objem bedny, aby vyzářil hluboké kmitočty. Když dáš dva basáky, potřebuješ dvojnásobek objemu. A je samozřejmě otázkou naladění BR (se kterým by třebas šlo pohnout dolů při větším objemu a dvou reprácích). Výsledkem bude asi nějaký hrb citlivosti (až + 6 dB) na kmitočtech, kde se k tomu začne půlpásmo přidávat. A na nejhlubších basech to nepřidá skoro nic, možná i ztratí (musel bych to hodit do simulace, nevím).
Zesilovač předpokládám zvládá zátěž do 4 ohmů.

Jinak tvé příspěvky mi trochu připadají jako otázky v testu inteligence. Vždy je to velmi stručné a vyžaduje to přečíst důkladně každou větu (zde nutně i název), trochu prokombinovat možnosti, aby člověk odvodil, o co tu jde smile .... Raději to příště trochu okecej smile
Já bych třebas v tomto příspěvku pro snadné pochopení v textu raději doplnil pár vět:
Mám postavenu bednu podle návodu: (odkaz)
Rozhodl jsem se z ní udělat 2,5 pásmo přidáním basového reproduktoru stejného typu.

(upravil dawsoo 16. 7. 2021 13:44)

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

No,řeknu jen tolik že je to minimálně hodně neobvyklé, nicméně když se dívám na ten Dexon tak vlastně proč ne?
1. Jsou to tvoje bedny a vyzkoušet se musí všechno big_smile
2. Minimálně pro začátek takových hrátek bych dal spíše větší cívku cca 10mH+ a paralelně k tomu přidanýmu basáku sériový RC člen (kondík třeba BP 100u v sérii s odporem 10R).

Není co dodávat...

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

"minimále" platí, že čokoľvek, čo sa konkrtnemu človeku zvukovo páči, je jeho plné právo smile

(upravil dawsoo 16. 7. 2021 19:06)

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Já jen "konstruktivně" reagoval na výzvu a teď vy ... co by možná stálo za to takhle na slepejše nezávazně zkusit,když jsem se díval na ten dexoní "návrh" bez uvažovaného bafflestepu.

Tak snad jsem toho zas tolik neřekl big_smile

Není co dodávat...

(upravil kal 16. 7. 2021 19:41)

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

šaryk: aby sis zatím jen ten pocit utvrdil, tak bez uzardění spáchej ladící systém "stiglitz" (bez urážky! nemyšleno zle!) smile  : dráty k přílepku BR dírou ven ke sweet spotu a vědru s cívkami a kondy, poslouchej ho jak hraje sám a pak jak spolupracuje s ostatními měniči...různé žánry, věrnost podání hlasů (srozumitelnost) etc...můžeš laborovat i s tlumením, přepážkami - ale to už je mnohem pracnější a hlavně nespěchej, musíš ten zvuk zažít

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

ještě bys měl kouskem překližky trvale zablindovat ten "BR vzadu"
PS. kdo si hraje nezlobí

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Dík za názory. Nebylo to až tak hrozné, přežil jsem to.
OTAS:  Mám trochu problémy psát zdlouhavě. Dobře pro příště.
Vždyť je to velká bedna – aby to dvěma basákům nestačilo. Nešlo ani snad o to jít s frekvencí dolů, ale vyzkoušet to.
DAWSOO: 10 mH? A sakra, možná jo, pro začátek.
KAL: na to jsem přišel i sám, vyvést to ven. Jenomže neumím otestovat ani koupené bedny.
MAXELL: jistě- to se provede, BR je kdovíjak naladěný. Kdesi existuje borec, který ladil BR na mm přesně. ..
Prozatím závěr: Šlo mi o to, ty repra využít a udělat si BR dopředu. Původní projekt si žádal v mém provedení korekci na basech do plusu. Pokud to nebylo, bedny se rozehrály až při vyšší hlasitosti.
Basáky jsou trochu líné, myslím, ale na relax by to pro změnu nevadilo.

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

však taky ani žádná jiná možnost "ladění" bez HW/SW+zkušenosti s měřením+znalosti není...
ale to "čest netratí" a vůbec neznamená, že si to nemůžeš potunit k obrazu svému...
taky je ovšem důležité, čím to krmíš, ono není zesilovaši jedno, jestli krmí jeden basák, nebo dva a druhý přivěšený třeba s 10mH+100uF...
10mili už bude na feritu...kdybys chtěl, mám 2ks 10mH na feritu z Dexonu

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

šaryk:
On má každý basový reproduktor jiný vhodný objem ozvučnice, jestliže ing. Toman z Dexonu doporučil téměř 60 litrů, měl k tomu určitě důvod. Ten důvod se odvozuje od TS parametrů použitého reproduktoru.
Vnímám, že máš o tvorbu a úpravu beden zájem, doporučil bych ti proto koupit knížku (právě od Tomana) Reproduktory a reprosoustavy, kterou můžeš právě na Dexonech koupit. Je to tam popsáno docela pěkně, "lidsky", výpočtů jen minimálně, přitom docela pěkné základy.  I pro mne to byla kdysi velice zajímavá kniha, dost jsem z ní vycházel. Samozřejmě ti tu rádi sdělíme názory, popřípadě se pokusíme poradit, ale s tou knihou už budeš schopen ty názory dopředu předvídat smile .
https://www.dexon.cz/katalog/konstrukcn … y-iii.html

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Proč ne, IRB 16  je tak špatnej reprák jako středobas a reprosoustava je původně navržená taky špatně, včetně špatné výhybky. Takže tady se to náhodnou úpravou dá snad jenom zlepšit.
Nevím ale proč někdo dává peníze do takových šmejdů jako komplet stavebnice z Dexonu.

Jestli to splnilo účel, že to teď hraje líp basy a je to vyváženější, tak v pohodě. Stejně si to na žádný hifi nehraje.

Web

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

To jsou holt ty cimrmanovy slepe ulicky..ti tady nekteri radi  smile

Web

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

a co s tím může asi tak šaryk dělat, když už měl v ruce přímočarku/vykružovák a reprák je v bedně??
po nesmyslné kauze s obhajobou RBT95 už si musím dávat pozor, abych neurazil pana bastlíře, co si to dělá pro sebe a pro radost a objektivní hodnocení se bere jako dehonestace...
jsem poučen: názor na low end tu může psát jen ten, kdo má "projekty"...mít uši nestačí  smile
...nic ve zlém, je mi to fuk, tenhle level mi stačil v minulém století, kdy jsem se taky ještě snažil uplést z h...a bič,
každý si tím musí projít a někdo u toho i skončí.
Cimrmanova "slepá ulička" je pěkný eufemismus (a zřejmě povolený)

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Jedna vec je, keď si chce niekto spraviť radosť a či už vedome alebo nevedome to robí technicky nesprávne.
Ale druhá vec je, keď sa s tým verejne pochváli. Potom prichádza na rad kritizovanie od skúsenejších, lebo z princípu, ak už niečo robím, tak to robím poriadne.
Už keď mám vyrábať reprobedne, strávim pri tom desiatky hodín, tak to predsa celé nezabijem výhybkou, ktorú si vycucám z prsta (ladením len na ucho). A ak to takto niekto robí a vyjde s tým na svetlo sveta, tak to bola strata času.

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

já si myslím, že v tomto případě low endu, je nemožno to výhybkou úplně zabít,
jak jsem psal u RBT a myslím si pořád: když reprák sám od sebe nezahraje, tak mu relativně malé změny hodnot RCL od běžné praxe (starých výpočtových vzorců) v pasivní výhybce nepomůžou v reálném hudebním projevu, ano zlepší to výsledky měření, to určitě, ale měnič nezačne úplně jinak (lépe) hrát...tahle diskuze bude věčná: měření akustického tlaku v blízkém poli před membránou vs. uši ve sweet pointu...já bych to dál neřešil-nemá to cenu smile
v tomhle dexoňáckým případě stačí uši, netřeba bastlíře znepokojovat

(upravil penjo 21. 7. 2021 20:45)

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Nebudem sa vyjadrovať k Dexonu, ako takému, ale na susednom fóre sme s Unicornom zverejnili viacero low cost projektov, kde reproduktory stáli smiešne peniaze. Či to boli Zetagy, Energy, Mirage, neskôr Dayton DC...a mnoho upgrade-ov Tesiel...z tvojho pohľadu si takéto reproduktory nezaslúžia poctivú výhybku. A v tomto sa práve nezhodneme, lebo v tomto smere sa dá aj z hovna upliesť bič a nemusí to stáť majland. Meranie a simulácia je ale základ.
A celkom by si bol prekvapený, ako aj takýto low end dokáže sfúknuť zvukovým prejavom násobne drahšie továrne bedne. A že netliacham len tak, prejdi si vyjadrenia účastníkov Posluchových akcií Streženice, ktoré som roky poriadal. Čítať môžeš na tu, na RM, aj na Slovanete. Vzorčekom už dávno odzvonilo, ak to myslíš s návrhom bedničiek vážne. V opačnom prípade sa nemáme ďalej o čom baviť.

Doplnenie...a práve takýmto zľahčovaním situácie, že veď vzorčeky stačia pre (low end) repro, idú odborné fóra a odbornosť ľudí do prdele.

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

penjo, vždyť šarykovo výchozí situace, možnosti, materiální výbava etc...měření vylučují! nebo ne?? - tak co řešíš? ...psal jsem o tomto "konkrétním případě...
rozhodně nezlehčuji význam měření!! a naprosto souhlasím s nedávným dawsoo resumé k této otázce..howgh!

poslechová akce: kdysi dávno tu zaznělo konstatování ze Streženic, že se na akci ukázalo, ze všechny zesilovače hrály (víceméně) stejně a na zesíku tedy nezáleží...to mne udivilo...v případě takových závěrů nemám potřebu se takových akcí účastnit...
doma to tak určitě není, ale nehodlám tu zakládat další plané diskuze...když si to někdo myslí...hádat se s ním nehodlám - světu mír!! smile

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Že nemá materiálne vybavenie na meranie ešte neznamená, že má odfláknuť výhybku. Je problém požiadať nejakého zdatného merača a zaplatiť mu? Ak to nejde, lebo sa niekomu nechce riešiť, všetko ďalšie je strata času. Toľko k tomu.
Zle si čítal, u mňa na akcii sa zosilovače netestovali, ale u Ransoma. Ale to je fuk...máš vlastnú pravdu.

Re: Konstrukce Dexon + přílepek 0,5 pásma

Uvaha:
Niektore reprosustavy su na zosilnovac citlive hodne.
Niektore vobec.
Cim to je?
Neziadam si odpoved, naznacujem "moznost obojstrannej pravdy".