Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

(upravil stiglitz 5. 6. 2021 22:12)

Téma: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Ahoj všem, narazil jsem na starší článek: A tohle je zajímavý! "... na první pohled asi překvapí chybějící bassreflexový zvukovod... ... namísto toho výrobce umístil v dolní části skříně další reproduktor, ten však není propojen s výhybkou a tedy ani napájen signálem, jedná se o pasivní zářič, přenášející změny akustického tlaku uvnitř skříně na vnější akustické vlnění, jehož horní pracovní kmitočet vymezuje dvojice elektrolytických kondenzátorů (330uf) zapojených sériově k jeho přívodům. Díky těm pak lze velmi přesně určit kmitočtový rozsah účinosti pasivního zářiče. Toto řešení j naprosto ojedinělé a velmi originální - konkurence obvykle při podobných konstrukcích používá reproduktor bez kmitačky, kde se nanejvýš uplatní mechanické vlastnosti. Při podrobném měření se ukazuje, že maximální výchylka tohoto reproduktoru nastává kolem 45Hz..." atd, atd, atd... Test končí slovy "... kvalita zvuku je rozdílná, než jakou jsem poznal u klasických soustav s bassreflexem, spíše v neprospěch bassreflexu... atd, atd...". recenze se týká spoustav Xavian, Suona Gran Colonna. 47, až 20kHz, necelý metr vysoké sloupky, recenze ve S&V, nevím ročník, autor M. Zetek. Co vy, ostatní, jak tohle vůbec funguje? Víte, někdo?
Něco málo tady: http://www.highendforum.cz/viewtopic.ph … amp;t=6384

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Zajímavá myšlenka! Nikdy jsem to neviděl, ale trochu to dává smysl. Pasivní zářič má nějaké parametry dané mechanicky, mění se nanejvýš závaží. Ale když se tam dá reproduktor, tak se pochopitelně impedance na svorkách cívky nějak transformuje do mechanického chování celé soustavy a kdyby to někdo důkladně prozkoumal, asi by se to dalo opravdu využít na optimalizaci funkce. První co mě napadá, když se tam dá samotný odpor, mělo by to zvýšit tlumení. Ta zmíněná dvojice kondenzátorů nejspíš bude ve funkci bipolárního kondenzátoru, ale jak se to projeví na chování membrány, to si netroufám odhadnout.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Docela rychle tenhle system opustily.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

On je Xavian na fb, zkusím napsat, co je vedlo k tomu, že tohle řešení použili vlastně jenom na jednom výrobku, který byl ale v recenzích ceněn, nejenom v ČR.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Tak co jsi zjistil? Fotky jsem neviděl, na tom fóru se nedá registrovat. Předpokládám, že ty kondy jsou vzájemně paralelně a mezi terminály, pak by měly jistým způsobem působit jako zátěž pro kmitající systém, zdánlivě tak snížit fs a snad se i ohřívat; jak, netuším. Bude to mít co dělat s kapacitancí a charakterem rezonance, kde část má induktivní charakter a část kapacitní; v tomto plavu, zkušenější vysvětlí.

(upravil stiglitz 8. 6. 2021 16:33)

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Takže se mi ozvali, ale nejsem o nic chytřejší:

... pasivní membránu najdete například v našem modelu Stella Esclusiva nebo u modelu Calliope. Řešení tedy využíváme tam, kde technicky dává smysl vzhledem k celku.

Když jsem jim napsal, že mě zajímá toto konkrétní řešení, odpověď je taky taková odpověď - neodpověď.

... Dobrý den. Vámi zmiňované řešení slouží k naladění reprosoustav, kterého umíme dosáhnout i jinými způsoby, které jsou nejen praktičtější, ale zajišťují i lepší zvukový výkon. Proto dnes zmíněné řešení nepoužíváme. Pěkný den přeje tým Xavian.

Víc nemám.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Asi záměrně reagoval takto obecně a nijak do hloubky, asi předpokládal, že tomu neporozumíš a hlavně sis nechtěl nic koupit. smile Ale ty fotky by mohl někdo sem uploudnout.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Zase jenom pár kusých info z inzerátu vedle:
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=5368
Skříně - fotky - jsou tam, ale vnitřek nikde, hledal jsem, a nenašel.
Jo, připadalo mi, že si to přes to, že to již nepoužívají, hlídají.
Nenechají nakouknout pod pokličku.

(upravil BV 8. 6. 2021 18:09)

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Ten kondenzátor paralelne k svorkám reproduktora použitého ako pasívny žiarič funguje trochu ako jeho tlmenie (kmitočtovo závislý "skrat" svoriek), trochu to zlepší potlačenie vyžarovania odrazov a stojatého vlnenie v boxe na kmitočtoch nad rezonaciou BR (pasívneho žiariča) a ich vplyv na reprodukciu nad kmitočtoch nad ladením BR. To sa dá dosiahnuť aj umiestnením na zadnej strane boxu, leoším tlmením a pod. Ale nedá sa to ladiť prídavným závažím, je to drahšie ako "normálny" pasívny žiarič. Nevýhody prevažujú. Možno to bola vtedy iba z núdze cnosť,pre nedostupnosť vhodného pasívneho žiariča.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Děkuji za vysvětlení. Každopádně už se to nikde neobjevilo, alespoň o tom nevím. Ale přišlo mi to zajímavé, tak, jak to tam tehdy popisovali...

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Tak vseobecne asi reagoval preto, ze preco by ti mal nieco vysvetlovat. Je to firma, vyraba - predava. Navod je jendoduchy: kupit menice, urobit bednu, spravit rozne merania,vyhodnotit to, venovat tomu cas. Ani na forach sa nedockas pustania info a nie to od firmy, ktpora to ma ako zarobkovu cinnost.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Jasné, ale tady šlo o dvacet let starou konstrukci, kterou už dávno nepoužívají.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

To stojaté vlnění na jedné frekvenci by dávalo smysl, u tohoto boxu by to šlo ale snadno vyřešit posunutím pasivu víc do středu; žádná taková komplikovaná věc by nebyla potřeba. Každopádně v životě jsem nic takového neviděl a ani krátké googlení nic nevyplivlo.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Pozdravujem.
Dávnejšie som si to všimol u Sonus Faber pri modeli EX3MA https://www.sonusfaber.com/en/products/ex3ma/ ale netuším, či sa jedná o to isté riešenie. Stránka Sonusu sa odvtedy zmenila a mám pocit, že tiež toho veľa neprezradí... sad

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Nevypadá to, ale tipnul bych, že to vzadu hraje v protifázi? Vidět to je na snímku č. 2.

(upravil BV 9. 6. 2021 19:04)

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Podľa popisu je to pasívny menič fugujúci ako BR rezonátor, podobne ako v tých  Xavianoch. Ale v SF je tlmený v 4 krokoch prepínateľnými odpormi ( skratujúcimi jeho kmitačku), čím sa reguluje príspevok BR a kmitočtový priebeh na basoch. Taký prechod medzi basreflom a uzavretým boxom.

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

https://www.youtube.com/watch?v=v6K759IHXk8

Re: Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

To je princíp basreflexu všeobecne, aj s obvyklým nátrubkom, aj s pasívnym žiaričom, čo je iba membrána s prídavnou hmotnosťou (pre nastavenie potrebnej rezonancie), bez kmitacej cievky.  V tých Xavianoch a  SF je to v podstate normálny reproduktor ( ale nie je budený elektrickým signálom), ktorého Q sa reguluje skratovávaním kmitačky, tým aj vplyv basreflexu.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » Neobvyklý pasivní měnič - Xavian Suona Gran Colonna

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£