Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

To jo, ale poraď mi kde se takový chytrý vypínač dá koupit a za kolik. V amatérských podmínkách kusové výroby si nemůžeš dovolit všechno to, co výrobce spotřebky

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Mechanik ak je kostra, je na to tusim norma, musi byt samostatna srubka a vejarova podlozka - musi byt zabezpeceny vodivy kontakt, nie je presne predpisany druh podlozky ale vejarova ma ostre zuby preto sa casto pouziva. Ak mas ale kvalitny elox alebo hruby lak uz sa mi stalo ze som to aj tak nemal vodive, takze to miesto stale aj tak obrusim/oskrabem.

Preco nie 1. trieda? lebo robi problemy so zemnymi sluckami. Preco robi problemy? lebo je to vacsinou ludi blbo zapojene, ak sa to prepoji spravne a zem sa spoji s kostrou u vstupneho konektoru slucka by vzniknut nemala.

Ale kolko hifi komponentov pouziva 1. triedu? neviem ci som vobec niekedy nejaky videl a ak ano vela ich nebude.

Osobne si myslim ze ak mas hotove trafo napr. toroid z navijarne co ma znacku 2 triedy, zaliaty stred a dokonca este plastovu podlozku a poriadne dvoma buzirkami zaizolujes sietovy privod nie je realna sanca aby sa za normalnych oikolnosti dostala faza kamkolvek, to by si na to mohol naliat aj vedro vody a podla mna by stale bola sanca ze je faza mimo big_smile jediny problem uz su potom poistkove drziaky, vypinace atd tam vidim jediny izolacny problem ale aj tam sa to da jednoducho dvojito, kazdy faston samostatne do buzirky a celok zakryt velkou buzirkou a teplom zmrstit, dokonca to aj pekne vyzera smile

co sa tyka izolacie danej vzdialenostou na to neviem ci je presne dana norma ale asi to budu tie 4kV... no je to otazne, pretoze ak na sietovy privod dam varistor na 275V tak cokolvek nad tuto hodnotu pojde do certa, odpali poistku a nic sa nestane, nie?

Jedine kde som videl foliu medzi dps a skrinkou je pc zdroj tam je to ale kvoli nedostatku miesta a ta dps je fakt 5mm od skrinky preto to tam bude. Dalsia vec je ze kazdy vyrobca si to robi po svojom lebo maju vlastne skusobne a casto si schvalia co len chcu, preto sa vsetko robi v cine, je az obdivuhodne ze sa to tu vsetko potom bez problemov predava.

Najvacsia zahada je pre mna ale spinany zdroj v 2 triede bez kostry ako spomina wimshurst vyssie toto nepochopim ako sa moze vobec dostat na nas trh. Uvediem konkretny priklad: mam stary hlinikovy macbook, na adapteri mam moznost si zapojit 3kolik alebo 2kolik, ak to zapojim ako 2kolik ten notebook je doslova nebezpecny. Ak sa dotknem cohokolvek uzemneneho, napr. vylozim si nohy na PC bednu, aj cez ponozky ma to uzemni a z notebooku dostanem ranu. Sahnem na kovovu klavesnicu desktopu a rana je to fakt psycho ako je toto mozne predavat a nikto sa nestazuje. Ak si to porovnam s kvalitne prevedenym domacim vyrobkom ci uz 1 alebo 2 triedy pride mi to teda 100x bezpecnejsie ako onen vyssie spomenuty vyrobok multitrilionovej firmy mad

(upravil rvx73 16. 4. 2021 13:55)

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Wili napsal:

Preco nie 1. trieda? lebo robi problemy so zemnymi sluckami. Preco robi problemy? lebo je to vacsinou ludi blbo zapojene, ak sa to prepoji spravne a zem sa spoji s kostrou u vstupneho konektoru slucka by vzniknut nemala.

přesně tak

pro ilustraci třeba takto:
https://www.circuitbasics.com/wp-content/uploads/2016/10/How-to-Design-a-Hi-Fi-Audio-Amplifier-With-an-TDA2050-Master-Wiring-Diagram-.png

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Wili napsal:

Najvacsia zahada je pre mna ale spinany zdroj v 2 triede bez kostry ako spomina wimshurst vyssie toto nepochopim ako sa moze vobec dostat na nas trh. Uvediem konkretny priklad: mam stary hlinikovy macbook, na adapteri mam moznost si zapojit 3kolik alebo 2kolik, ak to zapojim ako 2kolik ten notebook je doslova nebezpecny. Ak sa dotknem cohokolvek uzemneneho, napr. vylozim si nohy na PC bednu, aj cez ponozky ma to uzemni a z notebooku dostanem ranu. Sahnem na kovovu klavesnicu desktopu a rana je to fakt psycho ako je toto mozne predavat a nikto sa nestazuje. Ak si to porovnam s kvalitne prevedenym domacim vyrobkom ci uz 1 alebo 2 triedy pride mi to teda 100x bezpecnejsie ako onen vyssie spomenuty vyrobok multitrilionovej firmy mad

tohle je taky dobrý
https://www.youtube.com/watch?v=dguBEoU6OQ8

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Wili napsal:

Preco nie 1. trieda? lebo robi problemy so zemnymi sluckami. Preco robi problemy? lebo je to vacsinou ludi blbo zapojene, ak sa to prepoji spravne a zem sa spoji s kostrou u vstupneho konektoru slucka by vzniknut nemala.

Není žádný důvod připojovat signálovou zem na tvrdo na kostru přístroje v bezpečnostní třídě I. Stačí spojit přes paralelní kombinaci C+R.

Ve třídě II. si s izolací nelámali hlavu kdysi u spotřební elektroniky. Plošňák s trafem a trčícími přívody síťového napětí. Pod tím hned kostra přístroje a žádná izolace.

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

ozivim tuto staru temu pretoze mam otazku k stavbe sietoveho adapteru v plastovej krabicke.

aky mate nazor na cosi medzi 1. a 2. triedou? resp. co to je podla normy ak to zapojim ako je popisane nizsie?

Cisto 2. trieda? V pripade ze cely lampovy sluchatkac napajam adapterom v plastovej krabicke, z ktorej do sluchatkaca idu len sekundarne vinutia. Adapter je napojeny na siet cez 2-kolik. Dvojita izolacia kablov. Kovova skrinka sluchatkaca do ktorej idu uz len sekundarne vinutia je uzemnena v mieste vstupnych konektorov.

1? alebo 2? alebo nieco medzi? existuje takato norma?: vacsina zapojena rovnako ako je spomenute vyssie ale s tym ze adapter je v plastovej krabicke a plechy trafa maju faston pre kostru. Teoreticky je tato kostra galvanicky oddelena od sekundarnych vinuti a na zapojenie zemi za trafom by mala mat teoreticky nulovy vplyv a slo by len cisto o bezpecnost samotneho trafa zo siete. Pripojene zariadenie na adapter uz 1. triedu teda nesplnuje. Len samotny adapter.

- ma vobec vyznam pripajat kostru?
- moze to narobit problem so zemnenim audio casti kedze niesu nikde s kostrou spojene a trafo je uplne mimo?

co si o tom celom myslite? nieco podobne je napr. casto mavame rozne vykonove sietove audio toroidy co maju vyvedenu kostru z tienenia ale pritom cele trafo splnuje 2. triedu. Teoreticky cela krabica takychto zosilnovacov nemusi byt ukostrena a mozu byt v 2.tr. Je to potom 1. trieda alebo 2. trieda? je na to nejaka spesl znacka 2.trieda + nieco?

kaed pise v #2 znacku pod cislom 2. takuto znacku na trafe mam, ale trafo ma moznost ukostrit plechy. Ako to je? predpokladam ze na toto norma/oznacenie pristroja ani neexistuje?

(upravil jardag69 25. 2. 2022 14:48)

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Taky je dobré dodoržet zkušební napětí transformátoru. Pak to může být II. Pokud je následná kovová skříňka uzemněná, tak to stejně bude vlastně I. Jaká napětí jsou na sekundáru? Pokud nejsou bezpečná, tak bude neuzemněná kovová skřínka problem.
Tohle bude vědět PMA

(upravil rvx73 25. 2. 2022 15:29)

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Pokud máš napájecí zdroj bezpečně ve II. třídě, tak potom je potřeba mít ošetřeno i připojené zařízení - jestli se ti tam při poruše napájení zdroje signálu nemůže dostat životu nebezpečné napětí proti zemi. Pokud i toto zařízení je ve II. třídě, tak pak bych to s PE vodičem nepropojoval.

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Přehledně je to tady
https://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=1709.0

Přitom ohledně sluchátkáče, kdy je zařízení trvale umístěno na lidském těle, by i těch 12 V možná bylo shledáno jako moc velké napětí. Pro představu maximální bezpečný proud bude hypoteticky překročen při odporu na dráze sluchátko/ucho/druhé ucho/druhé sluchátko 2,4 kOhm.

(upravil pzwak 26. 2. 2022 12:20)

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Crifodo, jak se pak řeší elektrostaty, kde polarizační napětí je 600V a rozkmit mezi polepy 200Vac? Jasně, jsou tam omezené proudy, ale... a to je jedna z membrán mnohem blíž uchu než u dynamiky...

Web

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Jak to mám vědět, to je dotaz na výrobce nebo na člověka ze zkušebnictví.
Slyšel jsem leda o tom, že kvůli vyhovění normám třeba výrobci zdravotnické techniky slezou až na 3V napájení.
Problém zajisté není v tom, že by posluchači sluchátkáče hrozilo statisticky nějaké znatelné nebezpečí, ale spíš v tom jak se postavit buď k odpovědi, kterou se někdo chce zaštiťovat, nebo potom k případnému velmi nepravděpodobnému maléru. Taky jsem už obdržel jak 400 V 2fáz 50 Hz, tak 500 V ss obouruč. Ale je fakt, zpocenýma ušima bych asi nechtěl zkoušet ani těch 24.

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Wili napsal:

Najvacsia zahada je pre mna ale spinany zdroj v 2 triede bez kostry ako spomina wimshurst vyssie toto nepochopim ako sa moze vobec dostat na nas trh.

Naprostá většina všech externích napáječů a nabíječek je připojena dvouvodičově, tedy musí být ve třídě 2. a přitom obsahují spínaný zdroj.
Co je na tom záhadného ?

(upravil wimshurst 26. 2. 2022 16:21)

Re: 2. bezpecnostna trieda / bez kostry

Izolacni stav, muze byt prekonan, zejmena u zarizeni, ktere je galvanicky propojeno ze siti.
Tento stav, nastava obvykle casto, ale bez nasledku.
statisticky na to umira mene lidi, jako na jine urazy elektrickym proudem, tudiz je to jenom theoreticka rovina.
...
Co je nejcastejsi pricinou urazu v domacim prostredi?
Spatny izolacni stav spotrebicu a napajecich zdroju.
Typicky priklad je mixer tycovy, TV, Radio, audiosoustava, satelitni prijimac a samozrejme PC a mobilni telefony.
U soustavy TNS, obykle zhodi chranic, tam se neni ceho moc bat.
Typicky priklad, fen v ruce, koupelna..
Holici strojek na sitove napeti.
TV, SAT, pripojena externi antena, po pripojeni do site, kdyz zaprsi, zhodi FI ochrana. Otocenim vidlice v zasuvce, se bud problem deje stale i bez deste a nebo se "odstrani"..
Mobilni TF na adapteru a pripojena dratova sluchatka, strcena do usi, dotkneme se radiatoru, chodice v pantoflich, po vysokem koberci, preskoci jiskra, spadne ochrana..
To same na terase v zahrade, akorat po usednuti na kovovou zidli, se nam do vypnuti FI, trocha zajiskri v hlave. (Ja tomu rikam "Iluminace vypinaciho proudu FI)
Problem je nejcasteji v soustave TNC, kde muze dojit k pruseru, kdy vyse uvedene pripady nemohou vypnout FI, ale mohou vypnout cloveka.
......
Pokud tedy nechceme prilis riskovat, zejmena u sluchatkace, kde je mame vseliaka anodova napeti, nebo sitova trafa doma vinuta, nebo v nevyhovujicim isolacnim stavu, tak si pred ten zesilovac, zapojte pomocny chranic. Pokud mozno 10mA, kombinovany z jisticem, kupr. 6A, ktery vam bude jistit vetev audio soustavy, pripadne TV a jineho, do ceho strkate sluchatka, mikrofony a tp.
https://www.elmit.sk/prudovy-chranic-s- … -002173214

Tedy kdyz uz nechcete mit oddelovaci trafo, pro tuto soustavu