Téma: Rozpustadlo akrylu

Viete niekto poradit zo skusenosti dobre rozpustadlo na akrylove farby v spreji ?
Mam striekany hlinik akryl auto sprejim, ktory chcem vycistit a eloxovat. Smirglom sa do toho bojim kvoli jemnym ryham a elox by vyzeral potom zle.

Re: Rozpustadlo akrylu

Davno sem to resil, nakonec sem to vyvaril v xylenu, ale toto neodporucuji, je to smradlave, jedovate a horlavosti velmi nebezpecne.
Pro normalni odstraneni z povrchu hliniku, treba dokonce vypalovaciho laku, nebo praskovych barev, uplne nesmradlave reseni, je jakysi odstranovac plus gelovy.
Neni to na bazi rozpoustedel, ale je v tom neco, co nesezere hlinik, ale presto to nabobtnava vsechny mozne barvy i plnice.
Dokonce i z hlinikoveho bloku motoru, slo sundat praskovou barvu.
https://eshop.barvyplus.cz/plus-gelovy- … -a-plastu/
Pokud je ta vrstva laku hruba, je dobre to napatlat a nakasirovat hajzlpapirem jednovrstvym, treba tim nejlevnejsim, cele to zabalit nakasirovane do igelitu, ovazat na tesno paskou, nebo spagatem a nechat pusobit, treba dva dny.
Ono tam nejde ani tak o mnozstvi toho kasiru, ale o to, ze tam ta vrstva, bude dlouho pusobit a nestece to z toho kasiru, navys ten igelit zabrani vysychani. Pak kdyz to cele nabobtna, se to da smyt vodou, nebo lepe wapkou, pripadne to opakovat, nakasirovat to, kde to neslezlo dolu.

Re: Rozpustadlo akrylu

Diky za super radu a postup smile

Re: Rozpustadlo akrylu

skoncil som pri tomto:
https://www.renojava.sk/p/335/fluxaf-su … erov-0-5-l

teraz som nanasal a necham postat dva dni, ale este osm len daval gel a uz farba pustala...

Re: Rozpustadlo akrylu

cierna je prec, teraz uz len praskovy zaklad...
https://i.postimg.cc/QFY1gFTG/IMG-0336.jpg

Re: Rozpustadlo akrylu

Dobrý výsledok, je vidieť pekne to pieskovanie pod tým.

Re: Rozpustadlo akrylu

pruserom bude prave tu praskovu farbu...nasiel som niekde postup, ze to treba obalit napr. toaletnym papierom poliat acetonom, zabalit do folie a do 25 minut by to malo pekne ist dole nechtom oskrabat...vyskusam vecer...

Re: Rozpustadlo akrylu

len aby ti aceton neroztopil aj tu foliu big_smile bacha co za druh folie to bude smile

Re: Rozpustadlo akrylu

Pozor na aceton, ponevac muze obsahovat kysele zbytky, ktere pak nechaji na hliniku takove sedive mapy, zejmena pokud aceton obsahuje vodu, neni to hlinik idealni cistidlo.

Taky pozor na to, ze C6000, neni aceton!!!
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98edidlo

Aceton je volne misitelny z vodou, nema se pouzivat jako redidlo, pouze jako cistic na stetce, nebo pistoli strikaci, ale nikoliv jako odmastovac na hlinik a jeho slitiny.
Aceton se pouziva jako redidlo pouze do nitroceluozovych laku, ale ne do vsech, obvykle pouze do zaponovych, napinacich, ale do beznych laku nitroceluzovych nikoliv, ponevac pokud by pri aplikaci laku, bylo vlhko, nebo material lakovany obsahoval vodu, tak se udelaji bile fleky, kdyz aceton, ktery se pouzil jako redidlo, natahne do sebe vodu.


C6000 je zase redidlo, sklada se z toluenu, ethylacetatu, zbytkovych primesi butanolu a dalsich, ale nikoliv aceton!, toto zase nerozpousti takove veci, jako je praskova barva, na baze PVC, pouze mozna trochu nabobtna, ale ne tak, ze by slezlo lehce dolu z podkladu.
Je to redidlo, nikoliv rozpoustedlo. Toluen rozpousti pouze polystyren, ale ani na to neni moc dobre.

(upravil tatko Tom 23. 4. 2021 18:27)

Re: Rozpustadlo akrylu

Skus to napatlat Indulonou na 24 hodin... Kedysi sme tak odstranovali farbu odtial, kde nemala byt a fungovalo.
Aj Biolitom.
Nic tym nepokazis zrejme.

Re: Rozpustadlo akrylu

Ten aceton akurat odstranil zbytky ciernej co som poriadne nevytrel ale nic viac...netusim co to je za zakladovku...foliu nastastie nerozozral big_smile

Ked som na to pozrel poriadne, tak na niektorych miestach tu zakladovku gel nacal, tak som to poriadne  natrel opat, zabalil do folie a uvidim v nedelu vecer co s tym urobilo...ked nepomoze tak zlata rucna praca , smirgle som uz pripravil...

Re: Rozpustadlo akrylu

Toluen...?
Rozpustí všetko, čo nie je kovové a podobne - nechcel som to prv písať ...

(upravil scoop 23. 4. 2021 19:12)

Re: Rozpustadlo akrylu

Takto, siel som do obi kupit aceton, doma som mal zbytok cistidla...pouzil som najprv stare a ked som to zabalil tak som zistil, ze ide o toluen, takze skusane po 20 minut namocene v toluene aj acetone, ziadna zmena...osobne si myslim, ze to ten gel zozerie, len jeho posobenie zabil ten cierny maglajs co nasal gel.
Dufam a verim v to...

Re: Rozpustadlo akrylu

ani dopredu ani dozadu, nic  sa nestalo s tym praskovym nastrekom...bud prebrusit, co sa mi uprimne nechce, alebo to dat prestriekat opat praskovou farbou a zapiect...

Re: Rozpustadlo akrylu

V profi provozech se na odlakování železných háčků z práškové lakovny používají rozpouštědla na bázi hydroxidu sodného (louhu). Louh povrch jen naleptá o odstranění se provádí tlakovou vodou. A navíc louh rozežírá hliník. Jinak na louh pozor je rychlejší než rengen. V domácích podmínkách bude asi problém. Další profi možnost je pyrolíza.

Re: Rozpustadlo akrylu

mam doma granulovany hydroxid pre vyvojku foto plosakov, ale skusat to nebudem, je to dost agresivna zieravina, ale dik za radu...skusim napisat vecer do nejakej lakovne poblizku, co by stalo strieknut to profesionalne praskovou farbou.
chcelo by to mat doma sustruh a frezu na kov smile