Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

(upravil voltik 14. 2. 2021 0:23)

Téma: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Ahoj, ahoj,
protože je zima dlouhá smile)) napadlo mě vyřešit napájení gramofonu Tesla NC450 externě. Představa externího napájecího zdroje pro gramofon. Nebude to problém až na vyřešení stroboskopu.
Jak jej vyřešit ? Měl by někdo nápad ? Schéma ? Řeši jste to někdo ?


https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/149849124_10220506679039286_2312758506333926671_o.jpg?_nc_cat=111&ccb=3&_nc_sid=825194&_nc_ohc=ScwPsRGL2goAX-3oxcm&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=c9b6429ed936144dc398c8d1aa01cbc8&oe=604C4501

Web

(upravil voltik 14. 2. 2021 0:52)

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Co například toto zapojení ?

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … mp;start=0

Web

(upravil Otas 14. 2. 2021 10:47)

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Cílem je asi zvýšení odstupu.
Kdybych se do podobné věci chtěl pustit, prvním krokem by bylo přesné zjištění současného stavu - instalace měřícího zařízení. To se dá udělat zcela jednoduše: Zapojíš za to zesik, citlivost na maximum (a raději naplno přidané basy a výšky) a měření běžným mV metrem na reprovýstupu zesu. Obvykle na rozsahu mV mají měřidla schopnost měřit i nad 10 kHz.
Tím si přichystáš výchozí bod.
A pak se hledá "zemský škůdce" big_smile. Není těžké vyjmout trafo, seskládat a změřit. A tak pokračovat.
I ten stroboskopický ovladač s LED může pomoci, má i jiný přínos. Jako zdokonalení to může jít nezávisle. Ale opět: Změřit vliv.

Z mých zkušeností z o generaci staršího gramce (NZC431 - viz projekty) jsem jako škůdce identifikoval usměrňovač, umístěný na desce s výkoňáky. Kupodivu trafo nic nekazilo. Podotýkám, že výkonové zesilovače měly citlivost 200 mV a usměrňovač byl od živých věcí asi 2 - 3 cm. Ale byly to velké kovové KY710.
Ani nevím, co má ta 450ka v sobě kromě regulace rychlosti otáčení motorku.
Ale pro začátek bych měřil, experimentoval a měřil.
To vyjde vcelku zdarma a objektivizuje to případné výsledky i při primitivním měření, pokud zachováme stálé podmínky.
Až ve druhém kroku se odstraňují ti škůdci, což stojí kromě času i peníze sad.

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

U NC 450 je odstranění trafa z přístroje jednoznačně přínosné. Nejjednodušší je trafo umístit cca 0,5m od přenosky a propojit jej trojlinkou s vnitřním konektorem. Doutnavku v stroboskopu nahradit oranžovou ledkou a tu napájet třeba výše postnutým schematem.

(upravil Otas 14. 2. 2021 18:59)

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

A tohle jsi četl?
https://www.ps-service.cz/forum/viewtopic.php?t=619
Zmírnit rušení od krokového motoru bude oříšek.
Ale při proklikání se dál (poslední příspěvek dole) je vše optimistické.

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Mám také NC450, ale nepoužívám ho už víc jak 10 let právě kvůli těmhle problémům. Nahradil ho gramofon s directdrive. Chtěl jsem to ale ve své době řešit tak, že bych místo krokového motoru dal obyčejný DC motorek s patřičnou regulací pro doladění otáček. K tomu externí zdroj DC. Místo doutnavky dát tři bílé LED, které by byly napájeny zvlášť z AC za trafem z externího zdroje. Zdroj by byl ke gramo připojen 4 žilově ( 4pin konektor), kde 2 dráty by byly stabilizované napětí pro zdrojovou a regulační část DC motorku a další dva dráty by vedly přímo na stroboskop - LED zapojené přes jednu diodu v serii (případně ještě odpor), tedy by neviditelně blikaly v rytmu 50 Hz dle půl amplitudy AC. Osvětlení led přes diodu jsem už takto u tohoto gramofonu měl zapojené, ale tehdy nebyly ještě bílé, tak tam byla jedna zelená, což bylo málo. Paralelně s led, lze dát svitek v řádu nF,, který prodlouží nepatrně impulz bliknutí, trochu to odruší a prodlouží životnost led zatěžovaných impulzně.

Web

(upravil Otas 15. 2. 2021 10:35)

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Možná bych nepodléhal trudnomyslnosti smile, neboť závěr mého odkazu (viz výše) zní:

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Petr.116 » stř 21. čer 2017 22:08:44
Tak jsem to dodělal. Demontáž trafa, vyvedení 220 V pro externí napájecí adaptér 220V/15V a instalace vstupu pro 15V stejnosměrných (stabilizovaných).
Skvělá zpráva pro ty nevěřící, co tvrdí, že NC 450 nejde odbrumit a odrušit celkově. JDE!

Test:

a) před chvílí jsem NC 450 připojil k Luxmanu
b) zapnul 33 ot/min a ručně zvedl zvedáček (aby běžel motor)
c) vytočil zesílení Luxmanu naplno a ...

Absolutní ticho. Brum a další rušení je komplet pryč! Skvělé!

Snad to není hoax, Petr116 působí důvěryhodně, je tam i hejno fotek. Lze se do toho pustit - podle popsaného návodu (je tam více zásahů, než jen vnější napáječ) a ověřit si toto tvrzení...
Samozřejmě i "absolutní ticho" je zde subjektivní pojem. Proto by bylo dobré to mít změřeno před a po doporučených zásazích.

(upravil kaed 16. 2. 2021 1:36)

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Dovolím si tvrdit, že "absolutní ticho" se zvednutou přenoskou má jakejkoliv normální gramec, co koupín na ebay za 50E. Jiná věc je, jestli to ticho zůstane tichem i na náběhové, výběhové drážce desky. Neřeším šum a praskání desky, to tam patří, ale spíš brum. A ten se tam v nějaké míře (-50dB? neměřil jsem to, jenom odhad) najde snad vždycky, u různejch gramofonů v různé míře, ten se tam dostane nějak mechanicky, i když mám gramec na samostatné polici ukotvené v 30cm tlusté masivní zdi... 
Možná by přemístění trafa taky pomohlo, ale nechce se mi nevratně zasahovat do historickejch strojů.

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Co zkusit nahradit EI trafo toroidním?
Své také dělá pohon krokovým motorkem, který z povahy věci musí hlučet.
Vzpomínám na vynikající pohon (motor) v NC 440.

Re: Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Jsem měl v minulosti 2ks tohoto gramce. Tolik modifikací, úprav a zabitého času. Oba skončily ve sběru a nelituji toho.
Nakonec jsem to udělal jako tubamusic. Sehnal jsem si Technicse s přímým náhonem a nemusím nic řešit.

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla NC450 - napájecí zdroj mimo gramofon

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£