(upravil mechanik 18. 1. 2021 18:19)

Téma: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Je tu nejaky skúsený kreslič? Ide o to že keď si nakreslím polygon, typicky rozliatu zem. Tak keď kreslím akékolvek spoje tak sa pekne izolujú od polygonu podla nastavenej izolačnej vzdialenosti. Ja by som ale potreboval spoj ktorý bude široký a bude mať ostré okraje a komplikovaný tvar... Najlepšie by vyhovelo nakresliť další polygon. Problém je že polygony sa od seba neizolujú (aj keď sú to rôzne pomenované spoje). Možnosť je do polygonu rozliatej zeme urobiť diery podla obrysov tých dalších polygonov... Izolačnú vzdialenosť si nakresliť sám... Ibaže do polygonu rozliatej zeme nejde urobiť napríklad štvorcový otvor. Musíia sa nakresliť dve rozliate zeme tvaru C a obráteného C... No a takto niečo kresliť je hrozný bordel a ja sa bojím že tam ešte urobím skrat...

Zaujímalo by ma či ide urobiť polygon do ktorého (alebo aspoň vedla ktorého) dám druhý polygon a zároveň sa nebudú spájať. Budú odizolované. Potrebujem aby sa zvyšné malé polygony správali ako spoje a izolovali od hlavného polygonu. Ide to v eagle nakresliť? Alebo je to cez možnosti tohoto SW? Asi dobré spomenúť že mám pomerne starú verziu 5.6.0 ale príliš neverím tomu že práve s týmto by niečo robili...

https://i.postimg.cc/7PpBw64Q/DACpolygony.png

(upravil Wili 18. 1. 2021 18:27)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

niesom si celkom isty ci som ta spravne pochopil ale jeden polygon sa od druheho izoluje ak maju rozdielny nazov. Je to proste iny spoj preto sa od seba izoluju ale nedeje sa to automaticky ak das properties tak ako sa nastavuje spacing, isolate tak pod tym je "Rank". Prirad tomu polygonu iny rank a izoluju sa od seba.

Ak ich chces oddelit nejako "custom" tak sa to da aj kreslenim voleho spoja medzi spoj polygonov. Ja takto napr. rozdelujem jeden identicky polygon ktory sa samo od seba izoluje dost tazko teda ak sa to vobec da, ak potrebujem eliminovat zemnu slucku ale to asi neje to co chces, no len priklad:

https://i.postimg.cc/5XKR0yQj/polygon.png

(upravil mechanik 18. 1. 2021 18:37)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Pecka! To rozdielne Rank funguje. Ešte uvidím ako si to poradí so zložitejšími vecami... Díky Wili! Na to Rank som pozeral ale nevedel som ako presne to funguje...

Ešte ma napadla posledná vec čo by sa mi zišla. Ide do velkej plochy polygonu urobiť aj ostrovček bez toho aby tam bol iný polygon? Proste iba diera kde nebude nič? Možno je na to nejaka vrstva neviem...

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Mechanik díru v polygonu uděláš pomocí Polygon - Cutout a nakreslíš potřebný tvar. Kliknutím na Ratsnest se ti ukáže díra.

(upravil mechanik 18. 1. 2021 19:02)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Inak takto to teraz vyzerá, paráda:

https://i.postimg.cc/YSRrBZmb/DACpolygony2.png

Ďakujem vám obom. Hovorím si že by sa to hodilo vedieť už tak od 2017 big_smile Mohol som sa opýtať skôr big_smile

(upravil kaed 19. 1. 2021 8:58)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Dívám se na tu desku - ty máš smd i klasiku na jedné straně desky?
Mě se dost osvědčilo dávat z jedné strany desky smd a z druhé klasiku.
Má to podle mě několik výhod:
1.) deska vyjde menší, jdou kratší třeba spoje ke kondenzátorům a pod.
2.) podstatně lepší servisovatelnost - nedokážu si představit, že bych vedle elektrolytu ve fólii horkovzduchem ohříval IO (odpor, kondenzátor...) abych ho vypájel.
3.) je to přehlednější, rozlitou zem dělám ze strany THT, tj signály vidím na straně smd.

Co namítne estetik: nejsou vidět ty drahý smd obvody a nevypadá to tak pěkně, sem tam někdy může nastat problém s chlazením, ale to stejně většinou probíhá přes tu rozlitou zem, takže jsou jenom potřeba navíc prokovy. To nic nestojí. Ale holt každej má svůj styl.

To Wili a Orhore: dík za info, s tímhle jsem taky občas bojoval.

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

A dá se to všechno po přilepení smd letovat vlnou smile

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Tak toho si doma fakt neužiju. SMD dávám horkovzduchem na pájecí pastu, pak zapájím mikropájkou klasiku. Několikrát jsem měl možnost opravovat desky osazený "vše shora" a byl to opruz, nejvíc práce dalo nalepit kapton a alobal okolo měněné součástky, abych toho víc nezničil, než opravil... Ale to už jsem dost od tématu.
Prodává někdo, třeba na ali, to lepidlo na smd součástky? Párkrát už bych to ocenil, ale z jinejch dvodů...

(upravil mechanik 20. 1. 2021 1:08)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

kaed, no, čo povedať. Je to peklo. 9x som preosadzoval operáče (6ks) a musel som vždy odspájkovať 20 folií a konektor... big_smile Bohužial som vtedy pri výrobe dosky dal vyrobiť menšie prekovy takže to je fakt hrúza... Tento DAC robím z časti aj z toho dôvodu... Jedna je že som upgradoval regulátory a vedenie hodín, vstupy a iné veci... Druhá že s touto doskou už nemôžem hýbať lebo by už skončila v koši big_smile

Kúpim novú bezolovnatú pastu ale uvažujem že zmením metodu spájkovania horúcim vzduchom. Ako som už písal. Možno je moja pasta už príliš degradovaná tymi rokmi... Ale na tavidle sa niektoré guličky zatúlajú a bojím sa že aj tam kam nemajú... Skúsil by som ako prvé naniesť cin v dostatočnom množstve a potom tam dať hromadu tavidla a až tak súčiastky a spájkovať... Má to ešte jednu výhodu. Mám tam dosť odporov a kondenzátorov v 0402 púzdre. Občas sa pri spájkovaní krúti ako špekáč na ohni big_smile Blbé je že občas sa postaví na tú úzku hranu... Ja by som si možno časom kúpil aj pec... Ale keď to vytiahnem a každá 5 súčiastka bude zle tak si velmi nepomôžem big_smile

Ak si tú dosku chceš prehliadnuť celú tak ti ju pošlem do správy. Navrhoval som už aj celkom "fošny". Rekord mám 417 súčiastok big_smile

Sakra, som zase odbočil. K otázke teda big_smile Ak sa nerobí servis ani vývoj myslím že tie folie vedla SMD sú OK. Ono ani SMD foliami by som si nepomohol. Z opačnej strany som tie folie skúsil pri posledných 2 výmenách OZ. Nie je to zlý nápad ale mimo vývoj myslím si netreba.

danhard, to lepenie som ešte neskúšal a vlnou "zatial" nedisponujem big_smile

(upravil kaed 20. 1. 2021 15:15)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Dnes už není ani důvod k nějakýmu pájení vlnou, to už je podle mě 20 let za zenitem.
To Mechanik: dělej jak umíš. Už jsem dělal i projekt, kde byl extrémní tlak na plochu, a byly SMD z obou stran, pak už je nutnost 4 vrstvá deska. Dost velká pakárna to osazovat.

(upravil mechanik 20. 1. 2021 18:31)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Sakra, SMD z oboch strán, to by som sa bál že keď budem spájkovať (nahrievať) z jednej strany tak mi opadajú súčiastky z druhej big_smile 4 vrstvy tu mám tiež a je to nutnosť len v tomto bode dosky to tak nevyzerá...

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

To je ono, musí se s tím horkovzduchem hodně opatrně...

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

vyuzijem tuto starsiu temu tykajucu sa polygonov...

Je mozne v Eagle zistit plochu polygonu? napr. v mm^2 ? hladal som to v statistics ale nenasiel som to tam. Zaujima ma to pre vypocet tepla na smd stabilizatore podla plochy medi.

(upravil mechanik 31. 3. 2021 20:43)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Sranda, ja sa tiež zamýšlam nad SMD stabilizátorom a jeho chladením. Mám Atmega 1280 alebo 2560, to je vlastne jedno... Potrebujem spínať v celku asi 35 relátok a 23 môže bežať súčasne... Na starej doske mám TO-220 7805 ale to hrialo ako svina už pri odbere 0,5A. Aj s chladičom 30x15x8mm. Takže ja mám dojem že lineárny regulátor v DPS neuchladím. Relé sú na 5V a jedno na 12V a talema má 9V AC ale tie trafá dávajú vela na prázdno a sú hrozne mäkké... Urobím kompromis a celá doska až na stabilizátory a konektory bude SMD.

SMD mám len na DACe ale tam nikdy zátaž nepresahuje 0,2A a vstupné napätie má tak len o 3V viac než výstupné. Rozliata zem chladí pomerne dobre aj pri 16-32um a zase 105um dávam len na konácky...

Tiež je na tom 7805 dropout ako prasa. Ja tie prastaré sračky už nikam dávať nebudem. Veď to je spolu s 317/337 design hádam zo 70s. Často je to tušim ešte nestabilné s nízkym ESR - keramikami tesne na výstupe...

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

V kombinaci s trafem je úplně jedno, jaký je dropout na tom 78XX, respektive při správném designu to bude stejně péct jak sviň, protože musí člověk počítat, že to má fungovat od 207 do 253V a to pak za normálních okolností na tom stáblu je stejně kolem 6-7V. Stable s nízkým drop napětím existujou a nejsou ani ultra drahý, už třeba LT1085 je na tom líp. Sice nestojí desetikačku jako 78XX, ale v ceně projektu je to v podstatě úplně jedno.

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Ten LT1085 vyzerá dosť dobre. 1,3V pri 5A to by mohlo vychádzať rozumne do 1A ako potrebujem. Ale rozhodol som sa ísť do viac pinového regulátoru... Že môže byť v sieti len 207V som ani netušil. Dobre vedieť.

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

Mechaniku, s tou sítí to jsou jednoduché počty - 230V +/-10% smile a opravdu je potřeba s tím pčítat, hraniční hodnoty se vyskytují sad Navíc trafa se navíjejí s rezervou, takže naprázdno mají klidně na 12V vinutí i 15V a pokud vinutí nezatížíš jmenovitým proudem, na které je spočítané, budeš tam mít třeba 13V. (To vše při 230Vac) Na stáblu protopíš pak mnohem víc, než bys čekal sad Proč napájíš relé stabilizovaným napětím? Existují relé např. na 18V, které spínají bezpečně už od 13V... Ale je fakt, že u miniaturních signálových relé je mnohem menší výběr, takže s tím napětím může být problém...

Web

(upravil BV 1. 4. 2021 8:58)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

mechanik
Prečo nepoužiješ na napájanie logiky nejaký AC/DC menič, napr. myrra (napr.  https://www.sos.sk/products/myrra/47210-217235 )alebo tracopower a pod.?? Rušenia sa báť nemusíš, ak to urobíš dobre, tak je to bez problémov. A nemusiš riešiť problém s chladením..Ja to používam v preampe aj na analógové obvody, odstupy rušení sú pod -120dB..

(upravil mechanik 1. 4. 2021 10:05)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

BV, je to do krabice s DACom a časom asi aj phono/RIAA. Dosť ludí používa powerdown režim aj na riadiacom MCU... Pre istotu by som to musel vyskúšať. Samotné teplo mi navadí, aspoň na THT regulátoroch.

Pzwak, stabilizované menej ruší a s nestabilizovaným by som mal na 5V rele 3-7V podla zataženia + ešte to kolísanie siete... S tymi mäkkými tafami talema, to by asi ani nešlo realizovať s odberom 0 až 0,5A... To je použitelné tak na 2 relé do soft startu. To už vážne je lepší ten spínaný zdroj ako píše BV.

(upravil BV 1. 4. 2021 10:16)

Re: eagle oddelenie/odizolovanie polygonov

mechanik
Používam to v preampe kde je aj phono pre (napájané z PWM zdroja +-15V, napája celú analógovú časť), druhý menič napája logiku (MCU, relé prepínania vstupov a relé v atenuátore). Odstup pre linkové vstupy pod -120dB, stačí malá LC filtrácia za tými zdrojmi. Zbytočné obavy z rušení. Však si to vyskúšaj na nejakom prototype..
Ak sa pozrieš aj na tie najlepšie DACy (napr. RME..), tak obvykle majú na doske aj viac spínaných zdrojov, a žiadny problém..