(upravil jmd 9. 1. 2021 21:29)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

To je pravda, ale tie 2x47k v jednej aj druhej vetve tam sú myslím potrebné, nakoľko nad nimi sa dovažuje trimrom hodnota R32 na +/- 120ohm, tak aby bol čo najmenší výstupný ofset svoriek pre reproduktor voči stredu 0V. Koncový stupeň je napájaný z plávajúceho zdroja cez 6k8. Musel by som tam zaviezť nejaké DC ladenie voči 0V vstupu, stabilizovaných zdrojov predzosilňovača a chassis. Korektné by bolo v schéme napájania koncových stupňov odzemniť zdroje 33V a prepojiť ich iba navzájom a definovať ich potenciál cez tie 6k8 a ďalej len cez 10ohm prizemniť stred zdrojov. Tak aby to korešpondovalo so zapojením.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

To sa môže aj potom rovnako dovážiť. A pritom je to úplne zbytočnè,  stačí aby bola nula medzi výstupmi ( na záťaži), však záťaž proti zemi pláva.

(upravil jmd 9. 1. 2021 22:43)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Je to zvláštne, lebo celý zosilňovač je DC viazaný alebo ako to nazvať, nie sú v ceste signálu kondenzátory.
Každopádne je tam aj ochrana, ktorá okrem sledovania DC medzi výstupnými svorkami, kontroluje aj odchýlku od OV a tuším niekde medzi 2-4V vyhodnotí chybu a odpojí výstupné svorky. Bolo by asi rozumné sa zamyslieť nad iným spôsobom dováženia DC. Napadá mi jednoducho dotiahnuť buď natvrdo z napájania cez delič vyfiltrované DC na vstupný buffer alebo na vstup koncového zosilňovača. Alebo niečo sofistikovanejšie s OZ, ktorý bude porovnávať 0V voči jednému výstupu a upravovať tak jeden zo vstupov. Alebo celé to posúvať doplneným odporom pod zenerkou D1 nad prvým diferenčným párom.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Zesílení VAS na nízké frekvenci žádným způsobem nekecá do stability.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Nemusia to byť najlepšie modely súčiastok pre dynamické deje. S tou MJE1503x a BD sa to naopak správalo veľmi kultivovane s priečnymi kondenzátormi medzi bázami. Môžem vyskúšať ešte iné modely z knižnice alebo stiahnuť niečo od aktuálnych výrobcov.

(upravil BV 10. 1. 2021 8:22)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Zesílení VAS na nízké frekvenci žádným způsobem nekecá do stability.

Preto sú tam tie 47k zbytočné. Lokálna NFB vo VAS zníži jeho výstupný odpor s benefitom pre linearitu.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

To samé udělá celková vazba, když tam bude plné zesílení.
Zátěž VAS by měla smysl jen tehdy, kdyby vyvažovala nejakou nelinearitu VAS, což skoro nikdy není.
Jediný případ, kdy jsem chtěl mít VAS definovaně zatížený, bylo když byl differák napájen do emitorů odporem, rozkmit souhlasného napětí na vstupu moduluje emitorový proud a to dělá kladnou zv do jednoduše zakončeného differáku.
Při určitém zatížení VAS je to vyvážené a rozkmit vstupního differáku se blíží nule.

(upravil BV 10. 1. 2021 10:18)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

2 danhard
Ale ja som navrhol odstrániť záťaž VAS (ktorá znižuje LG a má vplyv aj na stabilitu) a namiesto toho použiť lokálnu NFB vo VAS ("vhodné" odpory medzi C, B), ktorá zníži výstupný odpor a zlepší linearitu samotného VAS v izolácii (nemusí  potom toľko doťahovať celková NFB) a súčasne zníži celkový LG na rovnakú hodnotu, ako to urobili tie pôvodné odpory do zeme. Takže na celkovú stabilitu to vplyv mať nebude, o tej rozhodnú kmitočtovo závislé kompenzácie. Ale však nech si to jmd urobí podľa seba, chápem že nejaké väčšie zásahy sa mu robiť nechce.

(upravil jmd 10. 1. 2021 10:52)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

BV ale ja by som to mile rád vyskúšal. Ja som rád že sa o takej možnosti bavíte a zároveň vám dávam za pravdu. Mám to rozrobené na stole, tak prečo nie. Len mne sa to v simulácii odladí k 30V, keď odstránim 47k odpory a zostanú vyvážené 120ohm odpory v 4roch emitoroch VAS. Napr. R32 nad Q10 by som musel rozvážiť na 123,54ohm, pričom je to od tejto hodnoty veľmi citlivé. Neviem či to rozváženie však nemá vplyv na vynulovanie harmonických alebo vznik nových resp. vyšších.
Potom by to s prúdom z VAS vyzeralo takto. Je to bez 47k a bez priečnych a kompenzačných kapacít v pred budiči a budiči. Záťaž 4ohm, kľudový prúd 30mA. Modely MJL3281C, MJL1302C,KSC2690, KSA1220, 2SC3503C, 2SA1381C. S modelmi FJP5200 a FJP1943 to neviem ukočírovať, pritom je to príbuzné s MJL.
https://i.postimg.cc/kGG00vyv/SANSUI-B-2101-withouth-47k-and-capacitors.png

(upravil BV 10. 1. 2021 11:38)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Napr. R32 nad Q10 by som musel rozvážiť na 123,54ohm, pričom je to od tejto hodnoty veľmi citlivé.

Pretože odstránením tých 47k (ak sa súčasne nepridajú tie odpory medzi C,B všetkých VAS stupňov) výrazne stúpne DC zosilnenie VAS a stane sa to citlivejším na rozváženie. A celý ten koniec je DC viazaný, takže má rovnaký DC zisk (aj pre DC drift..) ako je zisk pre  AC. Chcelo by to na vstupe aj v NFB (do zeme) väzobné kondenzátory, aby bol DC zisk jednotkový. IMO je to zbytočne "prekomplikované"..

(upravil danhard 10. 1. 2021 13:04)

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Ale to je úplně jedno, jestli nelinearitu dotahuje celková zpětná vazba, nebo lokální zv a potom o to snížená celková zv.
Jsou to víceméně dc záležitosti, tak si to namodeluj s konkrétníma nelinearitama a hledej, jak se změní celková nelinearita.
Jen tak z toho můžeš vytáhnout relevatní závislosti.
Pokud tím nenavodíš nějakou definovanou vzájemnou kompenzaci nelinearit, tak ani zatížené, ani lokální zv smysl nemá.
Já snížení zesílení používám jen tam, kde mě rezerva zesílení na dc vyleze na nesmyslnou mez, třeba přes 120dB a potom je překrytá celková nelinearita výpočetním šumem a vidím prd.

Re: Perly medzi zosilňovačmi

Prosím vás, neviete mi pri takomto mostíkovom zapojení poradiť ako mám odsimulovať LG?
Je to správne ak jeden spätno väzobný vstup pred jFET uzemním a do druhého výstupu vložím funkciu LG Probe, štandardne z výstupu do spätno väzobnej slučky?
Druhá možnosť mi napadla, odstrojiť komplet jednu vetvu zosilňovača a spraviť z neho klasický nie mostíkový zosilňovač.
Žiaľ tieto dva spôsoby dávajú rozdielny výsledok. Pravdepodobne jeden z nich alebo ani jeden nie je správny.