21

Re: Poškrábané CD, vyhodit?

Léta používám pro načítání CD program Exact Audio Copy (EAC) a pak to přehrávám z HD přes PC ve formátu FLAC. EAC má nastavitelný počet opakování při nekvalitním CD a píše protokol o chybách.
Umožňuje toho víc, dobrý návod je například na  https://www.svethardware.cz/exact-audio … vod/12133, je to sice z roku 2005, ale pořád platné. Zatím jsem takto přečetl vše, kromě některých vypalovaných CD na nekvalitních mediích.

Web

22

kratz napsal:

Na autolak to stacilo a vysledek po prelesteni pastama byl slusny. Takze kdyz to da 20 let starej 2-slozkovej lak, nejaka sance tu je. Najdu nejaky reklamni datovy medium, sroubovakem ho vylepsim a zkusime. big_smile.

Tak doufám že se potom dozvíme jak to dopadlo...

Tj. jestli to puvodni mechanika dokazala nejak poresit, tak spis nejakou "chytrejsi" mechanikou cteni - zkusit jinou polohu, zaostreni, ...

To je spíše dáno geometrií čtení v kombinaci s paprskem(nebo paprsky) a umístěním fotodiod - záznam je spirála a Sony se pohybuje po tečně kružnice,kdežto Philips na kyvném rameni po kružnici protínající kružnici (snad jsem to popsal dost polopaticky smile  )  každý se vyrovnává lépe nebo hůře s jiným druhem škrábanců...

Mě CD Maxell -výrobce Ritek zatím hrají spolehlivě,začínají být problémy se stejně starými TDK,ale jen s těmi co vyráběl Mitsui,original od TDK jsou bez problému čitelná i po 20 letech.

Léta používám pro načítání CD program Exact Audio Copy (EAC) a pak to přehrávám z HD přes PC ve formátu FLAC. EAC má nastavitelný počet opakování při nekvalitním CD a píše protokol o chybách.

Dříve jsem tento program také používal,dnes používám K3B a přesně opačným způsobem - občas si stahnu nějaký flac a vypálím CD.

A než sem někdo napíše   " kup si raspberry,nainstaluj volumio a nemusíš řešit škrábance a CD " tak mám raspberry4,samozřejmně jsem zkoušel volumio,moode,kodi atd. ( z GPIO na DAC) a výsledek je že to zatím kvalitou zvuku nemůže nahradit transport v mé aktuální sestavě...možná později nějaké raspberrry 5...6...7...na lepším HW,ale dnes ještě ne...

Ono stejně dnes jde spíše o kvalitu nahrávek.Kdo má možnost to porovnat s prvními CD z 80 let tak rozdíl pozná okamžitě...

23

prvním varovným signálem je žluť aktivní vrstvy CD-R (někdy obou) zatím se projevilo u značek EmTec, Agfa, nejvyšší čas překopírovat dokud jdou načíst

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

24

Jo, to mě čeká. Mám tu zažloutlá CD, která, byť skladovaná v podstatě ve tmě, stejně mění barvu. Jo, překopíruju to, jenom se poohlížím po vhodné - "značce".

25

Osobne som všetky CD vrátane kúpených odzálohoval do PC a všetky dáta mám trojmo.

26

Já je mám zálohované na externím disku. Jinak to nejde, a fotografie, o tom už vůbec bez debaty.
Disk je čtyři, ani ne, roky starý Maxell, s takovým tím pogumovaným povrchem, který se člověku nejdřív moc líbí, a pak by za to někomu dal přes držku! Takže já jsem to musel celé umýt v lihu, abych tu lepkavou sračku dostal z povrchu. A teď je tam holý plast. Už není moc hezký. Ale na to se nehraje.. že.