(upravil Hordek 17. 9. 2020 14:28)

Re: Transiwatt na 12V

S tím darlingtonem jsem se (po kosmetických úpravách) dostal na 6,3mA klidového odběru ze zdroje a přesto mi to pak do 4R odevzdá 3W --- dokonce mi to v simulaci bez problému chodí i do zátěže 1R, do které to odevzdává 11,85W. smile

P.S. - nebude to S BD139/140 na koncích kmitat? (vysoké Ft).

Re: Transiwatt na 12V

to se uvidí až najdu čas to ubastlit, jestli to bude dělat problémy nebo ne. Včera jsem začal přišroubováním BDček na chladič, pak ale přišla manželka že máme píchlou gumu u auta, tak jsem měl jinou zábavu smile

(upravil Hordek 17. 9. 2020 18:49)

Re: Transiwatt na 12V

Já si s tím zatím hraju jen v PC. Tuším, že použití darl. na pozici NPN konce, bude asi vykazovat víc sudých harmonických, ale líbí se mi díky jeho vysoké betě ta možnost budit jej malým proudem, což v klidovém stavu šetří (nejen bateriový) zdroj. Ale jinak samozřejmě, že je to jen takové to "domáci" a celkem nepodstatné pinožení se o ničem. smile

Zatím poslední "varianta":- https://hordek.rajce.idnes.cz/Transiwat … 1460777491

(upravil danhard 17. 9. 2020 17:42)

Re: Transiwatt na 12V

Není to zapojení, které by bylo přímo vhodné na bateriové napájení.
Nicméně po úpravě jsem s tím dělal zesilovače do megafonů smile
Nebo zesilovače pro kolotoče na matějskou.

ps. Nemělo to víc, jak 6 tranzisistorů a většinou míň.

Co se týče zvukové kvality, tak to bylo asi tak na úrovni DPA a jinejch mršeb smile

Ale to už tu Laco měřil, že i tak jednoduché zapojení a v Béčku má srovnatelné paramametry s údajným Hig-Endem.

(upravil Hordek 17. 9. 2020 18:55)

Re: Transiwatt na 12V

No a takhle nějak by to mohlo vypadat. - https://hordek.rajce.idnes.cz/Transiwat … 1460778977
Velikost té destičky je 77x87mm.

(upravil rvx73 17. 9. 2020 19:10)

Re: Transiwatt na 12V

Danharde, jaký vstupní odpor bys doporučoval nastavit, v případě že zdrojem signálu pro Danwatta má být primárně zvuková karta PC či jack mobilního telefonu? Nechat to jak je, nebo jít níž - řekněme na 10 kohm?

Hordeku, já ti nevím jestli bych do té signálové země pouštěl tu zpětnou vazbu / tj. vývod rezistoru 22R. Tu signálovou zemi vstupního obvodu bych vedl samostatně a možná jí pro sichr ještě oddělil od sběrače 10R odpůrkem ... ale možná to je jen přehnaná opatrnost smile

Re: Transiwatt na 12V

Takhle nějak si to myslel? https://hordek.rajce.idnes.cz/Transiwat … 1460866241

Re: Transiwatt na 12V

jo, takhle mi to přijde lepší. Jinak myslím dobrý - jen tři propojky na jednostrance, to zasluhuje pochvalu smile

- apropos, ten kondenzátorek mezi přívodem napájení a hlavním filtračním kondem tam je proč?

Re: Transiwatt na 12V

Nestálo by za to posunout ten velký elyt vlevo dole doprostřed?

Web

(upravil Hordek 18. 9. 2020 14:33)

Re: Transiwatt na 12V

Ten "kondenzátorek je 100n keramika, ale můžu ho vyhodit a kdo chce, může si ho naletovat ze spodu přímo na vývody toho elytu.

Posunout elyt doprostřed, nevím, chtěl sem aby byl co nejdál od vstupu. smile

Edit:- destičku sem nepatrně zmenšil na 76x86mm, přidal rezistor a led (každej si jistě spočítá hodnotu pro 2mA led). Keramiku mezi b/c vstupního tr. a keramiku u rezistoru 22k sem zatím nepočítal a ani nijak v simulaci nezkoušel, tak jsou bez hodnoty. smile   

https://hordek.rajce.idnes.cz/Transiwat … 1460894209

(upravil rvx73 18. 9. 2020 18:41)

Re: Transiwatt na 12V

blokovací kondík má smysl co nejblíž diodám můstku, a měl by být v provedení X2 (na střídavý proud) + někdy se dává do série s ním malý tlumící rezistor

při bateriovém napájení je to blbost. Co blbost není, je dát tam kvalitní lowESR elyty

reeb: estetika vs praktičnost aneb kazzatelova škola smile
(nic ve zlém, taky se mi líbí, když je deska symetricky navržená - ale u tohohle zapojení to trochu postrádá smysl)

(upravil rvx73 18. 9. 2020 21:53)

Re: Transiwatt na 12V

Hordeku, mrkni co jsem objevil:

https://elektrolukis.estranky.cz/clanky … 20w.2.html

to je ještě větší divočina

-----------------------
pro úplnost sem přidám ještě odkaz na tohle:

https://www.federmann.cz/component/tags/tag/tw120.html

(Danhard nechť promine)

- o pravdivosti se přesvědčíme (u "dospělého" TW) při vstupním signálu řekněme 10mV/1 kHz se zapojenou / rozpojenou globální ZV
(na výstupu bude na zátěži 4ohmy rozkmit +-160 mV, což jsou 3mW, čili slabšími signály se ani nemá cenu zabývat, neb nejsou slyšet)

(upravil Hordek 18. 9. 2020 22:34)

Re: Transiwatt na 12V

Pustil sem do toho 2kHz-10mV/max. (7,071mV/rms) a na výstupu je +87,1mV/ -83,8mV, tj.1,898mW/4R a kondenzátor bootstrapu dodává špičkově       
229,78uA. Jinak, ten signál na výstupu je celkem v pohodě, jen je trošku (při přiblížení) víc vidět zoubek přechodového zkreslení.

Ty, debaty o tom jak moc je NPN konec otevřený proudem ( u mého TW na 12V je to 562uA) procházejícím přes horní rezistor bázového děliče darl.dvojice, považuji za "poněkud" nedůležité. U tohoto typu zesilovače jak je jistě všem známo, je mnohem důležitější sledovat jiné parametry, aby dobře fungoval. smile

Edit:- to přechodové zkreslení je velmi vidět, když vstupních 2kHz snížím na 5mV/max (3,536mV/rms) --- na výstupu sice stále jěště "pěkná" sinusoida (+42,5mV/ - 39,8mV) --- 453,1uW/4R, ale s již hodně patrným zoubkem přechodového zkreslení. Kondenzátor bootstrapu dodává špičkově
231,1uA. To je vše.

Dobrou. smile

Re: Transiwatt na 12V

jj, navíc lehké přechodové zkreslení k TW patří smile

pár necností to má - s teplotou se tomu trochu hýbe symetrie, kondenzátory při nízkých frekvencích točeji fázi - ale to je daň za jednoduchost

- ten plošňák si leptáš sám?

Re: Transiwatt na 12V

Plošné spoje si už léta nechávám dělat tady:- http://www.elektrosound.cz, vždy jim pošlu pdf-ko s předlohou a oni mi to vyrobí. Kvalita je pro mé potřeby zcela vyhovující. Nikdy nenavrhuju oboustranky (nemám je rád) a potisk nepotřebuji, protože ke každému "projektu" si dělám i jpg-čko s rozložením součástek, víc nepotřebuju. smile

(upravil rvx73 19. 9. 2020 11:42)

Re: Transiwatt na 12V

nj, jak si jednou zvykneš na dvoustranky, prokovy, nepájivou masku + servisní potisk, už nechceš zpět smile

zvlášť když číňan to umí za pár dolarů ...

Re: Transiwatt na 12V

Nechci strašit, ale "výhody" od číňanů asi brzy skončí. smile

(upravil rvx73 19. 9. 2020 14:32)

Re: Transiwatt na 12V

to budu řešit, až to nastne. Vyrobit jednostranku zvládnu při nejhorším vlastními silami - teda dokud nám EU nezakáže i solnou kyselinu a zbytky peroxidu

edit: a pak je ještě v záloze Františkova metoda "lepení" spojů na univerzálních deskách

Re: Transiwatt na 12V

Využil jsem toho, že budící proud konců (díky NPN darlindtonu) je velmi malý a vložil sem mezi diody v bázích konců rezistor 100R, ten posouvá předpětí konců o cca. 287mV a při IN-1mV/max/2kHz (707uV/rms) je na výstupu +8,86mV/ -6,56mV, tj.-19,6uW/4R, ale hlavně, zoubek přechodového zkreslení se zmenší na "pouhý" náznak. Takže, místo propojky nad výstupním kondenzátorem, rezistor 100R. Je to hodnota s rezervou, protože konce se začínají "výrazněji" otevírat od hodnoty 150R a výš. smile

(upravil rvx73 19. 9. 2020 23:05)

Re: Transiwatt na 12V

jj, ta rezerva v tom předpětí musí být, protože jak se konce zahřejou, tak jim klesne Ube, tak aby to bylo stále v B

rezistor bych tam ale nedával - když už, tak přidat diodu (schottky, pokud ti tam nevychází klasická 1N400x)