161

Re: Hybridny predzosilnovac

Dakujem vsetkym smile

Mam otazku... pri laborovani a testovani som dnes zistil nasledovne: zo vstupneho oz mi ide signal do potenciometra kam ho taham vratane tienenia, z potenciometra do linkoveho zosilnovaca ale mam zapojene uz len signalove kable bez zeme v domneni ze by som mal slucku kedze zdielaju spolocny zdroj. Lenze dnes som zistil ze ak spravim kvazi zemnu slucku a zapojim zem na oboch stranach mam nizsi brum na spektre o par db, preco? Nedava mi to logiku...

162 ...editoval rvx73 (29. 8. 2020 22:52)

když táhneš signálové vodiče spolu se zemí (zkroucené), tak se do nich bude indukovat méně brumu než když potáhneš signálové vodiče samotné. Ten rušivý signál se bude vzájemně odečítat. - tedy pokud jsem to z tvého popisu dobře pochopil.

163 ...editoval danhard (30. 8. 2020 8:30)

Wili, to jaksi nechápu, jak to máš zapojené ?
Je možné, že to máš zcela blbě, takovej chytrej kluk ?

Jde přeci o to, jestli tam nevznikne smyčka na signálu, zemní propojení se to snaží jen eliminovat !

164

Taky se mi ten finální výrobek moc líbí, provedení jako vždy u Tebe na TOP úrovni. No a ten trabl s tím brumem určitě vyřešíš !

Web

165

Na signal je lepsi pouzivat stineny kablik, nez kroucene vodice..

Web

166 ...editoval Wili (30. 8. 2020 12:45)

Brum skoro nemam, je velmi slabucky, niekde okolo -100-110dB ale ked spojim miesto v blokovej scheme oznacene ako “rozpojena zem” zlepsi to odstup asi o 10dB, pricom si myslim ze tieto dve miesta potom spajam dvoma zemami a mala by vzniknut slucka ale nie je to tak.

https://i.postimg.cc/rz3trg24/7-EC4-D299-96-C2-4330-988-B-F09-E2-B94266-C.jpg

Na to prepojenie signalu k potenciometru mam tienenu dvojlinku. Tienenie je pripojene pri vstupnom oz, pretoze tento krmi zataz potenciometra. Z potenciometra je vystup vedeny do vystupneho zosilnovaca tiez tienenym kablom ale nemal som na konci pripojene tienenie prave v domneni ze som si myslel ze by vznikla slucka, lenze ak to tienenie pripojim aj na vystup tak je na spektre rusenie nizsie...

167

zkus mrknout jestli nenajdeš odpověď na svojí otázku tady:

http://hifisonix.com/wordpress/wp-conte … -Loops.pdf

168

V zesilovači bývá mezi výkonovou zemí zdroje a vstupní zemí potenciometru obvykle odpor 10 Ohm.

169 ...editoval danhard (30. 8. 2020 20:15)

Ta smyčka vznikne na tom signálovém drátu !

Naplácat se o tom dá fůra nesmylů, zvláště když má někdo v hlavě nasráno, třeba zde
http://www.federmann.cz/index.php/nf-te … edeni.html

A taky se můžete podívat do "diskuse", která měla původně asi 10 stránek, bylo to tam vysvětleno i s příklady jak to změřit a co z ní zbylo smile

170

jj, dej tam telefonní dvojlinku a bude smile

171

Prave ze som si tiez myslel ze vznikne ale opak je pravdou preto som to vyssie spominal ze mi to nedava logiku. Ale uz asi viem kde bude problem, len som dnes nemal cas sa s tym babrat tak snad sa k tomu dostanem o par dni, dam vediet...

172

Smyčka na signálu je tam vždy, pokud není plocha, kterou obepíná, nulová.
Pokud zapojíš stínění na obou koncích, tak se do země indukuje proud a ten odečítá magnetické rušící pole, není to ale dokonalé, záleží na odporu celé smyčky, která dělá pro mag. tok závit nakrátko.
Pokud je tam tvrdý zdoj magnetického toku, tak se rušení nezbavíš.

173 ...editoval Wili (2. 9. 2020 15:24)

uz som na to prisiel...

vznikli dva problemy, jeden bol slaby brum a jeden VF rusenie. Obidva z nich bolo velmi slabo pocut, na spektre boli niekde okolo -100dB...

1) Problem bol ze som na THD spektre okrem 50 a 100hz signalov videl aj trochu "prales" na vyssich harmonickych, najprv som myslel ze to je zo zleho kablovania ked som to pozeral cez externu zvukovku, bolo to ale velmi nizko, a slabo na cca -100dB ale bolo to tam a nemalo to tam co robit. Zvukovo bolo ale v signale pocut (sice velmi ticho) nejaku morzeovku alebo tukanie / radio alebo co. Potom som napojil na sluchatkovy vystup velmi citlive nizkoimpedancne stuplove sluchadla a bolo to pocut lepsie, a pri hybani s kablom sa dalo "naladit" to VF rusenie, v tom mi to hned doslo ze chyba bude v TPAcku a presne tak to aj bolo. Ten VF bordel z neho sa logicky rozniesol po celom preampe, sice to bolo velmi slabucke ale bolo to tam, a bolo to na tak vysokej frekvencii ze som to na mojom pomalom osciloskope skoro ani nevidel. Pouzil som doporucene zapojenie z datasheetu kt. ma sirku pasma asi po 50MHz a v kombinacii s kapacitou vedeni mi to sposobilo zbytocne problemy. To som vyriesil jednoducho vstupnym filtrom pred vstupom TPA 1k+100p a tiez spatnu vazbu tpacka som dal s vacsimi odpormi 2x2k2 co by malo posunut cele VF spektrum ovela nizsie. To samozrejme pomohlo a vsekto funguje ako ma smile

2) slabucky brum vznikol uz na vyssie spomenutom signalovom kabli k potenciometru, pri laborovani som skusal vselico mozne ale nakoniec pomohlo velmi jednoduche riesenie, uzemnit signalovy kabel na opacnom konci, tj. pri vstupe = lenze pri vstupe do vystupneho zosilnovaca big_smile ja som to mal naopak v domneni ze moj vstupny oz napaja zataz potenciometra a preto by mal byt tento uzemneny pri zemi tohto OZ, ale spravne to bolo opacne. Odpor potenciometra a teda zataz ktora je napajana vstupnym OZ, musela byt spravne uzemnena do vstupu gainstage, toto uplne eliminovalo brum a posunulo ho o 20dB nizsie smile

Konecne tiez som dal juliu do strarsieho PC a pomeral aj skreslenie, skoda len ze som nemal vystupny symetricky kabel z xlr na jack, mozno by boli parametre este lepsie. Meral som cez symetricky napajany vstup a nesymetricky vystup. Ako testovaci signal som pouzil vystup z julie, mam doma ale uz aj ultra low thd (cca -160dB) generator od viktora z diyaudio, tak ked ho dam do krabicky tak skusim pomerat s nim ci nebudu vysledky este lepsie...

https://i.postimg.cc/sMMVnjHm/THD-julia.jpg

merane priamo do vstupu zvukovky, skusal som merat aj do zataze 600R s regulovatelnym vystupom a vyzeralo to velmi podobne len skreslenie stuplo na 0,001%