(upravil BV 10. 6. 2020 15:54)

Re: Hybridny predzosilnovac

neznamena..ze pojdem v jednej lajne ako ostatni...

Tak, nedaj sa..Však niekto musí prešľapávať aj slepé cestičky. smile
Kontakt  DIP prepínača  a relé je vo finále funkčne rovnocenný, rozdiel je len v životnosti(počet prepnutí) a v komforte obsluhy (možnosť  DO a pod..).  Ak plánuješ DO alebo meniť prenosku 5x10e6 x , tak relé.

Re: Hybridny predzosilnovac

Ja som prepínanie mosfetmi ešte nevidel. Tie drahšie veci majú relé ale väčšinou sa to rieši jumpermi.

Re: Hybridny predzosilnovac

Mám ještě drobnou připomínku, ale neber to moc vážně, nemám rád zbytečnou klidovou spotřebu u ničeho. Ale pokud jsou tam lampy, se žhavením minimálně  2W na kus, tak nějakejch 5-10 relátek po 0.5W trvalýho odběru není vlastně nic, co by stálo za řešení, třeba relátkem bistabilním, tj bez odběru v obou polohách...
Já přepínání mosfety běžně dělám, ale jenom na DC napájení smile

Re: Hybridny predzosilnovac

kaed, vlastne je to ešte menej než píšeš. Napríklad ja používam podobné a kus má len 140mW.

(upravil danhard 10. 6. 2020 19:09)

Re: Hybridny predzosilnovac

A co si myslíš, že je 2N7000, kterou tam máš osazenou ???

Korekce přenosky se dělá jednou, když jí instaluješ a je nesmysl, aby to kvůli tomu něco trvale žralo.
Bistabilní relé potřebují 2x složitější ovládání.

Re: Hybridny predzosilnovac

Ta složitost ovládání celkem zmizí, když to řídí nějakej jednočip, jenom se spotřebuje víc nožiček procesoru a musí se víc přemejšlet.. Ale to byla jenom taková poznámka, prostě na to mám úchylku, řešit i pracovní body tranzistorů s ohledem na klidovou spotřebu...
Zátěž přenosky jsem nastavil jednou, a už dva roky jsem na to nesahal, takže dip switch je podle mě až zbytečnej luxus, ale jumper se někde ztratí a když je potřeba, zrovna nikde žádnej v okolí, to je Murphy jak patří smile
Spíš poznámka k celkové filozofii:
Takovejhle výrobek bych nezačínal navrhováním desky, ale spíš testováním dílčích obvodů třeba na univerz desce, a potom teprve dělat nějaký finále, ostatně Františkovy zesilovače na univerz deskách bych považoval za pěkný prototypový řešení, klidně pro domácí použití "natrvalo".

(upravil Wili 11. 6. 2020 2:52)

Re: Hybridny predzosilnovac

ok dam tam relatka smile relatka budu zopnute len ked bude preamp zapnuty takze je jedno aky budu mat odber ale ako spomenul mechanik je to fakt malicky odber...

kaed tie dilci obvody mam overene kazdy jeden ako funguje, az na tie korekcie, tie som neskusal, inak je to relativne dost jednoduche, tam neni nic extremne zlozite, skor ze je toho vela a rozne veci ale tam neni co pokazit ked sa to tak vezme je to dost jednoducha schema co sa tyka audio casti, skor je na tom celom komplikovane to prepinanie/ovladanie/logika atd.

Uz ked tam davam aj tu odporovu zataz vratil som sa k zavrhnutej myslienke step-up tesla trafiek. Akurat som s nimi experimentoval a zistil som ze ak ich skusim dat medzi MM prenosku a klasicky RIAA preamp, tak to hra ako cez deku. Pricom pri merani samotneho trafka ziadny pokles neni. Tak som skusil trafko budit linkovym signalom s prirpavkom pre invertovanu RIAA charakteristiku kt. simuluje gramo vystup a zrazu to hralo perfektne, aj vysky, dokonca ani sum nebol az taky hrozny ako som cakal. Bol som prekvapeny ze deka zmizla, je to tym ze MM prenoska ma napatovy vystup a MC prenoska prudovy a ovela jednoduchsie vybudi vinutie step-up trafka aj napriek nizsiemu napatiu?

Edit: aha uz mi to doslo, tym ze som dal mm na trafko a dal ho na 47k phono vstup zatzil som prenosku asi 700R zatazou big_smile

(upravil hranatybraska 11. 6. 2020 6:40)

Re: Hybridny predzosilnovac

Za mě přepínání korekcí překosky DIP přepínačem, budeš to dělat jen na začátku, než to "naladíš".
Nevidím důvod, proč to dávat na panel, krom toko, aby to vypadalo "cool".
Občas je fajn zatlumit rezonanci RLC soustavy přenoska-tráfko ekvivalentním tlumením, ale těch 47k je už asi fakt moc. big_smile

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

Na panel se to dává, aby se v tom mohlo šťourat každý hovado a připadalo si důležitý.
Si jen přestav, jaká tam bude roztažená síť drátů k 8-mi relátkům.
Nejjednoduší tam dát precizní patici od integráče a do tý dát předepsanej tlumič přenosky.

Re: Hybridny predzosilnovac

DIP přepínače se dělají i precizní, nízké a je to naprosto dostačující řešení..ověřeno v Actidampech

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

hranatybraska: většinou pro MC vychází ohmická zátěž v řádu stovek ohmů podle typu, po přepočtu poměrem step-up trafa v řádu desítek kOhm (je třeba započítat i paralelních 47k, co jsou na MM vstupu). Některé MC vložky potěší i paralelní kapacita v řádu desítek až stovek nF přímo na MC straně smile
Step-up trafu pomůže zase útlumový článek RC, ono má step-up často taky výraznou vlastní rezonanci, stačí kouknout na obdélník 1kHz, co z toho vyleze (nebo změřit frekvenční charku)

danhard: svatá pravda - používal jsem svého času dva piny z tesláckých FRB konektorů přímo u CINCH (pro boj s brumem naprosto ideální základ - čím roztahanější spoje kolem vstupu, tím leší "anténa") smile

reeb: ale wili chce jít proti proudu řeky actidampu smile

Web

(upravil Wili 11. 6. 2020 13:10)

Re: Hybridny predzosilnovac

pzwak dobre napisane big_smile ale necham si od vas poradit a mate vsetci pravdu ze prepinat to budem parkrat za zivot, takze to je somarina co som si vymyslel za blbost smile nezvyknem sa takto rychlo zlomit, ale cim viac o tom citam tym viac som o tom presvedceny big_smile dalsi problem na ktory som prave narazil je, ze ak tam dam step-up trafka neostane mi na doske miesto pre relatka na prepinanie rofl oni sa nezdaju ale su este vacsie ako elektronka, mozno ostanem u dipswitchu a kto vie ci vobec na zadnu stenu, mozno len na DPS pre "servisne nastavovanie" uvidim... lebo ak dam dozadu jeden par cinchov navyse tak nemam velmi miesto na prepinac rofl

inak mate pravdu co sa tyka obdlznika, vcera vecer som sa hral s tymi trafkami a obdlznik z toho lezie hrozny, ma to neskutocne prekmity, musi to byt vyladene a adekvatne zatazene presne namieru pre konkretnu aplikaciu.

po 1,5 mesiaci som sa dockal a dnes prisli meraciky banana

https://i.postimg.cc/VJKGHF1H/IMG-2849.jpg

Re: Hybridny predzosilnovac

Mne sa páči že si to chcel urobiť inak. Ale jediná výhoda asi je že sa nemusí dávať dole kryt pri nastavovaní. Zaujímavé by to bolo hlavne pri komerčnom výrobku. Neviem či niekto vlastní aj dva gramofony s rôznymi prenoskami. Tomu by sa tiež mohlo páčiť. Ide to urobiť pekne riadené cez MCU a volitelné na displeji... Ale bude to rozhodne drahé a neúmerne zložité.

Re: Hybridny predzosilnovac

Kryt davat dole nemusi, staci osadit z druhe strany a vyfrezovat ve dne drazku..

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

Jelikož záleží jak na přenosce, tak na spojovacím kabelu, tak by to mohlo být součástí gramofonu s fixním kabelem smile

Re: Hybridny predzosilnovac

wili: anti ringing obvod pro step-up je složený článek RC a C paralelně k sekundáru trafa, zkus se podívat na Jensen trafka, jak to dělají. Je potřeba to doladit kompromisně a nejlépe i s indukčností cívky vložky na primáru, každé trfko to má trochu jinak podle indukčnosti a převodového poměru

reeb: přesně, dělají se i smd dip-switche, takže ze strany spojů a díra ve dně

danhard: ano i tak to lze, ale navíc je potřeba počítat i se vstupní kapacitou preampu, takže i to je nutné zohlednit v tom fixním kabelu, a pokud má někdo více vložek, gramofonů a preampů, dostane se do složitého logistického problému big_smile

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

asi stupidna otazka so zrejmou odpovedou ale pouzivate u integrovanych obvodov patice? ak nie kedy a preco?

nieco som o tom zistoval a vraj u velmi rychlych OZ by sa vraj ani patice davat nemali, pretoze kapacita ktoru pridaju moze sposobit oscilacie. Zase bez patice je menenie dost o hubu, na druhu stranu ako casto sa moze pokazit OZ? stalo sa vam nieekdy aby v spravne pouzitej aplikacii zhorel OZ?

pripadne u inych obvodov ako su tranzistorove polia ULN / TBD a podobne... ?

Re: Hybridny predzosilnovac

O pár strán skôr si písal že sa rýchlych OZ bojíš... Takže v pohode patice môžeš dať...

Re: Hybridny predzosilnovac

tak rozhodol som sa ze pouzijem LM4562 a ma 55MHz, ale to asi je stale malo smile

Re: Hybridny predzosilnovac

To je uplne v pohode...