Re: Hybridny predzosilnovac

Tie symetrické  vstupy sú naprd.. Veľké hodnoty odporov ( šum!) a degradácia CMR pripojením nesymetriky podľa  schémy vyššie.

Re: Hybridny predzosilnovac

nerozumiem akym sposobom to degraduje CMR? ved oz spracovava obe polovice symetrie rovnako. A 36k je vela? kolko mam dat 20k/10k ?

(upravil danhard 1. 6. 2020 20:55)

Re: Hybridny predzosilnovac

Pripojením nesymetriky.

Co dělá funkčně 100pF mezi vstupy operáku ?

Re: Hybridny predzosilnovac

ale ved pripojim bud symetriku alebo nesym, nie oba sucasne. Takze ked bude sym vstup, nesymetrika bude odpojena, alebo vadi to trvale pripojenie 1k+3u3+220k?

Re: Hybridny predzosilnovac

Do +in OZ máš stále pripojené 1k, 3,3u a 270k do zeme, je to "rozvážené", CMMR tak 20dB...Tých 36k je v sérii so vstupom, takže predstavuje vlastne impedanciu zdroja signálu . Skús si to v simulácii. To,zapojenie (diferenciálny zosilňovač) je  šumovo "použiteľné" s odpormi v jednotkách kohm. Lenže potom má malý vstupný odpor a zaťažuje zdroj signálu. Chce to iné zapojenie s viac OZ, napr.
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p … 448#332448   . Pre zobrazenie obrázkov musíš byť ale prihlásený.

(upravil Wili 1. 6. 2020 21:28)

Re: Hybridny predzosilnovac

danhard tu mas k tomu RF filtru... https://www.analog.com/media/en/technic … AN-671.pdf

BV ok dik, skusim nasimulovat.

EDIT: podla simulacie to robi 30dB CMRR so zapojenym nesym vstupom, jedine ze by som uplne odpojil ten odpor od zeme, teoreticky by som vstupy mohol pripajat len cez kondenzatory bez zemniaceho odporu priamo do tohto sym vstupu, robilo by to ale potom lupance pri prepinani hmm2

(upravil mechanik 1. 6. 2020 22:09)

Re: Hybridny predzosilnovac

Wili, tie impedancie okolo OZ na internete neber vážne. To človek proste nechápe. Pozriem schému aktivnej výhybky od Rot Elliott a dá tam do výhybky 33k odpory big_smile Pritom do toho tečie minimálny prúd aj pri 3,3k. Už s 10k to jasne degraduje šum samotného DACu s koncákom... Aby to pri použití komplet obvodov od neho nešumelo viac než tie spomínané magnetofony na predošlej strane big_smile

(upravil Wili 2. 6. 2020 2:11)

Re: Hybridny predzosilnovac

neviem preco som to sice objavil az teraz, ale citam knihu small signal audio design od Douglasa selfa a okrem kopy informacii o MM a MC som presiel aj tu symetricku line level cast a zistil som, ze ked pouzijem obycajne 1% odpory aj tak sa dostanem len na zhruba -46dB CMRR big_smile

takze myslim ze pre hifi pouzitie mi moze byt uplne jedno ci tam bude 30dB alebo kusok viac, nebude to profi mikrofon tahany desiatkami metrov kablu ale len o trosku kvalitnejsie prepojenie dvoch hifi komponentov medzi sebou. CMRR cez 100dB sa aj tak nedostanem, jedine ze by som pouzil nejake drahe nizkotolerancne odpory alebo doladil jemne hodnotu trimrom alebo pouzil nejake ine zapojenie co mi to zbytocne skomplikuje. Takze asi to spravim jednoduchsie, ako kompromis. Ale dakujem za dobru pripomienku, to s rozladenim CMRR vstupu od nesym vstupu som si vobec neuvedomil roll

alebo jeden z odporov prepocitam podla toho nesym vstupu a dobalancujem k nemu a ziskam aj dobre CMRR hehe lol

Re: Hybridny predzosilnovac

Dají se koupit i 0,1% odpory nebo vybrat z víc ks 1%, zas tolik práce to nedá..

Web

(upravil hranatybraska 2. 6. 2020 10:20)

Re: Hybridny predzosilnovac

Pokud budeš mít odpory z jednoho pásku, tak bych se těch rozdílů vůbec nebál. Časy Tesly, když se o máčelo ručně, je dneska dávno pryč.

Co se týče CMRR je roumný tohle zapojení.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Op-Amp_Instrumentation_Amplifier.svg/400px-Op-Amp_Instrumentation_Amplifier.svg.png

Web

Re: Hybridny predzosilnovac

Tzv. přístroják smile

U operáků se uplatňuje v podstatě jen napěťový šum.

(upravil danhard 2. 6. 2020 12:25)

Re: Hybridny predzosilnovac

Wili napsal:

danhard tu mas k tomu RF filtru...

Ale tam mají C2 10n a je to na vstupu přístrojáku.

Já vím, že to vypadá podobně s normálním operákem, ale je to něco úplně jiné smile

Re: Hybridny predzosilnovac

to ze maju 10n neznamena ze tam neni vysvetlene naco to je

As shown, C2 is connected across the bridge output so that
C2 is effectively in parallel with the series combination of
C1a and C1b. Thus connected, C2 very effectively reduces
any ac CMR errors due to mismatching. For example, if
C2 is made ten times larger than C1, this provides a 20x
reduction in CMR errors due to C1a/C1b mismatch. Note
that the filter does not affect dc CMR.
The RFI filter has two different bandwidths: differential and
common-mode. The differential BW defines the frequency
response of the filter with a differential input signal applied
between the circuit’s two inputs, +IN and –IN. This
RC time constant is established by the sum of the two
equal-value input resistors (R1a, R1b) together with the
differential capacitance, which is C2 in parallel with the
series combination of C1a and C1b.

(upravil danhard 2. 6. 2020 15:12)

Re: Hybridny predzosilnovac

danhard napsal:

Já vím, že to vypadá podobně s normálním operákem, ale je to něco úplně jiné smile

ps. nemusíš to citovat, ale měl by jsi tomu rozumět.

Ty tam máš 100pF, můžeš mi spočítat, jaký to má vliv a na co ???

Re: Hybridny predzosilnovac

Kdysi sem viděl jeden film --- jak jen se jmenoval ???

Už vím, jmenoval se "Zachraňte Williho". smile

(upravil Wili 4. 6. 2020 14:19)

Re: Hybridny predzosilnovac

smile na forum som nemal cas, zacal novy mesiac a je (nastastie) kopa prace a neviem co skor...

danhard tych 100p tvori LP filter, aj symetricky aj nesymetricky, naco to je dobre je ti zbytocne vysvetlovat pretoze to vies. Je to uplne bezne pouzivane zapojenie a je to na vstupe skoro kazdeho profi zariadenia, od vyhybiek, mikrofonov az po filtre na vystupe DAC, teda aspon vacsiny co som videl. Ak ale zadam tu kapacitu s hodnotami do vzorcov ktore su v pdf co som tu narychlo posielal vychadza to nejak blbo, neviem preco. Je to tym ze symetricky filter sa pocita posunuty o jednu oktavu? pretoze videl som aj vzorce kde sa po vypocitani tato frekvencia davala x10, preto mi to vzorec nesedi so simulaciou?

Podla simulacie to takto robi nesym filter -3db/130k a sym filter vylepsuje strmost na cca 1,5Mhz proti oscialaciam pri pripojenom a volne pohodenom kabli kedy kapacitou moze vzniknut spatna vazba do ktorej sa moze chytit AM bordel. Toto by ju malo kompenzovat a zamedzit chytnaiu radia. Tiez ak by som kompenzoval len nesymetricku cast, nekompenzoval by som symetricku cast, ktora ma viac zaujima ako ta nesymetricka kedze rozdielovy zosilnovac zaujima to co je pre jednotlive signaly rozdielne, nie spolocne. Ci to fakt pomoze je otazne, asi to bude placebo a nemuselo by to tam byt a stacil by aj samotny nesym filter, ale preco nie. Urcite ale o tom vies viac ako ja, tak sa rad necham poucit.

Re: Hybridny predzosilnovac

Wili napsal:

danhard tych 100p tvori LP filter, aj symetricky aj nesymetricky, naco to je dobre je ti zbytocne vysvetlovat pretoze to vies.

Těch 100pF je mezi vstupy operačního zesilovače, který má nějaké velké zesílení naprázdo, frekvenčně závislé, zatímco přístrojový zesilovač má mezi vstupy jasně definované zesílení.
To je safra rozdíl !

(upravil Wili 6. 6. 2020 14:23)

Re: Hybridny predzosilnovac

ok dam ho teda prec, v takej suvislosti mi to nenapadlo...

Dnes som mal konecne cas tak som zalial toroid, pasoval do tej krytky paradne, aby sa vinutie nikde nedotykalo krytu dal som na tri body po obvode aj po dne malicke 2mm samolepiace molitanove nozicky tak aby levitoval vnutri smile odmotal som aj vrchnu pasku z toroidu aby sa lepsie zalial ale odmotanim som odkryl len jedno z nizkonapatovych vinuti, pod nim bola dalsia izolacia kvoli vysokonapatovemu vinutiu tak som si az tak nepomohol ale aspon pre dobry pocit smile Trafko je dokonale odtienene, nepocutelne tiche, nizko sytene, a este s tienenym primarom. Cely ten kovovy obal potom upevnim cez gumene nozicky o krabicu.

https://i.postimg.cc/3d5zSWRB/IMG-2829.jpg

tiez sa chcem opytat, ak chcem robit 2. bezpecnostnu triedu, ale aj tak pouzijem klasicky 3-pin 230V AC euro konektor, mam upevnit tienenie primaru o zem zdroja a kostru nezapajat vobec, alebo dat tienenie primaru o kostru a zvysok ako 2. triedu?

Re: Hybridny predzosilnovac

Vyzerá to super. Až ma láka to niekedy tiež skúsiť.

(upravil Wili 8. 6. 2020 14:10)

Re: Hybridny predzosilnovac

doteraz som bol v tom ze mi staci na korekcie obycajny linearny potenciometer, ale hrabal som sa v simulacii a zistil som ze potrebujem nieco ako logaritmicky potenciometer s vyvodom uprostred kde je druha polovica expotencionalna, nieco ako zlta krivka oznacena v grafe 5BM:

https://i.postimg.cc/f37PWf0T/expot.jpg

problem je ze takyto potenciometer je nezohnatelny, nemate s tymto skusenost da sa to niekde zohnat? napadli mi este dve riesenia, bud spravit ine korekcie kde takyto pot netreba big_smile alebo ze si ho vyrobim z dvoch logaritmickych spojenych chrbtom k sebe, tj jeden bude log, druhy exp. viem ze sa to celkom lahko da s potenciometrami ALPHA (SRpassives) len som zvazoval este ALPS len si niesom isty ako sa u alpsu daju spajat tie jednotlive segmenty medzi sebou? viem ze sa to da nejako stackovat jeden na druhy ale asi chrbtom otocene sa napojit nebudu dat nie?

este ako toto pisem napada mi ze by slo pouzit SMD "alps" a vymenit hodnoty odporov podla mojej potreby hmm2

https://i.postimg.cc/kVkwkG5j/IMG-2253-1.jpg