Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Unava z poslechu hudby

  Stránky: ««« 1 2 3

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [41 až 50 z 50]

41

Re: Unava z poslechu hudby

Únava z poslechu hudby? To snad jen když zvučím na akci tři punkové kapely za večer a sound musí mít pořádné grády. Ano, to pak nad ránem jedu s aparaturou domů bez puštěného rádia v kabině.
Ale, stejně jsem zvyklý každý večer usínat se sluchátky na uších při velmi tichém poslechu jazzu, ambient music nebo klasické hudby.
Teď od dubna jsem čerstvě v důchodu, tedy přesněji řečeno ještě necelých pět měsíců do legálního důchodu na Prac. Úřadě. Když jsem na konci ledna dostal výpověď (po domluvě s odstupným, páž je velký úbytek práce), říkal jsem si: „no, to je skvělé, jaro a léto už nemusím chodit do práce, mohu se muzice a zvukařině věnovat naplno“… ale již za měsíc – hov.no, hov.no zlatá rybko! Totálně po kšeftech, řekl bych nejméně do konce roku.

Takže, co s nečekaně volným časem?
Práce okolo chalupy a postupný úklid v dílnách elektro, to je jasné.
Údržba PA, kontrola veškeré kabeláže apod.
Pravidelné výjezdy na horském kole do terénu, nejčastěji Beskydy.
Ovšem především mě zajímá mé celoživotní hobby – muzika a s tím spojený dobrý zvuk!

HiFi Biamping z PA komponentů v pracovně.
Co by muzikant a zvukař, se pohybuji zejména v oblasti PA reproduktorů a uskutečnit projekt – domácí hifi v biampingovém provedení s PA reproduktory – šel vcelku snadno, především udělat veškerou propojovací kabeláž. Z analogové PA režie mi ještě zůstaly některé komponenty, které právě u tohoto projektu našly uplatnění. Jedná se o dbx Stereo 2-Way Crossover, plynule přeladitelná výhybka, dělící frekvence 24dB/okt. a dbx 215 Graphic Equalizer. 
Reprosoustavy 2x10+1“, jsou nyní osazeny 2x Eminence Deltalite 2510-II a driverem B&C DE 250 na zvukovodu RCF HF94 s pasivní výhybkou fd=1,5kHz.
http://www.imageworld.sk/images/pxcai5dejxxkjw3eoie5_thumb.jpg

Stejně tak mám vyzkoušené patnáctkové soustavy: RCF MB15N401 + RCF ND840 + RCF HF96
http://www.imageworld.sk/images/zl4deuxbjvndrym5ov0_thumb.jpg

Subwoofery FH-1 s reproduktory EVM-18 B umístěny v rozích pokoje
Použité zesilovače jsou na bázi modifikací Leach Amp s výkony 2x 300W a 2x 400W, v tomto případě s vypojenými korekcemi.

Signálové komponenty:
Technics CD Player SL-PS770A
Technics Stereo Deck RS-AZ7
Receiver Tesla 816A Hifi nebo Tuner 3606A
DVB-T, DVB-T2, čs. radiové stanice
Humax F1-CI, satelitní rádiové stanice, předvolby převážně s vážnou hudbou
Hama DIT2100MSBT, komponent internetového rádia
http://www.imageworld.sk/images/8nqewejxof2ldeelt4y_thumb.jpg http://www.imageworld.sk/images/r8pmk4kvimbvvm3zyzg_thumb.jpg http://www.imageworld.sk/images/j5jbztvxsbvcjferkyz5_thumb.jpg

Internetové rádio mám teprve dva týdny, komponent zapadá dobře v sestavě. Možnosti příjmu internetového rádia nepřeberné, zvukově slušné. FM pásmo tady neřeším, přímé srovnání stran citlivosti příjmu s klasickým analogovým receivrem nesnese.

Signály jsou přivedeny do vstupů Customworks Remote Control s dálkovým ovládáním přepínačů.
Variabilita nastavení zvuků je výborná, kdykoliv ku obrazu svému lze doladit, nastavit sound…
Dělící kmitočet nastavený na crossoveru fd=90Hz.
Poměry intenzity zesilovačů basů a středovýšek - dle libosti nastavit Volume, nebo přímo crossoverem korigovat výstupy Gain kanálů. Vstupními Gain potenciometry lze účinně regulovat jak vstupní intenzitu signálů, tak i balance.
Referenční nastavení zvukového řetězce je pro mě hudba z CD přehrávače, nic z mp3. Equalizer je Bypass.
Zvuk určitě neunavuje, soustava umí hrát i hodně potichu. V žádném případě se nejedná o kravál, bohatě předimenzovaný výkon na tak malý prostor slouží především na vykrytí signálových špiček.
Upozorňuji, že charakteristiku zvukové soustavy změřenu nemám. Proceduru měření neumím a znalcům v oboru se ke mně dojet měřit nechce.

..a je co poslouchat..
http://www.imageworld.sk/images/yhl6jqo1p3utpunc7chv_thumb.jpg

42

Re: Unava z poslechu hudby

Od únavy z poslechu hudby by mohl pomoci tento a capella rajcovní ořešákový pěvec: http://www.tahacky.cz/kos20200413/kos20200413MS.mp3

43

Re: Unava z poslechu hudby

....Možnosti příjmu internetového rádia nepřeberné, zvukově slušné. ....Opravdu? Zatím mne to nepřesvědčilo, jedině tak na to usínání bez velkých nároku.

44 ...editoval Otas (20. 7. 2020 10:30)

Re: Unava z poslechu hudby

Zajímavé, že mně teď přišlo na mysl poslouchání starého lampového rádia během vojenské základní služby. Seděl jsem ve službě s bílými šňůrami v dévéťárně (mladí - nejsou-li zrovna vojáci z povalování- nebudou vědět, o co jde) a do toho hrálo tiše rádio, žádné ostré výšky ale uklidňující lampový zvuk. To se dalo poslouchat pořád, nikdy jsem to nevypínal (pokud mi to ten se žlutými šňůrami nenakázal).
Asi na mne přišel záchvěv nostalgie....

Z fyziologického a i psychologického hlediska je to asi správně. Je to zadáno v mysli v genetické výbavě.
Zaškrábáte větvičkou o okno (ostrý zvuk) - chlap se vzbudí. Zakňourá dítě - žena se vzbudí.
Dokonce i ve stáří prý chlap neztrácí tak slyšení kmitočtů do 5 kHz, zato rychle ztratí ty vyšší sad. Žena se stářím prý hluchne frekvenčně rovnoměrněji smile, a samozřejmě všichni výběrově dle obsahu sdělení smile.

45

Re: Unava z poslechu hudby

Přemýšlel jsem, jestli mám k tvé poznámce o poslechu internetového rádia nějak reagovat hmm2
Ve vedlejším linku o poslechu jazzové muziky, máš též pochybnosti

Berme to tak, že zvukový formát mp3 tady bude už napořád, s tímto dilema se musíš vnitřně vyrovnat sám. Na webu podobné téma už kdysi probíhalo - komprimovaná hudba versus maximální kvalita.
Vyjádřím tedy svůj názor na problematiku;
Z mého úhlu pohledu jsou ortodoxní hifisti a zastánci dokonalého zvukového řetězce nějakým způsobem ochuzeni. Budou sice poslouchat hudbu v nejvyšší kvalitě, kterou si na nějakém nosiči koupí, ale! na všechnu zajímavou muziku všech možných žánrů peníze mít nebudou…
Jsem aktivní muzikant cca 48 roků, čili na otázku „poslech hudby“ se dívám více komplexněji. Při poslechu jakékoliv pro mě zajímavé muziky – vnitřně rozebírám skladbu, nápady, kompozici, harmonii, aranžmá, jak je tam „husto“ v notách, jestli bych to ve svém partu zahrál atd., apod.
Ikdyž je mi přes šedesát, nové směry, alternativy hudby mě zajímají a vyhledávám je všude možně. Jistě uznáš, že to bude téměř vždy v nějakém komprimovaném formátu.
Na druhou stranu, v domácí diskografii mám cca tři tisíce CD (nikoliv mp3), o kvalitní nekomprimovaný poslech nouze není.
Kdybychom to ovšem brali do puntíku, už digitalizace samotného CD je první průser…
Samozřejmě nechci zvukovou problematiku bagatelizovat, ale je potřeba se na věc dívat i s jistým nadhledem, kompromisem. Svůj zvukový řetězec mám vždy v dobré kvalitě, na to jsem celkem pedant. Kdybys bydlel poblíž, můžeš přijet ke mně na návštěvu pro trochu poslechu a posouzení smile

46 ...editoval kal (20. 7. 2020 13:56)

Re: Unava z poslechu hudby

2šaryk: když si třeba spotify vylepšíš přehrnutím přes pás, tak je to k poslouchání bez pupínků...z čistě technického hlediska je to prasečina, ale mi to funguje a jak píše Betaron - dostaneš obsah, ke kterému by ses nikdy nedohrabal,
jestli se chceš léčit/relaxovat reprodukovaným ZVUKEM tak si pořiď kvalitní analog a nemusíš řešit ztrátovost, kompresi etc...
a pokud neuslyšíš rozdíl mezi LP a MP3, tak to nemusíš řešit vůbec (takových lidí je 80%) a máš po problému  smile

47 ...editoval reeb (20. 7. 2020 15:20)

Re: Unava z poslechu hudby

Nevim co resite,Tidal (flac) i Spotify se da na ebay poridit velmi vyhodne smile k tomu DAC od cinana (např.Topping) za par tisic a je vystarano. Pokud je nekdo audiofil tak holt koupi nekolika TB hdd, obejde kamarady a internet a muze si s flacy chrochtat blahem..žádné nosiče kupovat netřeba.

Web

48

Re: Unava z poslechu hudby

2reeb: řeší to, že mu to asi hraje na <|>
a hledá příčinu  :-|
...jj, jak ti koníček už nepřináší radost, tak je to na mašlu  sad
to bych nechtěl zažít!  smile  smile

49

Re: Unava z poslechu hudby

Trochu iný pohľad-názor.
Všetky naše CD som si pregraboval do FLACu, zhruba polku LP do WMA (na viac už vtedy nebol čas), počúvam niekedy aj mizerne zahrané alebo skomprimované veci v mp3. Hodne starín z minulého storočia, aj veci, čo som mal za mlada ešte na "sklenených platniach - 78 otáčok.
Tiež mám hodne rokov, výšky končím kdesi pri 12kHz no počúvam HODNU, ktorá ma zaujme a neriešim dokonalosť smile
Čo akosi neviem počúvať je väčšina moderných - možno práve skrz to, že počujem-cítim sprasenú dynamiku a skur****e hudby, popisovanej aj v tomto článku:
https://www.idnes.cz/technet/audio-foto … -video_nyv

50

Re: Unava z poslechu hudby

Alternativní, Hifi biampingový zvukový řetězec, který jsem popsal včetně foto o kousek výše #41, je v provozu denně od rána do večera již osm měsíců. Zároveň dodávám – zvukově k mé spokojenosti smile
Nyní jsem provedl jakési měření těchto reprosoustav. Ovšem trochu jinak, než měří zdejší odborníci. V mém případě jsem využil digitální mixpult Allen&Heath Qu-24, který mám pro live zvukařinu.
http://www.imageworld.sk/images/psbc0pmddupmkt17rbkn_thumb.jpg http://www.imageworld.sk/images/sgiznr4fn43kfbof6cmi_thumb.jpg
Qu-24 má možnost využití RTA spektrální analyzer a zdroj různých typů testovacího signálu.
K měření byl použit měřící mikrofon ECM-999 zapojen do mikrofonního vstupu, zapnut PAFL (pro spektrální analyzer). Mikrofon byl umístěn v trojúhelníky mezi oběma reprosoustavami. Veškeré korekce, ekvalizéry, kompresory mixpultu vypnuty na vstupu i L+R výstupech.
http://www.imageworld.sk/images/mgnilelijdcqcgp0kr6x_thumb.jpg http://www.imageworld.sk/images/t0xupqlbp77oujr5vrx_thumb.jpg http://www.imageworld.sk/images/m2w6f805w3fz9dlfo7q_thumb.jpg

Koncové zesilovače 2x400W pro basy FH-1_EVM-18B i 2x300W pro satelity 2x10 DL2510+DE250 zůstaly hlasitostně (vzájemný poměr volume, u basů trochu plus) tak, jak jsem zvyklý hudbu poslouchat. Aktivní stereo crossover dbx223 pro měření s nastavenou dělící frekvenci 90Hz.
http://www.imageworld.sk/images/okar94onw7mv8nu0h2py_thumb.jpg

Na zobrazení jsou vidět červené kritické frekvence. Při live ozvučení – měření akustiky prostoru – kritické kmitočty ihned upravuji ekvalizérem na výstupech mixu L+R

Příspěvky [41 až 50 z 50]

  Stránky: ««« 1 2 3

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Unava z poslechu hudby

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£