Re: Unava z poslechu hudby

Čo sa týka základných modov miestnosti na basoch daných jej rozmerami nie je budúcnosť skôr ich zrovnanie nejakym DSP alebo cez SW v PC? Lyngdorf k tomu má plne automatizovaný systém. Audionet má myslím niečo tiež. Technologia je to lacná, to DSP. Stačí ju použiť. Majú to tak už aj nejake nové TV. Ide o to že si človek nepokazí interier nejakym rozmerným rezonátorom a nemusí ho ani platiť. Každopadne mne sa tie tvoje akustické prvky páčia. Teda že to máš vymakané a verím že dobre fungujúce.

Re: Unava z poslechu hudby

Jinak mám rád taky ticho. Respektive mi vadí všechny nevyžádané zvuky spotřebičů, auta apod. Rozčilují mě pískající zdroje, které sice spousta lidí neslyší, ale já i když to třeba vědomě nevnímám, tak při tom neusnu. Zejména ty všemožné levné USB nabíječky pískají a bzukají, takže vyměnit za kvalitnější tiché.  Všechno zásadně vybírám nejtižší co jde. Tichou myčku, tichou pračku, tichý vysavač (byl jsem překvapen, ale jde to) indukční desku i tiché auto, kde neslyším motor, pokud nechci. V PC jedině pomaloběžné větráky a pasivní chlazení, plotnové HDD zavěšené na gumě proti přenosu vybrací a pískání, case vycpaný tlumícím materiálem.

Pracovat s rozbruskou, sekačkou a podobnými hlučnými stroji mi nevadí, ale to je činnost vyžádaná a nutná, co jde redukovat, tak redukuji maximální možnou mírou. Všechny zvuky se posčítají a má to vliv na psychiku člověka a poté i na zdraví, stejně jako má vliv výběr židle na vaši páteř.

Web

(upravil check 16. 4. 2020 20:57)

Re: Unava z poslechu hudby

Vysvětlovat akustiku zde nějak nehodlám, to se opravdu ani na 1 str A4 nedá. Má-li někdo zájem si to nastudovat, mohu nabídnout pro začátek svoji diplomovou práci veřejně dostupnou v elektronické knihovně ČVUT FEL: https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle … sAllowed=y

Pro začátek přečíst rovněž uvedenou použitou literaturu, pak tomu dát pár let praxe a výsledek se dostaví. Prerekvizitou je, řekl bych, i vystudovat obor Multimediální technika na ČVUT FEL.

Web

(upravil mechanik 16. 4. 2020 21:06)

Re: Unava z poslechu hudby

Pozriem na to. Každopadne na rezonancie reproduktorov (vo frekvenčnej oblasti) tiež asi použiješ filter a neprekopávaš celý reproduktor. Je to to isté ako DSP... Určite išlo rozdiel zhrnút do pár viet tak aby to pochopil každý. Bez odkazu na diplomovú prácu a odstavenia spôsobom že tomu nikto nerozumie vrátane výrobcov DSP.

Re: Unava z poslechu hudby

Už jsem na dané téma odpověděl maximum. Obecné plky nikam nevedou a zabývat se jimi nebudu.

Web

Re: Unava z poslechu hudby

Mechaniku pěkne o tom píše Toole - equalizace nemůže:
- přidat nebo ubrat odrazy
- změnit dobu dozvuku
- redukovat rozdíly v podání basu na růrných poslechových místech
- spravit směrovost repro
- napravit frekvenčně závislou pohltivost materiálů a nábytku v místnosti

(pozor obecné plky) Proto je dobré řešit největší průsery akustickými prvky a equalizovat jen basy do 200-250Hz.

(upravil mechanik 17. 4. 2020 12:48)

Re: Unava z poslechu hudby

Veď píšem že mody miestnosti na basoch. Pri mne prvé dva asi 25Hz a 70Hz. Hádam nikto nechce riešiť cez DSP prvé odrazy...

Uvažoval som či k tomu večer ešte niečo napísať. Jediný rozdiel na basoch pri použití DSP môže byť v tom dozvuku. Prípadne v tom ako sa maximá a minimá po miestnosti menia. Myslím oproti rezonátoru.

Na stredoch a výškach sa aj tak tvrdí že sa to nemá zase pretlmiť a produkt spomínanej firmy je aj tak zaujímavý hlavne tým preladitelným rezonátorom. Preto som písal o jednoduchom a lacnom riešení s DSP ktoré nezaberá miesto a nič nestojí.

Skúsim si odmerať niekedy dozvuk na mode a mimo. Ak nie je na mode podstatne dlhší nevidím dovod nepoužiť elegantné, malé a lacné riešenie s DSP. Ten rezonátor bude bežne ladený aj tak na 2-3 frekvencie a inde s dozvukom ktovie čo neurobí.

V poslednej dobe práve uvažujem nad stavbou DSP pre seba...

Každopadne sme to hlavné zhrnuli a nebolo to ani na viac strán A4...

Re: Unava z poslechu hudby

Sotva kloužete po povrchu, asi jako že víte, že má auto 4 kola a volant. Jenže mezi těmi 4 koly a volantem je spousta znalostí, které má výrobce, aby to auto vyrobil. I když pak už vyměnit olej a dolejt vodu do ostřikovačů jsou jednoduché úkony.

Web

Re: Unava z poslechu hudby

Inak že DSP funguje len pre nejaky širší bod až tak nevadí. Ono stačí si odmerať frekenčnú charakteristiku pre obe bedne z iného bodu než stredu. Je to dosť rozhodené podla toho ako si sadla fáza...

Alebo jednoduchšie je písať o kolesá a ostrekovači než napísať niečo prínosné. Nie je potom lepšie nepísať vôbec nič?

Re: Unava z poslechu hudby

Ty jsi tak přesvědčený, že tomu rozumíš, když jsi si něco malinko přečetl. Ale ani nevíš, co všechno nevíš, takže nevíš, že tomu nerozumíš.

Web

(upravil mechanik 17. 4. 2020 16:21)

Re: Unava z poslechu hudby

Niesom odborník na akustiku a riešim iné veci. Nejde všetko. Ale ty ako človek čo o tom vie dosť by si tu na miesto písaní o ostrekovači a kolesách mohol napísať niečo hodnotné.

Re: Unava z poslechu hudby

Záleží taky na rozpoložení. Když se v něčem vrtám, a práce odsýpá, daří se, a poslouchám, nakopává mě to. Když se mi nedaří, tak mám tendenci zase rozkopnout ty bedny, mám ihned pocit, že mě hudba rozptyluje. Když si pustím opravdu to, co zrovna pasuje, hlavně po tom, když něco zdárně dokončím, a otevřu si nějaký chlast, je to pecka. A jde pořád o jednu a tu samou sestavu.

Re: Unava z poslechu hudby

Já mohu filmy a seriály poslouchat od rána do večera,ale zapnu hudbu a ihned (po pár vteřinách) jí vypínám..a to jsem dříve poslouchal celý dny hudbu.

Re: Unava z poslechu hudby

ano ovšem, film jakkoli pitomý zaměstná vyšší nervová centra, hudba ne

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Unava z poslechu hudby

U mne únava z poslechu hudby klesá a mizí s počtem pozvolna vypitých piv ----- tedy, až do "bodu zlomu"----- cca. 15piv. smile

Re: Unava z poslechu hudby

No, mám 111kg, ale 15 piv bych fakt nedal.  Kdyby byl opravdu hezký letní den, tak skončím na 11, ale to se mi povede jednou za rok.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Unava z poslechu hudby

4 max

Re: Unava z poslechu hudby

mě to obvykle po desátým přestane bavit pít, nebo si obvykle další piva nepamatuju, ale desítku už drahně let nepiju...
Potom by se dalo i diskutovat o případných bolestech hlavy a nevolnostech z poslechu hudby, viz třeba návštěva nějakýho fesťáku jako je Masters of rock v areálu likérky vizovice...

Re: Unava z poslechu hudby

Nic nehraje tak dobře jak zesilovač který člověk po 14 dnech dřiny konečně doskládá do finálního stavu big_smile Nemusí to být ani tím že je nějak výjimečný ale tím soustředěním..

Web

Re: Unava z poslechu hudby

pokud má gramec koncový zvedák přenosky a vypínač pohonu lze risknout poslech
"pod vlivem" bez trvalých následků na jakosti nosiče a hrotu...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)