Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 29]

1

Téma: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Zdravím.
Dlouho jsem zde nic nedával, ale něco málo jsem kutil. Jsem ale stále začátečník a potřeboval bych poradit jak získat větší hlasitost ze zesilovače TDA7377 či PAM8610 a podobných.
Chtěl jsem nějaký výkonnější reprák na stavbu s FM rádiem a tak jsem složil ze zbytků viz bílá bedna níže. Uvnitř je starší autozesilovač s Toshiba TA8210AH, 12V 10Ah Lion baterie a Bluetooth, FM, USB atd modul. Nicméně má velkou nevýhodu v šíleném pískání a já nevím co všechno je to ještě za rušení.
https://i.postimg.cc/30MwxqLS/bedna.jpg
Zkusil jsem ještě na stole složit z jiných zbytků druhou variantu, která nepíská a hraje schopně ale ta má nevýhodu v příliš malé hlasitosti, pro zamýšlené použití a také, že je to 2.1.

https://i.postimg.cc/0bsQgLKr/IMG-20200329-101558.jpg
Na nižší hlasitost ale ucházející. Nevýhoda je to, že je to 2.1, kvůli čemuž nechci přidělávat další reprák a upravovat bednu a tak jsem zkusil objednat ještě desku s PAM8610 z důvodu jednoduchosti https://i.postimg.cc/ZvrsG9B7/PAM8610-15-W.jpg .
PAM8610 přijde zítra, ale myslím, že s hlasitostí bude taky problém.
Poradíte jakou stavebnici například od EZK na předzesilovač pořídit a nebo jestli jde nějak stávající deska S TDA7377 upravit na větší zesílení?
A nebo bude nejlepší koupit úplně jiný zesilovač, třeba nějakou stavebnici z EZK, které mám docela rád?

Díky moc.
PS: subwoofer, který jsem v minulosti skládal dodnes funguje skvěle u domacího kina se stavebnicí z Aldaxu a AV receiverem DENON X1400H, Doznal taky drobných změn, zpevnění konstrukce, okrasné šrouby vzadu a masivní šroubovací terminál.

https://i.postimg.cc/F7VKhD0p/IMG-20200329-101550.jpg https://i.postimg.cc/0bsQgLKr/IMG-20200329-101558.jpg https://i.postimg.cc/2qK6Pynf/IMG-20200329-121026.jpg
https://i.postimg.cc/FfRzW3dZ/IMG-20200329-121112.jpg https://i.postimg.cc/0KpyMCF8/IMG-20200329-121149.jpg https://i.postimg.cc/BLP6s3CP/IMG-20200329-121139.jpg

2 ...editoval Otas (30. 3. 2020 19:13)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

U toho prvního zapojení (Toshiba8210) sis nejspíše správně neporadil se zemí a tak ti to zakmitávalo.
Nějak mi uniká, proč jsi volil akumulátorovou variantu. Já bych šel do osvědčeného LM3886 a byl bych za vodou kvalitou zvuku i výkonem. Když chceš u těch akumulátorových zesů zvednout dosažitelný výkon, tak zvedni napájení k 15V. Stejně nebudou v porovnání k Aldaxu stíhat. Z těch dvou obvodů je mi milejší TDA7377, má větší výkon a menší zkreslení.
Na tom PAM je (stejnosměrným napětím) regulovatelná citlivost od 0,3 V (resp. 40 x), to by mohlo stačit. Jen se to musí správně zapojit, má to symetrický vstup.

3 ...editoval zatara (31. 3. 2020 16:42)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Čau Otas.
U Toshiby jsem zkoušel přidávat různě zemnící vodiče (1,5mm2), propojit všechny GND i u cinchů a bez úspěchu. Netuším, kde jsem tam mohl dělat chybu, ale na nic další jsem nepřišel, tak jsem to nakonec složil, tak aby to alespoň hrálo. Když jsem od repra 5 metrů, už "pazvuky" slyšet nejsou, ale kvalitu reprodukce to stejně sráží.
Akumulátorovou variantu jsem volil, aby byl reproduktor kdekoliv přenosný a 12V z toho důvodu, že jsem chtěl využít zesilovač Toshiba, který jsem do té doby používal s olověnou 12V baterií a byl jsem se zvukem pro dané použití maximálně spokojený. Poslouchám ho už asi 15 let (2x jsem IO dokonce musel přepájet za nové kvůli vlastní blbosti a přepólování vstupu, ani dioda nezachránila). Je to už srdcovka no... Tahal jsem to na každý čundr big_smile. V té době žádné přenosné repra nebyly a tohle bylo jak z jiného světa.
Zvednout napětí nechci, mám na lion články i nabíječku a musel bych taky kuchat originálně zatavený článek, abych tam jeden přidal.
Pokud má PAM symetrický vstup, tak jsem v háji. Na to nejsem vybavený a nemám ani žádný DC+/DC+- převodník.
Pokud tedy TDA7377, jak z něj získat tu větší hlasitost, pokud to IO při daném napětí vůbec umožní? Blbé, že 2.1 taky nepotřebuji, ale přebastlit na 2.0 asi nepůjde... Tento zesík jsem chtěl původně k PC, protože jsem chtěl kvalitnější 2.1 soustavu a všechno co jsem koupil hrálo naprosto děsně. Nakonec mě spasil až Creative a TDA7377 zůstalo v šuplíku.

31.3.2020 úprava příspěvku
Ještě s dovolením přidávám odkaz na video kde ono rušení jde slyšet. nevím si s tím rady. Stejně tak se chová i bílá reprobedna. Dneska došel ten PAM .

4 ...editoval Otas (31. 3. 2020 17:14)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Ze symetrického signálového vstupu (nikoliv tedy napájení) bych se neděsil, jen prostě invertující vstupy spojíš se zemí toho tuneru a z neinvertujících máš nesymetrický vstup. Obvykle to tak šlape, kdyby ne, dá se vždy něco vymyslet.
U té Toshiby bylo nepochybně nutné najít signálovou zem (mimochodem TA8210 má rovněž invertující a neinvertující vstup smile). Při společném napájení je to vždy problém, tam ani tlusté měděné dráty nemusí pomoci. Spíše z autohifi (já ho nedělám) jsou známy kapacitory, čili nějaký větší kondenzátor (5mF/16V postačí) bezprostředně u toho rádia. Ona ta baterka není ani zdaleka tak tvrdý zdroj, jako autobaterie. Ale příčina se těžko určuje na dálku, chce to vyzkoušet více variant.
Ještě si to na té nahrávce prohlédnu.
Vyzkoušej si ten digitál, uslyšíš, jak to dopadne.
TDA7377 se z přípravy na 2+1 dostanou snadno: +1 je jeden (a silnější) kanál. Spojí se dva vstupy (L a R - resp. piny 4 a 5, nebo 11 a 12 - podle skutečného zapojení) a napětí mezi jejich výstupy po proklemování výstupních kondů bude druhý (také silný) kanál. On si druhý kanál otáčí fázi, v datasheetu to tak je... viz odkaz:
https://html.alldatasheet.com/html-pdf/ … A7377.html
To by se mělo výkonově vyrovnat té TA8210. Napěťové zesílení 20 by snad mohlo stačit.

PS:
Digitál, napájený z baterky přes takové nitky a obyč svorky, si děláš srandu mad.
Tři spojovací dráty digitál-rádio jsou co? 2* signál a zem?
To je tam zem hned dvakrát a smyčka jako z učebnice.
Výstup z rádia je o jaké síle? Není to pro repro?
Tady musí být alespoň vloženy kondenzátory k digitálu i k rádiu.

5

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Tak jsem se opět ujistil, že jsem opravdový začátečník. Problémy zkrátka nevyřeším sám a tak díky za každou pomoc.
Udělal jsem blokové schéma jak je to nyní zapojeno a červeně jsem označil jak chápu, cos mi napsal. Je to správně? Pokud tomu rozumím správně  tyto GND jsou propojeny: GND vstupu tuneru (aux in), GND výstupu tuneru, GND vstupu PAM (ale ne výstupu, ten je + a -), GND baterie nebo laboratorního zdroje ?
Z toho důvodu mi nedává smysl, jak bych mohl signálové vstupy na GND připojit. Ale vy mě snad opravíte a uvedete na správnou míru smile .
To bych chtěl vyzkoušet, ať vím jak to dopadne jak píšeš, ale zase nechci něco odpálit.
https://i.postimg.cc/V0Pq3JfH/schema1.jpg
Jak z TDA udělat 2x silný kanál chápu a je to poměrně jednoduché. Nemám ale schéma (stavebnice z číny) a nevím jak se pak bude chovat ta podivná equalizace, která je zde pomocí potenciometrů přítomna. jak píšeš o zesílení 20, které bych pak z něj mohl dostat, tak tato hodnota mi taky není jasná. To jsou mV? Asi by bylo lepší najít tu signálovou zem u TA8210, ale s tím bych chtěl poradit, ale nechci to sem nyní míchat.

Tímto se vysvětluje i můj první dotaz, ale už to tak nechám:
Digitál, napájený z baterky přes takové nitky a obyč svorky, si děláš srandu mad.
Tenké drátky mám jen na zkoušku 3A přes to netahám, tak to nevadí ne?

Tři spojovací dráty digitál-rádio jsou co? 2* signál a zem?
ANO :-/
To je tam zem hned dvakrát a smyčka jako z učebnice.

Výstup z rádia je o jaké síle? Není to pro repro?
Tento údaj nezjistím ale zesilovač to nemá, zesilovač musí být připojený

Tady musí být alespoň vloženy kondenzátory k digitálu i k rádiu.
Kondenzátory na vstupu napájení tuneru i digitálu 25V820μF (elektrolyty) můžou být?


Díky moc, já se jdu stydět, než dostanu odpověď.

6

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Pro zatara Měl jsem podobný problém a pomohlo mi až oddělení zdrojů tedy zvlášť tráfko pro modul a na výstupu zdroje elyt 1800uF s nízkým ESR. Zlobilo to i když měl modul jen napájení s odpojeným výstupem! Mimochodem používám stejný přehrávač a nehraje špatně.

7 ...editoval Otas (31. 3. 2020 19:48)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

2 chemik: To mi nezní moc povzbudivě vzhledem k tomu, že autohifi obvykle nedělám sad. Těch triků na 12V napájení zas v rukávu tak moc nemám smile.

Zatara: Nevěš hlavu, já těch zemních smyček nadělal big_smile.
20 je násobek napětí vstupního signálu. Vstup 50 mV * 20 = 1000mV na výstupu

Pokus o nápravu smile.
Prověř, zda na zesilovači je propojena signálová a napájecí zem. Doufám, že ano. Instaluj kondenzátor cca několik mF (v nouzi i těch tvých 0,82mF, ale raději hned dva kusy) bezprostředně k napájení zesilovače - nejlépe do svorek. Nízké ESR velmi vítáno.
Prověř zda signálová zem na tuneru je spojena se zemí napájení tuneru.
Pokud jsou na obou věcích vodivě a bez odporu obě země spojeny, můžeme pokračovat dále:
Do cesty + napájení tuneru vlož odpor cca 10 ohmů a k napájecím svorkám tuneru opět jeden kond 0,82mF. Plusové napájení raději veď od svorek napájení zesilovače. Původní zem tuneru nezapojuj. Nyní připoj signálovou zem od zesilovače nejprve do napájecí země tuneru a zapni napájení. Pak vypni napájení a vlož ji do signálové cesty země tuneru. A znovu vyzkoušej.
A napiš, co jsme spáchali, jak to dopadlo? A prověř pokles napětí na tom 10 ohmovém odporu.

8

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

To Otas. Nemám to v autě ale doma s koncem s LM3886. Ty psí kusy s přehazováním zemí, různými filtry, odporem, tlumivkama jsem zkoušel taky. Pomohl až oddělený zdroj s 7812 stabilizací a tím elytem na výstupu. Kamarád to vyřešil u jiné verze podobně napájením z nabíječky k mobilu. Divné bylo že to lezlo do konce i když to mělo jen napájení a vytažený konektor signálu.

9

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

oddělení zdrojů: to dělají jenom ti, co se neumí zemní smyčky zbavit. Podle mě je to fušeřina, a nebo hájend, což je podle mě to samý.
Obvykle je to celkem jednoduchý. Věci, který mají společný napájení, musí mít jenom jeden propoj GND, nejlépe dostatečnýho průřezu a co nejkratší. tzn pokud zapojíš stínění i zem napájení, máš smyčku jak vyšitou.
Další věc je to, že je potřeba omezit  rušení z napájení do GND vodiče. Obvykle stačí k + napájení předzesilovače zařadit odpor 10-50R a je klid. Všechny tyhle krámky začínají od napájení blokovacím kondenzátorem. Pokud je napájení připojeno natvrdo a kondenzátor má malý ESR, tak zanáší brum do GND. To je v zásadě všechno. Ale učenej z nebe nespadl, tohle jsem kdysi taky řešil a řešil, než jsem si k tomu došel sám, ale nikdy jsem neměl v jedné bedně dvě trafa...

10 ...editoval Otas (31. 3. 2020 21:27)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Mno, dvě samostatná vinutí trafa jsem měl, když jsem potřeboval jistotu dopředu, že dva 350W výkoňáky se mi nezačnou na vstupu hádat kvůli společné signálové zemi při nesymetrickému signálu a vytvářet brum (min. 105 dB odstup jsem požadoval).
Problémy bývají u digitálů, tam to není legrace, nicméně se jim vyhýbám.
V tomto případě je to bohužel digitál, bude veselo.

11

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Tak pravdou je že nejsem expert s tou zemí je mi to jasný a nejspíš tam nějaká chyba byla. Pokud by to ale byl brum tak je to relativně jednoduchý ale tohle bylo ostré vrčení které evidentně produkoval modul a zmizelo až když jsem z něho vytáhl konektor napájení. Stíněné kabely už dlouho nepoužívám. Navíc zatara píše že to napájí z baterie ne sítě tedy brum to nejspíše není.

12

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Porad plati toto
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=332483#p332483

Web

13 ...editoval Otas (31. 3. 2020 22:36)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Pro Leach a podobné symetrické stroje ano.
Texan takto zapojený se rozkmital - od kapacity mezi trandy a uzemněnými chladiči. Tam se samozřejmě nesmí propojit vstupní zem s kostrou, nýbrž střed kondů s kostrou přístroje a zem vstupu izolovat...

14

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Vstupní zem připojenou na kostru přístroje jsem naposledy viděl v nějakým hodně starým elektronkovým zesilovači. Proč by dnes někdo připojoval zem vstupu hned na kostru? Vždyť z toho plynou jen problémy.

15

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Takže Otas, velký pokrok banana
Zapojení 2x820uF přímo na svorky nebylo tak snadné, protože tento zesilovač s Toshibou žádné nemá. Nicméně jsem je tam dostal (co nejblíže) a mám tam ještě v sérii na napájecí + větvi diodu a obyčejnou skleněná pojistku, to tam mám z minulosti jako základní ochranu proti přepólování a přetížení, když jsem to používal s olověnými bateriemi.
Signálové země a země napájení jsou na zesilovači i tuneru (tunerech) propojené.

Kroko svorky se neděs, napájel jsem si na ni poctívý Cu vodič lanko 1mm2. Tak uvidím co mi napíšeš(te), co bych měl zkusit jako další kroky, abych se zbavil třeba toho brumu. Docela mně vadí, že hlasitost taky vždycky začíná na úrovni 10z30. Ten druhý Tuner co jsem zkoušel včera začíná na maximu, což je asi lepší a stačilo by do signálové cesty vložit potenciometr třeba 47k nebo jaký? Tunery bych pak mezi sebou prohodil...
Úbytek napětí na 13R odporu, který jsem použil je cca 1V. Kondenzátory by měly být LOW ESR .

Po tomto píská, šumí a brumí prakticky úplně stejně:

Do cesty + napájení tuneru vlož odpor cca 10 ohmů a k napájecím svorkám tuneru opět jeden kond 0,82mF. Plusové napájení raději veď od svorek napájení zesilovače. Původní zem tuneru nezapojuj. Nyní připoj signálovou zem od zesilovače nejprve do napájecí země tuneru a zapni napájení.

Po tomto je to obrovské zlepšení, už se vyskytuje jen slabý brum:

Pak vypni napájení a vlož ji do signálové cesty země tuneru. A znovu vyzkoušej.


https://i.postimg.cc/DW2q6zCL/IMG-20200401-164822.jpg https://i.postimg.cc/hzYTK1K1/IMG-20200401-164827.jpg https://i.postimg.cc/K17PtT5m/IMG-20200401-164845.jpg https://i.postimg.cc/5Yy8cRWt/IMG-20200401-164859.jpg https://i.postimg.cc/f3BYrhFF/IMG-20200401-164909.jpg

16 ...editoval Otas (2. 4. 2020 9:38)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Tak vida, máme úspěchy smile.
Nejprve k té regulaci: Obvod 8610 má v sobě regulaci ss napětím (plná hlasitost při + 3 V na pinu 5, zdroj napětí +5V je na pinu 3), stačil by jednoduchý potenciometr 10 k/N a předřazený odpor cca 5k6. Pokud to nelze použít, pak by se asi musel užít poťák 2 * 10k/G, spojený k signálové zemi zesilovače, ale není to moc dobré, protože zasahujeme do obvodu zpětné vazby.
Ten odpor 13J tam padnul jako víno, úbytek napětí je podle představ.
Když se koukám na to vrabčí hnízdo, tak se brumu ani nemusím divit sad. Nejprve bude potřebné tomu dát trochu technickou kulturu, zkrátit a trochu kultivovaně vést kabely mezi obvody. Pozor na + napájení obvodů, to vést raději zvlášť. Použít stíněné kablíky pro signálový vodič a pro basová repra naopak vzájemně kroucené vodiče, aby to cestou nic nechytalo.
Dál asi nic nevymyslím, možná regulace hlasitosti trochu brumu ubere.

PS: Je otázka, zda zdroj zvuku není i zdrojem brumu.
A neodpustím si poznámku, že by to chtělo dotáhnout do kultivovaného stavu ty dvě díry zepředu, ten brum na párty prakticky každý přeslechne, zato ty neupravené díry kazí "umělecký dojem" a všimne si jich každý a ihned hmm. Nedalo by se s tím něco udělat? Např. AL plech, díry zvětšit a vytáhnout vše dopředu. Proč jsem na to citlivý: V mládí jsem podobné lapsy dělal také a když jsem je odstranil, renomé kutila jsem si zásadně zvýšil smile.

17 ...editoval zatara (3. 4. 2020 18:22)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Regulaci PAM8610 nedodělám, plošný spoj je velmi malý a lakovaný, tam asi nic nezmůžu.

K regulaci TA8210: Myslím, že tady je regulace taky využita. Je zde potenciometr, kterým se hlasitost dá zvyšovat a snižovat. Je to ale jen domněnka. Musím zesilovač rozmontovat a podívat se přesněji jak je to zapojeno. Našel jsem jednu starší fotku vnitřku. Měnil jsem v něm asi před rokem i kondenzátory, pro jistotu, ale nemělo to asi žádný význam. Na co je uvnitř ten malý transformátor? Hledal jsem kdysi i doporučené zapojení a nepodařilo se mi to zjistit. Při chvilce ho kuchnu a mrknu do něj.
https://i.postimg.cc/642sGCPc/IMG-20190212-182229.jpg
S kabely dokážu udělat pořádek, to nebude problém. V sobotu jedno dopoledne a je to. Problém je nyní koupě součástek, které na to nekoupím kvůli zavřeným obchodům.
Jen mi pořád vrtá v hlavě, zda nemám přece jen dát šanci tomu TDA7377 v 2.1 a pod moji bílou bednu udělat ještě malý subwoofer s bassreflexem (bílému repráku s TA8210 by trochu více basů taky hodně prospělo, ale tam je problém možná i samotné použité repro) hmm a nebo to udělat jako úplně nový projekt, sehnat zase nějaké obyč repro z auta (nebo koupit nějaké rozumné nové, klidně dejte tip), vyrobit to z OSB desek a pěkně olepit nějakým kobercem a pak porovnávat zvuk. Nechci se v tomto vláknu ale zamotat zbytečně do úplně jiného tématu.

S hliníkovým plechem je to skvělý nápad a tak to nejspíš i udělám. Plechu mám dost. Nesnažil jsem se to dělat na výbornou hned na začátku, protože jsem nevěděl jaký bude výsledek. A protože mě to moc nepřesvědčilo, nechal jsem to tak. Teď je to ovšem díky tvé pomoci (Otas) úplně jinak a pocit z repráku je mnohem lepší a zaslouží si zkrášlit smile .

PS: jen tak na okraj, koupil jsem na aukru za 150kč vnitřnosti ze staršího repra a mohlo by to být skvělé jen na využití repra na sub pro TDA7377 a nebo když zde bude slušný IO, tak jen předělám na baterii a nebo nechám do sítě (omluvte kvalita fota ještě mi to nepřišlo), prostě za těch pár kaček myslím dobrá koupě.
https://i.postimg.cc/D8V9jjYd/repro-4r-30w.jpg https://i.postimg.cc/2V4PPQsp/sestava.jpg

18 ...editoval Otas (2. 4. 2020 20:40)

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Fajn, ten potenciometr v podstatě nemůže být nic jiného, než regulace hlasitosti. Jen správně natočit zesilovač a vyvést hřídelku ven.
To tráfko je nejspíše součást odrušení zesilovače, má to tam velmi důležitou roli.

Sub je samostatná kapitola, je třeba si uvědomit, že jeho schopnost zahrát hluboké basy závisí především na průměru membrány (co největší) a lineární výchylce repráku Xmax (opět co největší). Samozřejmě je tam řada dalších faktorů, které určí jak hlasitě to bude hrát a do jak velké bedny to patří. Repráček, co jsi koupil, je fajn na doma do malinkého obýváku k počítači.
Tady bych se asi pustil do oblasti, kterou skutečně nedělám (HIFI), protože mým oborem je především Profi (diskotéky), odlišnost je právě především v použitých reproduktorech.
A i v poloprofi začíná repro pro basy tak na 2000,-Kč a průměru membrány 12", čili cca 30 cm smile, objem bedny cca 80 litrů. Tady ti budou muset pomoci kolegové, co hifi dělají. Ode mne bys dostal tak leda směrování na velikou bednu s výkonným zesilovačem (od 300W výše). Do toho přibude nutnost výhybky pro správné rozdělení kmitočtů atd...
A to by se k tomu, co máš, nehodilo, to by ten sub přeřval o dvě ligy.

Mimochodem, pokud tu bedýnku máš takto vzadu otevřenou, automaticky si omezuješ nejnižší hratelný kmitočet (můj zkusmý výpočet vyšel kolem 200 Hz), níže už nastává tzv. akustický zkrat, ohrožující použitá repra vysokou výchylkou (Xdamage). Bedýnka by měla mít určitě zadní stěnu a všechny díry utěsněny. Hodně si tím přidáš na basech.

19

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Bedýnka samozřejmě záda má, je těsná a záda drží 4x šroub M8 (z boku repra do zad, díry jsou na fotkách vidět) smile . Proto mám uprostřed i tu příčku aby to bylo co nejpevnější a repro mělo každé svůj vlastní objem.
Hřídelku bohužel ven nevyvedu. Celý potenciometr je utopený uvnitř zesilovače a nastavuje se šroubovákem. Co bych mohl udělat je to, že bych ho odpájel a pomocí vodičů ho dal přímo na hliníkový přední panel, který vyrobím. To snad ničemu ani rušení nebude vadit? Potenciometr je ale asi už opotřebený a při přestavování dost šuměl a přeskakoval, proto jsem to raději dělal vždy ve vypnutém stavu. Možná by bylo lepší koupit obyčejný nový nebo má nějaké speciální požadavky?
Jeden "větší" sub jsem stavěl k domácímu kinu i s tím zesíkem od Aldaxu (kdyby byl zájem postnu aktuální foto), taky dle rad tady z fóra a hraje skvěle k prostoru, který ozvučuji.
Tento menší basový reprák z toho aukra jsem koupil záměrně tak malý, cokoliv většího bych s TDA7377 nebo podobným stejně dostatečně nevybudil a basy by pak byly zbytečně dominantní, pokud bych naopak použil moc velký průměr repra. Velké prostory ozvučovat nechci a tak jsem si řekl, že by tento asi 15cm repráček mohlo být to pravé (i vzhledem k udanému výkonu 30W skvěle TDA doplní). Reprák mám primárně určený k práci v garáži, venku a tak podobně. Spíš bych chtěl celkový přednes nízkými tóny dobarvit, aby to mělo lepší dynamiku. Teď je tam nejvíce výšek a pak středů ale docela dobře se doplňují, ale ty basy tam zkrátka chybí. Aktuálně osazené repro basy ani zahrát nedokáže, ale to je jasné.
Pro basový reprák bych vyrobil menší bednu a delší bassreflex. Vyrobím z HT trubky 40mm a je to. Délku asi vyzkouším nebo třeba někdo poradí.

20

Re: předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Potenciometr nahraď jiným stejné hodnoty, je to stejnosměrná regulace, tak může být třebas metr od zesu.

Po prvotním ohledání bych na těsnou bedýnku rozhodně nesázel, těsné dosedací plochy vypadají jinak. 4 šrouby na takto velkou desku jsou trapně málo, kolegové hifisti už nepochybně dostávají amok. I netěsnost v desetinách mm je akustickým zkratem...

Délka BR se spočítá podle vnitřního objemu bedýnky a požadovaného naladění rezonančního kmitočtu.
Jak si zajistíš rozdělení signálu, aby ti šly do subu jen basy a do satelitů zbytek?

Příspěvky [1 až 20 z 29]

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » předzesilovač pro TDA7377 a čínu (Boombox repro)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£