Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Bazar / inzerce » K: "Lepší" kondíky

Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 65]

21 ...editoval mechanik (12. 3. 2020 19:06)

Re: K: "Lepší" kondíky

Čo je to MKL za dielektrikum? Má to lepšie vlastnosti než polypropylen?

22

Hele já to nebudu rozebírat, ale pasivní výhybka je nejlepší. Ale neříkám, že je to jednoduché udělat pořádně. Holt zapojit aktivní výhybku umí podle knížky každej. Digitál stejně jako aktiv, ale ještě horší.
To není o prvoplánovitých vlastnostech, ale o parazitních vlastnotech technologií, když se pronikne do detailu - ne v začátečnické verzi.
Přesvědčovat už přesvědčené lidi nemám zapotřebí. Je potřeba bádat vlastními silami, aby na to člověk přišel proč a nač. Pospojovat si souvislosti, brutální rozdíly leží právě v detailech.

Web

23

mechanik napsal:

Čo je to MKL za dielektrikum?

Má to bejt nějaká lakovaná kovová folie s nic moc parametrama.

24

No a parazitní vlastnot je ta, že reprák vidí výhybku, zatímco když ho měříš, tak vidí zesilovač.
U basu to hraje už roli v chování.
Středy a výšky nejsou tak závislé na zdroji, ale většinou musíš srovnávat citlivost, na basech je výhybka přídavná ztráta a i když má indukčnost jen 0,5R, tak je to zbytečná ztráta.
Takže zesilovač dvoukanál, basy zvlášť a středy s výškami pasivně.
V digitální doméně snadno uděláš zpoždění, takže není problém sladit hloubkově basovou sekci se zbytkem a napravit tak návrhářské vady bedny smile
Mimo jiné jsou také menší nároky na zesilovače po všech parametrech.

25 ...editoval danhard (12. 3. 2020 20:06)

MKL je vúdú pomazané hadím olejem a česnekem smile

SIEMENS Cellulose Acetate (MKL)  Hi-end Axial Audio Capacitors

A prodají Ti je taky párované, matched, to musí bejt smile

26

danhard: to nejsou parazitni vlastnosti pasivní výhybky, ale jenom vlastnosti, se kterymi se pocita v navrhu a nicemu to nevadi. Opravdu nicemu, hlavně se to dá stejně eliminovat. Parazitni vlastnosti jsou zkresleni civek v pasivu - dá se eliminovat. IMD a šum v aktivu - nedá se eliminovat. Artefakty digitálních filtrů, šum, IMD - nedá se eliminovat... Ty prostě u aktivu nebo digitálu jsou a nedá se s tím nic moc udělat. Pasiv netrpí na malosignálové nelinearity. Velkosignálové nelinearity se dají eliminovat v návrhu.

Web

27 ...editoval danhard (12. 3. 2020 20:14)

Do prdele a kde máš šum v aktivu, když je to v dig. zóně ?
A proč by měl mít digitální filtr jiné parazitní vlastnosti, než DA převodník ?
Rozumíš tomu trochu ? když jsou ty filtry na 32 bitech, tak tam nic takového není ani teoreticky, ani prakticky. Jestli si to neuvědomuješ, tak vstup informace je těď už vždy digitálně.
A jak eliminuješ zkreslení indkčnosti, když je to s feromagnetikem ?
A jak eliminuješ odpor indukčnosti, když je to bez železa ?

28 ...editoval mechanik (12. 3. 2020 20:29)

Skôr asi ide o to že tie viac kanalové DACy sú často mizerné. Ešte som nevidel tak pedantne urobený viac kanál ako stereo. Nízkošumové diskretne zdroje a tak... Zase je to riešenie dobré len teoreticky a chýba reálna vzorka. Myslím že tam check smeroval.

Dosť ludí tu digitálne výhybky cez DSP riešlo tak že za analogový výstup dali A/D-DSP-D/A prevodník a stažovali sa že to šumí...

29 ...editoval danhard (12. 3. 2020 20:43)

Taky by jsi měl v jedné bedně jeden stereo převodník smile

Takže teorii prostě neveříte, dokud to tak někdo neudělá, nebo prostě, že to neumíte a libujete si v zaprděných pořádcích a fikcích smile

Bohužel tak se to teď dělá, v zesilvači je AD-DA převodník a mezi se zařadí digitální regulátor hlasitosti smile

Mám tu takovej CROWN CDi1000, koupil jem ho vypálenej na opravu a pokusy smile

30

Po několika experimentech to mám tak jak psal danhard.Basy aktivně,středy a výšky pasivně.Zesáky přímo v bedně.Nicméně jsem standardní uživatel,ne netopýr...

31

Ono má smysl porovnávat porovnatelné a tedy dvě různá řešení za stejnou cenu.
Aktiv i digitál má tu nevýhodu, že jeho nelinearity a šum vybudí nelinearity reproduktoru a jsou jeho nelinearitami frkvencně filtrovány, takže je to víc slyšet. Tzn nelinearity nejsou nijak omezeny pásmově, s tím souvisí IMD...
V aktivu tam přibudou zvukové průsery s OZ nebo ekvivalentním zpětnovazebním řešením. Aktivní pasiv má zase problém se zatěžovacími impedancemi na koncích filtru, přenosem impedance a fr. deformací.
Pasiv zkreslení i odpor je řešitelné do té míry, aby odpor zahrnutý do návrhu ničemu nevadil, prostě přenos, který se dá i kompenzovat jinak. Zkreslení cívky řešitelné o řád, dva i tři řády nižší než repro, podle rozpočtu viz začátek.
Doufám, že teď nevytáhneš tu kravinu jménem DF nebo jestli zesilovač a reprák vidí to či ono. Dvojbrany...

Web

32

Ona je Hig-End loby strašně konzervativní a pomalá smile

33

S tím souhlasím, taky mi přijde aktiv zajímavý.
Kdo ví, třeba k aktivu taky někdy dojdu. Pro mě je prostě důležité si tu cestu prošlapat.
Vyzkoušet, ověřit. Nevěřím, že se to nedá pochopit...i když rozumím i tomu pohledu z druhé strany.
Tady sedí hláška z jednoho filmu... "Je rozdíl znát cestu a jít po ní..."

34 ...editoval BV (12. 3. 2020 21:13)

Aktívne/ pasívne..
Pred každou pasívnou výhybkou musí byť nejaký zosilňovač, preamp.. Takže šum, skreslenia THD, IMD nejaké sú vždy už pred pasívnou výhybkou a prvky pasívnej výhybky pracujúce na výkonovej úrovni ( cievky, kondenzátory ) nejaké skreslenia vždy ešte pridajú . Nie je žiadny dôvod, aby "slušné" DSP (24/96 alebo aj lepšie, napr. Oktodac) zhoršilo signál šumom a skreslením viac ako ostatné nevyhnutné časti reťazca. Stačí rozmýšľať nad úrovňovým diagramom a ostatnými súvislosťami. A "digitálny" aktív dáva viac možností na použitie filtrov, ktoré sú v pasíve prakticky nerealizovateľné a iné možnosti. Je to síce drahšie , zložitejšie, ale IMO oveľa "perspektívnejšie"   kvalitnejšie a variabilnejšie riešenie, aj pri použití aj pri vývoji...

Web

35

check napsal:

Doufám, že teď nevytáhneš tu kravinu jménem DF nebo jestli zesilovač a reprák vidí to či ono. Dvojbrany...

Zajisté, s nějakým DF neblbnu, úplně mi stačí, když má zesík 100, tak je to pro mě zdroj napětí s definovaným odporem.
V serii je činný odpor cívky repro, který je cca 80% udávané impedance.
Ale když je tam výhybka, tak mi tam přibude minimálně 10% odpor cívky a reprák to vidí jako rezonanční obvod na zlomové frekvenci (-12dB výhybka).
A tam má reprák jinou impulzní odezvu, než při přímém přímém buzení a poněkud to nemáš pod kontrolou, maximálně za cenu dalších tlumičů, komplikovanější výhybky.

36 ...editoval check (12. 3. 2020 21:15)

Co píše BV o aktivu je teoreticky pravda. Ale asi takhle. Hraju na sestavu dac, preamp, koncak za 200k. Hraju na tripasma s pasivni vyhybkou. Kvalitni aktivní vyhybka odpovidajici minimalne tomu co mam v pasivu by byla drazsi, stejne tak digitalni. Ale k tomu bych potreboval navic 400k na dalsi zelezo. Za 400k muzu hrat radsi na jednom zesilovaci v pasivu, ktery bude hrat lepe. Napriklad bude vykonejsi, ano 400w muze byt nekdy malo. Nebo si za 400k muzu postavit na zahrade od zakladu novou poslechovku pod vlastni strechou, kde budu mit perfektni akustiku. A ted mi reknete co je lepsi? V tomhle se asi shodneme...

Web

37 ...editoval check (12. 3. 2020 21:22)

danhard napsal:
check napsal:

Zajisté, s nějakým DF neblbnu, úplně mi stačí, když má zesík 100, tak je to pro mě zdroj napětí s definovaným odporem.
V serii je činný odpor cívky repro, který je cca 80% udávané impedance.
Ale když je tam výhybka, tak mi tam přibude minimálně 10% odpor cívky a reprák to vidí jako rezonanční obvod na zlomové frekvenci (-12dB výhybka).
A tam má reprák jinou impulzní odezvu, než při přímém přímém buzení a poněkud to nemáš pod kontrolou, maximálně za cenu dalších tlumičů, komplikovanější výhybky.

Ja mam R civky 4% R repraku a civka zkresluje cca o dva rady mene nez reprak. Kdyz bych do toho chtel strkat vice penez, tak neni problem udelat 1%, ale uz to nepovazuji v tomto stavu za dulezite.
To co popisuješ je castecne pravda, nicméně není pravda, že se s tím nedá nic dělat neno že metoda škodí. Je to prostě součást návrhu, kdo se s tím neumí poprat, tak ať to nedělá. Ale ať tady pak netvrdí že to je horší, není, jenom se to musí umět.

Web

38

Operovat na bastlirskem foru zesikem za 200k je trochu ulet.. big_smile

Web

39

Jenže v tom digitálu mě sebesložitější výhybka nic nestojí, ta tam už je.
Řekni mi jak opravíš když chceš posunout basák o 10 cm dopředu smile
A taky mi nedělá problém použít na basovou sekci D-čko (byla tady řeč o IMD), protože na něj budu mít nároky, kde žádné IMD nemá.
Na středy s výškami použiju něco fajnovějšího, na menší výkon, aniž bych zabíjel citlivost do odporů. 

Pro srandu, můžeš sem dát nějakou Tvojí výhybku trojpásma ?

40

reeb napsal:

Operovat na bastlirskem foru zesikem za 200k je trochu ulet.. big_smile

Zesík za 200k nic nejistí, když ho nerozeznáš od zesíku za 2k smile

Příspěvky [21 až 40 z 65]

Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Bazar / inzerce » K: "Lepší" kondíky

Podobná témata

~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£