1,741

Re: Koronavirus

Ta relevantní část rozhovoru je asi tady:
..
Prý jste patřil k těm, kdo považovali covid-19 za „chřipečku“. Změnil jste názor?
Musím se, prosím, ohradit. Já jsem toto onemocnění za chřipečku nikdy nepovažoval a nepodceňoval. Různí lidé mi podsouvají, že jsem popírač roušek a covidu, ale tak to není! Říkal jsem, že z něj nesmíme mít strach, ale musíme mít respekt. Vždy jsem zmiňoval nutnost tří „R“, podporoval jsem a podporuji očkování a nutnost očkovat zdravotníky, hasiče, policii a učitele atd., ale vždy jsem též zmiňoval – od počátku epidemie –, že virus nezmizí, že to je naivní představa. A v tom jsem měl, bohužel, smutnou pravdu. Nikdy nevymýtíme ani bezpříznakové pacienty, kteří mohou šířit nemoc dál.

Já jsem apeloval a stále apeluji na to, aby se očkovalo, aby se dodržovala hygienická pravidla, která mohou v boji s koronavirem pomoci, ale na druhou stranu říkám, aby se nedělaly zbytečné věci, které lidem nepomohou a jen je omezí.

Však si všímáme, jak dramaticky rostou psychické problémy, domácí násilí, kolik našich studentů využívá našich poraden a potýká se s těžkostmi, kolik lidí má existenční problémy, nebo dokonce přišlo o práci. Prakticky všichni už téměř rok žijeme v nejistotě a v obavách.

...
Ale pokud dlouhodobě straší veřejnost bulvární titulky, pak není divu, že je společnost apatická, odmítavá, negativistická, a pokud politici chodí na fotbalová utkání, ačkoli neustále hovoří o přitvrzování a utahování, tak není divu, že i lidé se chtějí „pobavit“.
..

...
Všichni se chceme co nejdříve vrátit k normálnímu životu, ale bez dodržování rozumných opatření budou zbytečně umírat další lidé a návrat k normálnímu životu bude trvat mnohem déle. Dodržujme pravidla, jde o životy nás všech.
..

Ty tučné jsem zvýraznil já. Pán není žádný odmítač, ale také se nepodělal pod tlakem neustálého strašení médií a zachoval si zdravý úsudek.

1,742

Re: Koronavirus

Změnit, pozměnit, nebo poupravit svůj názor je podle mě normální lidská vlastnost. Nakonec proč ne. Jde jen o to, proč ho člověk změnil. Protože uznal, že to bylo chybné, nebo proto že je to finančně výhodnější, nebo proto že mě to zajistí lepší budoucnost, anebo ....... Těch důvodů může být spoustu a to že někdo uzná chybu, tak to bude to nejmenší procento.

1,743

Re: Koronavirus

Tady je s ním rozhovor z srpna 2020
https://www.tomaszima.cz/media/jine/ock … ny-byznys/
Přijde mi stále konsistentní. Rozhodně neplatí, že by byl popírač a otočil, to si v textu někdo hledá, co tam není.

1,744 ...editoval Otas (5. 4. 2021 19:28)

Re: Koronavirus

Je to někdy sranda, já vnímám obrat třebas zde:
srpen 2020:
Vy se zase děsíte roušek. Dle jejich zastánců jsou to nejmenší zlo, nejjednodušší řešení. Není na tom něco?
Je to řešení k ničemu. Ten vir to nezabije. Rouška plošně nepomáhá.
Výpis od xora:
Prý jste patřil k těm, kdo považovali covid-19 za „chřipečku“. Změnil jste názor?
Musím se, prosím, ohradit. Já jsem toto onemocnění za chřipečku nikdy nepovažoval a nepodceňoval. Různí lidé mi podsouvají, že jsem popírač roušek a covidu, ale tak to není!

Samozřejmě nepopíral nebezpečí covidu a nepovažoval ho za hru politiků, to mu nepodsouvám, chraň bůh. Nebyl jak Václav Klaus nebo Daniel Landa, za jejichž názory se v důsledku skrývají negativní následky včetně zbytečně mrtvých lidí.

A samozřejmě i tak - nepovažuji ho za principem nepovolanou osobu, řekněme si to s prezidentem ČR:
Jen blbec občas nemění názory.

1,745

Re: Koronavirus

Ok, tak už ne Zima, ale Klauz a Landa. Já měl Landu dlouho za blbce. Českou muziku jsem v mládí ignoroval. Ale ty vyjádření ke Covid se týkaly plurality názorů, potřeby mít při rozhodování i podklady jiných odborníků. Landa usiluje o to, aby se braly (android mi to upravuje na "hrály") v potaz názory kolem MUDr. Berana. Co na jeho názoru
" se v důsledku skrývají negativní následky včetně zbytečně mrtvých lidí."?

1,746

Re: Koronavirus

Podněcování k nedodržování předepsaných opatření, čili zvýšené šíření covidu a s tím spojené následky.

1,747

Re: Koronavirus

ano, Rouška plošně nepomáhá.

1,748 ...editoval Otas (5. 4. 2021 20:22)

Re: Koronavirus

A to je ono... Jsem-li tohoto názoru, odvodím si z toho, že ji nebo respirátor nebudu nikde nikdy nosit.
Onemocním, jsem pozitivní na covid a nezůstanu doma, nakazím zbytečně dalších 57 lidí, z nichž třebas 1 umře (to je statistický poměr).

1,749

Re: Koronavirus

impérium vrací úder

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kome … .seznam.cz

1,750

Re: Koronavirus

Otas napsal:

Podněcování k nedodržování předepsaných opatření, čili zvýšené šíření covidu a s tím spojené následky.

Prof. Beran je seriozní lékař a vědec, který k ničemu takovému ani náznakem nevybízí. To, že ho Landa téměř doslovně cituje, neznamená, že by se k něčemu takovému propůjčil.

1,751

Re: Koronavirus

"Podněcování k nedodržování předepsaných opatření, čili zvýšené šíření covidu a s tím spojené následky."
Škoda je jenom to, že ty "opatření" jsou veskze ku hovnu. A pořád se posilují sankce.
Třeba povinnej respirátor na prázdné ulici. Policajti se na tom dost realizují.
Příklad z mé blízkosti: Paní nad 70 let se už delší dobu léčí s rakovinou. Manžel ji vozil do nemocnice na pravidelná vyšetření a pod. Ona v podstatě pořád doma, krom té nemocnice, oba maximálně omezený kontakty, maximální opatrnost. Paní se nakazila v nemocnici, její manžel to od ní celkem předpokladatelně po týdnu chytil. Před čtrnácti dny měl pohřeb. Jak teda fungují ty opatření?
Ale kadeřnictví, služby a malý obchody musí být zavřený, asi aby se víc napakovaly supermarkety se zahraničníma vlastníkama.

1,752 ...editoval TigiGold (6. 4. 2021 2:59)

Re: Koronavirus

Otas napsal:

Chodec, není-li nemocen, zvládne jít s respirátorem i do kopce. Mám to vyzkoušeno i na sobě (65 let, nákupní tašky a do svahu cca 15% zvládám bez potřeby odpočinku hodně slušným tempem - ano, jsem nekuřák a na svůj věk vcelku zdráv).

Ano, ale to nijak nezdůvodňuje, proč by měla být taková dodatečná zátěž venku plošně povinná i tam, kde nejsou v blízkosti jiní lidé. Chodec, není-li nemocen, zvládne ledacos. Třeba nést na zádech v batohu všechna doposud vydaná mimořádná nařízení vázaná v kůži popíračů COVIDu. Ale jakákoliv povinnost stanovená jednotlivcům by měla vždy co nejvíce vycházet z reálného rizika pro společnost. A toto riziko by mělo být jasně vysvětlené. Je-li předpis definován způsobem, že umožňuje trestat i lidi, kteří nikoho a nic nepoškozují, nebude velkou částí veřejnosti akceptován a vnímán jako legitimní. Vracíme se zase na začátek ke Gándhímu a jeho tezi o nutnosti mravního základu v právu. Povinnost nosit respirátor v prázdné ulici je dnes mnohými lidmi považována spíše za akt hlouposti nebo dokonce čiré zlovůle vlády. Proto je dodržování takového předpisu obecně nízké, zatímco v obchodech či MHD, kde o vysokém riziku přenosu není obecně pochyb, je nošení roušek a respirátorů téměř 100procentní. Ukazuje se, že společnost v tomto ohledu jedná racionálně, bez ohledu na podobu aktuálně platných předpisů. Což mě naplňuje určitým optimismem.

Otas napsal:

- Kdyby se to zrušilo u chodců, lze se vždy vysmát i uprostřed města policajtům, že se vyhýbám lidem na dva metry distance. Jsme v Česku.


Jasně, snaha o snadnější vymáhání předpisu byla asi hlavním motivem. Jenže se ukázalo, že není-li stát schopen či ochoten efektivně vymoct celkem smysluplné a racionální pravidlo (tj. povinnost nosit roušky venku v případě blízkého kontaktu do 2 metrů), nepřináší rozšíření této povinnosti na všechny lidi žádné zlepšení. Naopak, jsme svědky toho, že se na vymáhání tohoto předpisu již téměř rezignovalo, a to i z důvodu ohromného zvýšení počtu potenciálních přestupců a omezených personálních kapacit policie.

Otas napsal:

Nevím o tom, že by policajti někde na kraji města na opuštěném chodníku pokutovali.

To buď rád. Buzerace příslušníků na opuštěném chodníku jsem měl tu čest být účasten, naštěstí jen jako pozorovatel. Vloni na jaře jsem zažil i to, jak policie v SUV naháněla dětí po lese kvůli nenasazeným rouškám. Vyprávění pamětníků o zásazích SNB vůči trampům blednou oproti tomu, s čím se můžeme potkat teď. Právě ta všudypřítomná možnost nesmyslné represe za běžné chování, které nikomu neškodí, je jedním z příznaků otevření totalitární pandořiny skříňky.

Otas napsal:

Pořád říkám příklad o stádu oslů, co se pase, kde nemá - stačí zmlátit klackem jednoho a ostatní začnou stříhat ušima. Téměř nulové buzerování za nenošení respirátorů (dříve roušek) je podle mne nejtěžší chyba vlády v celém období koronaviru....

Několik přemotivovaných fízlů nám násilí předvedlo (např. v Uherském Hradišti) a výsledkem bylo pouze další zjitření atmosféry ve společnosti, již tak velmi napnuté, asi jako tanga Haliny Pawlowské. Protože lidi nejsou otrocká zvířata. Protože v ČR nepanuje despocie, kde by šlo využívat strach z násilí silových složek státu k efektivnímu vládnutí. Manýry jako v KLDR jsou tu naprosto nepřijatelné a pevně věřím, že to tak zůstane i nadále. Navíc míra buzerace za nenošení roušek venku je z hlediska zvládání této epidemie naprosto marginálním faktorem. Virus se přenáší primárně v zaměstnání, domácnostech či MHD. Venku je riziko nákazy poměrně nízké, viz např. tato studie: http://cas.icpf.cas.cz/download/aerosol … reklad.pdf (str. 10: "Ve studii infekčních řetězců zjistili Qian a kol. [56], že infekce covidu-19 je v podstatě fenoménem vnitřních prostor a že ve venkovním prostředí,  tj.  mimo  uzavřené  prostory,  téměř k žádným infekcím nedochází. Z více než 7 000 pozorovaných a zdokumentovaných infekcí došlo pouze k jedné infekci venku. To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že ve venkovních prostorách lze očekávat rychlé ředění aerosolových částic s obsahem virů, což snižuje riziko infekce. Nicméně ve velkých davech s malými vzdálenostmi mezi lidmi nelze infekci vyloučit ani venku.").       

Otas napsal:

Myslím si také, že někoho poklusem honit za účelem pokuty by bylo směšné, to bych být policajt nedělal. A kapénky by měl rozsévat v distanci 2 metry od ostatních, jak říká nařízení.

Znovu musím upozornit na fakt, že podle současného nařízení je chůze bez respirátoru obecně považována za přestupek (tedy za jednání společensky škodlivé), zatímco běh bez respirátoru přestupkem (škodlivým jednáním podle zákona) není. Je to do očí bijící nesmysl a nespravedlnost, kterou nelze odůvodnit tím, že se policajtům nechce za přestupcem běhat nebo že je celkově běžců méně než chodců. Pokud dostane pokutu chodec bez respirátoru, měl by ji za jinak stejných okolností dostat i běžec bez respirátoru. Anebo žádný z nich. Jiné řešení je nespravedlivé. A na nespravedlnosti nelze postavit důvěru lidí v opatření.   

Otas napsal:

Zcela určitě bych nepoužil termín kriminalizace (osamělých chodců), tady je to maximálně tak popotahování (přestupek) - bral bych to sportovně smile. I na zcela opuštěné křižovatce se značkou stop musím vozidlo uvést do klidu (a že jich znám a skřípu občas zubama). Když to neudělám a chytí mne, zaplatím bez velkých keců.
Vkládat do problému emoce ("kriminalizace") je na nic. Čas na emoce bohužel ještě přijde sad.

Souhlas, kriminalizace není nejvhodnější výraz. Ale pokud jde o tu křižovatku se stopkou, představ si následující analogii: Právě dostáváš na místě pokutu za to, že jsi bezpečně projel křižovatkou, aniž bys však podle předpisu uvedl vozidlo do klidu. Náhle spatříš kolem projíždět souseda s Bugatti Chiron, který také před stopkou nezastaví a pozvolna projede křižovatkou. Policajt mávne rukou a řekne: "Co koukáte pane řidiči, nevíte, že pro hypersporty nad 5 000 000 Kč platí v zákoně výjimka? Je jich oproti normálním autům málo a nepředstavují tak velké riziko. A kromě toho, kdo by se za nimi honil?":-)

1,753

Re: Koronavirus

Takže vlastně stačí brát ulici poklusem big_smile

1,754

Re: Koronavirus

Jasně, a nebo pomaličky na kole, a policajti ti sborově slušně odpoví na pozdrav (osobní zkušenost z minulého týdne, tak trochu provokace...), při sportu nemusíš mít tu hadru na hubě. Ještě by někdo mohl vysvětlit, že pro mě je sport i chůze běžným tempem cca 5km/h a pro někoho je sport i nakupování smile . Ale co pozoruju, tak začínají i protestní akce i na malejch městech, tj asi už jde do tuhýho...
Jo a k tomu zdravýmu chodci - "neexistuje zdravej člověk, jenom špatně diagnostikovanej pacient" prohlásil nejmenovaný lékař.

1,755

Re: Koronavirus

Kdo je to běžec? Je nějaká definice? Stojící obézní člověk těžce vydýchávající svůj desetimetrový běh je chodec nebo běžec?

1,756 ...editoval Otas (15. 4. 2021 7:38)

Re: Koronavirus

2 Tigigold:
- Znám něco o historii, určitě bych se názory mazaného právníka a politika Gándhího neoháněl. Jemu šlo o rozklad koloniální říše Britské Indie, nikoliv o fungování demokratické společnosti v krizové situaci. I když přidám jeho (nesporně velmi pozitivní) rámec nenásilí, celkové výsledky oslabení pozice represivních složek se pak odrazily při dělení na muslimský Pákistán a převážně hinduistickou Indii. Téměř 2 miliony mrtvých při násilnostech mezi obyvatelstvem bylo hodně i na Indii a velmi hořká pilulka pro samotného Gándhího.
- Povinnost nosit respirátory jen na kritických místech (obchody, hromadná doprava) zde byla jako předchozí krok opatření v platnosti a ukázalo se, že nestačí, rozhodně ne na britskou mutaci, čísla nakažených strmě stoupaly. Ono když se vyleze z krámu, sundají se respirátory a v závětří nastane družný déletrvající hovor, má to své dopady. Takovéto nebezpečí bylo potřeba potlačit, nebo vytvořit prostředí, aby se jim to dalo alespoň vytknout.
- Prázdná ulice bez respirátoru - zase je to nejednoznačné. Ze začátku jsem zkoušel si respirátor nasazovat před setkáním s občasným chodcem. Ano, pokud se pohybuji od začátku venku, tak jsem si to zdůvodnil. Ale když jsem čekal ve frontě na kebab, tak vedle vypráví maník cosi o svém třetím týdnu horečky (k jeho cti nutno uznat, že měl respirátor). A poté si budu sundavat a nasazovat respirátor při míjení osamělého chodce? Je to správné a bezpečné?
- Zásah v UH považuji za správný. Odpovídá stardardům demokratické společnosti. Zažil jsem ve Francii, jak kámoš diskutoval s policajtem. Nejprve mu policajt naslouchal a klidně hovořil, vysvětloval. Kámoš si nedal pokoj, nepodřídil se, začal na něj řvát, poslal ho někam (merde) tak nakonec skončil s pouty na stanici. A vyvázl s pořádnou pokutou. Kdyby ten maník v UH vzal po výtce na ksich respirátor, tak by vyvázl maximálně s pokutou a nekontroloval by, zda mají policajti fyzičku sad.
Znám podobné typy z 90. let, kdy jsem pořádal diskotéky, na některé dementy platila fakt jen rána pěstí. Na to jsem měl samozřejmě ranaře, kolem ramen 5 minut chůze smile. Dobře mířená rána zkrátila zbytečné diskuse o desítky minut big_smile.
- Jinak nás ve škole učili, že právní systém tu není proto, aby byla zajištěna spravedlnost nebo pravda, nýbrž aby bylo zajištěno právo. Udělat, aby bylo vše spravedlivé se těžko dosahuje. Proto chápu rozdíl povinností mezi pěšákem a sportovcem smile.

1,757

Re: Koronavirus

Tak v pondělí nezapomente se na sebe lepit a chrchlat na trhach a pijte z jednoho kyble celé mesto ideálně ať jsme za pár týdnů tam kde sme teď

1,758

Re: Koronavirus

Benazi
...... a to se někdy dělalo?? Takovou dobu já nepamatuji.

1,759

Re: Koronavirus

Bečky, grilovačky díky hezkému počasí už nějaký pátek frčí. Děvčata s nosíkem zatočeným trošku nahoru si nosí svoje štamprle. Zatím asi dobrý.

1,760

Re: Koronavirus

ad nošení roušek ve venkovním prostředí: https://www.sciencemediacentre.org/expe … -outdoors/