(upravil check 7. 12. 2007 19:55)

Téma: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Máte někdo zkušenosti s tou značkou/řadou/reprem? Parametry vypadají věrohodně, u Selenia vždycky sedí parametry proti sobě. Simulace vypadá též věrohodně. Použit je SubSenior, tedy doufám, že má ten parametrák skutečně Q4 (v návodu se píše 6, na webu 4). Myslíte, že by na to repro stačila SPV250 (doufám, že ano)?
Případně pokud někdo máte lepší návrh subu, sem s ním! Jsem pro každou špatnost :).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

datasheet

Srovnání s dalšími repro, všechno 150l 20hzBR bez filtrů nebo přidané zátěže: 1 2 3 4

edit: Přeze všechno nakonec zvítězil původní výběr - BC 18PS76. Zatím fičí v čistých 70l, BR26Hz, SPV100P+, Subsenior. Příslušně nakrouceno, aby to bylo alespoň trochu rovně.
Zatím jsem spokojen, těším se na větší ozvučnici, nižší ladění a silnější zesilovač. První na řadu přijde ozvučnice, ale nejdřív budu měřit vliv přidání tlumení na ladění BR.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Značka je to solidní a dá se spolehnout na jejich udávané parametry.....

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Na doma? Je nevím proč tak velký objem, dostatečně dolů to jede i ve 100l.
http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=24963#p24963

(upravil Jarous 21. 11. 2007 8:53)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Check chce asi zažívat pořádný zemětřesení smile To aby se v Počernicích začali pomalu bát.

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Jen by me zajimal Vas nazor na group delay - je tam az 45/90 ms, coz je opravdu hodne, ale zase je v pasmu pod 20Hz, takze by to nemelo vadit??

(upravil check 21. 11. 2007 13:49)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

150l kuli citlivosti dole a abych tam mohl dát 150ku rouru. Ve 120l už se dá BR slušně naladit a jestli 120 nebo 150l už moc rozdíl není, kráva jako kráva, raději tu citlivost.
Vidíš ani nevím, že ste  o tom repru někdo psal.

Zrovna groupdelay mě netrápí vůbec, odpovídá charakteristice a ta není nijak skákavá. Groupdelay filtrů snad ani komentovat nebudu smile.

Opravdu jestli se vám něco nezdá sem s vašima simulacema/měřeníma. Budu jenom rád, když mi to někdo ukáže líp (sarkasticky to nemyslim).

Nebo myslíte, že bych Vám měl ještě nafrkat simulačky i dalších repro?

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Doplnil sem srovnání toho hlavního. V pondělí bych to rád objednal, tak se mi k tomu prosím vyjádřete. Případně navrhněte lepší (citlivější dole, menší Xmax, vyšší max SPL) repro na 150l 20hzBR.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

PD.154 se mi líbí... smile

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

A u ní si těch 1200 budu připlácet za co, v čem je lepší? Za nezafrézovatelný hnusný tvar koše (do toho se mi fakt moc nechce)?
Jediný co mě napadá je lehčí membrána a zdá se trochu silnější motor. No hodím to ještě do LSPcadu co na to impulska.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Mě přijde tohle Selenium jako nejlepší 15" profi volba domů, Ciare má ještě dobrej kousek (a nemyslím ten SW, profi), ten se ale tady neprodává a beztak by vyšel o dost dráž, takže bych to neřešil a rozhodně bral tohle. Každopádně bych se s tím objemem a laděním držel při zemi.

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Jako experiment je to výborné a poučné. Jako finální řešení subbasu ale velmi stěží. Pokud ho budeš mít na filmy bude to paráda. Pokud na něm budeš poslouchat hudbu tak hádám že do měsíce ten BR zkrátíš na "konvenční" naladění i za cenu, že Oldfield občas bez užitku foukne pod Fb smile. Uvažoval jsi nad equalizovanou uzavřenou ozvučnicí? Nemám teď možnost to nasimulovat ale možná by to ve finále bylo pro ucho snesitelnější.

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Uvažoval, simuloval a zkoušel. Popravdě to byl můj prvotní cíl, ale praxe je holt jiná.  Na papíře to ještě tak špatně nevypadá, ale klade to enormní nároky za né moc přesvědčivý výsledek. A na 20Hz je už ten BR stejně nutný. Takhle nízko ladím hlavně kvůli tomu, aby mi BR "prasil" až to nižší pásmo a vyšší zůstalo charakteru uzavřenky. Todle repro se mi líbí i v rezervní citlivosti - v případě nutnosti jde bez ztráty kytičky přeladit vejš.
Nejschůdnější řešení se zdálá nekonečná ozvučnice, ale uvažované dveře asi budu používat dřív než se zdá. Veškeré BP sem zavrhnul, protože na repro není vidět. Esteticky mi to nevadí, ale nemůžu kontrolovat výchylku, což je potenciálně nebezpečné. Horn sub by mi sežral celou jednu místnost a nechci kupovat nějaký delay filtr pro kompenzaci zpoždění signálu. TL je složi tá na návrh, vyžaduje specifických repro a nedosahuje dobrých citlivostí. O žádné další konstrukci nevím.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

check napsal:

Takhle nízko ladím hlavně kvůli tomu, aby mi BR "prasil" až to nižší pásmo a vyšší zůstalo charakteru uzavřenky.

Obávám se právě přesného opaku-že kolem Fb to bude dobré (ovšem 20-25Hz je málo využitelná oblast) a v oblasti od 30Hz až dejme tomu k 70Hz (kde už se výchylka začne přirozeně zmenšovat), čili v nejpoužívanějším pásmu, to bude "rozblemcaný". Určitě to bude znít líp než podobný pokus s nějakým podřadným gumákem, ale ne tak dobře jak by mohlo při "správném" naladění.

Dost mě to zajímá, nezapomeň poreferovat až to stvoříš...

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

prave kolem 50Hz bude mit IMHO takovejhle sub perlit, protoze pojede se zlomkem prikonu, nez by potreboval gumovej sub-special...

(upravil check 23. 11. 2007 14:12)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Když bude zvuk nad laděním tak rozblemcaný, proč si mi doporučoval uzavřenou ozvučnici?
Jinak je dost možný, že BR udělám vícero do testovací ozvučnice a budu zkoušet.
A docela začínám přemejšlet o tom, že do finální ozvučnice udělám taky dvoje ladění, kdyby někdy bylo zapotřebí vyšší SPL.

edit dopředu: BR40Hz není domácí sub ale ladění dvoupásma.

edit: A stejně to poprvý přijde do předpokusný 75l ozvučnice, takže vám vyzkoušim od ekvalizované uzavřenky až po různá ladění BR.

Web

(upravil KarelXth 23. 11. 2007 13:49)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Kolem 50Hz by možná perlil v BR 100l/35-40Hz... takhle ne

2 Check: nevím co na to říct, protože by uzavřená mohla znít líp?? smile Prostě jsou věci, které na simulaci neuvidíš (a já taky ne) ale které jsou velice dobře slyšitelné. Netestoval jsem to ale nikdy v bezdozvukové komoře a nemůžu to tvrzení podepřít měřením ani nevyvratitelnou teorií, je to jenom zkušenost mých uší.


K tvému editu: to nesmíš tak brát smile, BR20Hz (s použitým reprem) taky není domácí sub ale hovadina. Strašně záleží na úhlu pohledu. Nic ve zlým, naopak doufám že to opravdu dáš dohromady a podělíš se o výsledky. Jak už jsem psal předtím, dost mě to zajímá.

(upravil check 25. 11. 2007 15:35)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Jaký by sis představoval repro pro BR20?
Peníze vypadá, že budou tak bude i repro... Zatím to sice pojede v provizorní bedně na SPV100 a SubSenioru, ale i ta SPV250 časem bude (uvidím jestli bude vůbec potřeba).
Ještě tak váhám mezi Tím Selenium a PD 154. To PD má totiž o 50g lehčí membránu a silnější motor. Na druhou stranu nemá kulatou prdelku smile. Vzhledem k absenci vydutého pólového nástavce (a souvisejícího frézování pro cívku) čuchám problém s Xdamage, ono je to spíš určeno do třípásmovky. Selenium je subwoofer i určením a Xdamage má slušnou.

edit: Selenium má impulsku nepatrně horší; tak málo, že to ani nebudu ukazovat. Asi vyhraje kulatá prdelka.

Limit displacement je Xdamage u PD?

Web

(upravil KarelXth 25. 11. 2007 16:16)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

BR20Hz je tak pro subbasové Peerlessy, možná LAB12 a podobné reproduktory. Čili reproduktory s nízkou rezonancí a silným pohonem.

Ano, displacement limit je (v tomto případě polovina) Xdamage. Xdamage je 26mm.

Jinak asi bych použil to Selenium, PDčko je sice hezký ale pro BR už má dost nízké Qts-je spíše pro hornu nebo výš laděný BR v malém objemu.

(upravil check 25. 11. 2007 17:40)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Myslíš Fs reproduktoru? Na co mi ta hodnota je v ozvučnici? Hraje roli ještě Vas... A Fc je důležitá pouze ve vztahu k zisku citlivosti od BR, který je na ní závislý (proto má 18" ve stejné ozvučnici dole menší citlivost).
To Selenium má o čtvrtinu silnější pohon než Peerless a dvakrát víc než Eminence.
Proč by měl vadit nízký Qts u BR? Navíc on o tolik nižší zase není - vyšší Vas... XLS12 a PD154 mají zhruba stejné Q.

Web

(upravil KarelXth 26. 11. 2007 11:36)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

O tom, co se děje pod Fs (Fc) reproduktoru už toho bylo řečeno dost. Potřebné literatury je dostatek. Fs má podstatný vliv na frekvenční průběh ve spodcích a to i v closed ozvučnici. Reproduktor s Fs 20Hz a Fs 40Hz jsou sakra rozdílné. Ano, souvisí s tím Vas, Q a dalšími parametry. Pro tebe je důležitý fakt že obecně pro systémy s takto nízkým Fb se hodí spíš nízkorezonanční reproduktory se silným motorem a velkou výchylkou. XLS12 a PD154 prosím nesrovnávej, shodují se v Qts ale jinak jsou to naprosto rozdílné reproduktory. Navíc XLS se používá do extrémně malých ozvučnic, což je to o čem jsem mluvil v předchozím příspěvku. PD154 ve 150l s takhle podladěným BR bude mít prudký propad citlivosti už někde od 100Hz. Parametry má lepší než Selenium, ale pro tvůj účel jsou ty lepší parametry paradoxně spíš na překážku. Mimochodem Qts 0,21 a 0,37 se ti nezdá jako velký rozdíl?