(upravil mechanik 5. 1. 2021 22:02)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Pýtal som sa výrobcu. Objednal som aj izolačný lak na MDF a chcel som aj striekací tmel. Hovoril mi že tento tmel plní rovnakú funkciu ako izolačný lak a že nie je dobrý nápad striekať tento tmel na lak. Takže viditelné miesta striekam tmelom a zvyšné ako priečky a podobne budem striekať izolačným lakom.

Zvyšok správy neviem či som dobre pochopil. Príliš riedka vrstva tmelu nebola dobrá a táto čo som dal bola tiež trochu nariedená. Že tam pôjde viac vrstiev je pravdepodobné. No a samotnú MDF pred plničom by som nebrúsil...

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Taka mala rada zase z firmy, kde kupujem rezane MDF - vzdy ich treba jemne prebrusit, nejakou 180kou. Totiz MDF je na povrchu napustena nejakou mastnou vrstvou, aby sa dosky nalozene na palete na seba nezlepili, kedze taka paleta ma okolo 5ton a tie posledne by sa lisovali do seba.
S beznymi malymi bednami sa nebavim, dam rovno zaklad a na vrch lak. Spoje natupo premastene tmelom na drevo. Spoje tu samozrejme vylezu, preto najprv spravim spoje, a mesiac bedna stoji.  Aby spoje nevyliezali, je nejaka finta nalepenim plosne tenkeho papiera na cele steny ...ale to som nikdy neskusal.
Skusal som uz aj ten Finis striekaci tmel, akurat ze s mojou HVLP pistolou to nefunguje, takze som to spachtloval na povrch a nasledne brusenie bol rozhodne porod. Zbrusit 1mm dole trva dlho. Spoje tu aspon po mesiaci vobec nevyskocili, neviem ako po rokoch, bedne ma kamarat.
Co do finalnych vlastnosti je ten tmel velmi dobry.

Skusal som uz aj toto, Natrima zaklad na okna a bolo to dobre spravocovatelne a brusitelne https://www.chemolak.sk/wp-content/uplo … 10x250.png  Nema to pevnost ako PES tmel, ale nie je to ani makke. Rozumie si to s farbou v spreji  a lakom na podlahy.
Napr. syntetika s plnicmi a 1K polyuretan si nerozumeju, po case sa to lupe smile

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Dík za skúsenosti.

Ja sem dám ešte jednu fotku z brúsenia:

https://i.postimg.cc/j2gzJvCt/20210117-205552-comp70.jpg

Ten polyuretán tušim má o dosť menej sušiny než polyestery. Takže treba počítať že aj pri velkej vrstve po dobrom vyschnutí to trochu sadne... Ale brúsi sa špičkovo. Ako krieda. Čo si pamätám ten polyester v úvodnom príspevku tak je to to isté.

Postup je sice nekonečný a technika drahá ale nelutujem. Ten tmel výborne spevnil hrany. MDF je bežne taká ako ostrapkaný tvrdý papier... Teraz som sa 3x porezal o 45° ako som sa snažil zotrieť prach big_smile Je to po vybrúsení ako žiletka big_smile