Re: Mcintosh tranzistorak

A ako by si chcel 7,5A trafák zaťažiť 20A? To nám popíš.

(upravil František 8. 2. 2020 10:40)

Re: Mcintosh tranzistorak

Je to dokonca len 5,7A, ale budú dve paralelne, teda 11,4A a na 10s 20A to dá s prstom v nose, najme ak zvyšné dve vinutia budú nezaťažené.

Re: Mcintosh tranzistorak

Nakrátko dá to trafo dokonce stovky ampér. big_smile

Web

Re: Mcintosh tranzistorak

Toto tady, je jak diskuse ke stavbě svářečky....... smile

Re: Mcintosh tranzistorak

noooo tak ono vsetky dokopy paralelne by asi boli akurat na taku malicku zvaracku smile 40A tenku elektrodu by to zvladlo, aj napatie by bolo akurat smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Ešte stále je reč o trafáku do zosilňovača?

(upravil Wili 8. 2. 2020 22:41)

Re: Mcintosh tranzistorak

dev

uz som aj nasiel vhodne kondenzatory smile https://www.tme.eu/cz/details/als70a913 … ost/kemet/

este nemam uplne domyslene chladice, neviem sa rozhodnut medzi dvoma: http://files.gamaaluminium.sk/200000725 … mensie.pdf

K200 vs K190, ktory by ste vybrali? Rozmerovo mi vojdu obidva. Ten 190 vyzera byt lepsi co sa tyka chladenia akurat sa bojim tenkej 5mm zakladne, a tiez si niesom isty efektivitou kym teplo prelezie cez tie 5cm tenucke rebra... U K200 je dobra hruba zakladna co pojme velke vykonove spicky, aj trojuholnikovy profil rebier len su rebra kratsie...

usporiadanie planujem takto:

https://images.app.goo.gl/Hh4nrrCpTZDarowy7

Re: Mcintosh tranzistorak

Vilo, tie kýble sú masaker. Aj parametrovo, aj vzhľadom a aj cenou. to bude zase výtvor smile
Ak to rátam dobre, štvrtý koncák v obývačke? Zosikov nikdy nie je dosť, však? Ja teraz fungujem na 5tich HA. Aj s tvojim.

(upravil Wili 9. 2. 2020 12:36)

Re: Mcintosh tranzistorak

ne ne Milos ja nemam doma muzeum smile ked sa s niecim potesim priebezne to rozpredavam pripadne pouzijem na nieco ine a tak, nemam miesto to skladovat, a ked nahodou nieco predam tak financie pouzijem na stavbu niecoho dalsieho. Len velmi vynimocne kusky si odlozim do sklepu. V obyvacke pouzivam "stare" bazarove Onkyo TX-NR717 roll (kvoli konektivite)

(upravil Wili 9. 2. 2020 21:59)

Re: Mcintosh tranzistorak

Dnes vecer som robil zopar vykonovych testov so sietovym trafom, a je to fakt to najtichsie trafo ake som kedy pocul yikes o EI trafach som si myslel opak ale toroid vrni oproti tomuto neskutocne... trafo zerie naprazno celkom vela, necelych 30W.

Aby mi nestrielal istic tak som do primaru dal do serie 0,47R/5W odpor. Skusal som ho zatazit umelou zatazou co pouzivam na testovanie zosilnovacov zapojenu na 4R.

Skusal som zapajat vinutia rozne paralelne ale rozny odber vinutiami bol skor sposobeny zrejme rozdielnym odporom pripojenych kablov. Nic som teda nezistil a zrejme paralelne spajanie mu ani nebude vadit. Najprv som skusil jedno vinutie zatazene na 4R, napatie ani velmi nekleslo a drzalo sa jemne nad 37V odber trafa cca 360W. Skusil som pridat druhe paralelene vinutie a zvysil sa len jemne odber na nieco cez 400W vdaka asi malicko vyssiemu prudu do zataze. Trafo uplne ticho, ani by som nevedel ci je zapnute.

Tak som dal dve vinutia do serie (cca 74V do 4R), odber 1200W, trafo zase ticho, nic! big_smile ziadne bzzz, a to je pretazene o 50%!

Siel som dalej, a dal 3 vinutia do serie = cca 105V v zatazi do 4R! tj. prud cca 26A big_smile odberometer pisal odber zo siete 2500W, konecne trafo uz bolo pocut, ale len jemne tichucko vrcalo. Fakt neuveritelne, ma riadne predimenzovane jadro. Podla vypoctov traf zo starej knizky som cital ze vykon by mal byt rovny druhej mocnine plochy stlpiku, tj (5x9,2)^2=2100W, takze asi aby bolo tiche alebo splnovalo nizku tepelnu triedu pouzivaju velmi predimenzovane jadra kedze tak velke jadro deklaruju na 800W alebo neviem...

4 vinutia do serie uz som sa bal davat lebo asi by mi vyhodilo istic a aj umela zataz uz po predoslom pokuse smrdela big_smile

(upravil danhard 9. 2. 2020 22:16)

Re: Mcintosh tranzistorak

... trafo zerie naprazno celkom vela, necelych 30W ...

A ty W jsi měřil jak ?

... Aby mi nestrielal istic tak som do primaru dal do serie 0,47R/5W odpor ...

A kolik je dc odpor primáru ? aby jsi věděl, jakou jsi udělal pičovinu smile

(upravil Wili 9. 2. 2020 22:51)

Re: Mcintosh tranzistorak

spotrebu meram digitalnym spotrebometrom/wattmetrom, taky ten maly do zasuvky... odpor som najprv skusal 22R, potom 10R a potom nakoniec 0,47R pre co najnizsi ubytok, neviem ci by bez neho vyhodilo istic alebo nie. Mozno ten wattmeter ma tiez nejaky obmedzujuci clanok, tak to zachranil. Tipujem ze by bez obmedzenia celkom urcite strelil istic kvoli velkemu pociatocnemu magnetizacnemu prudu. Aj 300W toroidu sa to niekedy podari.

ten velky odber naprazno mozno bude ciastocne sposobeny vysokym napatim co mame v sieti, 246V smile co by presne odpovedalo nameranemu napatiu 37,5V na sekudnaroch namiesto 35.... 35/230*246=37,5

DC odpor primaru nemam ako presne zmerat lebo nemam miliohmmeter, ale mojim beznym merakom som nameral zhruba 0,7-0,8ohmu.

(upravil reeb 9. 2. 2020 23:04)

Re: Mcintosh tranzistorak

Proud musis merit TrueRMS multimetrem..a vynasobit napětim mas příkon.

A na omezeni proudu pri zapnuti pouzij termistor z nejakeho spinaneho zdroje.

Web

(upravil Wili 9. 2. 2020 23:03)

Re: Mcintosh tranzistorak

TtrueRms nemam, ale tento digi shit mi staci, pisu ze ma vraj presnost +-1,5% to mi plne vyhovuje pre moje DIY potreby. Zvladne zmerat aj standby zdroje s odberom 0,2W, nabijacku mobilu a podobne... smile tusim ze mam tento:

https://www.alza.cz/hobby/solight-dt26-d5481011.htm

(upravil reeb 10. 2. 2020 10:27)

Re: Mcintosh tranzistorak

Tak ono je to 800W trafo, takže 30W jsou nejake 4% ztrát smile v zeleze..

Web

Re: Mcintosh tranzistorak

reeb napsal:

Proud musis merit TrueRMS multimetrem..a vynasobit napětim mas příkon.

To nepomůže, musí měřit činný příkon a to dělá jenom wattmetr.
Ty zásuvkové by to měli umět také, ale u velké jaloviny jsou nepřesné.

Re: Mcintosh tranzistorak

mám na to fintu. Přidávám k promáru paralelaně kondenzátory do chvíle, kdy přestane proud klesat a začne růst. To je chvíle, kdy je to naladěný do rezonance na 50Hz a jalovej proud je minimální....  obvykle je to v řádu pár uF pro velký trafa a desítky uF pro malý trafa. Potom je Pztrát =U*I, s tím, že se zanedbají ztráty v kondenzátoru. A nebo opravdovej wattmetr.

(upravil hranatybraska 11. 2. 2020 7:43)

Re: Mcintosh tranzistorak

Tím to ladíš na první harmonickou proudu. Musíš mít málo sycený trafo, protože Imag je nelineární a to tím víc, čím se dostáváš víc ke kolenu, nebo i za koleno magn. charakteristiky. Vlastní jalovina od indukčnosti je beztak řádově menší.

Web

(upravil danhard 11. 2. 2020 11:08)

Re: Mcintosh tranzistorak

Vstupní napětí je sinusové, reálný výkon je výkon první harmonické smile
Pokud je tam nelinearita a jalová složka vykompenzovaná, tak je tam navíc ještě deformační výkon.

Re: Mcintosh tranzistorak

Ale to je to, co dělá tu vlastní spotřebu trafa. Pro jednoduchý srovnání různejch traf je to podle mě dostatečný.