1

Téma: Záhada LiIon článku

Řeším s kolegou problém s baterií do vysílačky a dochází mi nápady.
     Jedná se o PMR 446MHz napájené LiIon článkem 3,7V 1Ah. Vysílačka se spojuje přes BlueTooth s přilbou, která má pouze VOX klíčování. Článek je typu BL-5C pocházející z mobilních telefonů Nokia. Původní článek má již nižší kapacitu, tak jsem koupil dva nové, stejného označení. Při měření jsem zjistil, že kapacita nových je jen asi o 15% vyšší, ale to není hlavní problém. Vysílačka se starou baterií běží a s novými nikoliv..
     Po zapnutí vysílačka normálně naběhne a zbrazuje plně nabitý článek. Při příjmu stejně tak. Jakmile VOX přes BlueTooth spustí vysílání, za cca 1s vysílačka nahlásí vybitou baterii a vypne se.
     Nejdřív jsem měl podezření na nadproudovou ochranu článků. Zjistil jsem však, že je jak u staré, tak u nové, stejná. V obou případech se baterie odpojí při proudu vyšším, než 1,6A. Proud při vysílání jsem naměřil cca 700mA. Dále mě napadlo že může mít ochrana jinou rychlost náběhu. Připojil jsem tedy vysílačku na velmi tvrdý zdroj - 3 články 3300mAh do akuvrtačky paralelně. O nějakém proudovém omezení tu tedy nemůže být řeč. Jenže efekt stejný. Vteřina, baterie vybitá a vysílačka vypíná. Průběhy napětí i proudu jsem se snažil vysledovat na osciloskopu. Nějaký mžikový výkyv bych samozřejmě nepostřehnul, ale jinak se nic dramatického neděje. Napětí při vysílání pokleslo na 3,6V, maximální proud byl 700mA.
     Mezi starým a novými články jsem zjistil jediný rozdíl. Stará má na třetím kontaktu termistor 82kohm vůči zemi. Ten ji má chránit před nabíjením zmrzlého článku a jeho odpor se skutečně po pobytu v mrazáku změnil. Nové články termistor nemají, je tam vložený rezistor 68kohm. Při pokusech s tvrdým zdrojem i novými články jsem zkoušel simulovat i termistor rezistorem 82kohm a rozdíl žádný. Stále vypíná.., stále vypíná.. A vysílačky jsou dvě, obě se chovají stejně.
     Jestli máte někdo nějaký nápad, budu vděčný za každou radu.
     Jen pro úplnost. Všechny články byly plně nabité, teplota pokojová, kontakty vyčištěné, průřezy kabelů pořádné a krokosvorky zakousnuté až na kost..

2 ...editoval lacikamo (14. 12. 2019 21:36)

Re: Záhada LiIon článku

Ahoj, prečítal som, že si vyskúšal veľa možností, ale niektoré veci mi zostávajú nejasné -
- ty si vysielačku, ktorá je na 3,7 V pripojil na "velmi tvrdý zdroj" z akuvrtačky - o akom napatí? Na pôvodnú starú batériu BL-5C aj po tomto experimente ide?
- Ten ji má chránit před nabíjením zmrzlého článku a jeho odpor se skutečně po pobytu v mrazáku změnil.  Ty určite vieš, že termistor tam nie je kvoli ochrane pred nabíjaním zmrznutého článku. Odpor termistora pri ochladzovaní stupa. Termistor je tam ako ochrana pred poškodením aj teplom pri nabíjaní. Resp. Snímač teploty je tam, pretože nabíjanie Li-Ion batérie pod 0 ° C alebo nad 40 ° C výrazne zníži jej životnosť a kapacitu. Snímač teploty umožňuje prerušiť nabíjanie, ak sú tieto limity dosiahnuté, aby sa zabránilo poškodeniu batérie. Akou nabíjačkou to nabíjaš a akými prúdmi?
Po nabití by som prekontroloval batériu, či je naozaj nabitá..
V každej baterii je aj ochranný obvod, problém môže sposobovať aj ten. https://www.batteryspace.com/PCB-for-3. … limit.aspx (to len ako príklad)
https://www.batteryspace.com/prod-specs/2721-2.pdf
Podľa mojho problém sposobuje táto doska, alebo jej osadenie. Naznačil si, že nie sú osadené identicky s povodnou bateriou.
nie sú tie nové BL-5 CT? Alebo - sú originál Nokia?

3

Re: Záhada LiIon článku

Ten tvrdý zdroj byly tři nové články 18650 3,3Ah určené pro aku nářadí, ale zapojené paralelně, tedy 3,7V. Samozřejmě plně nabité.
     Všechno nabíjím modelářskou nabíječkou Imax B6, která opravdu nabíjí. Nabíjím s ní i jiné věci, ukazuje průběžně napětí i kapacitu, kterou dodala.
     Ať je v článku termistor z jakéhokoliv důvodu, nabíjení nemohl ovlivnit. Při použití nových článků i tvrdého zdroje jsem ho nahradil rezistorem o stejném odporu a efekt žádný.
     Články jsou originál Nokia s hologramem. Jen staré byly made in Hungároš a nové Čína. Značené jsou shodně jak staré, tak nové: BL-5C.
Články jsem při měření kapacity vybíjel na 3V. Při tomto napětí se samozřejmě žádná ochrana neaktivovala. Na tak nízké napětí tvrdý zdroj nemohl nikdy klesnout. Dokonce jsem ho jednou posílil 10G kondenzátorem a stejně to spadlo.
     Také mi přišlo, že je to jiným ochranným obvodem článku, ale ten v případě tvrdého zdroje neměl šanci se aktivovat.

4

Re: Záhada LiIon článku

Největší sranda je, že to ta stará baterie nedělá..
Tyhle články jsou tak titěrné, že jejich rozebrání se rovná zničení.

5

Re: Záhada LiIon článku

Pretože nie som elektrotechnik so vzdelaním a praktickými skúsenosťami, predpokladám, že radu skôr, či neskôr dostaneš. Ja ti sem dám zopár linkov, ak chceš (ako ja) o veci BL-5C vedieť viac.
http://9600n81.blogspot.com/2013/06/wha … ttery.html
https://www.youtube.com/watch?v=ZAeOkaEFPLA

Prvá časť o nabíjačke, ale v druhej časti zopár fajn odkazov :
http://electronicsgate.com/projects/liioncharger.html

https://electronics.stackexchange.com/q … -batteries

Okrem toho skus vizuálne skontrolovať či kontakty vysielačky naozaj doliehaju v prípade tých problémových BL-5C (hlavne ten BSI, TEMP?)..
Mám skúsenosť, že podivný prejav môže mať pôvod v jednoduchej chybke.

6

Re: Záhada LiIon článku

Zajímavé dílo ďáblovo big_smile .
Jestli stará baterie funguje a nová ne a kupodivu ani náhradní silná ne, pak bych nejprve hledal něco v kontaktech. Jenže co by na nich mohlo být? Jiný materiál, vytvářející vzájemné napětí? Asi ne.
Zkouším myslet nahlas: Reaguje to na pokles napětí při větším odběru, kde tam může vzniknout? Jaký je vnitřní odpor nových článků a jaký starého, jak napěťově zareagují na zvýšení odběru?
Můžeš tam do kontaktů vložit nějaké velmi tenké plíšky (nejlépe zlaté smile) nebo drátky, které vyvedou napětí ven ke změření? Ať o tom něco víme, proč ta vysíačka blbne a nechce s novou baterkou spolupracovat. Divné.

7

Re: Záhada LiIon článku

Články jsem připojoval krokosvorkami a měřil napětí na kontaktech vysílačky. Napětí při vysílání kleslo na 3,6V. Ještě bych se mohl pokusit připojit baterku napojenou k nabíječce, aby tam bylo maximu, tedy 4,2V.

8 ...editoval divnypocit (29. 12. 2019 11:58)

Re: Záhada LiIon článku

Vem elektroniku ze staré lion a napoj ji na novou a uvidíš smile

9

Re: Záhada LiIon článku

Problem bude pravdepodobne v pouzite elektronice onech baterii, ale myslim si, ze to bude spis problem toku VF proudu a ovplyvnovani nejake casti zdrojovych obvodu.

V podobnych situacich nekdy pomuze takova kravina, jako upravit radiostanici, resp. jeji powermanagement, na vstup zdroje a menice napeti, dat kvalitnejsi kondenzatory, na misto Al elektrolytu, tantaly, nebo nioby.
Mozna tam jsou v te radiostanici i mista na osazeni kondenzatoru, ktere tam z uspornych duvodu nebyli osazeny.
Nevim jak je napajeny v te radiostanici koncovy stupen, obvykle byva na primo ku zdroji, baterii, nevim jak je cele to dilo reseno, muze byt take problem v tom, ze elektronika alternativni baterie, neni odolna, vuci ruseni a VF proudum, ktere tecou po radiostanici, kdyz vysila.

Pmuze take udelat z tenkeho Fe plechu, male stineni v oblasti VF zdroje a procesoru. Tenky Fe plech, se da ziskat napriklad z plechovky od piva, kupr. pivo argus v lidlu je nikoliv v Al plechovkach, ale v Fe plechovkach. Z tohoto plechu se da vyrobit vhodny "shield" pro urcite exponovane obvody v te radiostanici, dobre se to letuje, pomoci kaptonove pasky, se da vytvorit izolace a tak podobne.

Pokud problem "resetu" nastane i po pripojeni externiho tvrdeho akumulatoru, je mozne, ze se nezlyhava obvod BMS baterie, ale step up konvertor zdroje pro procesor te radiostanice. Obvykle to byva 5V zdroj, ktery se da najit merenim a vysledovanim na desce.
Jelikoz se jedna o PMR radiostanici, tam musi byt podle licencnich podminek, pouzito neoddelitelne anteny, tedy vsetavene v zarizeni.
Ja bych vyzkousel takovou ptakovinu, ze bych stanici rozebral, antenu docasne odpojil a nahradil ji 50R 1W odporem, na ucely testovani a pokud problem zmizi, radiostanice bude fungovat normalne,  zarizeni bude vysilat normalne, zacal bych resit stineni a odruseni toku VF proudu po elektronice radiostanice.
Da se to vyresit treba vytvorenim vhodne protivahy, nebo stineni uvnitr krytu stanice.
Moznosti sou ruzne, od instalace kousku dratu unitr tela stanice, pres nastrik deklu vodivym lakem, mimo misto, kde je antena, po vylepeni kousku pasku Cu folie na zadnim krytu.

Idelane je to udelat tak, ze se v miste pripojeni anteny uvnitr te radiostanice, najde misto zeme, nebo kostry, odkud se natahne jeden dratek, ktery se vede pak smerem od mista pripojene anteny, smerem dolu v krytu stanice.

Je to jakasi pomocna protivaha, ketra vytvori jakysi dipol, odvede VF proud v miste pripojeni, aby tyto proudy netekly po plosnem spoji v radiostanici.

Nekdy problem byva spatne naladena vnitrni antena, ale to se velmi tezko podomacku resi, bez analyzatoru a schopnosti VF bastleni.


V priapde ze to nepujde vyresit, tak nahradit stanici nejakou jinou, ktera ma BT ovladac, nebo radiostanici, ktera ma moznost pripojit BT ovladac do konektoru ext. mikrofonu. To sice nebude uplne "koser" vzhledem na povolovaci podminky CTU, ale zase to nebude zasadni delikt, pokud se pouzije snizeny vykon a nebude se prekracovat licencnich podminek.
Predpokladam, ze se jedna o stanici, podobnou BF-T1 a cele spouste podobnych.
Jako nejprimitivnejsi reseni a take ale drahe a hodne universalni, je pouziti mobilniho telefonu, ktery ma v sobe transciever a ma schopnost prace toho trnascieveru pres BT.
PTT externi tlacitko ale bude problem.