Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Levný měřící mikrofón

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 79]

Re: Levný měřící mikrofón

Pistonfon je nenahraditelný pro přesné určení absolutní citlivosti, ale zpravidla pracuje na nízkém kmitočtu.
My potřebujeme kalibraci kapsle hlavně kvůli průběhu nad cca 3 kHz, kde citlivost narůstá s maximem někde kolem 8-10 kHz a pak to naopak padá.
Mám podezření, že novější kapsle mají přímo ve struktuře malé kondenzátory, které kompenzují ten "hrb" ale o to rychleji to pak padá nad těmi 10 kHz. Také pozor na to, že průběh závisí na kapacitě kabelu a předzesilovači, takže mikrofon by měl být kalibrován s tím kabelem a předzesilovačem, se kterým potom bude používán.

Re: Levný měřící mikrofón

Na vedení a předzesilovači záleží, ale na prodance jsou kalibrační křivky pro různý hodnoty odporu k napájení, a zas takovej vliv to nemá.
https://www.prodance.cz/m-1.html viz měření.

Re: Levný měřící mikrofón

Ja potrebujem kalibráciu aj pod 3kHz smile

Nie nadarmo býva predzosilňovač súčasťou púzdra mikrofónu.

(upravil zuki 14. 12. 2019 23:01)

Re: Levný měřící mikrofón

To, že si měl vybrat (za rozumnou cenu - požadavek v prvním příspěvku) z 5ks (s korunovými náklady) znamenalo marcine, Elox... jen to, že se tady uváděly grafy s odchylkama až 20dB - podobné ks může rovnou hodit do koše. Když si vybere z těch levných ty slušnější, má pak cenu udělat třeba i jeho kalibraci... Psal jsem to co jsem psal, abych zjistil jestli to myslí vážně a za pár dnů to nevyšumí (že už to nepotřebuje)...

A jedinej Otas, mechanik a pet007 mu nabídli něco konstruktivního...

Za 850Kč mi ECM8000 přijde za hotovou věc celkem OK.. https://www.muziker.cz/behringer-ecm-80 … qiEALw_wcB

Re: Levný měřící mikrofón

A co si myslíš o věrohodnosti toho grafu z odkazu ECM8000 ?
https://muzikercdn.com/uploads/product_gallery/977/97750/thumb_d_gallery_base_ff0ca55c.jpg

(upravil zuki 14. 12. 2019 23:08)

Re: Levný měřící mikrofón

Papír snese všechno, ale můj problém to neni... Záleží kolik do toho chce investovat... A co od toho očekává.
Ale asi to úplně nejhorší nebude a v době internetu si to může zjistit...
Nabídku na MIC a kalibraci dostal... Každý je strůjcem svého štěstí.

EDIT pro Elox: viz marcin č.40-> Inak kapsula v ECM 8000 je u mňa rovnejšia (+-1dB do 10kHz) ako v EMM-6

Re: Levný měřící mikrofón

Můj ECM8000 :
https://i.postimg.cc/4YKjgFxb/Sn-mek-obrazovky-po-zen-2019-12-15-12-54-18.png

https://i.postimg.cc/qg4f3L14/Sn-mek-obrazovky-po-zen-2019-12-15-12-55-04.png

Web

Re: Levný měřící mikrofón

To by celkem odpovídalo, statisticky je to někde okolo střední hodnoty z těch 125 měřených kusů.
Ale bez kalibrace by to na výškách taky kecalo.

https://www.hifi-selbstbau.de/images/stories/Messraum/MicCal1000/MicCal_ECM8000a125.png

Re: Levný měřící mikrofón

Mimochodem, zdá se, že je stále možné zaslat mikrofon ke kalibraci - 25 EUR v ose, 40 EUR v ose + 90°
Bohužel to nabízí pouze pro Německo, Lucembursko, Holandsko a Rakousko.
Takže jedině kdyby měl někdo známé v některé z těchto zemí, aby mikrofon ke kalibraci odeslali ze své domovské adresy.
https://shop-hifi-selbstbau.de/produkt/ … ibrierung/

Re: Levný měřící mikrofón

Cross spectrum labs emm-6.

ruzne DIY repro

Web

Re: Levný měřící mikrofón

S Mechanikem jsme domluveni. Teď už ladíme jen detaily smile. Děkuji všem zúčastněným za ochotu pomoct mi, Mechanikovi obzvlášť wink

Re: Levný měřící mikrofón

Jako že od něj koupíš Checkofon ?

Re: Levný měřící mikrofón

Ano, prodá mi ho.

Re: Levný měřící mikrofón

A můžu být ještě tak drzý a zeptat se, které je to číslo ?

(upravil DonKarlos 16. 12. 2019 23:10)

Re: Levný měřící mikrofón

to Elox: drzý být můžeš, ale abych pravdu řekl, tak to nevím. Ví to jen Mechanik. A na tohle jsem se ho neptal. Proč se ptáš?

Re: Levný měřící mikrofón

No přece abych se kouknul, jakou má kalibrační křivku.

(upravil marcin 11. 1. 2020 9:57)

Re: Levný měřící mikrofón

zuki: Nechcem rozpútavať vášne, len som hovoril z vlastnej skúsenosti. Každý nech si z toho zoberie čo mu je bližšie a na čo má peniaze.

Môžeš ísť cestou najlacnejšieho mikrofónu bez kalibrácie, ako som to kedysi spravil ja, keďže checkofonu som sa nedočkal (kalibrácia u neho bola tiež problematická). Neskôr aj tak príde na to, že ak má byť bedňa dobre odladená, tak je potrebná aspoň kalibrácia, ktorú má Dayton. Mal som šťastie, že ten ECM8000, ktorý mám, je celkom rovný do 10kHz. Vyššie ale rovný nie je a to zvýraznenie 3,5dB keď nevieš, že tam je, tak to bude počuť a bedne budú hore mdlé. Bežne sa to ani nedá dohnať zmenšením útlmu pred výškovým meničom (závisí od konštrukcie výhybky). Zníženie sériového odporu môže mať vplyv na prenos v celom pásme. Zvýšením citlivosti v hornom pásme, nechtiac zvýšiš citlivosť aj v pásme kde to nechceš (tu naozaj závisí ako je výhybka spravená).

Kalibrácia podľa "osvedčeného" výškaču je problematická v tom, že frekvenčka sa môže za pár rokov vplyvom výrobných postupov a použitých materiálov zmeniť a tiež je potrebné zachovať rovnaké podmienky merania (doska a jej rozmery, ak sú vôbec uvedené, umiestnenie výškača) ako u výrobcu.
Preto si myslím, že sa oplatí investovať tých 50-60€ do mikrofónu s individuálnou kalibráciou, ktorý má navyše vstavaný aj predzosilňovač.

Budem teraz robiť nejaké merania, ak by mal niekto záujem, tak mu môžem zdarma zkalibrovať mikrofón podľa zkalibrovaného EMM-6. Podmienka je plug&play, nie bastl s drôtikmi.

Edit: TLU upozornil na chybu, nie pokles, ale zvýraznenie 3,5dB.

(upravil zuki 19. 12. 2019 8:45)

Re: Levný měřící mikrofón

Netuším proč by se měly rozpoutávat vášně. V příspěvku 28, 31 a 44 říkám de fakto to samé:

28: Koupit 5 kapslí, změřit rovný výškáč a vybrat tu která měří nejrovněš...
(pokud to chce za pár babek - to byl jeho požadavek v prvním příspěvku)

31: A nepodceňuji tě,  jen jsem tě chtěl varovat, že to není "raz-dva"...
Abys neříkal, že tě nikdo nevaroval a nakoupil sis drahé vybavení atd...
Pokud jsi rozhodnutý, tak si sežeň nebo půjč Checkofon nebo něco jiného a hurá do práce...

44: Když si vybere z těch levných (MIC) ty slušnější, má pak cenu udělat třeba i jeho kalibraci... 
Za 850Kč mi ECM8000 přijde za hotovou věc celkem OK..  https://www.muziker.cz/behringer-ecm-80 … qiEALw_wcB

----------------------
Marcin (citace): ... ECM8000, ktorý mám, je celkom rovný do 10kHz. Vyššie ale rovný nie je a ten pokles 3,5dB keď nevieš, že tam je, tak to bude počuť a bedne budú hore mdlé.
----------------------

Taky jsem psal, že bednu je nutné taky "poslouchat" a doladit tak, aby právě mdlá nebyla...  Já to dělám třeba i v 3 krocích (zaroveň se simulací vyhybky ) a novým přeměřením bedny s MIC... Včetně posunu dělicí frekvence nebo změny strmosti vyhybky...
(viz můj příspěvek 39)

A i když je výsledná křivka skoro stejná, tak to hraje "trochu jinak"... a protože si ladím bednu pro sebe (korekce na zesíku nepoužívám) tak si 1-2dB na výškách klidně "lehce" přidám...  a naopak se snažím, abych neměl bouli do + na středech (700Hz -1kHz)... Tj. ve výsledku jsou středy o 1-2db pod 0... (dle měření MIC).
Ale záleží, jak se komu co líbí. Buď rovná "chara" nebo bedny které jsou "v toleranci", ale hrají dle něj "o chlup" líp...

Re: Levný měřící mikrofón

Nezlob se, ale kalibrace mikrofonu podle výškáče, o kterém předpokládáš, že je "rovný", je hovadina. Je to asi podobné, jako bych chtěl kalibrovat závaží jeden kilogram a vyřešil to tak, že si na tržišti koupím kilo mrkve a podle toho "nakalibruju" závaží.
Měříme proto, abychom dosáhli rovného průběhu. Že si to pak může každý dokurvit k obrazu svému, je jiná věc,

(upravil zuki 19. 12. 2019 11:56)

Re: Levný měřící mikrofón

Elox napsal:

Nezlob se, ale kalibrace mikrofonu podle výškáče, o kterém předpokládáš, že je "rovný", je hovadina...
Měříme proto, abychom dosáhli rovného průběhu. Že si to pak může každý dokurvit k obrazu svému, je jiná věc,

1.  Každý nechce  (a on nechtěl) dát do měření 10000Kč...  A pokud vím, tys mu nic nenavrhnul...
    Já mám v Checkofonu taky kapsi za pár kaček a jsem s tím spokojen... A já mu navrhnul, že si ho (dle nabídky jiných) může nechat skalibrovat

2.  Asi proto existuje spousta reprobeden, který hrají poměrně dost na en-ono... I když mají skoro rovnou "Chárku"
    A rovná v ose, neznamená že to hraje OK... takže to skoro nejde udělat tak, aby byla rovná v ose a rovná třeba 30° od osy.
    A opačně..   

Ps: kolik si těch "dobrých" beden vlastně udělal, že jseš tak "chytrej"?
      ( já jen dvě s měřením a kdysi 2 bez měření, takže nějakou představu mám a když se s tím neživím, tak mi i ten Checkofon za pár Kč stačí,
a dnes bych asi šáhnul nejspíš po tom ECM8000)

Ps: Elox - ty asi rád jen tak něco plácáš, skoro nikde jsem u tvých příspěvků neviděl něco konkrétního, jen takové obecné plácání...

Příspěvky [41 až 60 z 79]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Levný měřící mikrofón

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£