Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Dobrý deň.

Chcem Vás poprosiť o radu:
1. Mám zosilňovač s LM3886 napájaný toroidom 2x21V
2. staviam korektor BA100, ktorý potrebuje napájanie 42V ( podľa vlákna tu na Audioweb môžem ísť až do 70 V ) so spotrebou 17mA/kanál
3. chcem to napájať z jedného transformátora ( ak sa dá... )
4. našiel som schému zdvojovača ( násobiča ) napätia - navrhol som nejaké zapojenie

https://i.postimg.cc/dhQp0ZyD/projekt-napajania.jpg

Môže sa to takto zapojiť ? Bude to fungovať ?
Je toto riešenie vhodné aj s ohľadom na zvuk/brum ap...  ?

Alebo navrhnite iné riešenie.

Ďakujem za rady.

(upravil kaed 3. 10. 2019 20:30)

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Korektor BA 100 - to jsou klasický korekce s 2 tranzistory, je tak? tomu musí 30V stačit, maximálně trochu doladit prac. body, ale asi ani nebude potřeba. Maximálně bych to zapojil přes diodu a odpor pár desítek ohm z vývodu +30V, hlavně pozor na zemní smyčky...
jestli je to tohle: http://luta.7u.cz/index.php?str=22
tak bych dal zenerku na 27V a moc si s tím nelámal hlavu... ostatně pořád jsou to korekce z TW40b... Nakonec zjistíš, že nic takovýho nepotřebuješ, a že EQ v PC udělá lepší práci, pokud je teda potřeba...

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

BA100 sú tie korekcie na stránkach Luta.

Ako je to s prepojením zemí ? V zosilňovači je GND a cez odpor vytvorená SGND.
Ak prepojím výstup korekcí ( s GND ) do vstupu zosil ( s SGND ) nezanesiem si tam brum ?

Ako by sa to malo správne prepojiť ?

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Záleží aj na tom, ako dobre máš vyriešené zbiehanie zemí do jedného bodu. Ak dobre odpor 10R? je zbytočný.
Dokonca keď trochu popátraš, sa dozvieš, že ten odpor oddelujúci GND a SGND je nem dobre.
Na vyhnutie sa patálií s brumom je najlepšie použiť oddelený zdroj pre všetko.
Trafko do DPS  5VA-10VA  sa dá kúpiť za babku a ubastliť k tomu malý zdroj so zenerkou a pár lol RC filtrov pred ňou tiež.
Prípadne rovno kapacitný násobič s darlingtonom, low ESR kondíky, nejaká tá tienená tlmivka, zdroj prúdu s LED pre zenerku smile
Ale to sú už veci skorej pre dobrý pocit lol a je to opačný koniec prístupu, ako napájať korekcie zdvojovačom napätia.

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Čiže ak urobím osobitný napájací zdroj pre BA100, potom môžem prepojiť zeme ( GND ) korekcií aj zosilňovača do jedného bodu. A nemal by byť brum. Tak ?

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Potom prepojíš GND korekcí, s SGND zosilńovača.

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Ďakujem za rady, urobím to tak.

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Další bastlič 10 ti trafovejch zesilovačů... Ne, nezesložiťuj to, ostatně najdi mi jedinej zesilovač slovutné značky, kterej má víc než jedno trafo (vyjímečně je tam druhý pro DO u starších konstrukcí). Za slovutný značky nepovažuju DPA a jiný divnosti s konstrukcí dual mono, ale to jsme jinde než u zesilovače s obyč švábem. Nedávno tady někdo postoval moc pěknej obrázek, jak ty zemně zapojit, možná zrovna ve františkovým vlákně, nevidím v tom žádnou raketovou vědu... A i s více trafy můžeš udělat zemní smyčky, ne že ne...

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Bolo to v Danwatt vlákne.
http://www.circuitbasics.com/wp-content … gram-4.png

Raketova veda to nieje, ale keď napríklad nedodrží poradie zemí na lište, bude signálovú zem križovať silová o koľko sa zdvihne skreslenie?
Bez toho aby bolo poznať na vzraste brumu? smile Stačí pár spoločných milimetrov a máme mikroslučku kde niekoľko ampér križuje signálovú zem.

Samostatný zdroj dovoluje aj peknú postupnosť signálovej zeme od obvodu k obvodu (od BA100 k LM3886) bez nejakého spájania na ďialku do spoločnej lišty a rizika kríženia silových a signálových zemí. Takáto obkľuka má tiež svoju indukčnosť.

Jedno trafko pre preamp a jedno pre koncák ešte nieje 10 trafový zosilovač smile
Slovutný značky majú trafá s viacerými sekundármi a zem "správne" riešenú.
Tázateľ, vzhľadom na otázku, zrejme tuninguje ročníkovú prácu a tie zeme nebudú úplne ideálne.

Toľko môj skromný pohlad na vec smile

(upravil danhard 4. 10. 2019 12:14)

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

30V už tam má z konce, spíš by se měl zamyslet nad tou zkunděnou BA100, jestli jí to bude stačit smile

Jestli by nebyly k symetricky napájenému konci lepší smetricky napájený korekce.

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Zajímavá myšlenka, místo tranzistorů dát OZ a 15V stabilizátory. Ale to by si dotyčnej musel navrhnout desku, a podle dotazu tuším, že je to nad jeho možnosti. Je fakt, že je to divná kombinace, nesymetrickynapájenej předzesilovač s tranzistory a za tím výkonovej OZ.

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Ono to tak nejak aj v roku pána 1996 Amatérske rádio č.6 začalo smile
A hľa:https://i.imgur.com/fqV7oda.png

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

danhard napsal:

spíš by se měl zamyslet nad tou zkunděnou BA100, jestli jí to bude stačit smile

Teda teď jsem se skoro až urazil big_smile Ta na stránkách luta je narozdíl od původníhol zdroje doladěná na to aby fungovala normálně smile
Jinak ale souhlasím, symetricky napájený korekce by byly lepší.

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Po prečítaní dramatického vlákna ohľadom týchto korekcií som ich chcel jednoducho vyskúšať smile

Ak by som urobil korekcie ako samostatnú jednotku v samostatnej skrinke s napájaním a prepínačom vstupov... a pripájal by som ich k zosilňovaču cez externý ( najlepšie kvalitný RCA ) kábel ?

Vyhol by som sa problémom so zemnením ?

Mohlo by to takto fungovať ?

Re: Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Dyt ten nasobic postav jako hnizdo , je to prace na par minut..a vyzkousej co to bude delat.

Web

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Napájanie zosilňovača a korektoru z jedného zdroja - prosba o radu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£