1

Téma: Regálovky pro panimámu

Ahoj,

Já se svýma Krakenama pomalu finišuju, ale pořád se mi v dílne válí dvě Selenia ST200. Tento týden jsem do práce kupoval 8 Ks Dexonů IBR 13/50/01,8, tak jsem si vzal 4 navíc.

Ctěl bych vyzkoušet  regálovky 2 x to IBR a k tomu to selenium v uspořídání D'Appolito. Měly by to být opravdu levné bedny a pokud by se to jakš takš povedlo úspěch by to byl plný. Budu muset popřemýšlet čím uplatím Peta ať mi pomůže s výhybkou. Bylo by dobré kdyby se i výhybka dala zvládnout slušně v malém počtu komponent ať si projekt uchová nízkonákladový nádech. Prozatím bych rád do diskuse hodil otázku minimálního objemu resp ladění. Nechtěl bych ty regálovky za každou zaříznout nějakým prťavým objemem, nebo to na druhou stranu tlačit laděním někam kde už to nemá smysl.

https://www.dexon.cz/data/popisy/05072.pdf
https://www.prodance.cz/data/attachment … _st200.pdf

Děkuji

2 ...editoval ondra.klofat (30. 5. 2019 8:37)

Re: Regálovky pro panimámu

Mám doma 5,25" dvoupásmovky, pár prvních měsíců jsem tam měl tenhle dexon, (nyní osazené Monacor SPH-135). V 9L jeden kus, laděno na 53Hz (je teda pravda, že nevím, jak moc s laděním hnul vatelín uvnitř, změřenou impedančku nemám). Zkus si to odsimulovat pro dva kusy ve dvojnásobném objemu při stejném ladění... jako odrazový můstek by to fungovat mohlo.


Co si ale myslím, tak to ST200 na ně bude moc citlivé a budeš ho muset hodně tlumit. Mám ho k Fane Sovereign 6-100, ten by měl mít citlivost cca o 3dB vyšší než bude mít pár těch IRB, i tak jsem musel to ST tlumit o asi 4dB. Další věc je to, že to STčko nejde dělit nízko. Dělím na 2,8 kHz a níž už to prostě nehraje. To dělení je takhle už dost na hraně, udělá to na děličce trošku díru, která ale v pozitivním smyslu ovlivnila ukřičenost toho tweeteru (v tomhle směru mi ale ta ST200 přišla trochu milosrdnější než ST300, kterou jsem tam taky zkoušel). Netuším jak je to s reálnou zatížitelností při tomhle dělení, ale zatím drží - maličké PA monitory/satelity převážně pro mluvené slovo, solo zpěváky apod. takže kouř to nijak zvlášť nedostává, přestože visí na 250W zesilovači, který by to celé asi upéct zvládl. Tohle tě ale nejspíš ani v domácím prostředí nemusí nijak trápit.

3 ...editoval kaed (30. 5. 2019 13:04)

Re: Regálovky pro panimámu

Jestli by to spíš nechtělo udělat jako 2.5 pásmo, a to dělení někde ke 3kHz, to už z té charky je vidět. 5.5" by to snad mohl zvládnout.   
Otázka je, jestli k tomu nedát nějakou 1" kalotu a neřešit... a nebo tam dát ten 5.5" jenom jeden, proč by tam musely být dva? Momentálně provozuju 6.5" sica  v obýváku cca 4.2x6m a nepřipadá mi, že by se to zadejchávalo...

4

Re: Regálovky pro panimámu

Chtel jsem napsat to stejne. Ten vyskac a mtm vyzadujici nizke deleni jdou proti sobe. Jako 2.5p by to bylo schudnejsi. Nejlepe ten vyskac prodat a dat tam treba nekterou kalotu sica ci sba co zvladne deleni 2k.

HTPC + RME ADI-2 DAC + BV A300SE + ruzne DIY repro

Web

5

Re: Regálovky pro panimámu

Ahoj kluci, děkuju Vám za komentáře a doporučení. To st-čko prodávat nebudu. Mám je tady už 4 roky a každou chvíli uvažuju na co je jednou použiju. To už by bylo nemorální.  Dělení bych taky viděl mezi 2,8 - 3k. Ty dexony nechám dva už kvůli citlivosti abych nemusel tu výšku tolik tlumit. S 2,5 pásmy nemám moc zkušeností tak se do toho příliš nehrnu. Asi to vyzkouším jako klasické dvoupásmo. Je to pro manželku. Občas cvičí při muzice. Od Mikrosystému Sencor za 1200,- tobude jistě kvalitativní posun o několik tříd nahoru.

6

Re: Regálovky pro panimámu

Nechápu. Dva odpory po pětikoruně řeší kompenzaci citlivosti dost dobře. A že by chyběl výkon zesilovače?
P.S. repráků, který mám doma na nějaký plánovaný i zrušený projekty mám nepočítaně (přesněj raděj je nepočítám), to už k tomu tak nějak patří.
Dělal jsem dvoupásmo DT99 +ARN5604 a zvukově se mi to celkem líbí, samozřejmě dnes jsou lepší středobasy, a nebo takovej dayton ND25 FW-4 http://www.daytonaudio.com/index.php/lo … 4-ohm.html má taky celkem dobrej poměr cena výkon. Pokud nehodláš bedýnky uměle dovažovat, tak klasický dvoupásmo má níž těžiště, D´apolito díky středobasu nahoře má horší stabilitu a naležato otřesně směruje, stejně jako když je na svislo, tak ve vertikální rovině, proto bych se na to taky vykašlal...

7

Re: Regálovky pro panimámu

D'Apollito stejne jako nic a Teslou uz nedelam smile

8

Re: Regálovky pro panimámu

No tak já to teda přehodnotím smile Asi stárnu dřív bych neuhnul.... Díky kluci.

9

Re: Regálovky pro panimámu

https://www.gazza-diy-audio.de/speakers/harris-mkii/
známý stavěl harrise,špičkový zvuk.
https://www.bsacoustic.cz/vysokotonove- … 8.25245tw/
https://www.bsacoustic.cz/hlubokotonove … /55h-15cp/

10

Re: Regálovky pro panimámu

Tady už je předem daná nízkonákladovost, IBR 13/50/01,8 a s těma by si rozuměla nějaká kalota v podobné cenové relaci, dayton ND25FW, monacor DT99 a pod, prostě něco normálně fungujícího od 2kHz za krátký peníze. I tak , pokud se rozumně odsimuluje výhybka, to bude proti fulrange mikrosystému úplně jiná liga. ostatnš tohle: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20580
je skoro ono, jenom menší basák, tak to nepůjde tolik dolů...

11

Re: Regálovky pro panimámu

Dobrá, tomu jsem chtěl právě pomoci těma dvěma kusy. Za předpokladu že bych to řešil jako 2,5 pásmo, kde  a jak strmě se ten první středobas obvykle dělí(jen rámcově)?
Opravdu myslíte že bude to ST200 o tolik horší než nějaká malá kalotka? 2,5 kHz by při těch malých příkonech myslím mohla zvládnout.

Díky

12 ...editoval pet007 (3. 6. 2019 8:27)

Re: Regálovky pro panimámu

Deli se tak, aby se vykompenzoval bafflestep, tj. podle sirky cela bedny. Takze tech az 6dB o ktery prijdes kvuli BF ziskas zpet pridanim 2. basaku. Mrkni na Repromanii a projekt TWR (at uz puvodni ci moje verze s OSWG). Na ele. prenosu to tam krasne uvidis.
Edit. Tak RM je opet nakopnute, bez obrazku. Takze viz priloha (spodni basak je delen cca na 500Hz/12dB)
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/twr_cdx1-1445_gain_example.png