1

Téma: Viech - prodloužení zvukovodu

Zdravím, mám Viech k ladění tlumení, napadlo  mne co kdyby se zvukovod prodloužil dejme tomu o metr? prostě pokračovat v úhlech co tam jsou. O kolik by to šlo asi níž? O 10Hz? Projekt je tady: http://www.jogis-roehrenbude.de/LS-Box/ … /Viech.htm

2

Re: Viech - prodloužení zvukovodu

Já žiji v představě, že se se zvukem membrány sečte ve fázi určitá část basů, nejlépe ta, která má v zvukovodu délku půlvlny.
Vyslovím tedy hypotézu. Jestli tedy je zvukovod dlouhý 2 m, zdůrazní to cca 80 Hz, když bude 3 m tak cca 55 Hz. Ale asi tam bude proluka kolem těch 80 Hz a vysunutý zvukovod bude "fackovat" vyšší kmitočty od koaxiálu.

3

Re: Viech - prodloužení zvukovodu

Já zas žil v tom, že délkou, průběhem a plochou výstupu je daný dolní mezní kmitočet...

4

Re: Viech - prodloužení zvukovodu

Délka vedení by měla být 1/4 vlnové délky požadované frekvence. Takže z řekněme současných 2m, teoreticky naladěných na 43,3Hz, se dalším metrem dostaneš na 28,8Hz, teoreticky! Jsou tu proměnné jako průběh vedení a použité tlumení, které zpomaluje rychlost zvuku.

5 ...editoval BBK (25. 2. 2019 12:41)

Re: Viech - prodloužení zvukovodu

Takže po důsledném prohledávání německých fór jsem se dostal k tomuto http://www.hifi-forum.de/bild/viech-lang_256505.html Je to simulace prodloužení potvory (jejího zvukovodu) o 50 cm v AJ horn. Píše se tam: "smysluplné  by bylo prodloužit zvukovod z 1.8 na 2.3m, u toho dodržet konstantu horny a kónický tvar, takže přidat 50cm, šířku ponechat 29, vyústění na 70cm. Tak se lze dostat o poctivých 10hz níže." Výška by pak byla solidních 160cm smile na poslech ve stoje akorát smile