121

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tady měření Mamb 4, od toho se můžeš odpíchnout, bo je to podobné. To RLC na výšce je poupravená strmost filtru, protože DE120 na 2k padá, není to problém zvukovodu.

https://i.postimg.cc/4Yzpr7sm/DSC00507s.jpg https://i.postimg.cc/SXkcqSxV/mamby4-005.png

https://i.postimg.cc/R0V6mDdg/de120-ph170.png

122

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Trochu jsem pokročil s návrhem.

Definitvně jsem se rozhodnul, že zvukovody budou černé. Ať jsou ty měniče všechny stejné. Pro střeďák jsem nakonce použil 5l uzavřenku (zejména s ohledem na objemové možnosti) Při akceptovatelných rozměrech mám vnitřní objem skříně pro dvě LABky 150 litrů. Vzhledem k nízkému ladění 24Hz a požadavkům na světlost BR jsem musel použít zalomení.

Včera jsem poklížil čela, přes víkend na bednách asi něco udělám.

https://i.postimg.cc/N9HQtLJt/MK2.jpg

123

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Začíná se to pomaličku rýsovat.

Čela už jsou nahrubo hotová, chybí to profilování nahoře a ještě pár drobností.

Korpusy jsou z bukové překližky. Nakonec se na celý obvod ještě naklíží 12mm masivního modřínu.

https://i.postimg.cc/XZgsBWzt/DSC05588.jpg https://i.postimg.cc/n9X2WDht/DSC05589.jpg

https://i.postimg.cc/pyrsrgY1/DSC05590.jpg https://i.postimg.cc/DJyBqDV0/DSC05591.jpg https://i.postimg.cc/wyfFFVHV/DSC05592.jpg

124

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Super, šikovnej! Jen to bude kapánek těžké, budou na kolečkách nebo jak to plánuješ?

Jinak co se mi nelíbí, tak opět to chybějící zadní sražení otvoru pro střed.
Jo a zadní stěnu bych zdvojil, aby zmizel přechod nátrubek/stěna. Taky to bude pevnější + i nějaké vzpěry by se ještě možná hodily.

125

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tony, díky za upozornění. Netušil jsem že to může mít takový vliv. Sražení udělám. To není žádný problém, ještě na nich budu frézovat. Výztuhy tam samozřejmě příjdou. Je to to haraburdí co leží uvnitř smile..

126

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Když už se tu řeší takovéto konstrukční věci a trochu to souvisí s tím zkosením zadní hrany v otvoru pro reproduktor... Já to dělám většinou tak, že nejprve dám narážecí matice a pak to co prostor mezi nimi dovolí zaoblím. Upevňovat reproduktory přímo do dřeva pomocí vrutů jsem si už úplně odvykl a dávám vždy a všude zásadně matice (narážecí ze zadní strany ideálně, tam kde to z nějakého důvodu nelze nebo je méně vhodné tak používám šroubovací matice z přední strany. Z mé zkušenosti je lepší použít třeba i menší průměr šroubů/matic (když třeba osazení měniče nedovolí vyvrtat bezpečně díry na M5, tak klidně dát M4) než používat velké vruty. Pokud uděláš sražení dříve než dáš matice, může být komplikovanější je tam rovně natlouci a mají tendenci se na hraně zaoblení utrhnout a protáčet se (což se může někdy stát i při naražení na rovnou desku, většinou je tedy pojistím dvěma sponkami nastřelenými přes packy matice).

127

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Narážecí matky používáím do MDF a DTD. V té překližce  drží dobře i vruty, pokud se zvolí vhodná dimenze a předvrtá se to.

128

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ano, drží, ale rizko že držet přestane stoupá s počtem montáží/demontáží měničů (který u DIY bývá relativně vysoký). Přecijen mi přijde lepší tomu předcházet než pak řešit protočený vrut. U PAčka dávám na matice už i gumové nožky poté co mi dvě vytrhly vruty z překližky.

129

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ondro to musí být všechno napoprvé perfektní smile Na fázi měření a ladění menší vrut, finálka o něco větší průměr a délka skrz.

Tam kde jsou zezadu šikmé stěny, není přístu atd. mi funguje dobře toto:

https://www.briol.cz/zavitova-vlozka-ra … gJA0fD_BwE

Předvrtá se díra, namázne PU lepidlem, zašroubí. V překližce nezničitelné.

130

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Nalepil jsem čela.

https://i.postimg.cc/TyjdD47N/DSC05603.jpg https://i.postimg.cc/rzZ8xWjT/DSC05604.jpg

https://i.postimg.cc/rzwVDgSg/DSC05605.jpg https://i.postimg.cc/KkJm9gyn/DSC05606.jpg

https://i.postimg.cc/zHv84XJ4/DSC05607.jpg

Po obvodu mám teď připravených 11mm místa na naklížení modřínové finálky.

Na levé bedně už je sebraný i jeden horní roh. - Takhle nějak to bude asi vypadat.d

131 ...editoval Jawis (12. 4. 2019 23:38)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak jsem se dnes odpoledne v prácí konečně propracoval k tomu že jsem jednu bednu provizorně osadil měničema a připravil na měření. Za poklusu se mi dokonce podařilo udělat první měření SPL jednotlivých měničů pro přímý směr. Bohužel jsem zmršíl export fáze, tak doma nemůžu kejklit simulaci výhybky, ale základní náhled SPL přikládám.

Ten černý průběh samozřejmě nelze brát vážně.


Co se týká grafu, tak je to všechno v Db[Pa/1V]

červeně dvě labky paralelně. To smootování to trošku stáhlo, ale v FFT mám na 20Hz pokles 5 db smile . BR mám laděný na 24 Hz a tam už je charka naběhlá. To zvlnění do cca 80 hz jsou odrazy v komoře. Líp to bohužel vevnitř nedokážu.

Zeleně středďák a nahoře driver na tom 8" zvukovodu.

V týdnu doměřím fáze a impedance a pokusím se začít prokousávat návrhem výhybky. Určitě začnu operovat s tím co mi poslal antonio. Samozřejmě budu vděčný i za doporučení ostatních.


https://i.postimg.cc/RJZ8Zxbn/Kraken-SPL.png

132 ...editoval pet007 (13. 4. 2019 7:56)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ted jde do tuheho, a zatim to dobre nevypada. Jednim osovym merenim (a jeste pochybnym) jsi se pouze dozvedel, ze ses nedozvedel vubec nic (fakt). Popisu strucne, jak postupovat, aby to vypadalo lepe (a kdyz budes mit validni data, muzu ti i pomoct s navrhem vexle).

Priprava:
1. jestli nemas, tak si spichni jednoduchou tocnu - uplne bohate staci toto (dve desky lamina a zapustenej sroub) - bez tohoto jsou dalsi body nize zbytecne
2. zkus tu bednu zvednout alespon o 0.5m nad zem - viz predesle foto
3. mikrofon to chce od bedny alespon 1m - tvoji presnou vzdalenost si poznamenej. Na takto velke bedny by to chtelo ale dal, 1.2-1.5m. Vyskove at mic miri na spodni hranu zvukovodu (= poslechova vyska)

Mereni v REWu (abys neresil nejake faze dodatecne apod. ):
0. zmerit pripravkem impedance vsech menicu - bez toho nelze presne simulovat (neni nutne delat kvuli mereni)
1. vystup 2 zvukovky privest (loopback) do vstupu 2 (foto), do vstupu 1 mikrofon, vystup 1 na zesilovac
2. nastavit vystupni uroven na zesilovaci, potazmo citlivost vstupu od mikro tak, aby ho neprebudil driver (pac ma nejvetsi cilivost) - takze tak -15-20dB (at je dostatecny odstup od sumu) + ale at je i rezerva na pozdejsi NF mereni.
3. s mikrofonem uz nehybat a zacit merit jendotlive polary  nejprve napr. pro driver v 0, otocit 10, otocit 20,...90 (merit az od 200Hz, at netrpi = neshori)
4. bednu nechat natocenou na 90, prepojit na stred, zmenit frekvenci od 20Hz, a cestou zpet 90,80,70...0 namerit stredy
5. sme v 0, zapojit labky a to same 0,10,20,...90
6. a to je vse, mereni je hotove (vcetne fazi), jenze....

Zpracovani/uprava dat + problemy s merenim doma:
Kdyz se merilo v REWu, staci se u kazdeho mereni prepnout do okna Impulse a podivat se, kde nastava prvni vyraznejsi odraz. Pred tento se musi umistit konec cas. okna. - pomoci IR Windows - Right Window. Cas je relativni od cervene. cark. cary Window Ref Time - za to muze zmineny loopback a je to cas, ktery zabere zvuku, nez se dostane ze zvukovky pres zes, reprak, mikrofon zpet do karty. Jelikoz zpozdeni audio retezce, krom repraku je konstantni, pripadny posun casu nam zpusobi pouze reprak. A to je to co chceme (faze). S casem Right window (tzn. delka cas. okna) by ses mel dostat alespon ke 3.5-4ms (lepe ale 5.5-6.0, ale to doma nejde). Pri 4.0ms jsou data platna od cca 300Hz. Z toho je teda jasne, ze takhle merit doma ty Labky, aby to slo pouzit do simulace nebude uplne idealni (pri planovanem deleni 150-200Hz).
Jak z toho? Zmerit pasmo do 300Hz nejak jinak. A to nearfield metodou, ale na to je cas.... (mezitim ale nesmis zmenit nastaveni citlivosti vstupu, ani vystupni uroven na zes, aby slo navazat na uz provedena mereni).

133

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ještě je možnost použít otevřený prostranství, takovej klidnej trávník za domem s 20m vzdáleným živým plotem je taky použitelnej. Stojan mám 1-1.5m nastavitelnej (na fotostativu přidělanou desku) ale je to jenom pro bedýnky do 10kg, takovýhle monstrum by chtělo postavit na barovou stoličku a mikrofon na štafle... Spíš řeším osu otáčení, jestli to má být v úrovni čela nebo v úrovni nejhlubšího místa zvukovodu. Ale to už asi moc měření neovlivní.

134

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

... začínám mít z toho měření beden deprese lol

Popis, manuál měření je ale bezvadný;

135

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Mám stejné pocity a pro měření Ti závidím tu zahradu ve VK. Mně se to v obýváku paneláku 3 * 5 m fackuje, že měřit to snad ani nemá smysl.
Spíš si - možná i s úlevou - vybavuji, jak Hubert říkával, že je potřeba nejen měřit, ale pak bednu postavit do sálu a znovu poslouchat a dolaďovat.
Teď mám každou bednu (KPL15LF + DE990) naladěnou ve výhybce trošku jinak a ptám se trochu slyšících návštěvníků, co zní lépe. Nepomáhá to, ohlasy jsou 50 na 50 sad.

136 ...editoval pet007 (13. 4. 2019 12:30)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ja zrovna ted merim velky 3pasmo (120x45x30) v obyvaku 4.5x4x2.5m, je tam sedacka, kreslo, obyv. stena, stolek a dostanu se na casove okno 4.0ms (bedna je zvednuta o 45cm, mikrofon 95cm od bedny) je to videt na fotce v mem predeslem postu).  Jen sundavam stinidlo lampy (obyc. zarovku nechavam wink Nejvetsi problem jsou spis zensky a deti a ty tu ted pochopitelne nejsou. Takze da se i doma.

137 ...editoval Jawis (13. 4. 2019 16:52)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak už jsem se bál že si do vlákna chodím jenom sám, ale pletl jsem se. A děkuju za odpovedi a připomínky.

Rád bych ale trochu osvětlil svou situaci, zejména kolem měření.

Jak jsem napsal, jsou to narychlo prošuměné měniče. Nic z toho zatím nevyvozuju, jenom to, že se povedlo osadit jednu bednu. Na měření se teprve chystám.

Z toho co jsi mi popsal,

Bedna byla postavená na školní lavici, takže cca 80cm vysoko. Mikrofon 1m v hraniční rovině zvukovod - střeďák.


Měřím v bezdozvukové komoře pro ak měření v třídě přesnosti 1 od 80Hz. Takže nemusím nutně využívat pouze pár ms signálu ( mimo oblast pod 50Hz - ale i tam jsou vlastnosti komory dobře zmapovány a lze použít kompenzační křivky ).

Měřím na vícekanálovém analyzátoru B&K  s mikrofony téhož výrobce.

Fázi nemám proto, že jsem ji v tom spěchu v pátek špatně vyexportoval.

Jinými slovy s vlastním měření asi problém mít nebudu, to mě už řadu let živí.

Rovněž vám touto cestou nabízím dovézt si ke mě na měření Vaše věci. Rád se něčemu přiučím, okoukám, podělím se o vlastní zkušenosti.

Nejsem ale výhybkař, takže až nahrabu potřebná měření rád si nechám poradit.

REW jsem taky nainstaloval, mám i měřicí mikrofon ke zvukovce (bayer-dynamic + SCarlett 4i4), ale zatím všechna data dostanu z analyzátoru, což je pro mě momentálně výhodnější (dynamický rozsah, kalibrace, šum...).

138 ...editoval pet007 (13. 4. 2019 18:35)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tvle tady radim profikovi, lol to je trapas big_smile
No tak to namerit polary  uz od 80-100hz bude sranda, tim odpada spousta starosti se scitanim NF obou basaku atp.

139

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

pet007: Radíš nejen profikovi, i další potřebují cizí zkušenosti, je hloupé vymýšlet již vymyšlené nebo i tápat v nejistotě. Proto děkuji za mne smile.

140

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

kaed napsal:

Spíš řeším osu otáčení, jestli to má být v úrovni čela nebo v úrovni nejhlubšího místa zvukovodu. Ale to už asi moc měření neovlivní.

Os otáčania mávam v úrovni čela.

Čo sa týka merania, môžeš vyskúšať aj HolmImpulse. Vyhovuje mi, že zmeriam jeden uhol pre všetky meniče len prepínaním kanálov. Ono to točenie bedňou je dosť otrava, hlavne keď nemáš dobrý prípravok.