1 ...editoval dominik-glac (8. 1. 2019 23:01)

Téma: Nahrávání na magnetofon

Zdravím přátelé, předevčírem jsem si přivezl domů Magnetofon Tesla B 101 Stereo. Ihned jsem se na něj vrhnul a zjistil že vlastně vše funguje, jen bylo třeba jej trochu oprášit. Když jsem zjistil že pásku magnetofon přehraje, zkusil jsem trochu pohledat na internetu a zjistil jsem že je možné staré nahrávky přehrát hudbou z počítače, nepočítám s tím že kvalita bude nějaké světová. První vstup do magnetofonu který jsem zkoušel byl pro gramofon, ale ten hraje šíleně potichu a je tam nehorázně škvrčení, druhý co jsem zkoušel byl pro rádio přijímač, ten hraje hlasitě, ale opět škvrčí ,a je přebuzený. Proto bych se rád zeptal jestli jste někdo nezkoušeli nahrávat na pášek z dnešních moderních zařízení a jak jste docílili nějaké valně kvality, alespoň bez rušení. Budu rád za každé rady.

2 ...editoval orhore (9. 1. 2019 8:28)

Re: Nahrávání na magnetofon

Jen oprášit to bohužel nestačí. Nejdříve se začíná právě prohlídkou (rozebráním) a kontrolou činností jednotlivých části jak mechanických, tak elektrických. Přepínače mohou mít přechodové odpory a el. kondenzátory také nemusí být v nejlepším stavu.
Správně zapojený signálový kabel doufám máš? Zvukovka na pc má obvykle výstup stereo jack 3,5 mm a vstup na B101 je na kolících 3 levý, 5 pravý u gramo a u rádia je to 1 levý, 4 pravý. U vstupu-výstupu radio je výstupní signál při režimu snímání na kolících 3 a 5, tak pozor na to. Chce to začít asi nf generátorem a měřit co kam leze a v jakém stavu.

3

Návod (maunál) je ke stažení zde: http://www.radiojournal.cz/schemata/b101nav.pdf
Jinak pro úspěšný záznam na MGF je nutné mít:
1) odbře vyčištěnou, odmagnetovanou a seřízenou mechaniku,
2) správnou úroveň signálu (tenhle model má pouze ruční řízení záznamové úrovně).

vstup pro gramofon je upravený pro krystalovou přenosku, lepší je použít ten pro přijímač, má totiž normovanou impedanci 10 kohm. Citlivost je ale pouhé 4 mV, tak pozor na přebuzení (např. CD přehrávač má na linkovém výstupu při 0 dB až 2V).
Prostě je nutné sledovat, co ukazují měřáky záznamové úrovně a nenechat je překročit 0 dB na stupnici.

4

Je úplně buřt, co ukazují měřáky, protože po připojení vysokoúrovňového zařízení ke vstupu "RADIO" dojde k přebuzení již prvního stupně zesilovače a regulátor úrovně je až za ním. Takže všechno s klasickým linkovým výstupem, včetně sluchátkových výstupů připojovat zásadně do vstupu "GRAMO" I přes to, že jeho vstupní impedance je až 1 MOhm. Ono by se to jinak ten vstup dal upravit pro dnešní zařízení, protože z krystalový přenosky už asi dneska moc lidí nahrávat nebude.

5

Tohle jsem taky kdysi řešil, třeba tak, že se přímo do pětikolíku nabastlil odporovej dělič tuším 1:1 nebo jenom 10k odpory do série a pak to bylo na vstupu rádio cajk. To je tak, když se navzájem spojují aparáty s rozdílem několika generací. Obvykle to komentuju jako "připojuješ za porsche žebřiňák".

6

Vstup pro gramofon s krystalovou přenoskou co se napěťové úrovně týče by normálně měl vyhovět bez jakýchkoli úprav. Zvuk nebude přebuzený a tím pádem zkreslený jako u vstupu pro rádio nebo nedejbože pro mikrofon. Potenciometrem záznamové úrovně se dostaví optimální velikost. Magnetofony Tesla měly lištu s konektorama ve stínicím plechovém krytu uvnitř, takže špatného odstupu bych se nebál. A vysoká vstupní impedance bude sražena na nižší už vlastním vnitřním výstupním odporem připojeného moderního zdroje signálu (CD, zvuková karta atd.).
Pokud by náhodou úroveň zdroje signálu byla malá, až teprve pak bych si začal hrát s děliči napětí a vstupem pro rádio. Pokud by byla velká, tak zase s děliči a vstupem buď pro gramofon nebo jinými děliči (s daleko větším útlumem) a vstupem pro rádio. V takovýchto nutných případech by mohl vyhovět třeba potenciometr - já nevím - 47 k klidně i lineární a po odzkoušení správné úrovně odměřit dráhu a vyrobit dělič z odporů (nejbližší vyráběné hodnoty).
Ale stejně si myslím, že vstup pro gramofon vyhoví.

7

Jasněže vyhoví. Ten dělič místo rezistoru 1M2 je jen pro puntičkáře. Já vždycky taky všechno připojoval do toho gramovstupu bez jakýchkoliv úprav.