Téma: Součástkový i zvukový rozdíl mezi zesilovačem a stereoreceiverem?

Vybral jsem zástupce stereoreceiver ONKYO TX-8220 za cca 7500 Kč a zesilovač Onkyo A-9110 za 6500 Kč.
Začname li odspodu, oba váží 7 Kg. To dává tušit schopnost stejného výstupního výkonu.
Povšiměte si názvosloví: výkon, dynamický výkon, dynamické napájení, výstupní výkon. Zajímavá je poznámka 2.k řízené nebo 1.k řízený, což není nic jiného než to, že dodaný výkon je do 2 kanálů nebo jen do jednoho.
Tady nechápu, proč se papírově a opticky u receiverů honí výkony. Oblbnutí kupujícího? Proč by měl disponovat stereoreceiver""mnohem"" větším výkonem než stereozesilovač, když už má za 1000 Kč navíc integrován tuner FM, DAB, Bluetooth a dokonce digitální vstup ? Přišlo by mi divné, kdyby měla pro tyhle lowcosty firma dva typy zapojení a osazení zesilovačů. Tak tedy, bude to hrát stejně nebo ne?

Re: Součástkový i zvukový rozdíl mezi zesilovačem a stereoreceiverem?

Zda oba přístroje budou hrát stejně, to by prokázal až slepý test.
Můžeme se nanejvýš bavit o předpokladech ke stejnému zvuku.
Za mě ty předpoklady tady jsou.
Jinak cenový rozdíl 1000 Kč mezi oběma přístroji není úplně zanedbatelný s ohledem na jejich nízkou cenu.
Cena výrobku není dána jen prostými materiálovými náklady, ale také výrobními náklady, které se zase odvíjejí od sériovosti. Jinými slovy, cenu u stereoreceiveru, který se nejspíš vyrábí ve větších sériích, lze očekávat nižší, než u srovnatelného zesilovače.
Pokud má stereoreceiver větší/výkonnější trafo, tak není nijak udivující, že má i větší výstupní výkon.

Re: Součástkový i zvukový rozdíl mezi zesilovačem a stereoreceiverem?

Obojí je to spotřebka, podobné ceny, podobného výkonu (rozdil ve výkonu pár watů nikdo neuslyší), u receiveru platíš za serepetičky navíc ( tuner FM, DAB, Bluetooth a dokonce digitální vstup..) tak nevím co řešíš

Web