Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Elektronkovy zesilovac s 6P45S

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 38]

(upravil EsoRimmer 12. 12. 2018 22:23)

Téma: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Zdravim Vas, chci postavit nejaky lampovy zesilovac s 6P45S v ABcku. Tak nejak jsem laboroval se vstupni lampou ecc83, invertor ecc82, na konci zminena 6P45S, ale vysledky nic moc. Vystupak mam music 70.

Zaujalo me tohle zapojeni, vypada celkem jednoduse, jen me odrazuje ta 6N8S, ikdyz je to ocividne dobra lampa, tak ji aktualne doma nemam. Napadlo me ji nahradit jinou strmou elektronkou (6n2p), ale rad si necham poradit od zkusenych wink

http://kaizerpowerelectronics.dk/wp-con … ostage.gif

http://kaizerpowerelectronics.dk/audio/ … amplifier/

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

6N8S bych spíš nahradil ECC82, ta je parametry mnohem blíž. 6n2p je podobná k ECC83.

Web

(upravil hranatybraska 13. 12. 2018 10:47)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Začnu od konce:
Výstupák je OK, tam bych nepátral.

6P45S zapoj do triody. V ní je hodně lineární.
Na buzení budeš potřebovat velký rozkmit napětí, což ti ecc82 poskytne, je na budič ideální.

Ecc83 či 6N2P na vstup proč ne, musí se dodržet jen pár věcí. Když ti tu budu psát všechny pravidla, jak to navrhnout, mohl bych už o tom napsat knížku.

Do experimentů s proudovými zrcadly bych se být tebou nepouštěl, dokud nebudešvědět, co děláš. Kolikrát není výhra tam cpát polovodiče za každou cenu.

V knížce Věrný zvuk jsou pěkné schémata. Eventuelně ti mohu něco v případě pochyb na simulovat.

Web

(upravil EsoRimmer 13. 12. 2018 17:49)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

No zkoušel jsem toto

http://k15.kreteni.cz/_img/GU50_pwr_sch2.pdf

jen jsem dal na konec ty 6P45S. Na G2 jsem dal odpor 5k4 z 320V (možná bych měl zkusit odpor zmenšit). Odpory do G1 mám 10K. Ua 440V. Chovalo se to tak, že to zakmitávalo, zpětnou vazbou to šlo nějak ukočírovat, ale ta sinusovka byla dost ořezaná, když jsem na vystup 8R místo odporu dal reprák, tak to šíleně šumělo i nevybuzený s uzemněnou mřižkou v první triodě.

(upravil hranatybraska 13. 12. 2018 18:12)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Chlape, to z toho máš krátkovlnnej vysílač! smile
Ty 6P45S máš špatně, připoj to takhle:
do g1 odpor 1k CO NEJBLÍŽE PATICI.
do g2 odpor 220 - 1k/2W co nejblíže patici
katodu co nejkratší cestou k zemi, nesmí tam být žádná zbytečná indukčnost ala K15.
anodový vývody můžeš mít jaký chceš, tam naopak indukčnost prospěje

Pro G2 by slušel nějaký zdroj nižšího napětí. Třeba 150 - 200V.
S Ua = 440V bych už to do triody nezapojoval.
Hlavně si nejdřív zapoj koncové flašky a nastav si kliďák a zjisti, zda to samo o sobě drží a nekmitá.

To schéma od K15 je principielně dobře, pouze jsou kreténsky zvolené hodnoty některých součástek. Chce to jen poladit nějaký hodnoty - zkusim to hodit do simulátoru.

Web

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Dobre, nejdriv vyladim ten koncak. Ten predzesilovac s invertorem funguje bez koncaku celkem hezky.

Zkousel jsem ruzny zapojeni te vstupni elky a dva typy zapojeni invertoru, tohle schema z toho vyslo dost nejlip.

Vysilac z elektronek jsem jeste nedelal, no aspon to mam uz za sebou big_smile

Pro ty G2 muzu udelat dost peknej a jednoduchej zdroj 160V a to z 8mi ks plne nabitych 18V baterii do naradi

(upravil hranatybraska 14. 12. 2018 12:12)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

zkus to takhle:
http://hranatybraska.g6.cz/PP%206P45S.png

Web

(upravil EsoRimmer 13. 12. 2018 21:53)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

...

(upravil EsoRimmer 13. 12. 2018 21:54)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Tys to teda vylestil wink s ecc88 bude problem, nemam ji big_smile muzu pouzit pcc88 ale budu muset udelat zvlast zhaveni.

Jde pak ta ecc88 nahradit treba 6n23p? Me by se libilo mit to komplet z ruskych banek. Na tu ecc82 bych mel 6n1p.

Na jaky Ua jsi pocital ten odpor 10k ve zdroji?

(upravil hranatybraska 13. 12. 2018 22:40)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

440V

ECC83 není pro tuhle aplikaci vhodná. Vyhoví tam ecc81,82,84,85,88. S patřičnou změnou hodnot.

6n1p do rozkmitu půjde.

Jestli tu 6n23 máš, proč ne.
Pcc88 bych se nebál pro ty pokusy zhavit 6,3V

Ale jo, hrej si. Hrát to bude vždycky nějak.

Web

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Tak jako na pokusy asi jo, ale rad bych udelal neco smysluplnyho, a ne se jen placal kolem nesmyslu smile za vzacne rady moc dekuji.

Vyzkousim to podle schematu s pcc88 a 6n1p (6n23p zatim nemam). Vysledek samozrejmne vyvesim wink

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Že jsou ty vánoce, upnul jsem kompletní schéma. Upravil jsem odkaz viz výše. Nevím, jaké máš možnosti napájení, tak si dolaď hodnoty odporů v napájení tak, aby to napěťově sedělo.

Web

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Takový šlechetný dar smile děkuji moc. No možnosti napájení mám ještě otevřené, zdroj budu dělat na základě zesilovače. Mám teda do toho pustit oněch 440V, ikdyž jsi to moc nedoporučoval...? Vypadá to dost hezky smile o víkendu se na to vrhnu a podám zpětnou vazbu. Zaráží mě jen to, že katody 6P45S nemají katodový odpor a není tam nastavení klidových proudů koncema (někdy ovšem méně je více). Uvidim, jak se to bude chovat wink

Ještě jednou moc děkuji.

(upravil hranatybraska 14. 12. 2018 20:13)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Předpětí a jiný vercajk si tam musíš doplnit! Dostal jsi kuchařku, zbytek je na tobě wink

Stáhni si toho Lukeše - je tam spousta věcí vysvětlena.

Katodový odpory ke koncovkám nepřijdou. Leda bys chtěl udělat ten KV vysílač. To tam pak dej nějaký drátový výkonový odpor..

Na anodu těch 440V můžeš, Ug2 160 - 200V a kliďák nastav tak, aby byla v klidu na lampách ztráta cca 20W. Rozhodně ne víc jak 25W. Bude to ve třídě AB.

Jo ehm je ti jasné, že ten zdroj pro předpětí si udělej o něco vyšší, než mám v té simulaci, ať máš kam ubírat..

Hlavně v klidu, jsou na to celý vánoce wink

Web

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Stahnuto, nejaky pasaze jsem si i vytisknul a budu ve volny chvilce studovat. Je to tam opravdu hezky sepsano. Tak snad to predpeti udelam spravne smile diky moc za pomoc

(upravil EsoRimmer 15. 12. 2018 19:24)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Tak si jdu jeste pro radu. Udelal jsem nastavitelne predpeti pro kazdou lampu zvlast - v podstate jednoduchy delic napeti z trimru 47k na -80V a pevnych odporu 27k na gnd. Jejich stred pak do 220k a do pres 1k pdpor primo na g1.

Proud merim ubytkem napeti na odporu seriove  k anode lampy (nepatrne chyby mereni jsem si vedom). Problem nastava ze u jedny lampy se po nazhaveni proud ustali, ale u druhy ne. Jedna drzi 10mA, druha stale roste, par minut, lampy horky a stale roste. Musim furt ubirat na trimru, ale porad to splha. Stoji to jen kdyz uberu na 2mA. Zkusil jsem jinou banku a ta se chova, jak ma. Spatna je teda banka jako uplne, nebo je neco spatne a tenhle kus to proste nezvlada?

+ug2 mam 200V a odpor 1k, napajeni zatim 380V.

(upravil Hazys 15. 12. 2018 22:14)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Rg je kolik?

//ok, určitě menší než  maximální povolená hodnota, pak zde asi OK.//

Mohl by sem někdo strčit čitelnej datasheet k té lampě?

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

http://ds.agavaceae.ru/su/6p45s.gif

Nic citelnejsiho snad uz ani neexistuje. Rg jsou podle schematu vyse, tedy 1k.

(upravil pzwak 17. 12. 2018 7:54)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Ty flašky jsou nové? Jak rychlý je nárust anodového proudu? A jak dlouho jsi je nechal pod proudem? Mám podobnou zkušenost s 6s33s, která taky "ujížděla" a trvalo několik hodin pod proudem, než si sedla a dál to nepokračovalo. Pokud to ve stejné patici jiné kusy nedělají a máš jich dost, odložil bych ji bokem a nezabýval bych se tím. Jinak ji nech zapojenou a nastav proud, kdy přestane narůstat. Pak hoďku počkej a zkus proudem pohnout nahoru. Pokud půjde trochu přidat a bude držet, pokračuj s přestávkama dál. Pokud ne, vykašli se na ni. Schéma, co postnul Hranatýbráška, je v části s 6p45s naprosto ok (zbytek jsem neprohlížel).

Web

(upravil hranatybraska 17. 12. 2018 10:31)

Re: Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Ano, to bude lampou. Horší vakum a možná už nějaký bordel na první mřížce. Občas pomůže tzv. getrování. Je to jak píše pzwak. To je bez anodovýho jen žhavit třeba 2 dny, a pak s anodovym a postupně přidávat. Ten stříbrný povlak zevnitř na skle pohltí volné molekuly, takže zlepší vakum. Občas to pomůže. Dělá se to u velkých vysílacích flašek. Asi ji dej bokem a můžeš si s ní hrát potom.

Obecně platí, že se vyplatí flašky, které roky ležely nejdřív chvíli takhle žhavit "naprázdno".

Web

Příspěvky [1 až 20 z 38]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Elektronkovy zesilovac s 6P45S

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£