Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zdroje a úprava zvuku, muzika » Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 54]

21

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Díky oběma za reakce!

Nepomůže jenom k těm elektrolyty přilepit nějaké svitky paralelně, třeba 1 uF? Popřípadě vyhodit ty elektrolyty úplně a dát tam svitky (ten RC filtr je teď nastaven na méně než 0.2 Hz, což mi přijde zbytečné, stačilo by něco jako 2 uF - 8 Hz dělící frekvence. Nebo se pletu? V čem je výhoda tantalů oproti svitkům (myslím teď zvukově)?

Na ty LME49720/OPA2604 jsem se ptal, protože mi leží někde v zásobách a pro mé ucho na mé aparatuře zněly dost pěkně (LME49720 mi připadala mnohem lepší, detailnější, s lepším prostorem a ne tak mohutným basem). Z datasheetů by měly mít taky fázovou rezervu, tak snad by mohly být taky OK.

Ty AD8066 jsem neslyšel, ale díky za doporučení, zkusím a uvidím, jak se to bude zdát (a jestli to bude kmitat).  Jsou schopny hrát do nízkých impedancí?

Jinak ano, DAC je v plánu, ale zatím ne v dohledné době. Kvůli možnosti leteckému stěhování bych nechtěl vytvářet další věci, co nemůžu rozumně převést v batohu. Kdysi jsem stavěl nějaký čínský DAC s AK4396 s NE5532 pro kamaráda a hrálo to i tak pěkně, neměl jsem ale možnost testovat na mé soustavě a tedy s ničím porovnat. Dnes už doba pokročila, takže předpokládám, že i DACy na tom budou jinak.

22

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Nevím jestli ti bude stačit odpověď obyčejného amatéra když už nikdo nechce přispět. Tu děličku bych záměrně nezvyšoval. Při dělící frekvenci 8Hz to bude zasahovat i do slyšitelné oblasti. K elytům přilep 100nF malé svitky, nebo keramiky NP0. Tantaly nevím, ale pro audio mívají větší zkreslení.
Jinak Dohnalik má pravdu s těma LME, že nehrají nejlépe. Ale záleží na tobě co si tam dáš. Přikláním se také k jeho návrhu s AD8066. Ovšem na té pozici co budí sluchátka je otázka. Na obrázku níže jsem vybral část, která je pro napájení +-5V.

http://www16.picfront.org/picture/j3k4g7WdY/thb/AD8066data2x5V.jpg

Celý datasheet je zde: http://www.analog.com/media/en/technica … 5_8066.pdf

V podstatě každý operák ti zahraje do sluchátek bez destrukce i s velmi malým výstupním odporem. Problémem je možné zkreslení případně stabilita a v nejhorším přehřátí obvodu. Ale při +-5V pochybuju. Vzhledem k tomu, že asi budeš mít jen jeden pokus při výměně, si to vše celé dobře promysli.

23

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Díky za odpověď.
Ještě by se to dalo vyřešit svitkem kolem 6,8 uF, kde by byla dělička až na kolem 2 Hz, což už by slyšitelně ovlivňovat nic nemělo. Předpokládám, že by to DACu ublížit nemělo, nebo nebo ano?

Ještě by byla asi možnost vyměnit výstupní odpory za větší, což by mohlo fungovat se sluchátky s větší citlivostí a mohlo by být dostatečné. Teď je tam 33 Ohm, takže se sluchátky 32+ Ohm by to již mohlo být v pohodě i s tím AD8066, který byl v datasheetu měřen až do 100 Ohm. Otázka, jak to bude s těmi +-5V.

Ještě asi otestuju operák mimo zvukovku s napájením +-5V, s 33 Ohm výstupním odporem a stejným ziskem, co je na té zvukovce. Sice to není to samé, ale mohlo by to otestovat alespoň schopnost hrát do nízkých impedancí. Nebo je tato myšlenka zcela zcestná?

Proč bych měl mít jen jeden pokus? V plánu je tam dostat klasické patice DIP8 pro možnost změny operáků, pokud by nevyhovovaly.

24

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Jestli budete mít zájem, že byste si zapájeli sami, tak můžu jednoduchej (async USB only) DAC s CS4398 navrhnout. Mohl bych pak za cca 500 Kč nabídnout holý desky + naprogramovanou eepromku, ze které by bootoval USB procesor. Nic složitýho, ale zvukově podle mě moc fajn a matroš sehnatelnej ve větších shopech. To co je na ebay doporučit nemůžu a podobnej projekt pro komunitu jsem měl v plánu delší dobu, ale vždycky to nějak padlo.

Přemostění těch elytů polypropylenama by taky určitě mělo docela pomoct. Problém je, že budeš potřebovat alespon tak 10uF FKP2. Ale rozhodně to nepomůže tak jak celý výměta těch elytů za svitky, jelikož hlavní problém elytů je dielektrická absorbce. 33uF FKP2 by místo těch elytů byly možná docela prospěšný, byt by to na basech nemuselo být nic extra.
Ten AD8066 vysokoimpedanční sluchátka ubudí, 62ohm AKG701 ubudí tak na hraně, 25 ohm fostexy sice ubudí, ale jenom díky jejich vysoké citlivosti. Není to vysokoproudovej operák. Zkusil bych kombinaci AD8066 do filtrů a OPA1688 na sluchátka (žeprej je chválen, osobně jsem ho neslyšel).

25 ...editoval orhore (29. 9. 2018 16:11)

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Dohnalik - mám určitě zájem pokud se rozhodneš něco takového navrhnout.
Ten OPA1688 jsem nějak přehlédnul. Ten by mohl být dobrý a není vůbec drahý.
Hadato - ty tam chceš nacpat patice DIP8? Si nejsem jistý zda se to tam vůbec vleze. To bys musel mít na drátech, které by patici spolehlivě držely v určené pozici. Ty spoje jsou tak titěrné, že bych si na něco takového netroufnul.

26

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Na sluchátka je dobrý OPA1622

Web

27 ...editoval rvx73 (29. 9. 2018 18:29)

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Dohnalík: pokud ten DAC bude opravdu jednoduchej, a bude k tomu alespoň základní dokumentace (pro mě je to trochu španělská vesnice), tak bych do toho též šel.

k tomu OPA1622 je diskuse zde:

https://www.audiocircle.com/index.php?topic=150546.0

28

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

reeb napsal:

Na sluchátka je dobrý OPA1622

To jo, ale existuje jen v pouzdru VSON-10 což nebude pro řadové domácí kutily.

29

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Dohnalik:
Na předchozí pokusy o jsem narazil, bohužel nebudu se asi moct přidat ke komunitě. Kdybych se pouštěl do stavby DACu pro sebe, tak už bych to asi chtěl zkusit sám od podlahy. Sice výsledek nebude zaručen, nicméně zkušenosti s programováním mikročipů a podobných věcí mám, takže bych to měl zvládnout. Podobně navržení desky by po dlouhých letech přestávky mělo být taky snad OK. Nikdy není špatné se něco naučit a věci si připomenout.

Proč bych měl potřebovat nejméně 10 uF? Těch 6,8 uF spolu s 10 kOhm rezistorem dává děličku kolem 7 Hz, což by mělo být dostatečné (a tedy v podstatě žádný poslouchatelný pokles po 20 Hz). Nebo mi tam ještě něco jiného uniká? Proč by ten 33 uF mít problém na basech?

Jinak mám momentálně Audio-Techniky ATH-T500 s 40 Ohmy s citlivostí 106 dB/mW, takže by to snad i mohlo fungovat. Asi to zkusím a uvidím.

orhore:
Ano, to byl můj plán (jak jsem psal v některém příspěvku výše). Pájel jsem kdysi nějaké titěrné mikrokontroléry a taky to šlo. Chtěl bych přehodit ty svitky kolem operáku na druhou stranu (což by neměl být žádný problém) a tedy uvolnit místo při pájení samotné patice. Chci koupit klasické DIP8 patice (ne precizní), kterým by měly jít v pohodě ohýbat nožičky, a tedy by to mělo jít přizpůsobit pro rozteč na desce (uznávám, u té SSOP8 to bude i tak výzva, ale mělo by to jít).

Zkusím nějaké operáky dostat přes kamaráda, co ještě studuje, a tedy by měl mít v pohodě přístup k TI zkušebním vzorkům, kde by jak ty OPA1688, tak ty OPA1622 by měly být k dispozici.

reeb:
OPA1622 máš odzkoušený? V doporučeném zapojení nebo i v DIP8 modifikaci? Viděl jsem, že na netu řešeli zem v podobě napěťové děličky mezi kladnou a zápornou napájecí větví. Nevnáší to potom nějaké možnosti kmitání nebo šumu do obvodu?

30

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Hadato - máš zjištěné jakou hodnotu mají elyty připojené na výstupech AK4396 v tom soundblasteru? Dle datasheetu od výrobce Ak4396 je uvedeno 100uF a za ním je odpor 10k proti zemi. Zřejmě jen obyčejné počty pro to zapojení nestačí i když by měly.

31 ...editoval Hadato (29. 9. 2018 20:12)

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

O datasheetu samozřejmě vím (je tam těch 100 uF), ale přijde mi to jako těžce přestřeleno, pokud je to tam jenom z důvodu oddělení stejnosměrné složky z DACu do dalšího obvodu. Nevím samozřejmě, jaký vliv tam bude mít samotný DAC, ale pokud funguje jako napěťový zdroj (což by asi měl, nebo ne?), tak mi tam tak vysoká hodnota nedává smysl.

EDIT: orhore - prosím, neber to jako provokaci, chtěl bych jenom rozumět, proč je tam ta hodnota tak vysoká, opravdu mi to nedává smysl.

32 ...editoval reeb (29. 9. 2018 20:41)

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

OPA1622 je použitý v RME- ADI2 DAC a hraje fakt dobre..na takového prcka. Bylo to na Dohnalika, do toho nového dacu

Web

33

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Díky moc za reference, s tím zapojením do DIP8 zkušenosti nemáš, což? Ještě budu muset asi trochu načíst, jak to udělat s co nejlepším výsledkem, ale zkusím ho někde sehnat.

34

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

reeb - v RME ADI-2 použili 3ks OPA1622 na kanál pokud se nemýlím. Navíc pochybuju, že Dohnalik je tam osadí. Představuji si, že to bude jen USB vstup a 2 cinche Line Out. Žádný headphones out by tam určitě nemusel být. Ať je to co nejjednodužší.

Hadato - neberu nic jako provokaci. Také netuším proč tam použili tak vysokou kapacitu na výstupu. V mé interní zvukovce mám ten samý AK4396 a tam je také 4x100uF, ale za něma dokonce odpory jen 4k7. Chtělo by oměřit vliv velikosti té kapacity.

35

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

orhore: Máš tu samou zvukovku nebo něco jiného?

Já mám pocit, že v mé zvukovce jsou ty 10 kOhm podle datasheetu, jak jsem to proměřoval a zkoumal, ale ještě to zkontroluji. Jinak ty kondíky tam mám taky 100 uF. Asi to zkusím proměřit s menšími svitky, až do toho budu vrtat, až tedy na to bude čas a díly připraveny (snad najdu motivaci zjistit, jak to jednoduše udělat).

36

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Hadato - mám tu samou zvukovku co ty, ale nepoužívám ji - leží ve skříni. To co jsem psal o těch kondících a odporu 4k7, bylo o interní (audiotrak), protože používá stejný AK4396. Jen jsem nahlas srovnával dvě provedení od dvou výrobců. Sorry za mystifikaci.

37 ...editoval BV (30. 9. 2018 10:44)

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Jinak ty kondíky tam mám taky 100 uF.

Zdanlivo zbytočne veľká hodnota je z jednoduchého dôvodu: vyššia kapacita znamená nižší medzný kmitočet (hlboko "subakustický"), teda minimálny fázový posuv na dolnom okraji audiopásma  a (hlavne..) samozrejme veľmi malé AC napätie (úbytok) na kondenzátore v celom akustickom pásme pri "normálnej " záťaži  za kondenzátorom -jednotky kohm. A minimálne AC (mV) znamená minimálne skreslenia vplyvom kondenzátora, to je celý zázrak. Ak nie je AC na kondenzátore, nijako sa neuplatní v akustickom pásme DA kondenzátora, teda kondenzátor nemôže ovplyvniť skreslenie... Paralelne pridaný kondenzátor nemá zmysel, jedine pri blokovacích kondenzátoroch v napájaní...A tantal je ako väzobný kondenzátor horší ako "normálny" elyt.

Web

38

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

BV: Díky mnohokrát za vysvětlení, konečně chápu, proč tam jsou ty elyty potřeba. Nechám ty elyty asi tam, kde jsou, pokud se mi nepovede najít nějako náhradu. Mimochodem: Nemáš doporučení na nějakou literaturu, kde bych si mohl ještě dále rozšířit obzory na dané téma?

39

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Tak hlásím progress, zatím nasazeny dvě patice místo MC33078. Bylo potřeba odpájet 4 kondíky, které jsou v řadě s operáky + 4 kondíky vedle JRC4556. Poté byly napájeny patice a vráceny 4 kondíky na původní místo. Kondíky vedle JRC4556 napájeny zespodu tak, aby vytvořily místo pro poslední patici. Pájení patic byl porod, zvláště kvůli umístění a velice špatnému přístupu z boku kvůli rozestupu patic, ale nakonec úspěch (výsledek). Momentálně osazeno LM49720, které byly k dispozici, změna je znát, ale není to, co tam zůstane, zvuk je moc sterilní. Uvidím po výměně toho JRC4556. Zítra snad dořeším poslední patici a tedy budu mít možnost dělat nějaké předběžné testy.

40

Re: Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

co to je, "sterilní" zvuk?

Příspěvky [21 až 40 z 54]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zdroje a úprava zvuku, muzika » Modifikace SoundBlaster X-Fi HD - výměna operačních zesilovačů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£