1 ...editoval Semtexclub (2. 9. 2018 13:55)

Téma: Ako stíšiť zosilňovač?

Takže môj problém znie takto: kúpil som si 20w zosilňovač na svoje 2X15 watove reproduktory. Zistil som že keď dám 3/4 hlasitosti tak reproduktory dosť Šumia a skresľujú zvuk  proste nezvládajú ten výkon, avšak chcel by som to spraviť tak aby som mohol dať hlasitosti na maximum a nešumeli. Môj nápad bol pôvodne že na výstup zo zosilňovača dám potenciometer a stíšim to tak aby to reproduktor zvládal keď dám maximálnu hlasitosť na zosilňovači. No ale keď som to vyskúšal potenciometer začal dymiť a iskriť a to bol potenciometer na 46voltov a 500k ohm. Preto sa chcem spýtať čo odporučujete spraviť, aby som mohol nejak stíšiť výstup zo zosilňovača aby som mohol dať na Max zosilňovač a aby to reproduktory zvladli. Zosilnovac som už testoval tak že som odpojil vstupné káble a dal na maximum a počúval či reproduktory sumia, výsledok bol v poriadku bolo počuť iba nepatrne šumenie. Ďakujem za každú radu.

2 ...editoval Otas (2. 9. 2018 10:51)

Re: Ako stíšiť zosilňovač?

Z toho popisu není jasné, zda byl zesilovač připojen k signálu (např. PC), když šuměl.
Potenciometrem na výstupu zesilovače nelze rozumně regulovat hlasitost reproduktorů. K regulaci slouží potenciometr na vstupu (na zesilovači).
Představa, že 3/4 hlasitosti je 15 W z 20 W není správná. Navíc údaj W je obvykle zavádějící až prolhaný, pokud není výrobce zesilovače či beden seriózní - a to u levných věcí většinou není sad. U beden závisí hlasitost na jejich účinnosti. Bedny a zesilovač k sobě musí pasovat impedančně (stejná hodnota ohmů, např. 4 nebo 8). Něco (zesilovač nebo bedny) prostě jede naplno a víc z toho nedostaneš.
Šumí zesilovač i když není připojen k signálu?
K posouzení celého problému je potřeba více informací, alespoň typ zesilovače a typ beden. Je také možné, že jsi ve snaze ušetřit koupil zesilovač, který prostě více šumí, nebo máš málo účinné bedny...  nebo po nich chceš moc basů ...To se stává často sad.

3

Re: Ako stíšiť zosilňovač?

Semtexclub: pro začátek by bylo dobré, kdybys uvedl značku zesilovače a reprobeden.

4

Re: Ako stíšiť zosilňovač?

Regulace na vystupu vykonoveho zesilovace, se pouzivala /mozna dodnes pouziva/ na elektronkovych kytarovych zesilovacich, pro domaci hrani, kdy bylo zadouci, aby zesilovac pracoval pri plnem vybuzeni a delal pri plnem vybuzeni zkresleni, jako by hral na plne pecky, ale bez toho, aby padali stresni tasky, nebo drnceli okna.

Srazelo se to pomoci vykonoveho potenciometru /reostatu ukradeneho ve skole/ 10R 100W. Na jezdci reostatu se nastavila hlasitost reproduktoru a zesilovac se vohulil podle potreby.
Tato znacne stratova metoda regulace mela vyznam, pro modelovani zvuku.
Dnes tyto ficurky lze obejit, mnohe PA, maji mod, pro domaci hrani "potichu" bez nutnosti reostaticke vykonove straty. /orange, vox, marshall a jine/

Netusim-e co mas za zesilovac, repro, cim to krmis, co ti tam sumi.

Zesilovac dnes, pokud to neni sprznene cosi, nema duvod na to, aby se bez pripojeneho neceho , projevoval jako sumovy generator.

Zkouska spravnosti by mela vypadat asi tak, ze odpojis ze vstupu kabely propojovaci, na zesilovaci pripojis jen repra, napajeni a poslouchas, pridavanim hlasitosti, zdali a jak to moc sumi, brumi, atd.
Sumi li hodne, problem je asi kdesi asi v tom PA.

Dnes "bezsumove" zesilovace lze koupit za cenu jednoho zrani ve fastfoodu pasoveho typu. No je to stereo, tak 2x menu big_smile /16-32eur/
kuprikladu Nobsound NS-10, NS-10G PRO, Nobsound F900 atd.
Pokud umis bastlit, tak do 16 eur si to udelas i se zdrojem napajecim z modulu.
Ja bych ti to ale nedoprucoval, po dymovem projevu raostatu, predesleho pokusu regulace.