Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Jaký 18" repro?

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [20]

1 ...editoval K2x (26. 8. 2018 13:49)

Téma: Jaký 18" repro?

Zdravím,

mám http://www.prodance.cz/sigma-pro-18a.html v bassreflex ozvučnici laděnou na 35hz. Doma to hraje pěkně, ale teď jsem s tím byl na svatbě a abych pravdu řekl tak to v 10ti metrech už netlačilo tak jak bych si představoval. Proto jsem se rozhodl obměnit Eminence za něco o třídu výš. Zaujal mě https://www.prodance.cz/lf18n405-8ohm.html a myslím si, že s výchylkou a tím výkonem by to mohlo tlačit o poznání líp.. big_smile

Nebo co by jste volili vy?

2

Re: Jaký 18" repro?

Jaký objem bedny? Jak silný (jaký) zesilovač to rozhýbává?

3

Re: Jaký 18" repro?

Krmím to (bohužel) Behringerem EP2500, což zas tak špatné konce nejsou, ale je to prostě Uli no big_smile Objem bedny je +- 265 litrů. 80x60x55cm

4 ...editoval Otas (26. 8. 2018 17:31)

Re: Jaký 18" repro?

265 litrů je na Sigmu akorát.
Ta LF18N405 je moderní reprák, kterému by mohl stačit i poloviční objem, hodím si ho do simulace, co s ním udělá tak velká kysna. Samozřejmě, beru-li to jako vnější rozměry, vnitřní bude dosti menší, bratru tak 230 litrů. Souhlas s názorem na Xmax, když to bude řádně nakrmeno, lze předpokládat pořádný a nezkreslený hukot na úplně nejhlubších basech (cca + 7dB). A tím se dostáváme k tomu zesilovači, který na to nemá ani v můstku. Bez řádného nakrmení bych nečekal o moc víc, než od té Sigmy, která mimochodem chodí do basů velmi ochotně.

EDIT:
Po simulaci (230 litrů, 35Hz):
Za srovnání SPL (1W/1m atd) je Sigma o 2 dB výše.
Maximální hlasitost:
Sigma omezena (Xmax) na 119dB/60 Hz od 90Hz bez omezení 125 - 126 dB (to omezení dost bolí, to jsou ty správné kmitočty)
LF18N405 bez omezení (1500W) cca 126 - 127 dB v rozmezí 40 - 150 Hz

5

Re: Jaký 18" repro?

Přesně, a to bych právě chtěl, aby to mělo sílu i na těch nejnižších basech. Sigmu mám taky v můstku, protože mi při vypínání zesilovače lupalo v repro ( zřejmě vybíjení kondiku z druhého nezatíženého kanálu). V bridge modu tohle nedělá. Takže myslíš že by to na bridge neutáhl?

6 ...editoval Otas (26. 8. 2018 17:37)

Re: Jaký 18" repro?

Je to na delší povídání o zesilovačích. Já tomu Pozornauši nevěřím, že má bohaté rezervy v dodávce proudu do zátěže i při 4 ohmové zátěži na kanál - čili 8 ohmů v můstku. Bude to hrát, ale ne tak, aby to byly krásné basy.
Jo a pro tu RCF postačí bohatě 180 litrů.

7

Re: Jaký 18" repro?

Co jsem koukal na nějaké měření, tak došli k závěru, že tyto EP řady zesiků nejsou  špatné, nicméně na spodky nejsou tak dobré, jako pro vrchy... Takže na RCF mám nechat udělat jinou ozvučnici, nebo to mám dát do této kysny? Jaké negativa má příliš velká ozvučnice?

8

Re: Jaký 18" repro?

Otas napsal:

EDIT:
Po simulaci (230 litrů, 35Hz):
Za srovnání SPL (1W/1m atd) je Sigma o 2 dB výše.
Maximální hlasitost:
Sigma omezena (Xmax) na 119dB/60 Hz od 90Hz bez omezení 125 - 126 dB (to omezení dost bolí, to jsou ty správné kmitočty)
LF18N405 bez omezení (1500W) cca 126 - 127 dB v rozmezí 40 - 150 Hz

Jaký je z toho závěr? Že ve finále je Sigma v této ozvučnici lepší a nemělo by smysl jí měnit? smile

9

Re: Jaký 18" repro?

Nazdar, záver z toho plynie taký, že pre LF18N405 je potrebné navrhnúť novú BR ozvučnicu s optimalizovaným BR tunelom. Ako zosilovač pre LF18N405 by kľudne mohol byť Powersoft K10DSP. Predbežne podľa simulácie objem 180l/35Hz. Plocha BR 600cm2 a viac.

10 ...editoval Otas (27. 8. 2018 16:49)

Re: Jaký 18" repro?

Tak, tak.
Ta Sigma má své limity a zesilovač také. Dohromady to něco zahraje, fajn, ale k zásadní změně nestačí pouhá výměna reproduktoru.
Reproduktor o takovém Xmax si vyžádá (jak opět již napsal kovac.pavol1) i dostatečnou plochu BR, aby se nepřekračovala rozumná rychlost proudění skrz něj a zvuk nebyl rušen. To je často na předělání bedny - spolu se zmenšením jejího objemu.

Simulace v sobě mají i nějaké další nejistoty, především že se tam zadávají hodnoty od výrobce, které (napříč firmami) nemusí přesně odpovídat skutečnosti ze sériové výroby.

11

Re: Jaký 18" repro?

Díky za odpovědi! Ono by bylo taky poznat kdyby tu Sigmu krmil nějakej o třídu vyšší zes.. big_smile
Můžu se zeptat jaký software používáte pro simulace? smile
Jak jsou vůbec na tom kopie FP10000Q? Doporučili by jste je? Na jedné akci měl 2 kusy jeden kolega a překvapivě to hrálo pěkně..

12 ...editoval Otas (29. 8. 2018 18:07)

Re: Jaký 18" repro?

Používám Win ISD (ani nevím kolikátou verzi), je někde ke stáhnutí (zdarma).

Ke všem kopiím se vždy přistupuje obezřetně. Slušně lze i v amatérských podmínkách kopírovat pasivní bedny, nejsou složité a dají se obvykle koupit originální měniče.
Kopie složitých zařízení, jakým je 4 kanálový zesilovač, firmy vyrábějí kvůli snížení nákladů. A hledá se každá i drobná cesta ke zlevnění, např. nižší počet a cena (odolnost) výkonových trandů, noname hlavní kondenzátory, dokonce i trafo s hliníkovým vinutím, neznačkové konektory a jiné finty a fígle. To pochopitelně kvalitu, spolehlivost a životnost nezvyšuje. O kolik záleží vždy na konkrétní kopii. Ale nemám o nich přehled, já se kopiím vyhýbám, selhání aparatury si nemohu dovolit.

13

Re: Jaký 18" repro?

Super, díky moc! Co jsem tak brouzdal internetem, zahlédl jsem, že jsou hojně používané tyto RCF https://www.prodance.cz/lf18x401-8ohm.html. Tento má ferit, tamta lf18n405 má neodym a vyšší Xmax, ale i tak obě hrají od 25hz. Stejně tak oba mají rezonanční frekvenci 30hz. Citlivostí jsou na tom téměř stejně (ta x401 má o 0,5db/1w více). Jaká volba tedy bude lepší? Jsem Vám vděčný za rady a tipy! smile

14

Re: Jaký 18" repro?

Repro je vždy kompromis. Zde především nižší hmotnost reproduktoru s neodymem kontra trochu větší ochota pracovat na basech, kterou by ty repra s feritem mohly mít - ten rozdíl se ale s vývojem stále snižuje.
Kdysi byl předchůdce toho feritu - LF18X400 nejspíše TOP na trhu, nejlepší bedny hrály s ním. Ta X401 je následovník, nicméně neodymová N405 mu podle parametrů - neslyšel jsem srovnání - "dýchá na paty", rozdíl nejspíše bude velmi obtížně rozpoznatelný. Oba budou určitě skvělé repráky, které (budou li ve správné bedně a hnány kvalitním zesilovačem) oslní zvukem i výkonem.
Pokud mám zvolit měnič u bedny, která se má přenášet, je to pro mne jasné, každé kilo navíc je sakra znát smile.
Téměř všechny bedny mám v neodymu smile.

15 ...editoval K2x (1. 9. 2018 10:56)

Re: Jaký 18" repro?

Díky za objasnění... - ve správně bedně oslní zvukem - tady se myslí správná konstrukce ozvučnice, ladění a správně navrhnutý BR? Na internetu je mraky konstrukcí a tady jsem našel obrázek, shrnující nejpoužívanější konstrukce - která by tedy asi byla ta nejlepší? Dá se to takto určit, nebo nezbývá nic jiného, než to vyzkoušet?

EDIT: nejvíce se mi líbí ta "Infrabass" konstrukce, a co jsem koukal po youtube, tak to dělá slušný bordel...

http://i52.tinypic.com/qx8kzo.jpg

16 ...editoval Otas (1. 9. 2018 17:26)

Re: Jaký 18" repro?

Ty obrázky jsou všechny basreflexovými bednami (ta repra jsou do BR určena, tak fajn) a bude záležet pouze na vnitřním objemu bedny, průřezu, naladění (tedy délce) basreflexu.

Co ale mezi nimi rozlišíme, je tuhost konstrukce, schopnost odvést teplo od reproduktoru (budeš tam mít reproduktor, který lze krmit třebas i 3 kW zesilovačem) a náročnost truhlářské práce. V těhle směrech se nakreslené bedny dosti liší.
Co se týče odvodu tepla a tuhosti konstrukce, jsou bedny zde označené ELF výhodnější. Zato se na nich hůře při testech přelaďuje rezonanční kmitočet a ani truhlář z toho nejspíš nebude rozjásaný.
A ani já coby radil, protože na simulačním programu nemám trojúhelníkový basreflex smile.
U ostatních typů lze zkusmo měnit kmitočet přidáváním - ubíráním přepážek v BR. S teplem nemusí být problém, jen musí mít BR vždy na boku, což není obvyklé.

EDIT:
S objemem pochopitelně stoupá výkon na nejnižších kmitočtech (ten infrabas..) ale i náročnost na výchylku repra (závislost je ve čtvrté mocnině - jde to se snižujícím se kmitočtem fofrem). A významnější překročení Xmax se odrazí vyšším zkreslením = horším zvukem. A nehovořím o hrozbě překročení Xdamage sad. Při skutečné muzice je málo nástrojů, které pracují pod 40 Hz (napadají mne varhany a pětistrunná baskytara). Samozřejmě i na syntetizátoru slezeme níže. Basy, které lomcují hrudníkem, nejsou kolem 30 Hz, ale překvapivě převážně 60 - 70 Hz.

17 ...editoval K2x (1. 9. 2018 19:00)

Re: Jaký 18" repro?

Subwoofer v uzavřené ozvučnici bych asi nechtěl, i když má své výhody, proto jsem tu vložil obrázek pouze BR ozvucnic. O celou ozvučnici by se mi postaral jeden pán, od kterého mám i nynější ozvučnici na Sigmu, která má mimochodem taky trojúhelníkový bassreflex. Má ve stavbě reproboxů bohaté zkušenosti a tak by to pro něj neměl být takový problém...

Jinak sub občas půjčuji do místního klubu, kde se hraje EDM a Trap, kde se 808 mnohdy dostávají i pod 30hz! Byl to i jeden z důvodů proč jsem hledal měnič s velkým Xmax a frekvenční odezvou od 25hz smile

Dneska jsem narazil i na měniče od B&C a co jsem koukal tak jsou využívány ve spooustu reprech od předních výrobců (dokonce jsem přemýšlel i nad 21" - při dobrém nakrmení by to pěkně rovnalo skleničky u baru big_smile, ale zase je to velká kráva a nemá to takovou přesnost, takže se budu držet 18").

18 ...editoval Otas (2. 9. 2018 8:43)

Re: Jaký 18" repro?

Ono se ta témata probírala vícekrát, specialistou s velkými znalostmi a zkušenostmi s takovými projekty zde je Crashpc (zahledej v obsahu - i když podstatné věci k tématu nenalézám). Byl jsem se i na jeho sub s 21" podívat, krásná věc, když jde repro s velkou membránou zavřít do relativně malé bedny. Měl to ve verzi ELF, bylo znát, že tomu fakt rozumí.
Pokud si správně pamatuji, pak se vyjádřil o tom, že repra RCF snášejí přetížení (překročení Xmax) bez pazvuků, na rozdíl od B&C, které nějaké pazvuky dělají. Pokud si to složím dohromady s dávným sdělením od Velkého Guru přes reproduktory Huberta Mašína (dej mu pánbůh nebe) že reproduktory BC se jen velmi zřídka podaří dostat do poruchy překročením výchylky, tak by to třebas mohl být výsledek fungování jakési "zarážky".
Některé odkazy:
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22661
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10555&p=2

Hotové suby podobného typu (velký objem) od schopného výrobce jsou na prodej v bazaru:
https://www.primabazar.cz/hudba/prodam- … 74690.html

19

Re: Jaký 18" repro?

Přesně kvůli videu od CrashPc jsem začal přemýšlet nad tou 21". Ono právě mít 21" ve 170 litrech jak má on, je krása, když vezmu v potaz, že já mám mrchu s objemem 260 litrů. Jojo ta ELF bedna je super, zatím se mi moc zamlouvá. Díky za odkazy na další čtivo smile Jinak tedy asi zůstanu u těch RCF.

20

Re: Jaký 18" repro?

K2x ak chces velmi vysoky akusticky tlak pri nizkych frekvenciach tak na to by mozno bol vhodnejsi bandpass ako basreflex. Napr. taky 18" X1 sub dokaze neskutocne veci, len je to sakra velka almara na nosenie.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Jaký 18" repro?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£