1

Téma: Clipping indikátor

Ahojte,
viete mi poradiť schému, alebo aj hotový modul spoľahlivého a presného clipping indikátoru pre výkonový zosilňovač? Zapojený má byť v Dčkovom zosilňovači s SMPS zdrojom, ktorý drží napätie aj pri plnom zaťažení a teda indikátory založené na poklese napájacieho napätia sú nepoužiteľné.
Ideálne by bolo, keby bol ku schéme aj nejaký pokec o výpočte potrebných hodnôt pre konkrétne napätie.
Ďakujem

2

Re: Clipping indikátor

Myslim ze to vymyslis aj sam, pokud zdroj drzi, staci nejaky komparator co preklopi po dosazeni nejake urovne napeti na vystupu, v AB zesilovaci se to porovnava s napajenim a vim ze potrebuji nejake napeti na sinach aby to nelimitovalo.

http://zosilnovace.eu/Signal_a_Clip.htm

3

Re: Clipping indikátor

Dik, pozriem sa na to, ale moc toho nevymyslím smile Nevieš aké sú v tomto zapojení časové konštanty pre clip indikáciu? Moja predstava je, aby to neblikalo pri každej veľmi krátkej špičke, ale až pri určitom čase trvania dosiahnutého napätia.

4

Re: Clipping indikátor

Ak sa nemýlim, v Dudkovom seriály o DPA v AR bol aj cliping indikátor na doske pomocných obvodov. Bol to komparátor nastavený 1dB pod úrovň, keď začal zosilovač clipovať. Stačí pohľadať...

5

Re: Clipping indikátor

V AR 1999/9 vyšlo zapojení s NE555.Indikátor špiček trochu jinak.Pro někoho to bude moc jednoduchý obvod,ale jak psal autor,LED dioda buď svítí,nebo je tma.Žádné mžourající oko.Použil jsem toto zapojení v minulosti a chci se k němu vrátit.

6

Re: Clipping indikátor

Jupi napsal:

v Dudkovom seriály o DPA v AR bol aj cliping indikátor na doske pomocných obvodov

https://www.mako.webz.cz/DPA.pdf

Web

7 ...editoval marcin (23. 7. 2018 10:10)

Re: Clipping indikátor

Ďakujem, Dudkov seriál mám, indikátor z AR som pozrel, ale v oboch prípadoch neviem prepočítať potrebné hodnoty. Na vedľajšom fóre mi bol poradený indikátor z Leach-u

Snažím sa upraviť zapojenie pre napájanie +-82V a clipping napätie 41V.
R1, R2=12k
R3, R4=36k/0,6W
diódy 1N4004
tranzistory MJE340, MJE350
kondenzátor na 160V
R5, R6 neviem či je potrebné upraviť hodnoty, príkon asi radšej 5W?
Bude to fungovať?

8

Re: Clipping indikátor

marcin,v zapojení co jsi postnul není označení R1,R2,atd.,možná proto Ti nikdo neodpovídá.
Vybral jsi mžourající oko.

9

Re: Clipping indikátor

Ďakujem za upozornenie, upravil som link.
Ale keď je to mžourajíci oko, tak to asi nechcem smile

10

Re: Clipping indikátor

indikátor s 555 by mě zajímal, ale nemůžu najít schéma.

11 ...editoval zuki (23. 7. 2018 13:57)

Re: Clipping indikátor

Dle originálu (dále viz níže):
Měl bys cca zachovat poměr R2/R3...  tj. třeba 27k/36k... pak ti zůstane zachován poměr napětí který to signalizuje (signalizovalo)...
Dá se to snadno spočítat pomocí známého Ohmova zákona apod... smile

Pokud to chceš dle sebe - tj. v cca 1/2 U (82V/41V), tak by měly být odpory cca 1/2 (36k/2=18k). Správně by se tam měly započíst drobné odchylky v Uin (D1 resp Q1 atd...) a proudy do bází tranzistorů..., ale to bude při tomhle napájecím napětí už poměrně zanedbatelné...

12

Re: Clipping indikátor

zuki ďakujem.
Indikátor s 555 som nahral sem, je na strane 9.

13

Re: Clipping indikátor

dík. Zajímavý zapojení, ale tohle reaguje jenom na zápornou půlvlnu signálu, a je to v podstatě jenom "tvarovač" bliknutí, není to skutečná detekce přiblížení se výstupního signálu k napájecímu napětí.

14

Re: Clipping indikátor

Mám osadenú dosku indikátora od Roda Elliotta. V zosilňovači s lineárnym zdrojom to celkom funguje a LED naozaj iba bliká. Pri prepočítaní R9 na moje referenčné napätie však vychádzajú dosť brutálne hodnoty príkonu a boli by potrebné asi aj 10W odpory, aby to moc nehrialo, na čo nie je doska uspôsobená. Skúšal som zväčšiť R4,R5 na 15k, ale potom to nefunguje a LED stále svietia. Myslel som, že bude stačiť prúd okolo 3mA, ale očividne sa to začalo správať inak. Neviete mi poradiť na akú najvyššiu hodnotu môžem zväčšiť R4,R5? Tranzistory sú 2N5551 a 2N5401.

15

Re: Clipping indikátor

Tam je snad tabulka na R9, R10 a napájení... To jsi vše obměnil?
A pokud chceš, aby ti spínalo při +- 41 V a při napájení +- 80V, pak jsi správně měnil odpory. Kaskáda 15k-30k-15k by mohla makat, dále bych zaměnil 100k a R10 za větší (vzájmený poměr ke 40 V napájení !), a čuchal bych tam možnost zakmitávání a nacpal tam drobný kond mezi B a C.

Je to ale vše dosti složité, já jsem dělával clip vždy jen na jednu stranu a celkem s 10 zcela nejpitomnějšími součástkami (z toho polovodiče 3*nějaké KC ze šuplete). Jsem přesvědčen, že to stačí, ač jsem jinak dost perfekcionista.

Proud skrz LED bych zmenšil na 2 - 4 mA, dneska svítí jako blázen.

16

Re: Clipping indikátor

Obmenené sú R4, R5 a R9. Kaskáda 15k-30k-15k práve nefunguje a bez signálu na vstupe LED trvale svieti. Všetko ostatné vrátane R10, R11 ostalo dimenzované na +-80V. 100k myslíš R7, R8? Nerozumiem tomu zväčšeniu a vzájomnému pomeru k 40V napájaniu.

17

Re: Clipping indikátor

Nejsem sice nějaký specialista na obvody, zkusím to popsat, ať se machři zasmějí. Přemýšlim o tom jen krátce a přepínám si ze schématu na psaní příspěvku, což si koleduji o omyly.
Za standardního stavu jsou oba trandy otevřené. Kladný signál, když překročí napětí, které se vytvoří na R4  dané poměrem R4: ku ostatním odporům /R9+R5 a R6+R11 paralelně/, uzavře Q1 a rozhodí poměr napětí na invertujícím a neinvertujícím vstupu OZ. Totéž platí i opačně.
Zatímco při R4/5 = 1 k je vše brnkačka, 15k už dělá z obvodu značně složitou věc na výpočet klipu právě při 41 V.  Proto jsem raději chtěl zvětšit odpory R6+11, aby to tolik neovlivňovaly. Ani R3 tomu na jednoduchosti nepřidá, také bych ho zvětšil.
Navíc je vše domršeno nesymetrickým napájením OZ.
A zapojení se pro těch 41 V bez úprav ani nehodí, bude překračováno Ueb obou trandů (namísto obvyklých 5 V tam bude 40 V).

Závěr: Udělej něco jiného sad

Kdybych nechtěl už jít spát, jsem "skřivan", tak bych poslal ono zapojení, kde vystačíš s 5 minaturními odpory, třemi běžnými trandy, jedním kondem a LEDkou (na 80 V ale s I jen cca 2-4 mA, aby byl odpor miniaturní). Je to ale běžné zapojení a dá se najít.

18

Re: Clipping indikátor

Stále nechápem aký je dôvod nepostaviť Dudka, používa komparátor a funguje najlepšie...

19 ...editoval zuki (25. 7. 2018 10:55)

Re: Clipping indikátor

Otas napsal:

Nejsem sice nějaký specialista na obvody, zkusím to popsat, ať se machři zasmějí. ...Za standardního stavu jsou oba trandy otevřené. Kladný signál, když překročí napětí, které se vytvoří na R4  dané poměrem R4: ku ostatním odporům /R9+R5 a R6+R11 paralelně/, uzavře Q1 a rozhodí poměr napětí na invertujícím a neinvertujícím vstupu OZ. Totéž platí i opačně.
Zatímco při R4/5 = 1 k je vše brnkačka, ... A zapojení se pro těch 41 V bez úprav ani nehodí, bude překračováno Ueb obou trandů (namísto obvyklých 5 V tam bude 40 V).

Závěr: Udělej něco jiného sad.

Ueb tranzistorů by nemělo být překročeno, neb v orig. sch je na jejich emitorech skoro napájecí napětí konce a výš by výstup neměl jít, že... ( přes diody se tranzistory vypínají a zapnou se když Ub jde pod úbytek na R4 a R5 vzhledem k R9). Pokud tedy nenastaví někdo R4 a R5 (vzhledem k R9) tak, aby na nich bylo víc než 7-10V). Jinak je na nich jen pár Voltů...

Zvětšil bych R3 klidně  2-3x -> zde jen otvírá tranzistory ( to je zmíněno správně a větší hodnota R3 nebude pak tolik ovlivňovat další obvody). Pro zmenšení výkonové ztráty bych zvětšil R4 a R5 na dvojnásobek (2k2), tím pádem i R9 na 100k (nebo i vše 3x na R4(5) 3k3 a R9 na 150-180k).   To cca odpovídá původnímu sch.

Původní zapojení předpokládá poměrně malý rozdíl mezi výstupem a napájením konce (pár Voltů - dle ostatních součástek)... a proto to jen bliká s časovkou 0,1sec (když je konec už téměř v saturaci ...).  Můžeš zvětšit časovku až 10x zvětšením C1 nebo R14 (oba cca 3x)...

PS:  Prostě -> pokud chceš snížit výkonovou ztrátu ( a neumíš to spočítat), tak úplně všechny odpory ( i ty dle tabulky pro +-80V) zvětši stejným koeficientem... a můžeš lehce zvětšovat R4 a R5. Asi až na 2x-3x větší hodnotu než ti vyšla přenásobením ( všech R až ke vstupu U1). Pak bys měl dodržet Ube max tranzistorů( cca 5-7V).  Bohužel v tomhle zap. vše hodně ovlivňuje vše...   Pokud by tomu tak být nemělo, muselo by se vše řádně "odstupňovat"... a např. dle napájení měnit všechny odpory ( tj. zachovat cca stejné proudy)...

20 ...editoval Otas (25. 7. 2018 16:15)

Re: Clipping indikátor

2 Zuki:
Asi se budeš divit, ale jsme v souladu - na spínání při 41 V - to je to čertovo kopýtko, viz odstavec 7 - při napájení +-82V bude úbytek na R4 a R5 (které musí být - odhad 7 -15k?) určitě vyšší, Ueb bude překročen, ale to se již opakuji. Při 1 k to bude v pohodě.

Teď je ještě doplňující otázka na Marcina, zda se jedná o 41 V špičky, nebo střídavého napětí.

Mimochodem inspirace pro ty, co hledají jednoduché cesty: https://s22.postimg.cc/8ze9ylh4x/Clip_primitiv.jpg
O tom jsem nahoře hovořil, mělo by to fungovat při špičce 41 V (čili cca - 6 dB). Snadno to lze změnou odporů R1 a R2 přestavět... Ale není tam žádný OZ, TTL obvod, zenerka nebo něco, co tomu přidá na vizuální sofistikovanosti. Odpory jen miniaturní, další slabina na oko smile... V levé verzi mi to běhá dlouhé roky v několika zesilovačích, oboustrannou verzi vpravo jsem teď vypálil jen tak pro radost...