1

Téma: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Dobrý deň, chcem sa opýtať čim čistíte potenciometre a prepínače. Mate nejaké rady postrehy ?

2

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Kontakt 61
Kontakt chemie
http://uk.farnell.com/kontakt-chemie/ko … /dp/800934

3 ...editoval frantah (8. 6. 2018 20:43)

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Postupně aplikovat tři přípravky: 1) Kontak 60 - rozpustí nečistoty, 2) Kontakt WL - opláchne rozpuštěné nečistoty, 3) Výše zmíněný Kontakt 61 - aplikovat (jen mírnou dávku) na konzervaci očištěného povrchu.

4

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Čo poviete na toto http://www.avelmak.sk/index.php?lm=605& … icle=24504

5 ...editoval mechanik (9. 6. 2018 0:07)

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Stavím sa že keď trochu pohladáš tak tu nájdeš aspoň 3 dlhé príspevky ako svina od sinclaira kde to bude do detailu rozobraté. Toto boli presne jeho témy...

Inak som nikdy nepochopil čistenie a konzervovanie zároveň. Predsa nemôžem zakonzrvovať bordel big_smile Základ bude nepoužiť niečo agresívne čo ten kontakt alebo niečo iné môže časom zničiť.

6

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

na vyčištění se daji použít též dobroty typu dichlormetan, tetrchlormetan / tertrachlór, trichlorethylen, akorát nevím zda jdou ještě volně koupit, neb jsou drobet jedovatý. Po vyčištění a důkladném vyschnutí nakonzervovat kapkou olejíčku - třeba ballistol si lidi chváleji

7

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=197694#p197694

Jinak čistím potenciometry technickým benzínem (celý ho vyperu v nádobě), vyfoukám stlačeným vzduchem a pak trochu promáznu hřídelku silikonovou vazelínou. Bez problému dlouhodobě. Jakékoliv spreje či oleje bych na odporové dráhy poťáků nepoužíval.

8

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Toto je nouzové krátkodobé řešení,nejlépe vyměnit dráhu jezdce,pokud je sedřená nepomůže žádné čištění či proplachy.

9

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Oživuji téma, pátral jsem čím čistit oxidované DPS například polité mobilní telefony apod. Jediné co jsem našel tak prý je IPA na hovno a někdo to snad řeší i vodou a troubou big_smile Co umí rozpustit oxidy na DPS a spojích a zároveň neleptá měděnou vrstvu?

10

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Nevím, oxidované plošné spoje by mi nevadily. Velký problém jsou ale vodivé můstky mezi nimi. Určitě není problém ty oxidy rozpustit kyselinou (třebas i kokakolou big_smile), jenže jak dostat roztok kyseliny a vzniklé (vodivé) soli z povrchu a děr, to bude to, oč tam běží. Pokud si matně vybavím pravidla (od maturity z chemie uplynulo mnoho desítek let), tak potřebuji disociační rozpouštědlo, tedy např. vodu nebo líh. Jenže v lihu se mi nerozpustí řada látek ve vodě rozpustných. No nebudu dále takto uvažovat, fakt už si to nepamatuji.
Zkoušel jsem postup voda+cca 20% lihu (to už vezme fakt hodně bordelu), mechanické působení. Pak vylít, vytřepat, vyfoukat. Poté čistý špiritus, opět mechanické působení. A vylít a znovu. Pak vyfoukat, co jde. Poté zahřát na cca 50°C a sušit. Což odpovídá předchozímu návodu.
Ale výsledky nebyly dobré, předchozí zkrat už mobil oddělal ("skočil do vany" a pak se hřál smile). Teď se mi sice nehřál, ale ani nefungoval. Čili je to jen hypotéza...

11

Re: Čistenie potenciometrov a prepínačov

Já to čistím vodou se saponátem a zubním kartáčkem. Pak opláchnu čistou vodou a nakonec destilkou, dám do HV trouby asi na 80°C. IPA je na něco dobrý, ale špatně čistí třeba cukry. Jakékoliv chemické odstraňování oxidů je na hustě osazené DPS dost riskantní. Zoxidovaná místa se dají vyčistit třeba https://www.ges.cz/cz/fiberpen-GES08000026.html nebo různými servisními kartáčky, třeba http://www.rgc-electronic.cz/istici-kar … html#udaje apod. Samozřejmě píšu o jednovrstvých deskách.