Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Autohifi » Výběr SW reproduktoru do kufru

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

1

Téma: Výběr SW reproduktoru do kufru

Uvažuju, že hudbu v autě posílím subwooferem, nechci to na žádné šílené prasení, spíš nahradit zadní basové reproduktory něčím lepším, co třeba půjde hlouběji. Teď jsou v zadním platu dva menší basové reproduktory, které hrajou do objemu celého kufru. Toto chci zachovat, akorát chci dát jeden větší reproduktor mezi zadní sedačky (do mezery opěrky na ruce mezi zadními sedačkami), takže předek reproduktoru by hrál do kabiny a zadní strana do objemu kufru. Nechci dělat žádnou bednu, aby mi neubírala místo v kufru.

Hledám tedy basový (či vyloženě SW) reproduktor, kterému vyhovuje vyšší objem, protože kufr má tak 400 litrů. Hádám, že basové reproduktory pro autohify jsou určené spíš na co nejmenší objemy. Hledám 8" nebo 10", ještě musím poměřit co se tam vleze. Neznáte nějaký reproduktor, kterému "chutná" velký objem? Výkon stačí přiměřený, nemám to na žádné SPL války a podobné blbosti.

2

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

s tímto budeš za ty peníze spokojen... vlastní zkušenost...

http://www.hadex.cz/q519-repro-tuba-akt … lovac-70w/

3

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Ale já hledám jen reproduktor, ne celý SW.

4 ...editoval Lojzek (2. 6. 2018 20:15)

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

čau, jsou dvě možnosti.
jedna je ta, že si tam strčíš nějaký open baffle speaker, tady si gůgli podle požadavků ( finance,průměr, výkon)
Druhá možnost je ta, že se na to vy*ereš

No pak je ještě vlastně třetí možnost a to ta, že si uděláš malou bedýnku která ti dá co chceš. - tu ale bohužel nechceš.

5

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Měl jsem v platě, to co teď prodávám, takže to hrálo do velkýho kufru v Pasatovi. Basovalo to hodně slušně.
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21803

6

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Děkuji za odpovědi.

DJ_Rix - nemáš prosím někde parametry toho reproduktoru? Chtěl bych ho nasimulovat a porovnat s tím, co jsem našel.

Lojzek - open baffle reproduktor je zajímavý nápad, ale moc jsem jich nenašel (většinou jsou moc velké a drahé). Naopak jsem našel dost projektů, kde strkali do open baffle obyčejné reproduktory, nebo dokonce i reproduktory určené do bassreflexu... tak nevím co si z toho vzít smile

Prošel jsem ale web, nasimuloval asi 30 různých reproduktorů a tady je pět nejzajímavějších. Hledal jsem reproduktory s vyšším Q, tedy vhodnější do uzavřených ozvučnic.

Napřed ještě upozorním, že s uzavřenkama nemám moc zkušenosti, vždy jsem stavěl BR, takže teď asi budu trochu objevovat ameriku, tak prosím o shovívavost a případnou korekci smile

1) Focal Auditor RSB-250 - výrobce doporučuje uzavřený objem 20-50 litrů. Simulace pro optimální Q uzavřené ozvučnice (beru 0,705) doporučuje 92 litrů. Ani ve 400 litrech mi Q nepřijde nějak hrozné - 0,617 mi přijde jako stále dobrá hodnota. Parametry reproduktoru zde
Cena 2150 Kč

https://s33.postimg.cc/cszhcvt33/Focal.png


2) GRS 10SW-4 - tento podezřele levný reproduktor jsem našel přes jeden open baffle projekt. Parametry má dobré, Q vychází ve 400 litrech na 0,669 což je nejlepší ze všech reproduktorů, které jsem simuloval. Pro Q=0,705 vychází objem 209 litrů. Teď jen otázka, jestli tak levný reproduktor v reálu bude mít takové parametry.
Cena 500Kč

https://s33.postimg.cc/b16ihzhfz/GRS.png


3) Morel CAW 938 - už docela drahý reproduktor, ale simulace vychází pěkně. Pro Q=0,705 je objem 140L a při 400L je Q 0,637. Ze všech reproduktorů je nejmenší.
Cena 3900Kč

https://s33.postimg.cc/4nhfeqrzj/Morel.png


4) Peerless SLS-263 - příjemná cena, známá značka, simulace vychází ze všech nejhůř, ale pořád to podle mě není nijak tragické.
Cena 2000Kč

https://s33.postimg.cc/exjudzpkv/Peerless.png


5) Morel PAP1075 - pro srovnání jeden čistě open baffle reproduktor. Cena je vysoká, Q vychází na nějakých 1,2 a to mi přijde hodně, ale asi to tak má být a má to díky tomu ostřejší přednes? Hrb kolem 50-60Hz má asi trochu zdůraznit objem basů.
Cena 4100Kč

https://s33.postimg.cc/uj15xxm3j/PAP.png


Závěr - s objemem a Q uzavřenek jsem nikdy nelaboroval. Mám vyčtené, že doporučené je Q = 0,705 ale nemám vůbec představu, jaký přednes bude mít reproduktor při Q=0,6 a nebo naopak při Q=1,2. Hádám, že s nižším Q bude přednes spíše měkčí a asi bude i větší problém uhlídat membránu reproduktoru, zatímco s vyšším Q bude přednes ostřejší, dynamičtější ale pocitově bez nejhlubších tónů? Můžete mi to potvrdit či vyvrátit? smile

7

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Jory napsal:

Děkuji za odpovědi.

DJ_Rix - nemáš prosím někde parametry toho reproduktoru? Chtěl bych ho nasimulovat a porovnat s tím, co jsem našel.

Bohužel, výrobce moc sdílný nebyl, takže ne. Ty asi míříš do jiných hladin (kvalitativních i cenových) tož ten můj za pár stokorun pro tebe vhodnej nebude.

8

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

S tým Q a dopadom na zvuk to bude myslím tak ako píšeš. Tony Gee mal na PD2150 Qtc 0,5 a písal že to je optimum. Ja som skúšal BC 15TBX100 s Qtc 0,434 a hralo to skutočne mäkko, s 18SW115 v rovnakom objeme a Qtc 0,484 to už tak dobre neznelo. No celkovo 18SW115 bol najhlbšie chodiaci PA čo som doma mal a v BR to bolo z PA najlepšie... Ja som to vždy ekvalizoval. Sub by mal podla mna hrať od 25Hz +/- rovno. Keď to klesá pod 50Hz tak to za sub nepovažujem. No v aute to možno stačí, neviem.

Inak nie je problém dosiahnuť relane mizerný a tvrdý zvuk aj keď to podla simulácie ide hlboko, napríklad od 25Hz. Stačí k tomu práve vysoké Qtc alebo vysoké THD.

9

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

DJ_Rix : to asi ano smile

mechanik : zajímavé, teď jen otázka, jestli se takhle dají mezi sebou porovnávat profíci a gumáci. Vámi zkoušené hodnoty pod 0,5 už jsou asi opravdu nízko (doporučení co jsem četl je od 0,5 do 1), ale pokud to nebyla vyloženě katastrofa tak 0,6 by mohlo fungovat docela dobře (a těch 0,66 by možná nešlo ani moc poznat od optimálu).

A nejsem si jistý, jestli existuje subwoofer do auta, který jede rovně od 25Hz smile většinou co vídám jsou maličké suby a ty asi tak nízko nepůjdou (ne bez ekvalizace).

Docela mě ale překvapuje, jak vysoké hodnoty Q mají ty suby v malých ozvučnicích, jak to hraje ale nevím, nic takového jsem neslyšel.

10

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

K tej poslednej vete. Ja som pár skôr lacnejších subwooferov počul a vždy to bolo hrozné. Proste predunené, neprirodzené. Ale zdalo sa že majtelom nevadí že to nehrá ale duní.

11

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Jory odkial si? Vala sa mi doma uz par rokov Beyma POWER 10 a je mi luto ho vhodit.

12

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Díky za nabídku, ale už mám objednaný ten GRS smile všude píšou, jak vzhledem k ceně dobře hraje, a parametry se do velkých ozvučnic hodí, tak uvidíme.

13 ...editoval djmayo (7. 6. 2018 20:51)

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

frost: mne by sa aj celkom pridal, nechceš ho  vyhodiť na môj dvôr big_smile

14

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

djmayo: neni problem ked si dojdes...

15 ...editoval Jory (12. 9. 2018 10:44)

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Výběr nakonec padl na ten GRS 10SW-4 a SW v autě je hotový.

Prvotní obavy z příliš velkého objemu se nepotvrdily a reproduktor hraje parádně. Hloubka basů je neuvěřitelná, reproduktor si nezadá s 12" BR subwooferem, který mám doma. Sice je cítit, že u nejnižších tónů oproti bassreflexu už trochu klesá citlivost, ale díky uzavřence má reproduktor příjemnou charakteristiku. Umí solidně kopnout, stejně jako umí zahrát opravdu hluboké tóny. Výkon 120W není bůhví co, ale do auta to stačí až nad hlavu. Za těch pár korun opravdu velká spokojenost, takové basy jsem v autě ani nečekal.

Opět se mi ale potvrdilo, že honba za nejnižšími tóny může být i ke škodě. Ne všichni interpreti to s nejnižšími tóny umí a některé skladby jen přehnaně duní a hodně to zastírá zbytek skladby. A nebo to tak interpret chtěl, ale mi se takové přehnané neustálé dunění moc nelíbí. Jakmile se ale objeví skladba, která umí s nejnižšími tóny pracovat, je to opravdu parádní poslech.

Výhodou je možnost nadále sklápět zadní sedačky a taky minimální ztráta objemu kufru. Jen ložná plocha se sklopenými sedačkami teď má malý hrbol, se kterým je potřeba počítat.

https://www.jpeg.cz/images/2018/09/12/09110031.jpg

https://www.jpeg.cz/images/2018/09/12/09110033.jpg

https://www.jpeg.cz/images/2018/09/12/09110030.jpg

https://www.jpeg.cz/images/2018/09/12/09110029.jpg

16

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Fotky u nás nefungujú hmm

17

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

u nás taky ne, jsou to obrázky odkazů, to do prohlížeče nepřepisuju.

18

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Moje chyba, tak snad to teď už půjde smile

19

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

pěkná práce, jenom bych doplnil nějakej kryt na svorky zesilovače, aby při nakládání kovovejch předmětů nevznikl ohňostroj, a možná něco proti prachu zezadu na reprák...

20

Re: Výběr SW reproduktoru do kufru

Díky. Kryt na svorky je dobrý nápad, určitě dodělám. Proti prachu na repro by pomohla asi jen průzvučná tkanina?

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Autohifi » Výběr SW reproduktoru do kufru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£