Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 49]

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Ad šum: Protože jsem byl zvědavej, chtěl jsem na vlastní oči vidět jak strašně ty zenerky a diody narozdíl od hojně používané ledky šumí, dneska už používám jen ty 1N4148 big_smile

http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=31&t=364

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Tak to je pěkný, ještě by to chtělo srovnání s nějakým tím "ultra low noise" stabilizátorem. 1n4148 šumí srovnatelně s tím zesilovačem a osciloskopem. Na ty LED jako reference jsem měl pifku už dávno, do hotovejch konstrukcí k nim paralelně aspoň dávám 100n smd, přímo na vývody ze strany spojů, ale k měření jsem se neodhodlal...

(upravil mechanik 5. 4. 2018 21:19)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

DJ_Rix, každopadne v predzosilňovačoch a zosilňovačoch pre bežné HiFi vôbec nemá cenu riešiť šum LED diod alebo diod... Neviem ako iní ale ja pri citlivosti reprobední 97db/2.8V/1m som nikdy z koncáku a predzosilňovača šum nepočul ani s uchom na pásku big_smile S brumom sa dá dostať takmer rovnako nízko a to myslím bez zaradeného deliča na reguláciu hlasitosti. Zaujímavé že brum a zemné slučky nikto nerieši. Pre to že slučku má s CINCH káblami bez dual mono predzosilňovača uplne každý... Šum má zmysel tak pri RIAA asi kým nepoložíš prenosku na vinyl big_smile Alebo pri prevodníkoch, pre to že tie možu skutočne jasne šumieť, ale tam sa toho zase vela diskretne nerieši... Takže keď nestaviaš diskretny OZ do DACu k čomu meranie šumu je? Ale ako zábavka bez realneho využitia je to dobré smile

EDIT: keď už tak by ma zaujímala skôr červené LED, mala by na tom byť lepšie...

(upravil danhard 5. 4. 2018 23:24)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Vit Podešva
Nevím co jsi tím chtěl říci, nebo nechápeš, že ten tvůj bazmek nemá stejnou vstupní impedanci u obou vstupů ?

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Je to už dlouho, co jsem měřil šum a teplotní závislosti přechodů a také to nemám pořádně zdokumentované, ale zabývalo se tím víc lidí smile
http://www.ciphersbyritter.com/RADELECT … ISMEA1.HTM
nebo se stačí podívat do katalogu
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl432a.pdf obr. 7, 8
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm385-1.2-n.pdf obr. 11
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm336-2.5-n.pdf

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Zdravím, tak týden to jede a vypadá že je to po snížení zpětnovazební kapacity stabilní "díky Kazateli..." , jen doplňující otázka, má nějaký význam při snížení zpětnovazební kapacity C5 navýšit úměrně zpětnovazební odpor R14 taky aby pro LPF filter platilo R19*C6=R14*C5.
Dále je můj dojem po zvuk. stránce.. je opravdu možné aby se po snížení C5 zvuk tak zklidnil, nyní to není tak "agresivní" na výškách a je to takové poklidné....vyrovnané....
Jináč DC offset jsem srovnal pro oba kanály je jen kolem 5mV a bias na výstupních tranz. na cca 17mA.
Díky

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Po znížení kompenzácií, subjektívne, je podstatne detailnejšie horné pásmo, zvuk sa posunie ako keby frekvenčne vyššie, znie trochu tenšie. S vysokými kompenzáciami to znie trochu utlmenejšie. Teda v klasickom obvode. Keď to hrá tak ako popisuješ tak to asi malo nejake extrémne THD. Určite by to bolo premerať na osciloskope a odmerať THD. Ladiť kompenzácie od oka nejde.

(upravil Vit Podešva 11. 4. 2018 11:12)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Ale pokud mě to kmitalo i bez toho mého parazitního zvukového efektu na jednom z kanálu , je tedy možné že nestabilita celeého obvodu (oscillace) může zapříčinit zvýšení zkreslení a tedy i charakter zvuku obzvlášť ve vyšších pásmech ?, jako pokud nemám možnost to pichnout na dobrý osciloskop pak je to těžko takto vydedukovat...

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Tá schéma už nefunguje, nevidím ju. Ale keď to malo obrovský DC offset a dokonca šumelo tak to muselo šialene kmitať a mať katastrofalny obdlžnik a dosť možné že aj obrovské skreslenie. Napríklad samotný obvod diamond bufferu môže kmitať tak že to nevidím na 200MHz TEKu. Poznám to len nárastom THD ktoré sa posunie o 3 nuly vyššie. To kmitá s kapacitou 100pF na vstupe. Ale s takými BD139/BD140 by to myslím nekmitalo. Každopadna by sa to malo poriadne premerať. Osciloskop aj skreslenie. Inak tažko povedať čo vlastne počúvaš.

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Obrázek nefunguje, protože na postimg.cc mají nějaký total error. Změnili odkazy a místo org to je teď cc. Já se k některým nemůžu ani dostat.
Upravený odkaz:
https://s7.postimg.cc/w35hu1l4r/HDAM_buffer.jpg

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Díky za reload smile , jeden kanál jenž se projevoval i parazitickými zvuky (chrastění jako při rušení v rádiu - VF rušení) měl zvýšený DC offest od 100mV někdy až po pár voltů.... druhý se jakž takž držel a zdál se být "stabilní" aspoň po výměně tranzistorů za MJE243,253/BDxx (nižžší frekv a hfe...), nyní zůstávám na 2SC2238/2SA968 i díky vyššímu bias...
No aspoň jsem se posunul při snížení té zpětnovazební kapacity na "stabilní" provoz, zbytek dle měření na osciloskopu...

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Vyhod C3 a C2, sice snížíš šum těch diod, ale pustíš si bordel z napájení přímo do zdrojů proudů. Můžeš ty kondíky dát spíš z báze tranzistorů do země, ne do napájení. Q8 a Q7 by měly mít tak 33R bázový rezistory, zásadně tím zlepšíš stabilitu diamondu. C1 na 100pF je docela tvrdá kompenzace, podle mě by bohatě stačil RC článek něco jako 47R a 68p. C5 a C6 nech 2n2, není to problém, očividně to plánuješ zapojit přímo na výstup ESSek a ten dolnopropustnej filtr tam je potřeba.

Místo R9 a R1 bych dal zdroje proudu, napočítej je tak, aby ti kaskodou teklo cca 1mA na větev.

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Dohnalik napsal:

Vyhod C3 a C2, sice snížíš šum těch diod, ale pustíš si bordel z napájení přímo do zdrojů proudů. Můžeš ty kondíky dát spíš z báze tranzistorů do země, ne do napájení.

To je prosím blbost, přečti si někde, jak funguje takovej tranzistorovej zdroj proudu, než sem dáš další krávovinu.

(upravil BV 14. 4. 2018 16:16)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Místo R9 a R1 bych dal zdroje proudu,

Ani toto nebude fungovať..

(upravil Dohnalik 14. 4. 2018 17:31)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Prozradíš proč by tomu tak mělo být?

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Protože rozdílový proud v rozkmitu by byl shodný s rozdílem ve vstupním diferáku.
Zesílení toho stupně Q1A-Q2B bude nula.

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Zdroje proudu potřebují nějaké pracovní napětí a tady je na těch odporech 0,6V.
Diskrétně to nejde tak šidit, jako v IO formě, proč asi ?

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Elox: Ne

danhard: měl jsem to upřesnit, kaskoda se logicky musí posunout o 0,6V dolů... :
https://ctrlv.cz/shots/2018/04/14/ligL.png

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

No a to Ti zase užere kus z rozkmitu smile
Lepší linearizaci VAS přináší plovoucí zrcadlo.

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Čest...
před báze Q8 a Q7 tedy přidám pro sichr ty 33R rezistory, zpětnovazební C5 právě nyní dělá bordel s tou nestabilitou, teď jsem na 220pf s 820R a "drží" to, ale zas jsem posunul LPF filtr nahoru... pokud by pomohly ty bázavé rezistory ve vstupních buffer tranzistorech, tak by se pohrál s tou C5 kapacitou a navyšoval bych ji...
Dohnalik - To tvoje schéma jsi vytvořil pro simulaci a test..., nebo něco podobného již máš zkonstruované ? dík....

Příspěvky [21 až 40 z 49]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£