Téma: Hľadám niekoho na servis tunerov

Zdravím, potrebujem nastaviť / odservisovať digitálne ladené analogové tunery Sony ES a Luxman, nemôžem sa na Slovensku nikoho dopátrať s patričným vybavením pre nastavenie opravy tunerov, nikdo už dnes nemá meraciu techniku na VF ? , skúšal som kontaktovať SASERVIS Janečku, ten tiež nemá.

V jednoduchej podstate sa jedná o základnú kalibráciu a nastavenie vekom rozhodených parametrov, ale to je zjavne problém

Je mi jasné, že tuner dnes je k ničomu, ale sú to špičkové kúsky a chcem ich mať v perfektnom stave po technickej stránke.

Potrebujem vyriešiť nasledovné problémy

prvý - Luxman T 530 - naladená frekvencia nezodpovedá skutočnej, príklad stanica vysielaná na 90.90 Mhz je naladená na 91.05 Mhz a tak sa deje u všetkých staníc, zobrazovaná frekvencia sa líší 15 khz smerom nahor od skutočnosti ,

druhý SONY ST-S555ES, automatické ladenie nefunguje - automatika nezastaví na silnej stanici ale ju preskočí , nie vždy, ale vačšinou (problém som riešil dočasne jemným pootočením diskriminátora) vtedy automatika funguje perfektne ale podobne naladí na posunutú frekvenciu ako Luxman , vrátil som to do pôv. stavu. Manuálne ladenie funguje OK na presnú frekvenciu a v stereu v pôvodnom stave bez úpravy diskriminátora.

Ďakujem za tipy .

Re: Hľadám niekoho na servis tunerov

To možná nebude o doladění, ale ujetý kmitočty mf filtrů, tuším se to tady řešilo. techniku má kde kdo, ale málokdo je ochoten se tímhle zabývat, zkusím se ti zeptat známýho, ale asi mě pošle někam. Existuje od toho dokumentace, nejlépe na papíře?

Re: Hľadám niekoho na servis tunerov

Tuner Luxman T 530- doladit FO , cívka L103 u IO LA1235, je to malinko rozladěné, to stává , protože je to více jak 30 let starý tuner. Sony jsem již radil. Keramické filtry jsem nikdy neměnil .

(upravil ravenman 9. 3. 2018 15:42)

Re: Hľadám niekoho na servis tunerov

Dík, u toho Luxmana , mám s tým pootočiť kým to nebude ladiť na správnej frekvencií ?  ktorú stranu  - sú tam dve cievky , v manuále píšu o použití "center meter" a nastavenie 0 V, chcel som sa vyhnúť amatérizmom ,ale ak by to pomohlo a nerozoserem to viac, prečo nie..

Re: Hľadám niekoho na servis tunerov

Na tuneru nastav frekvenci silnější stanici, stereo, teď by to nemělo hrát, vem plastové ladítko a budeš ladit cívkou - center(feritové jádro budeš točit směrem dovnitř), při správném naladění se ti ozve stanice ve stereu. Při rozladění na tlačítka tuning o 50 kHz nahoru či dolů musí hrát, případně jemně doladit. Před laděním si označ polohy jader!! Potom dolaď cívku 0 V. Postup můžeš opakovat při slabší stanici.
Rozladěno máš o 150 kHz a ne o 15 kHz.

Re: Hľadám niekoho na servis tunerov

bingo !, si hlavička, začni poskytovať tieto služby  komerčne, je nás veľa , čo potrebujú podobných ludí . Cievku som pootočil asi 90 stupňov a tuner fachší presne ako má ! , dokonca aj ten CAT - computer analyzed tuning prestal strielať do repro pri zapínaní či vypínaní tejto funkcie . Rozhodne by to chcelo prekontrolovať všetky záležitosti podla servisnej dokumentácie, ale musím sa uspokojiť s tým ako to je.  Tie rádia som nepočúval asi 5 rokov a musím povedať že sa to nesmierne zhoršilo , nesmierna kompresia, blatový zvuk , šum, neprirodzené vokály , také zlé to nebolo . Ináč špičkovo hrajúci tuner , počuť všetek ten bordel a nedostatky vysielania.