Téma: Zapojenie reproduktorov

Zdravim chcel som sa spytat: mam dva reproduktory 8 ohm 100w.Ked ich zapojim paralelne vysledny odpor budu 4 ohmy to mi je jasne ale aky vykon mozem do nich pustit? ked mam paralene dva 100w repraky to znamena ze mozem pustit do nich 200W?alebo ked su zapojene seriovo mozem do nich pustit 200w?

Re: Zapojenie reproduktorov

podstatná je impedance 4Ω paralelně nebo 16Ω v sérii (podle výstupu zesilovače) výkon se jednoduše sčítá
v obou případech 200W

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Zapojenie reproduktorov

Cize ked ich zapojim paralelne pouzijem zosik 4 ohm 200w  a ked ich dam seriovo pouzijem zosik 16 ohm 200w.
Takze ked mam dve 8 ohmove bedne a jedna bedna ma 40w zapojene paralelne mozem kludne pouzivat zosik 4 ohmi 80w.

Re: Zapojenie reproduktorov

řekl bych že ano

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Zapojenie reproduktorov

Určitě ano.

Jednoduše si to můžeš odvodit:

Výkon = U na druhou / R. Zesilovač, který dává 200W do čtyř ohmů, musí dát 28,2843V efektivní hodnoty.

28,2843 na druhou je 800. A potom 800/4ohm=200W. Ty budeš mít dva osmiohmové paralelně, tzn. do jednoho půjde 800/8ohm=100W a do druhého taky 800/8ohm=100W. Do každého tedy 100W, dohromady 200W.

Re: Zapojenie reproduktorov

Zosilňovač môžeš teoreticky použiť hocijaký, ktorý je stavaný pre impedanciu 4 ohm alebo nižšiu. Ale odporúča primeraného výkonu k reproduktorom, slabší nevyužije potenciál repro, príliš predimenzovaný (viac ako 2-násobok nom. príkonu repro) môže reproduktory rýchlo zničiť ak sa to neustráži. Záleží to aj od konštrukcie ozvučnice najmä u subbasov je to ešte obmedzené aj výchylkou repra, ktorá sa môže dostať na hranu skôr ako je nom. výkon repra.

Re: Zapojenie reproduktorov

zesil 4Ω to nikterak neohrozí pokud připojíš repráky 8Ω nebo 16Ω, dvojnásobná impedance(Ω)=poloviční proud (A)=poloviční výkon (W) prostý Ohmův zákon I=U/R; P=U²/R; P=U*I

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Zapojenie reproduktorov

Dakujem za pomoc a plati to aj pri seriovom zapojeni reproduktor myslym vykon ktory mozem pustat do repro   s impedanciou je mi to jasne

Re: Zapojenie reproduktorov

https://goo.gl/nbdWmh