1

Téma: K:Anténní rotátor

Koupím rotátor, i použitý. Musí mít i ovládací jednotku. Stačil by i jednoduchý, který např. kdysi dodával Conrad.

2 ...editoval maxell (13. 1. 2018 19:13)

Re: K:Anténní rotátor

Pepo to bude k TV, FM tuneru nebo VKV transcívru ? není to podstatné ale je

3

Bude to k FM Tuneru, umístěn bude pod střechou. Proč by mělo být důležité použití?

4 ...editoval wimshurst (15. 1. 2018 15:12)

Dulezita neni jen vaha, kterou budes otacet.
Pokud mohu poradit, ten a zrovna tyto rotatory nevynikaji preciznosti a casem se rozladi, pracuji na principu sychromotoru, na kterem je transformator.
Za urcity cas je nutno protocit rotator sever-doraz a znova o 360° Sever a doraz.
Aby se zladila draha toho ukazatele z realnou pozici.

Dnes nejlevnejsi, co se da sehnat je vetsi servomotor, nebo motor z prevdovkou na ovladani vrat a pod. techniky. Tam je obvykle kvalitni prevodovka, vyresene snimani a take vypinani dojezdu. Musi se ale dodelat mechanika a loziska, pro ucel otaceni anteny.
Vsechno co je na "antenni" techniku, vychazi hodne draze, je li to prodavano na ucel otaceni anteny.
Kdysi tyto rotatory prodaval ansat v Bratislave, stalo to do 50eur.
Conrad je predrazeny.
Jinak anteny pro prijem CCIR FM rozhlasu, pokud se jedna o smerovy prijem, nejsou prave nejake drobecky. Ma li byt dostatecne smerova a selektivni, je to docela obluda.
Na to uz ten rotator stacit nebude.
Nejde jen o vahu te anteny, ale o paku, kterou v narazech vyvine vitr na boom te anteny a stozar.
Tebou uvedeny rotator pravdepodobne asi nevydrzi dlouho odolavat te antene, ani kdyz bude mit pomocne lozisko. Problem cini prevod a paka na ozubene kolo. Tam neni totiz zadna brzda, ktera  drzi, kdyz se rotator netoci. Tim dostavaji na prdel prevody.
Mne ten rotator tohoto typu, vydrzel rok a neco, nest log. per. antenu od 30MHz do 5GHz, pak se mu urvaly prevody.
Antena nebyla nijak obrovska.

5

Na otáčení VKV antény nejraději používám staré servopohony kde se výstupní hřídel ještě otáčela. Natáčím tím pětimetrovou anténu vyrobenou celou z oceli. Váha obrovská, proto jsem ještě vyrobil uložení hřídele mim servopohon abych váhu vynesl mimo. Používám toto monstrum přes 20let a zatím v pohodě. Samozřejmě se dá měnit i polarizace celé antény. U druhé antény používám starý plochý satelitní rotátor Váha antény je také mimo motor. Bylo s tím trocha práce navíc ale převody jsou stále provozuschopné.

6 ...editoval Pepa (16. 1. 2018 7:52)

Díky za rady. Od Condráda jsem rotátor kupoval pro známého před mnoha lety tuším do 2000Kč. Nyní podobný stojí přes 5000, v Polsku o litr méně a i to je pro mne pro tento účel moc. Anténa bude na půdě pod střechou, takže žádný nápor větru. Tuner mám v dílně v RD, kde není téměř žádný signál a já mám rád HiFi i při kutění. No, vyřeším to tak, že starého Technicse vyměním za luxusní Sony, které mi leží ve skříni a má 2 anténní vstupy a na půdu dám 2 antény, tím bych měl mít pokryt dostatečné množství stanic. Další varianta je poslouchat internetový radio, ale to je ta poslední možnost (já rád starou klasiku).

7

Pokud nepotrebujes tocit velikou antenu, ale jenom dipol, nebo 3prvkovou yagi, na pude nebude nebude do toho tlacit vitr, tak uplne klidne pouzij vetsi servomotor modelarsky.
Pripadne motor steracovy.
Mala antena nema nejaky zazracny smerovy ucinek, takze poloha presna, ti je putna.
Staci kdyz dodelas ku steracovemu motorku dojezdove kontakty z mikrospinaci a diodami, aby sis neurval kabel, pri otoceni a nepretocil to pres 360°.
Usetris tisice za neco, co se sice tvari jako rotator, ale neni to uplne idealni.

Ladit muzes od ucha, stejne nebudes ladit na presnou polohu.

Z PPR trubek kousku, udelas lozisko a jedne trubky udelas osku, na kterou das antenu.
UTP, nebo FTP kabel ti postaci, kdyz das zily paralelne, na napajeni toho motoru.

Jinak modelarske servo, ti utahne v pohode i relativne velikou antenu, staci retizkovy prevod, nebo ozubeny remen, aby to obsahlo 360°.
Opet FTP kabel postaci na napajeni.
Pohybuju takto antenou mag.loop a jejim ladicim kondenzatorem a je venku.
Serva existuji z kovovymi kolecky.
Dnes bych spis pouzil prevodovany motorek hotoveho typu.
https://www.banggood.com/DC-24V-7122235 … rehouse=CN
https://www.banggood.com/GW370-12V-3RPM … rehouse=CN

Tim muzes otacet pomalu celou strechou..